رنگ دیوار اشپزخانه؛ چه رنگی برای آشپزخانه مناسب است؟

رنگ دیوار اشپزخانه؛ چه رنگی برای آشپزخانه مناسب است؟

به قلم: شقایق امیرحسینی

رنگ دیوار اشپزخانه

نوژا دیزاین

آشپزخانه شور زندگی در یک خانه است. جایی که غذا طبخ می‌شود و اعضای خانواده برای صرف ناهار یا شام دور میز جمع شده و قرار است دقایق لذت بخشی را کنار هم دور میز سپری کنند. به همین دلیل، باید به گونه‌ای تزیین شود که شور زندگی را در خود داشته باشد. رنگ ‌آمیزی دیوار آشپزخانه، انتخاب متناسب کابینت و سرامیک و سایر المان‌ها تاثیر زیادی بر فضا و حال و هوای آشپزخانه خواهد داشت. اما، رنگ دیوار اشپزخانه چطور باید باشد و چه نکاتی را هنگام انتخاب رنگ باید مد نظر قرار داد؟

جکوزی ایران

چه رنگی برای دیوار آشپزخانه مناسب است؟

آشپزخانه فضایی مملو از المان‌های مختلف است که هر کدام نقش مهمی در ساختار و دکوراسیون داخلی اشپزخانه بازی می‌کنند. این موارد شامل ابعاد آشپزخانه، میزان نور طبیعی ورودی، رنگ کاشی، انتخاب رنگ دیوار آشپزخانه، رنگ کابینت و رنگ یخچال و ماشین ظرفشویی و لباسشویی است که باید طوری انتخاب شوند که باهم هارمونی داشته باشند.

رنگ دیوار اشپزخانه بژ

انتخاب رنگ مناسب چه روشن و چه تیره، تاثیر شگرفی در حال و هوای آشپزخانه دارد. برای انتخاب رنگ مناسب باید به المان‌های دیگر که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، توجه کنید تا بتوانید اشپزخانه را به بهترین شکل بچینید. سعی کنید تمرکز خود را تنها روی یک رنگ بگذارید. به‌طور مثال، انتخاب کابینتی به رنگ مشکی یکی از ترندهای 2024 است که بهتر است برای رنگ دیوار از رنگ کرم کاراملی یا چوبی استفاده کنید.

رنگ دیوار اشپزخانه خاکستری

برای آشپزخانه‌های کوچک که تاریک هستند، بهترین رنگ برای دیوار اشپزخانه انتخاب رنگ روشن با سرامیک یا کاشی براق است که نور را منعکس می‌کند. درحالی‌که، برای آشپزخانه با ابعاد بزرگ دست شما بازتر است و می‌توانید از رنگ‌های تیره نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه 12 متری؛ مناسب‌ترین ایده برای دیزاین

رنگ بژ دیوار اشپزخانه

بنابراین، می‌توان گفت که در انتخاب رنگ دیوار اشپزخانه المان‌های متعددی دخیل هستند که باید با هم جور باشند تا نمای نهایی آشپزخانه زیبا و مرتب به نظر برسد. عامل دیگری که در انتخاب رنگ دیوار آشپزخانه، رنگ کاشی دیوار اشپزخانه و حتی کابینت‌ها تاثیر گذار است، سبکی که می‌خواهید در دکوراسیون اشپزخانه به کار ببرید است. به‌طور مثال، اگر به سبک مینیمال علاقه دارید، انتخاب رنگ‌های خنثی پیشنهاد می‌شود. اگر به سبک آرت دکو علاقه‌مند هستید، باید رنگی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برجسته و توچشم باشد تا بتواند معنی و مفهوم این سبک را به نمایش بگذارد.

بیشتر بخوانید: سبک های ترند 1403 برای دکوراسیون داخلی منزل

رنگ کاشی دیوار آشپزخانه در چه طیفی باید انتخاب شود؟

در انتخاب رنگ کاشی دیوار اشپزخانه باید گفت که در گام نخست به استایل و سبکی که مد نظر قرار دادید توجه کنید. سپس، میزان نور اشپزخانه و ابعاد آن را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. رنگ‌های روشن حس سرزندگی و انرژی به آشپزخانه می‌دهند؛ رنگ‌های تیره احساس آرامش و راحتی دارند و رنگ‌های خنثی حس تطبیق‌پذیری دارند.

رنگ کاشی دیوار اشپزخانه سفید

 در کنار داشتن هارمونی با سایر المان‌های به کار رفته در فضای اشپزخانه، انتخاب رنگ کاشی کاملا به سلیقه و معیارهای شما بستگی دارد. اگر در دسته افرادی قرار دارید که یک لک کوچک می‌تواند ذهنتان را درگیر کند، پیشنهاد می‌شود از کاشی یا سرامیک‌های تیره و مات استفاده کنید. هرچه رنگ کاشی دیوار روشن‌تر باشد، کثیفی‌ها را بیشتر نشان می‌دهد.

رنگ صورتی کاشی در دیوار اشپزخانه

اما، انتخاب کاشی با رنگ‌های روشن مانند سفید، بژ و طوسی روشن نور را منعکس می‌کند و باعث می‌شود فضای آشپزخانه بزرگتر از آنچه هست دیده شود. به علاوه، تمیز کردن ان نیز آسان است.

چند نمونه از نحوه انتخاب رنگ دیوار اشپزخانه مطابق با رنگ کابینت

رنگ کابینت و کاشی دیوار

برای درک بهتر در نحوه انتخاب رنگ دیوار اشپزخانه سعی می‌کنیم در ادامه چند مدل کابینت در رنگ‌های مختلف را در نظر بگیریم و سعی کنیم رنگ دیوار را طبق رنگبندی کابینت تنظیم کنیم.

رنگ دیوار اشپزخانه با کابینت سفید

اگر کابینت‌های شما سفید است و قرار است رنگ دیوار را متناسب با آن انتخاب کنید، پیشنهاد می‌شود رنگ‌های خاکی را برای رنگ آمیزی دیوار اشپزخانه به کار ببرید. این رنگ‌ها حس گرم و دلپذیری به کلیت فضا می‌دهند و حس فضا را برای شما که قرار است ساعاتی را صرف پخت و پز کنید راحت و دلگرم می‌کنند.

نمای اشپزخانه سفید با رنگ دیوار کاراملی

رنگ در آشپزخانه باید طوری انتخاب شود که نور خورشید یا نور لامپ را منعکس کند تا فضا را نورانی‌تر کند. البته، این یک نسخه کلی نیست؛ چرا که بسیاری از افراد به کابینت‌ مات علاقه دارند و این محصول رنگ را منعکس نمی‌کند.

کابینت سفید و رنگ دیوار سفید اشپزخانه

رنگ‌های مکمل سفید شامل موارد زیر هستند.

  • قرمز
  • قهوه‌ای
  • خود رنگ سفید
  • زرد کمرنگ
  • ترکیبی از سفید، آبی و خاکستری
  • ترکبی از سفید، مشکی و قهوه‌ای
  • ترکیبی از سفید، سبز و قهوه‌ای
  • سورمه‌ای و سفید
  • ترکیبی از نارنجی، مشکی و خاکستری

تمامی این رنگ‌ها را با هم می‌توانید در یک آشپزخانه به کار ببرید و بسته به انتخاب خود می‌توانید رنگ دیوار یا کف را طبق این طیف رنگی تنظیم کنید.

اشپزخانه با کابینت سفید

به‌طور مثال، در آشپزخانه‌ای با کابینت سفید رنگ می‌توانید از یک یخچال با رنگ سبز پاستلی استفاده کنید و رنگ کف را به رنگ قهوه‌ای در نظر بگیرید. در این شرایط رنگ کاشی دیوار اشپزخانه بهتر است به رنگ سفید صدفی باشد.

رنگ دیوار اشپزخانه با کابینت خاکستری

رنگ خاکستری در بین رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرد که به لحاظ روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، رنگی با تناژ آرامش بخش است که حس امنیت و هوشمندی را به همراه دارد. خاکستری امروزه به یکی از رنگ‌های ترند در دکوراسیون داخلی تبدیل شده است و بهترین نمود آن در انتخاب کابینت است. اما، با یک کابینت خاکستری چه رنگی برای کاشی و رنگ دیوار مناسب است.

رنگ دیوار اشپزخانه

می‌توانید از کاشی بین کابینتی مشکی رگه دار استفاده کنید و فضا را زیبا و شکیل کنید. برای اینکه فضا خیلی تیره نشود، می‌توانید کابینت را به صورت خاکستری و سفید ترکیب کنید تا تناژ سفید بتواند این تیرگی را به تعادل برساند.

رنگ دیوار آشپزخانه با کابینت خاکستری

انتخاب دیگر، رنگ‌های سفید و کرم هستند که کنتراستی زیبا درست می‌کنند و باعث می‌شوند بخش‌های خاکستری بیشتر به چشم بیایند. اگر رنگ خاکستری استفاده در کابینت‌ها خاکستری روشن متمایل به طوسی بود، می‌توانید رنگ دیوار اشپزخانه را سبز یا آبی روشن در نظر بگیرید تا حسی تازه به آشپزخانه بدهید.

بیشتر بخوانید: قبل و بعد از تغییر دکوراسیون داخلی خانه به سب مورد علاقه شما

رنگ دیوار آشپزخانه با کابینت سورمه‌ای

انتخاب رنگ سورمه‌ای حسی از لاکچری بودن را به فضای آشپزخانه می‌دهد. به ویژه اگر کابینت انتخاب شده از نوع کابینت نئوکلاسیک باشد که زیبایی و شکوه خاصی به فضای خانه شما می‌بخشد. اما، با وجود کابینت‌هایی تیره چه رنگی برای دیوار اشپزخانه مناسب است و از چه کاشی بین کابینتی باید بهره برد؟

کابینت سورمه ای

رنگ آبی به ویژه در طیف تیره آن مثل سورمه‌ای رنگی است که محدود به زمان خاصی نیست و از مد خارج نمی‌شود. می‌توانید این رنگ را هم با سبکی مدرن و هم سبکی سنتی به راحتی ست کنید. می‌توانید از کاشی و سرامیک سفید، طوسی روشن و صورتی پاستلی برای کامل کردن فضای آشپزخانه استفاده کنید. البته، رنگ صورتی پاستلی انتخابی بسیار خاص است که قبل از استفاده باید خوب به آن فکر کنید!

کلام آخر

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه لمان‌های بسیار ظریفی دخیل هستند که هر کدام به عنوان یک شاخصه نقش مهمی در نمای کلی ایجاد می‌کنند. قبل از انتخاب رنگ ابتدا باید سبک مورد نظر خود را در چیدمان آشپزخانه در نظر بگیرید تا بر همان اساس رنگ دیوار و سایر عناصر به کار رفته در فضای آشپزخانه را بتوانید انتخاب کنید. در انتخاب رنگ دیوار، ابعاد آشپزخانه، نور، رنگ کابینت، رنگ کاشی، رنگ پرده، رنگ سرامیک کف نیز موثر هستند تا لتوانید در نهیت جلوه خوبی به اشپزخانه خود بدهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه