دکوراسیون فروشگاه ویکتوریا بکهام ، هنر فرشید موسوی

دکوراسیون فروشگاه ویکتوریا بکهام ، هنر فرشید موسوی

به قلم: تحریریه چیدانه

فضا های اداری و تجاری : ستاره‌های دنیا موسیقی و سینما خود را فقط به دنیای هنر محدود نکرده‌اند و هر از چند گاهی شاهد ورود آن‌ها به صنعت و یا حرفه جدیدی هستیم. از طراحی لباس گرفته و تا تولید عطرهای زنانه، این ستاره سعی می‌کنند نام خود را در حوزه‌های دیگر مطرح کنند و از این طریق فروش بیشتری را نصیب محصول تولید شده که با نام آن‌ها وارد بازار می‌شود کنند. مدتی است ویکتوریا بکام ستاره دنیای موسیقی دست به افتتاح فروشگاه لباسی در شهر لندن زده است. ویکتوریا بکهام همسر دیوید بکهام فوتبالیست و مدل مشهور انگلیسی است و جالب است بدانید در طراحی این مغازه یک طراح و معمار ایرانی به ویکتوریا بکهام کمک کرده است.با چیدانه همراه باشید تا با هم نگاهی به این فروشگاه خلاقانه بیاندازیم.

chidaneh ad banner

نمای خارجی فروشگاه ویکتوریا بکهام

این فروشگاه اولین فروشگاه این طراح انگیسی ا‌ست که  توسط معمار ایرانی مقیم انگستان خانم فرشید موسوی طراحی شده ‌است. فرشید موسوی، متولد ۱۳۴۴ در شیراز، معمار و استاد ایرانی علوم معماری مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد آمریکا است.وی در دانشگاه‌های کلمبیا و پرینستون به عنوان مشاور فعالیت می‌کند.پروفسور فرشید موسوی از جمله کارشناسان سرشناس معماری در جهان به حساب می‌آید.وی تا سیزده سالگی در ایران (شیراز) بوده‌است و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان می‌رود.وی دانش آموخته دانشگاه کینگز لندن، دانشگاه داندی و مدرسه معماری بارتلت می‌باشد. پروفسور فرشید موسوی به مدت ۸ سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بود و در این مدت ریاست موسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشت.فرشید موسوی همچنین از داورانجایزه معماری آقاخاناست.شرکتی که او در لندن تاسیس کرده و به نام دفتر معماری خارجی (FOA) مشغول به فعالیت است، به عنوان یکی از خلاق‌ترین شرکت‌های معماری در طراحی‌های شهری و چشم‌اندازها در سراسر جهان به حساب می‌آید.
 

سالن اصلی نمایش لباس های فروشگاه ویکتوریا بکهام

بازدیدکنندگان  از درب ورودی تعبیه شده در طبقه اول وارد می‌شوند. در انتهای طبقه همکف روی یک دیورا تماما یک اسلاید باز تعبیه شده ‌است که در باز کردن فضای نقره‌ای و سفید فروشگاه نقش اساسی دارد. در سقف فروشگاه تماما آینه ضد زنگ نصب شده است. تمامی چوب لباسی‌ها هر یک به تنهایی از یک زنجیر از سقف آویزان هستند. سقف طبقه اول بتونی و مشبک شکل الماس‌گونه دارد. بخش مورب از کف و سقف با هدف ایجاد ارتباط بصری بین سه طبقه مساحت 560 متری این فروشگاه ایجاد شده است به راه پله اختصاص داده شده‌است.

مطالب پیشنهادی : اهمیت رنگ سفید در طراحی دکوراسیون داخلی

پارکت کفپوش هایی با حس آشنا

ایده هایی هوشمند برای زیر پله ها

استفاده از شبکه های مشبک در سقف

از چوب بلوط آمریکایی و اتصالات شیشه‌ای سبز با مدولارهای مثلثی برای جایگاه نشستن مشتری استفاده شده‌است. طراحی مدرن فروشگاه، سقف مشبکی با مدولارهای مثلثی شکل چوبی برای نشستن هماهنگی خاصی را برای حفظ فضای خلوت موجود در فروشگاه ایجاد کرده ‌است. رنگ غالب در این مجموعه سفید و پلاتینیومی است. خط‌های موجود و زوایای ایجاد شده توسط مبلمان بسیار کم اما مدرن و طراحی دکوراسیون داخلی مجموعه آن را به یکی از فروشگاه‌های منحصربه‌فرد دنیای مد و لباس در لندن تبدیل کرده است. غالب رنگ‌های موجود در طراحی‌های این طراح نیز سفید، مشکی و قرمز است که رنگ و لعاب خاصی را به این فروشگاه داده‌ است.

مطالب پیشنهادی : رنگ سیاه برای دکوراسیون چشمگیر

طراحی خانه ای مدرن با فضاهایی منحصر به فرد

انتخاب رنگ سفید برای قفسه های کیف 

 شاید به نظر برخی از بینندگان، این فروشگاه بدون روح و احساس است. اما سرمایی که ببینده احساس می‌کند بدلیل رنگ‌های به کاررفته شده در طراحی‌ است و در نهایت طراحی دکوراسیون داخلی هنری ا‌ست که باید به مذاق صاحب فروشگاه و معمار آن خوش بیاید. اما در دنیای مدرن معماری این اثر، اثری خاص و متفاوت محسوب می‌شود.فرشید موسوی نهایت دقت، هنر و ظرافت را در طراحی این فروشگاه به کار برده است و به تمامی جزئیات به شکلی بسیار هوشمندانه و زیبا پرداخته است. طراحی این فروشگاه بسیار خاص است و در آن ابتکارات جالبی دیده می‌شود.
 

طراحی مدرن قفسه های عینک

برای مثال در این فروشگاه هیچ نوع صندوق پولی دیده نمی‌شود و تمامی خرید ها توسط آی پاد صورت می‌گیرد؛ علاوه بر این هیچ مانکنی نیز در ویترین فروشگاه برای نمایش لباس‌ها به چشم نمی‌خورد. به گفته ویکتوریا بکهام این کار جهت برانگیختن حس کنجکاوی انجام شده است؛ شاید تمامی کسانی که به داخل می‌آیند خرید نکنند ولی این سبکی نو و جالب است و حس خرید کردن را متفاوت می‌سازد. پیش‌خان‌های سنتی و معمولی جای خود را با نیمکت‌هایی از چوب گردو عوض کرده اند و اتاق های پرو لباس بسیار بزرگ و جادار با مبل هایی برای نشستن کودکان است. گفتنی است در این فروشگاه کفش، کیف و البسه‌ای به فروش می‌رسند که قیمتشان کمتر از پنج هزار پوند نیست.

مطالب مرتبط : نگاهی به آشپزخانه تیلور سوئیفت خواننده معروف آمریکایی

خانه جنیفر لوپز ؛ طراحی داخلی پر از لطافت

گشتی در خانه لئوناردو دی کاپریو

جزیره جادویی دیوید کاپرفیلد

ویلای رویایی شکیرا در میامی

منبع : ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه