ست کردن فرش با مبل استیل، رعایت هارمونی و زیبایی منزل

ست کردن فرش با مبل استیل، رعایت هارمونی و زیبایی منزل

به قلم: شقایق امیرحسینی

انتخاب هر المان در دکوراسیون و طراحی داخلی بنا نقش بسیار مهمی در زیبایی و فضاسازی درست محیط ایفا می‌کند. فرش و مبل استیل دو موردی هستند که در انتخاب آن‌ها باید دقت کنید. اولین نکته‌ برجسته‌ای که در مبل استیل به چشم می‌خورد، پارچه گلدار یا طرح‌دار این محصول به همراه سبک خود مبل است که در دسته مبل‌های آنتیک قرار می‌گیرد.

نوژا دیزاین

چه فرشی با مبل استیل ست کنیم

سرویس خواب بالسا

مبل استیل یادآور قرن 19 فرانسه زمان پادشاهی لویی پانزدهم است که حالتی سنتی مدرن داشته و یکی از انواع مبلمان لوکس و مورد علاقه ایرانیان است که برای پذیرایی از مهمان و نشان دادن شکوه و جلال خانه و صاحبخانه از آن استفاده می‌کنند. نحوه ست کردن فرش با مبل استیل باید بسیار هوشمندانه باشد. سعی می‌کنیم در ادامه مواردی که هنگام انتخاب فرش و مبل استیل باید به آن توجه کنید را بررسی کنیم.

نحوه ست کردن فرش با مبل استیل

مبل استیل به دلیل ماهیت طبیعت‌گرایانه و شکل دلپذیری که داشته است، یکی از مبلمان‌های مورد علاقه لویی پانزدهم بوده است. در قسمت پشتی مبل، یک تاج زیبا قرار می‌گیرد که با توجه به تغییراتی که این روزها در ساختار این مبل‌ها به وجود آمده است، ارتفاع تاج مبل نسبت به قبل کمتر شده است.

جور کردن فرش با مبل استیل

 این تاج و دسته‌ها معمولا با نقوشی از گل کنده کاری شده است که جلوه بیشتری به بدنه مبل می‌بخشد. نقوش روی بدنه مبل و نقوش روی پارچه آن ترکیبی گلدار به حساب می‌آید که باعث می‌شود هنگام انتخاب فرش به سادگی آن بیشتر توجه داشته باشید تا از شلوغی بیش از حد خانه بپرهیزید. البته، انتخاب هر کدام با توجه به اینکه کدام مورد را قبلا در خانه داشته‌اید نیز تعیین کننده است.

توجه به رنگ مبل برای ست کردن مبل استیل با فرش

شاید اگر می‌خواهید فرش یا مبل استیل بخرید، این سوال زیاد در گوشه‌ای از ذهنتان دائما تکرار می‌شود که چه فرشی با مبل استیل ست کنیم؟ اولین نکته‌ای که به نظر می‌رسد باید به آن توجه کنید، رنگ و طرح مبل و البته فرش است. باید ابتدا به رنگ وسیله حاضر نگاه کنید تا وسیله مورد نظر را که می‌خواهید به تازگی بخرید، به لحاظ هارمونی با وسیله قبلی ست شود. به‌طور مثال، اگر رنگ مبل استیل شما بسیار پررنگ باشد، باید فرشی را انتخاب کنید که به لحاظ رنگی کمرنگ‌تر باشد یا حداقل رنگ‌های کمتری در ساختار آن وجود داشته باشد.

ست کردن مبل استیل با فرش

 در مقابل، اگر مبل استیل شما حاوی رنگ‌های خنثی باشد، دست شما برای انتخاب فرشی با طیف رنگی گسترده بازتر خواهد بود تا بتوانید با این ترکیب دکوراسیون خانه خود را باطراوت، جذاب و شاداب کنید. همیشه سعی کنید، علاوه بر مبل استیل سایر دکوراتیوها یا وسایل موجود در اطراف فرش را به لحاظ رنگبندی با آن جور کنید تا حس یکدستی را کلیت فضا ببخشید.

تضاد رنگ‌ها در ست کردن فرش با مبل استیل

گاهی استفاده از تضاد درست و دقیق در رنگبندی وسایل زیبایی آن‌ها را دوچندان می‌کند. حتی شاید می‌توان گفت که زیبایی نهفته در تضاد در چینش رنگ‌ها می‌تواند بسیار شکیل‌تر از ایجاد هارمونی باشد. به شرط اینکه با چرخه مکمل رنگ‌ها آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید طراحی بسیار خوبی داشته باشید.

ست کردن فرش و مبل استیل در دکوراسیون پذیرایی

تضاد رنگ‌ها تاثیر منحصربه‌فردی بر ترکیب خانه دارد. در این حالت می‌توانید برای ست کردن مبل استیل با فرش، فرش یا مبل استیل را به گونه‌ای انتخاب کنید که به لحاظ رنگی کاملا در تضاد باشند. فرش به دلیل تنوع رنگ و مدل قابلیت بیشتری در انتخاب رنگ دارد و دست شما کاملا باز است. پیشنهاد می‌شود در این حالت، فرش را در تضاد کامل انتخاب کنید تا بخش برجسته فضای خانه را فرش تشکیل دهد. برای اینکه ایده بیشتری بگیرید می‌توانید در تکمیل این تضاد از رنگ‌های گرم و سرد را بگنجانید.

توجه به بافت فرش و مبل استیل

نکته‌ای که کمتر به آن اهمیت داده می‌شود، بافت فرش است. برای ست کردن فرش و مبل استیل در دکوراسیون پذیرایی توجه به این موضوع راهنمای خوبی برای خرید فرش و مبل استیل شیک و متناسب خواهد بود. بافت و طرح فرش خود به تنهایی می‌تواند بر نمای کلی پذیرایی تاثیر بسیار زیای داشته باشد و حس آرامش را به لحاظ دیداری و حسی به شما یا مهمانانتان انتقال دهد. بنابراین، هنگام ست کردن فرش با مبل استیل یا حتی پرده به طرح و نقش و نگار فرش توجه کنید. جنس و بافت فرش می‌تواند مبل استیل را تکمیل کند.

زیبایی مبل استیل به همراه فرش

 

ماهیت مبل استیل سلطنتی بوده و وقار، سبک و استایل خاصی دارد. به همین جهت، استفاده از فرش‌هایی که کژوال هستند یا رنگ و طرح درخور مبل استیل را ندارند، جلوه مبل را نیز از بین می‌برد. چرا که به حای لذت بردن از نمای کلی، از این همه ناهمگونی با سرگیجه روبرو خواهید شد. در این حالت سعی کنید، به سمت سبک مینیمالیست متمایل شوید و از استفاده از دکوراتیوهای مختلف خودداری کنید. چرا که خود فرش و مبل استیل به اندازه کافی حرفی برای گفتن دارند.

استایل کلی خانه را از قلم نیندازید

از آنجایی که هر خانه سبک خاص خودش را دارد، می‌توان گفت، بررسی انواع فرش برای ست کردن با مبل استیل در گرو توجه به کلیات فضای مورد نظر است. اگر خانه شما سبک هنری دارد، توصیه می‌شود برای خانه‌هایی که سبک هنری دارند، از مبل استیل استفاده نکنید. اما، اگر به مبل استیل علاقه دارید بهتر است  با اضافه کردن مبل استیل با فرشی ساده حسی نوستالژیک را به خانه بیاورید. اگر هم سبک خانه شما کمی سنتی است، استفاده از مبل استیل بهترین گزینه است.

مبل استیل در دکوراسیون پذیرایی

 

اگر فضای پذیرایی شما بزرگ است و با سبک‌های مختلفی فضا را پر کرده‌اید، پیشنهاد می‌شود فرشی را انتخاب کنید که برای این ترکیب مناسب باشد و رنگ، طرح و مواد استفاده شده در آن فرصتی برای بروز تمامی طرح‌ها را داشته باشد. به‌طوری که، از هر طرف که به فرش نگاه کنید، بتوانید سبک مورد نظر را در آن مشاهده کنید. در واقع در این حالت باید گفت که فرش همچون آینه‌ای آنچه درون است را بروز می‌دهد.

توجه به ابعاد فرش در ست کردن فرش با مبل استیل

در کنار رنگ، طرح، بافت فرش که بر جلوه ظاهری آن تاثیرگذار هستند، اندازه و ابعاد فرش نیز مهم است. ابعاد فرش باید حدود 60 سانتی متر از ابعاد مبل استیل بزرگتر باشد و تقریبا لبه‌های مبل را بپوشاند تا جلوه بیشتری به فضای پذیرایی بدهد. اگر قرار است تعداد مبل‌هایی که می‌خواهید در فضای مورد نظر بچینید زیاد باشد، می‌توانید از فرشی استفاده کنید که بزرگتر باشد و کاملا ابعاد فضا را بپوشاند.

ست مبل استیل

اما، اگر کف خانه شما سرامیک شده است و تمایل دارید سرامیک‌ها در معرض دید قرار بگیرند، می‌توانید از فرش کوچکتری استفاده کنید و آن را در وسط قرار دهید. یا می‌توانید از فرش‌های گرد استفاده کرده و فرش را در زیر بزرگترین مبل پهن کنید و بقیه مبل‌ها خالی از فرش باشند. در این قسمت باید گفت که در کنار زیباشناختی، خلاقیت و سلیقه فردی شما نیز تعیین کننده است.

کلام آخر

داشتن هارمونی مثبت در فضای خانه آرامش به همراه می‌آورد. البته، داشتن دکوراسیون با هارمونی خوب هم یک نظر شخصی است که ممکن است بسیاری از افراد به آن علاقه نداشته باشند. این افراد ممکن است از داشتن خانه‌ای به سبک انگلیسی یا اسکاندیناویایی لذت ببرند که در آن چیدمان خانه کمی شلوغ، پررنگ و برجسته به نظر می‌رسد. اما، اگر به هارمونی علاقه دارید، ست کردن فرش با مبل استیل یا هر وسیله دیگری اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت تا بتوانید به این وسیله در خانه به آرامش برسید. قبل از خرید سعی کنید تمامی محصولات را بررسی کنید و رنگ، بافت، ابعاد و طرح فرش یا مبل استیل را نیز در نظر بگیرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه