بهترین گرایش ارشد معماری برای اشتغال در خارج از کشور کدام است؟

بهترین گرایش ارشد معماری برای اشتغال در خارج از کشور کدام است؟

محتوای حمایت شده

طبق آمار اعلام شده در سایت «iraimmigration.com» انتظار داریم از سال 2020 تا 2030 اشتغال معماران با سرعت کمتری نسبت به میانگین سایر مشاغل رشد کند. به دنبال رشد محدود اشتغال در گرایش‌های رشته معماری، به‌طورمتوسط 9400 شغل جدید در هر سال خواهیم داشت. باتوجه‌به این آمار فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته معماری افزایش می‌یابد؛ البته میزان افزایش موقعیت‌های کاری در همه گرایش‌های معماری یکسان نیست. برای مثال گرایش‌های مربوط به زیرساخت شهری برای تعبیه جزئیاتی مثل سیستم تهویه نسبت به سایر گرایش‌ها موقعیت‌های بیشتری دارد؛ چرا‌که این نوع زیرساخت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته و در حال رشد جمعیت بیشتر مورد‌نیاز است. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در رشته معماری و مهاجرت را دارید، این مطلب برای شما نوشته است. ادامه مطلب را برای آشنایی با بهترین گرایش های معماری در مهاجرت مطالعه کنید.

کی پلاس

گرایش طراحی محیط‌های انتقالی؛ رشته‌ای با درآمد بالا در دنیای پیشرفته امروزی

گرایش طراحی محیط‌های انتقالی روی دیزاین و طراحی محیط‌های انتقال‌دهنده انرژی تمرکز دارد. این رشته به‌ویژه در کشورهای صنعتی و توسعه یافته‌ای مثل چین و کانادا بازار کاری بسیار ایده‌آلی در مسیر انتخاب رشته معماری برای مهاجرت فراهم می‌کند.

دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ کنگ یکی از بهترین موسسه‌های آموزشی سراسر دنیا برای تحصیل در گرایش طراحی محیط‌های انتقالی به شمار می‌رود. این دانشگاه رتبه علمی بالایی دارد و امکانات تحقیقاتی جذابی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. علاوه‌بر هنگ کنگ چین، دانشگاه تورنتو در کانادا نیز یکی از بهترین مقصدهای ممکن برای تحصیل گرایش های مختلف معماری است. به دلیل صنعتی بودن کانادا، فرصت‌های شغلی متعددی نیز در اختیار فارغ‌التحصیلان این رشته قرار می‌گیرد.

گرایش معماری در توسعه منطقه‌ای؛ رشته‌ای خاص برای مناطق ساحلی

گرایش معماری در توسعه منطقه‌ای یکی از رشته‌هایی است که در کارشناسی ارشد مورد‌استقبال دانشجویان معماری قرار می‌گیرد. این گرایش در توسعه زیرساخت‌ها و بناها در مناطق ساحلی تمرکز دارد. بدیهی است که فارغ‌التحصیلان رشته توسعه منطقه‌ای در کشورهایی با بیشترین مساحت ساحلی، آینده شغلی بهتری خواهند داشت. حساسیت‌های این گرایش معماری درآمد مناسبی نیز برای فارغ‌التحصیلان معماری به همراه دارد.

تمرکز رشته توسعه منطقه‌ای روی توسعه مناطق روستایی و دورافتاده است؛ به همین علت نیز امروزه سرمایه‌گذاری‌های چشم‌گیری در این رشته انجام شده است. باتوجه‌به سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش نیاز به فارغ‌التحصیلان این رشته، احتمالا برنامه‌های بورسیه‌ای در دسترس نیز افزایش یابد. دریافت بورسیه باعث کاهش مخارج مهاجرت و زندگی در کشورهای دیگر می‌شود. برخی از کشورهای توسعه‌یافته‌ای مثل کانادا بورسیه‌های متعددی در اختیار دانشجویان ممتاز قرار می‌ دهند. با دریافت بورسیه امکان کاهش هزینه تحصیل در کانادا نیز وجود خواهد داشت.

گرایش بازآفرینی و توسعه شهری؛ رشته‌ای پر‌درآمد در کشوری با بافت فرسوده

گرایش بازآفرینی و توسعه شهری برای نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده می‌شود. کاربرد این رشته فقط به بازسازی ختم نخواهد شد؛ ایجاد مناطق مسکونی، تجاری و پژوهشی جدید نیز از سایر کاربردهای رشته بازآفرینی و توسعه شهری به شمار می‌رود. ازاین‌رو در انتخاب کشور مقصد برای تحصیل و کار حتما دقت داشته باشید؛ کشورهایی بدون نیاز به توسعه زیرساخت‌ها و مناطق شهری، انتخاب ایده‌آلی برای رسیدن به درآمد بالا نیستند.

دانشگاه منچستر انگلیس یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌هایی است که امروزه این گرایش را در رشته معماری به دانشجویان ارائه می‌دهد. مقطع کارشناسی ارشد گرایش بازآفرینی و توسعه شهری در این دانشگاه یک‌ساله بوده و شما می‌توانید به‌صورت تمام وقت یا نیمه‌وقت در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

رشته طراحی باغ و محوطه‌سازی؛ بهترین گرایش ارشد معماری برای کاریابی در خارج از کشور

گرایش طراحی باغ و محوطه‌سازی یکی از رشته‌های مناسب برای مهاجرت با لیسانس معماری است. دانشجویان این رشته در طول تحصیل در زمینه محوطه‌سازی در باغ‌ها و طراحی فضای سبز سنتی و مدرن فعالیت می‌کنند. گرایش طراحی باغ و محوطه‌سازی با تمرکز بر افزایش مساحت فضای سبز، در حل مشکلات زیست‌محیطی، تغییرات آب‌و‌هوایی، پایداری، تنوع زیستی، آموزش محیط زیست و صرفه‌جویی در انرژی کاربرد دارد.

ارشد معماری و طراحی شهری؛ روش کاریابی در خارج از کشور مهندسی معماری

طراحی شهری یک رشته معماری برای مهاجرت و کار در کشورهای دیگر است. دانشگاه تکنولوژی چالمرز معروف‌ترین موسسه آموزشی است که رشته معماری و طراحی شهری را ارائه می‌دهد. دوره کارشناسی ارشد دانشگاه چالمرز برای گرایش طراحی شهری تقریبا برابر با دو سال است. دانشجویان با تحصیل تمام وقت در این گرایش آماده ورود به بازار کار خواهند شد. طراحی شهری برای برخی از مبرم‌ترین چالش‌های اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی بشر که در حال حاضر در دنیا با آنها درگیر هستیم، بسیار حیاتی و کلیدی هستند.

گرایش طراحی معماری March؛ گزینه‌ای مناسب برای اشتغال تحصیلی رشته معماری

یکی از گرایش‌های رشته معماری با بازار کار محدودتر به رشته طراحی معماری MARCH تعلق می‌گیرد. دانشجویان این گرایش معماری، نحوه طراحی و ساخت کاخ‌های سلطنتی و بناهای قیمتی را می‌آموزند. رقابت برای کسب درآمد از این گرایش رشته معماری میان متخصصین طراحی MARCH همواره در حال افزایش است.

مطالعات و برنامه‌ریزی شهری؛ گرایشی برای مهاجرت معماری

گرایش مطالعات و برنامه‌ریزی شهری دقیقا همان رشته‌ای است که در عین داشتن جذابیت، بازار کار ایده‌آلی نیز دارد. دانشجویان این گرایش معماری در طول تحصیل به مطالعه روش‌های حل‌وفصل چالش‌های شهری می‌پردازند. در واقع دانشجویان این رشته می‌آموزند که چگونه باید چالش‌های توسعه شهری را شناسایی کرده و به چه شکل باید بر این چالش‌ها غلبه کنند.

میزان درآمد؛ فاکتوری مهم در انتخاب بهترین رشته معماری برای اشتغال در خارج از کشور

دستمزد معمار باتوجه‌به عواملی مانند موقعیت مکانی، رتبه شغلی، میزان تجربه، مالیات، بیمه و هزینه‌های قانونی متفاوت است. با‌توجه‌به اداره آمار کار (BLS)، دستمزد سالانه این متخصصین را در ادامه بیان می‌کنیم.

  • خدمات معماری، مهندسی و مرتبط: 88 970 دلار
  • ساخت و ساز ساختمان مسکونی: 85 820 دلار
  • خدمات طراحی تخصصی: 84 260 دلار
  • شعبه اجرایی فدرال: 98 110 دلار
  • ساخت و ساز ساختمان غیر مسکونی: 97 760

در میان ۹ کشور ارائه‌دهنده بالاترین میزان دستمزد، کانادا با متوسط حقوق بین 80000 تا 100000 دلار کانادا در سال 2023 در صدر قرار می‌گیرد. بعد از کانادا، به ترتیب ایالات متحده، استرالیا، امارات،سنگاپور، سوئیس، انگلستان، آلمان و چین قرار می‌گیرند.

بهترین گرایش ارشد معماری برای اشتغال در خارج از کشور با دریافت مشاوره از موسسه‌های مهاجرتی

انتخاب بهترین گرایش رشته معماری برای مهاجرت بستگی به میزان درآمد و موقعیت‌های شغلی تخصص دارد. در این مقاله بهترین گرایش ارشد معماری برای مهاجرت معرفی کردیم. رشته‌های طراحی زیرساخت شهری، توسعه منطقه‌ای، طراحی معماری March، مطالعات و برنامه‌ریزی شهری و طراحی باغ از بهترین گرایش‌های معماری برای مهاجرت به شمار می‌روند. هر یک از رشته‌های نام برده شده در کشورهای مختلف موقعیت‌های متنوعی دارند. برای انتخاب بهترین دانشگاه و کشور مقصد با متخصصین مهاجرتی مشورت کنید. دریافت مشاوره از این افراد بهترین راهکار در داشتن مسیر مهاجرتی بی‌دردسر است.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه