شاهکارهای مشهورترین معمار ایرانی تاریخ

شاهکارهای مشهورترین معمار ایرانی تاریخ

حسین امانت

اشکان حسن پور، یکی از فعالین حوزه معماری با انتشار ویدئویی به معرفی آثار معروف حسین امانت پرداخته است. حسین امانت متولد سال 1321 و دانش آموخته‌ی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. معروف‌ترین اثر حسین امانت که همه او را با این اثر شناختند، برج آزادی تهران است. حسین امانت از بهائیان ایرانی الاصل بود که خانواده مادری او اهل همدان و پدرش کاشانی بود. حسین امانت نه تنها در ایران بلکه در دنیای معماری شناخته شده است و آثار شاخص وی توجه همه را به خود جلب نموده است. در این مطلب از چیدانه آثار معروف این معمار ایرانی معرفی شده است.

گروه معماری اشکان اذانی

معروف‌ترین آثار معمار مشهور ایرانی؛ حسین امانت

آثار معماری زیادی از حسین امانت در ایران وجود دارد که معروف­‌ترین آن؛ برج آزادی، ساختمان ابن سینا در دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است. معروف‌ترین آثار این معمار بزرگ که در ادامه معرفی شده‌اند عبارتند از:

  • برج آزادی (AZADI Tower)
  • آسمان خراش Savina سان دیگو آمریکا (Savina condos, skyscraper)
  • برج One88 آمریکا (One88 condo Tower project)
  • مقر بیت‌العدل اعظم (Universal house of Justice)

 

برج آزادی
اثر معروف حسین امانت؛ برج آزادی

برج آزادی؛ نمادی از ایران مدرن

برج آزادی به مناسبت یادبود جشن‌های 2500 ساله‌ی شاهنشاهی ایران و به عنوان نمادی از ایران مدرن و نشانی از دروازه تمدن بزرگ ساخته شد. اثر طراحی حسین امانت توانست در مسابقه‌ی طرح ساختمان شهیاد آریامهر برگزیده شود و از سال­های 1348 الی 1350 این بنا ساخته شد. معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و دوره اسلامی است. این بنا چهار طبقه دارد. فضاهای کاربردی مختلفی مانند گالری، نگارخانه و کتابخانه در زیرزمین این مجموعه قرار گرفته است.

 

پروژه برج ساوینا
پروژه برج ساوینا

برج مسکونی savina در آمریکا

یکی دیگر از آثار معماری شاخص حسین امانت، برج مسکونی savina است. این برج در 36 طبقه و با 285 واحد طراحی شده است. این برج پوسته‌ای شیشه‌ای دارد. این مجموعه در ساندیاگو کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و پروژه‌ای در حال ساخت است.

پروژه مسکونی One88
پروژه مسکونی One88

برج One88

ساختمان One88 یکی دیگر از آثاری است که توسط حسین امانت طراحی شده است. این پروژه 21 طبقه‌ی مسکونی در آمریکا قرار دارد. برج One88 صد و چهل و هفت واحد دارد. این بنا مانند پروژه‌ی ساوینا دارای نمای شیشه‌ای است.

 

ساختمان مقر بیت العدل اعظم
ساختمان مقر بیت العدل اعظم

مقر بیت العدل اعظم

طراحی مقر بیت العدل اعظم از کارهای دیگر حسین امانت است. این اثر به سبک کلاسیک در سال 1361 تکمیل شد. ستون‌های کنگره‌دار کورنتینی از ویژگی‌های تزئینات این بنا است. الهام گیری از معماری ایرانی از ویژگی‌های طراحی آن است. ساختمان سفید رنگ مقر بیت العدل بر روی کوه کرمل قرار گرفته است.

کلام آخر:

در این مطلب تعدادی از آثار حسین امانت، یکی از معماران شاخص ایرانی معرفی شد. آثار این معمار علاوه بر ایران، در کشورهای دیگر هم به چشم می­‌خورد. حسین امانت در اغلب طرح‌­هایش از معماری ایرانی الهام می‌­گیرد. با کمی جستجو می­‌توانید آثار بیشتری از او ببینید.

 

این مطالب می‌تواند برایتان جذاب باشد:


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه