طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکروم

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکروم

به قلم: نرگس مهردادیان

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکروم

ساقدوش بار

سبک دکوراسیون مونوکروم یا مونوکروماتیک “Monochromatic" یکی از متفاوت‌ترین و جدیدترین سبک‌های مدرن است که می‌تواند فضایی کاملا متفاوت را در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف منزل مانند آشپزخانه ایجاد کند. اصلی‌ترین ویژگی این سبک استفاده از یک رنگ خاص و تنالیته‌های مختلف آن به عنوان رنگ غالب است. البته در دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکوروم در کنار رنگ اصلی می‌توان از رنگ‌های متضاد یا مکمل در سطوح خیلی کمی به شکلی کاملا جسورانه استفاده کرد.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب به بررسی چگونگی طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکوروم و ویژگی‌های منحصر به فرد این سبک مدرن پرداخته می‌شود. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

دکوراسیون آشپزخانه به سبک مونوکوروم طوسی

سبک مونوکروم چیست و چه نقشی در طراحی دکور آشپزخانه دارد؟

برای افرادی که به دنبال فضاهایی با استایل‌های کاملا جسورانه هستند، دکوراسیون تک رنگ یا سبک مونوکروم در یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود. در این سبک دکوراسیون هدف، استفاده از یک رنگ اصلی در تمام بخش‌ها در کنار مقدار بسیار کمی از رنگ‌های مکمل و متضاد است. به همین دلیل اغلب طراحان به دیزاین مونوکروم طراحی تک رنگ نیز می‌گویند.

از مهمترین دلایل جذابیت سبک دکوراسیون داخلی مونوکروماتیک می‌توان به ایجاد وحدت، انسجام و هماهنگی به دلیل تعداد کم رنگ‌های استفاده شده در دکور آشپزخانه اشاره کرد. در واقع هر چه فضایی که وارد آن می‌شوید، از تعداد رنگ‌ها و المان‌های کمتری برخوردار باشد، به همان نسبت مغز سریع‌تر پردازش‌ها را انجام داده و افراد احساس خوشایندتری خواهند داشت. این حس در فضای آشپزخانه که قلب خانه محسوب می‌شود میزان کارایی محیط را افزایش خواهد داد.

سبک مونوکروم چیست و چه نقشی در طراحی دکور آشپزخانه دارد؟

انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون آشپزخانه مونوکروماتیک

در سبک مونوکروم از یک رنگ استفاده می‌شود. اما ترکیبی از تنالیته‌های تیره و روشن از یک رنگ کروماتیک به‌ کار می‌رود. برای مثال اگر سبز را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کردید، کافیست روی جدول رنگ‌ها تنالیته روشن و تیره آن را انتخاب و به مقدار کمی در کنار رنگ اصلی استفاده کنید. در این سبک محدودیتی در انتخاب رنگ‌ وجود ندارد و می‌توان متناسب با توجه به شرایط و میزان بزرگی هر فضا از رنگ‌های خنثی، روشن یا تیره استفاده کرد. اما توجه داشته باشید در طراحی سبک تک رنگ آشپزخانه، از رنگ‌هایی استفاده کنید که چشم را خسته نکند و احساس خوبی در افراد ایجاد کنند.

انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون آشپزخانه مونوکروماتیک

طراحی آشپزخانه مونوکروم آبی:

سبک مونوکروم به رنگ آبی می‌تواند یکی از انتخاب‌های مناسب برای طراحی آشپزخانه باشد. این رنگ نه تنها به صورت تک رنگ، بلکه در کنار رنگ‌های متضادش می‌تواند ترکیبی فوق‌العاده ایجاد کند. همچنین با ایجاد احساس آرامش در این فضا، آشپزی را راحت‌تر کرده و موجب سپری کردن اوقات دلپذیری در قلب خانه خواهد شد.

طراحی دکور مونوکروماتیک آبی

دکوراسیون آشپزخانه مونوکروم سبز:

سبک مونوکروماتیک با ترکیب رنگ‌های سبز تیره و روشن می‌تواند انتخاب مناسبی برای آشپزخانه باشد. چرا که آرامش و نشاط طبیعت را به این فضا هدیه خواهد داد.

دکوراسیون آشپزخانه مونوکروم سبز:

سبک مونوکروم سفید در آشپزخانه:

انتخاب سبک مونوکروماتیک سفید در آشپزخانه نیاز به دقت بالایی دارد. چرا که استفاده زیاد از رنگ‌ سفید در آشپزخانه ممکن است ذهن را خسته کند، حتی تمییز کردن آشپزخانه سفید رنگ هم مشکل‌ است. پس بهتر است برای طراحی این فضا به سبک مونوکروم از رنگ‌های متضاد در جزئیات استفاده شود. البته در آشپزخانه‌های کوچک با نور کم، دیزاین مونوکروماتیک سفید می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

سبک مونوکروم سفید در آشپزخانه:

طراحی دکور مونوکروماتیک سیاه:

استفاده از رنگ سیاه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیاز به جسارت بالایی دارد. از رنگ سیاه مونوکروماتیک، در آشپزخانه‌هایی استفاده کنید که با محدودیت و کمبود فضا مواجه نباشید. چراکه باعث کوچکتر دیده شدن فضا خواهد شد. استفاده از رنگ‌های متضاد به میزان کم یا گل‌ها در آشپزخانه مونوکروم سیاه ترکیبی فوق‌العاده و لوکس ایجاد خواهد کرد.

طراحی دکور مونوکروماتیک سیاه:

علاوه بر موارد بالا، رنگ‌هایی مانند بژ، خاکستری، بنفش و صورتی هم می‌توان برای طراحی تک رنگ آشپزخانه استفاده کرد.

طراحی تک رنگ آشپزخانه بنفش

اصول چیدمان مونوکروم آشپزخانه

برخلاف دیگر سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه، استایل مونوکروم به دلیل استفاده از رنگ‌های محدود، نیاز به دقت بالایی دارد. چراکه در نظر نگرفتن استانداردها و اصول طراحی مونوکروم می‌تواند منجر به ایجاد فضایی کاملا کسل کننده شود. از مهم‌ترین اصول طراحی آشپزخانه به سبک مونوکروم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترکیب رنگ‌های کروماتیک را بشناسید و با توجه به اندازه فضای مورد نظر بهترین را انتخاب کنید.
  • برای اینکه از خسته کننده و کسل آور شدن فضا جلوگیری کنید، از الگوها و طرح‌ها در این سبک آشپزخانه استفاده کنید. برای مثال، استفاده از کفپوش‌های طرح‌دار یا کاغذ دیواری با پترن‌های تکرار شونده می‌تواند انتخاب خوبی باشد.
  • استفاده از یک رنگ متضاد به مقدار کم در فضا می‌تواند باعث جذاب‌تر شدنسبک مونوکرومشود.

اصول چیدمان مونوکروم آشپزخانه به رنگ بژ

و در آخر

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مونوکروم باید بتوانید رنگی مناسب را برای اجزای مختلف آشپزخانه مانند کابینت، میز و صندلی‌ها، کفپوش و دیوارها انتخاب کنید. با کمک این مطلب می‌توانید بهترین انتخاب رنگ را برای دکوراسیون مونوکروم با در نظر گرفتن سلیقه شخصی و فضای آشپزخانه‌تان داشته باشید.

برای آشنایی با دیگر سبک‌های طراحی دکوراسیون آشپزخانه، مطلب جذابیت در دکوراسیون آشپزخانه فانتزی با جادویی از رنگ‌ها و طرح‌ها را از دست ندهید.

دکوراسیون آشپزخانه مونوکروم خاکستری

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه