شن رنگی فضای سبز، با این 6 کاربرد خلاقانه آشنا شوید!

شن رنگی فضای سبز، با این 6 کاربرد خلاقانه آشنا شوید!

به قلم: سمانه زارعی

ایده‌های مختلفی برای طراحی فضای سبز وجود دارد. یکی از متریال‌های کاربردی برای اجرای طرح‌های محوطه سازی و فضای سبز استفاده از شن رنگی فضای سبز است. این متریال انواع مختلفی دارد که کاربردهای آن را افزایش می‌دهد. از فضای سبز دکوراسیون داخلی گرفته تا طراحی محوطه استخر، طراحی ویلا و باغ می‌توان از شن رنگی فضای سبز استفاده کرد.

تابلو فرش ریحان

 

شن رنگی فضای سبز چیست؟

شن رنگی فضای سبز، انواعی از سنگ‌های طبیعی خرد شده هستند. شن رنگی در ابعاد مختلفی تولید می‌شود و در فضاهای متنوعی می‌توان از آنها استفاده کرد. رنگ بعضی از این نوع شن‌ها طبیعی است؛ یعنی سنگ اولیه، همان رنگ را داشته و فقط قطعات آن کوچکتر شده. ولی ممکن است شن رنگی، با رنگ‌های مصنوعی تولید شوند. اغلب رنگ‌های جیغ و فانتزی که در شن‌های رنگی دیده می‌شوند، رنگ مصنوعی به کار رفته برای رنگ آمیزی شن هستند.

 

مزیت‌های شن رنگی فضای سبز

شن رنگی را در جاهای مختلفی می‌توانیم به کار ببریم. از فضاهای سبز مدرن و ساده تا محوطه‌سازی‌های مجلل و کلاسیک! شن رنگی چه مزایا و معایبی برای استفاده در فضای سبز دارد:

مزایای شن رنگی:

 • اجرای سریع و آسان
 • قیمت مناسب نسبت به کفپوش‌های دیگر
 • گزینه مناسب برای انواع اقلیم؛ از مناطق گرم و خشک تا سرد و مرطوب
 • تنوع در اندازه‌ و رنگ
 • قابل استفاده در انواع طراحی فضای سبز
 • نفوذپذیری و انتقال آب به سطوح پایینتر خاک
 • شن رنگی یکی از بهترین انواع جایگزین چمن در فضای سبز است.

معایب شن رنگی فضای سبز:

 • محدودیت استفاده در بام سبز به دلیل وزن زیاد
 • غیر قابل استفاده در زمین‌های ورزشی و زمین بازی کودکان
 • نیاز به کاور زیرین در زمین‌های خاکی

 

کاربردهای شن رنگی فضای سبز

با کمی خلاقیت در طراحی فضای سبز، می‌توانید از شن رنگی در انواع فضاها استفاده کنید. در ادامه کاربردهای شن رنگی در محوطه‌سازی را گفته‌ایم.

1. شن رنگی فضای سبز در طراحی باغچه

شن رنگی می‌تواند طراحی فضای سبز باغچه را تکمیل کند. گیاهان بخش نرم فضا را می‌سازند و بخش سخت طراحی شما می‌تواند استفاده از شن رنگی باشد. به طور مثال حاشیه باغچه‌ها را با یک ردیف شن رنگی تزئین کنید و در ردیف بعدی گل‌های فصلی را بکارید.

 

2. طراحی تراس و بالکن با شن رنگی فضای سبز

قبلا راجع به طراحی تراس سبز و ایده‌های آن صحبت کرده‌ایم. شن رنگی به دلیل اینکه متریالی تمیز با کاربرد آسان است، به راحتی می‌تواند جایی در فضای سبز بالکن داشته باشد. می‌توانید یک باغچه باریک در حاشیه تراس و بالکن در نظر بگیرید و به جز کاشت چند گیاه جذاب که با شرایط محیط سازگاری دارند، سطح باغچه را با شن رنگی فضای سبز بپوشانید.

 

3.شن رنگی فضای سبز در طراحی محوطه ویلا

فرقی نمی‌کند که قرار است محوطه‌سازی ویلا مدرن و شیک باشد یا محوطه‌ای مجلل و کلاسیک داشته باشد. در هر دو سبک طراحی شن رنگی فضای سبز کاربرد دارند. از شن‌های سیاه و سفید در طراحی محوطه مدرن استفاده زیادی می‌شود. اگر به فکر طراحی محوطه‌ای در منطقه‌ای گرم و خشک هستید و یا می‌خواهید طراحی منظر خشک و یا زری اسکیپ انجام دهید، شن و سنگریزه محوطه سازی بسیار کاربردی خواهد بود.

 

4. شن رنگی فضای سبز در طراحی منظر آب

شن و سنگریزه در کنار آب جلوه بسیار جذابی پیدا می‌کنند. در طراحی برکه طبیعی و یا جویبار، شن رنگی فضای سبز کاربرد زیادی دارد. انتخاب شن‌های با رنگ طبیعی برای نزدیکتر شدن طراحی به حالت طبیعی خود، بسیار عالی است. همچنین شن فضای سبز گزینه خوبی برای استفاده در طراحی انواع آبنما است.

 

5.کاربرد شن فضای سبز به عنوان مالچ!

در مناطق گرمسیری که میزان تبخیر زیاد است، وجود شن روی سطح خاک از تبخیر آب و خشک شدن سطح خاک باغچه جلوگیری می‌کند. همچنین شن را برای پوشش روی سطح زمین خاکی به کار می‌برند، در این صورت گرد و غبار حاصل از خاک را نخواهیم داشت. با این توصیف می‌توان از شن فضای سبز به عنوان مالچ در طراحی‌ها استفاده کرد.

 6. شن رنگی فضای سبز در دکوراسیون داخلی!

شن رنگی در فضاهای داخلی هم کاربرد دارد. در طراحی لابی ساختمان و یا حتی داخل ساختمان می‌توانید در کنار گیاهان و یا آبنما از شن رنگی استفاده کنید. مراقب باشید که در فضایی که کودکان رفت و آمد دارند، این شن‌های رنگی نباید در دسترس آنها قرار بگیرد. از شن رنگی فضای سبز می‌توانید برای تزئین گلدان‌ها هم استفاده کرد، فقط بهتر است شن و سنگریزه‌هایی با رنگ طبیعی باشند تا به گیاه آسیب نزنند. از شن رنگی با ابعاد ریز در آکورایوم استفاده می‌شود.

 

انواع شن رنگی فضای سبز

شن‌های رنگی بر اساس نوع رنگ بندی تنوع زیادی دارند. برخی از آنها رنگ طبیعی دارند و بعضی رنگ می‌شوند. سنگریزه‌های فضای سبز در اندازه‌های مختلف از حدود 1 میلیمتر که به سایز شکری معروف است تا ابعاد بزرگتر 8 میلیمتری یا نخودی و یا 2 تا 3 سانتیمتری یا بادامی تولید می‌شوند. انتخاب نوع شن رنگی فضای سبز بستگی به کاربرد و فضای قرارگیری دارد. اغلب در طراحی فضای سبز از ابعاد خیلی ریز استفاده نمی‌شود.

 

 شن رنگی فضای سبز از کجا بخریم؟

شن رنگی را می‌توان از مصالح فروشی تهیه کرد. اگر قصد خرید دارید، منطقه فروش مصالح ساختمانی را در شهر خود پیدا کنید و به این فروشگاه‌ها سر بزنید و از نزدیک کیفیت شن رنگی فضای سبز را ببینید. و یا می‌توانید با جستجویی در فروشگاه‌های اینترنتی، قیمت‌های مختلف را مقایسه کنید.

 

قیمت شن برای باغ

قیمت سنگریزه و شن رنگی فضای سبز به عوامل مختلفی بستگی دارد. مطمئنا سنگریزه‌های با رنگ طبیعی گرانتر هستند. شکل و فرم شن و مقدار خرید شما در قیمت تاثیر می‌گذارد. به طور کلی عوامل موثر در قیمت شن رنگی فضای سبز عبارتند از:

 • ابعاد و اندازه دانه‌های شن رنگی
 • طبیعی و یا مصنوعی بودن رنگ سنگ
 • میزان هزینه حمل و نقل
 • خرید کیلویی و یا تنی شن و سنگریزه 

کلام آخر:

شن رنگی فضای سبز یکی از متریال‌های پرکاربرد برای طراحی محوطه و فضای سبز است. شن و سنگ در کنار گیاهان فضای بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه