دکوراسیون آشپزخانه 12 متری؛ مناسب‌ترین ایده برای دیزاین

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری؛ مناسب‌ترین ایده برای دیزاین

به قلم: شقایق امیرحسینی

دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

ساقدوش بار

زمانی که به تغییر دکوراسیون آشپزخانه یا ساخت خانه فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد چیست؟ اینکه چه سبکی را دنبال کنید یا از چه رنگ‌هایی برای تزیین دکوراسیون و اکسسوری‌های موجود در آشپزخانه استفاده کنید؛ یا به این فکر کنید که کلیت فضای آشپزخانه چه تمی داشته باشد که با بقیه فضا همخوانی داشته باشد.

سرویس خواب بالسا

دیزاین اشپزخانه 12 متری

 البته، که تمامی این موارد بسته به اینکه بخواهید تنها یک تعمیر کوچک در خانه ایجاد کنید یا کلا از نو بکوبید و بسازید در دیزاین اشپزخانه مهم هستند. اگر آشپزخانه شما کوچک و در حد 12 متر باشد، باید هوشمندانه آن را بچینید.

دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

یک آشپزخانه 12 متری در واقع می‌تواند فضایی به ابعاد 4 × 3 مترمربع باشد که به نسبت کوچک است و برای دکوراسیون آن باید بسیار فکر شده عمل کرد. دکوراسیون آشپزخانه 12 متری می‌تواند با استفاده از ابزار و وسایل کاربردی به بهترین شکل دیزاین شود.

نکات دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

با توجه به اینکه فضای پیش رو کوچک است و قرار است وسایل متعددی از یخچال، کابینت، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، میز ناهارخوری کوچک را درون این فضا بگنجانید، باید به نکات بسیاری توجه کنید. اولین نکته تعیین نیازمندی‌های شما است و اینکه مشخص کنید که کدام یک از وسایلی که در بالا اشاره شد را در حال حاضر موجود دارید یا می‌خواهید تهیه کنید و هر کدام قرار است چه مقدار فضا اشغال کنند.

دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

 

سپس، سبک مورد نظر برای دیزاین اشپزخانه 12 متری بر چه اساسی می‌خواهید انتخاب کنید. آیا می‌خواهید کابینت‌هایی به سبک مدرن، ممبران یا نئوکلاسیک داشته باشید؟ یا می‌خواهید از سبک فنگ شویی پیروی کنید و همه چیز را در طیف رنگی خنثی و مینیمال در آشپزخانه بچینید. پاسخ به این موارد شما را هدفمندتر کرده و اجازه می‌دهد بتوانید هرچه بهتر آشپزخانه خود را تزیین کنید.

ایده برای دکوراسیون اشپزخانه 12 متری، استفاده هوشمندانه از فضا

طراحی اشپزخانه 12 متری

در ابتدا سعی می‌کنیم کمی از دورتر به چیدمان اشپزخانه 12 متری نگاه کنیم. یعنی به جای چیدمان، به استفاده مفید از فضا توجه کنیم. برا یاین منظور چند ایده برای دکوراسیون اشپزخانه 12 متری را دنبال می‌کنیم.

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری با یک دیوار

همانطور که از نام آشپزخانه با یک دیوار مشخص است، قرار است در این آشپزخانه تنها یک دیوار برای نصب کابینت و قرار دادن یخچال و گاز روی میزی داشته باشیم و باقی فضا را به کمک کانتر و مبلمان پر کنیم. برای این سبک می‌توانید از کابینت ممبران برای آشپزخانه های کوچک؛ انتخاب ایده آل برای بزرگنمایی فضا به کار ببرید و تاثیر آن را بر ظاهر آشپزخانه و خانه خود مشاهده کنید.

دیزاین آشپزخانه 12 متری

 

 

در این سبک، استفاده بهینه از فضا با کمک کابینت‌های جادار و کاربردی قابل انجام است که می‌توانید فر، ماشین ظرفشوی، ماشین لباسشویی و کلیه وسایل دیگر را در همان فضای کوچک بگنجانید. تنها بخش‌هایی که ممکن است کمی به لحاظ اندازه کوچک شوند، قفسه‌ها و آب چکان بالای ظرفشویی است که هر دو به اندازه کافی می‌توانند مفید باشند.

دیزاین اشپزخانه 12 متری عریض یا موازی

طرح دیزاین اشپزخانه 12 متری موازی مخصوص اشپزخانه‌هایی است که ابعاد کوچکی دارند و باید استفاده بهینه از فضا را کرد. ایده آشپزخانه موازی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه محل عبور در آشپزخانه را اشغال کنید، آن را با کابینت‌های زیادی پر کنید تا بتوانید تمامی وسایل مورد نیاز خود را در آن قرار دهید و با یک نور طبیعی محیط را مانند تصویر تزیین کنید.

بزرگنمایی فضای کوچک آشپزخانه 12 متری

در این فضا، کابینت‌ها در دو طرف مسیر عبوری قرار می‌گیرند و فضای بین این دو کاملا خالی است و می‌تواند در انتها به یک مطبخ یا انباری ختم شود؛ یا کلا انتهای آشپزخانه یک دیوار قرار داشته باشد که این بخش بسته به نقشه خانه شما می‌تواند متفاوت باشد. کلیه وسایل آشپزخانه اعم از ظرفشویی، یخچال، سبد سیب زمینی و پیاز و سایر ابزار و تجهیزات می‌توانند در همین دو لاین موازی قرار داده شوند. می توانید تاثیر کابینت نئوکلاسیک سبز در چیدمان آشپزخانه 12 متری را با استفاده از این کابینت مشاهده کنید.

آشپزخانه L شکل

طرح L شکل چه در مبل و چه در آشپزخانه یا فضای دیگر الهام بخش صمیمت و در دسترس بودن است. در طرح L شکل در دیزاین اشپزخانه 12 متری، دو طرف بزرگتر و کوچکتر با کابینت‌هایی پر می‌شوند که در یک نقطه تلاقی دارند و بقیه فضای آشپزخانه خالی باقی خواهد ماند. در این نما، معمولا فضای بالای قسمتی که طولی بیشتری دارد با کابینت پر شده است.

آشپزخانه L شکل

درحالی‌که، بخشی که طول کمتری دارد و در واقع در یال کوچکتر L شکل قرار گرفته است خالی است که می‌توانید آن را با پنجره یا وسایل تزیینی پر کنید. به این شیوه فضای کوچک آشپزخانه شلوغ نمی‌شود و اجازه می‌دهد نور  و انرژی بیشتری در گردش باشد. این ترکیب فضای آشپزخانه را بسیار کاربردی می‌کند و شما فضای کافی برای قرار دادن سینک ظرفشویی، اجاق گاز، یخچال، ماشین ظرفشویی و مانند آن دارید.

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری U شکل

چیدمان آشپزخانه U شکل یکی از مدرن‌ترین و بهترین انواع چیدمان در آشپزخانه است. آشپزخانه 12 متری U شکل به این صورت است که دورتادور فضای آشپزخانه با کابینت پر می‌شود. فضای U شکل جای کافی در اختیار شما قرار می‌دهد. اما، کمی شلوغ و پر است. به همین جهت، برای بزرگنمایی و روشنایی آشپزخانه با استفاده از کابینت نئوکلاسیک کرم یا کابینت ممبران براق می‌توانید فضا را تزیین کنید.

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری U شکل

این طرح بیشتر برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد بزرگتر مناسب است. اما، می‌توانید از آن برای آشپزخانه 12 متری نیز استفاده کنید که تقریبا فضایی با ابعاد متوسط دارد و به اندازه کافی فضا برای قرار دادن ظروف و سایر وسایل را دارد. این طرح برای خانواده‌هایی که جمعیت بیشتری دارند یا دورهمی‌های زیادی برپا می‌کنند مناسب است تا بتوانند ظروف مختلف را در آن بگنجانند.

آشپزخانه 12 متری با مرکزیت جزیره

در این طرح می‌توانید مثل طرح آشپزخانه با تک دیوار، یک طرف آشپزخانه را با کابینت، ظرفشویی و یخچال و باقی وسایل پر کنید و جزیره را در وسط فضا قرار دهید. برای استفاده کاربردی از هر بخش، می‌توانید در انتخاب جزیره دقت بیشتری خرج کنید. یعنی به جای اشغال فضا با یک میز بدون کاربرد، می‌توانید کابینتی را در بدنه جزیره تعبیه کنید تا فضای کافی برای قرار دادن وسیل مختلف داشته باشید.

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری

در عین حال، با قرار دادن صندلی‌هایی به دور جزیره می‌توانید از آن به عنوان میز غذاخوری نیز استفاده کنید. تنها نکته‌ای که باید در این زمینه توجه کنید، انتخاب جزیره بسیار شیک و مرتب است. چرا که قراراست جزیره نقطه کانونی آشپزخانه شما باشد. پس، باید به لحاظ ظاهری بسیار شکیل باشد.

نکات دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

بهترین دکوراسیون آشپزخانه 12 متری

تعمیر کردن و تغییر دکوراسیون یا ساخت یک بنا از صفر کار بسیار دشواری است. کاری که سعی می‌کنید به بهترین شکل اجرا شود. به همین دلیل، باید در انتخاب المان‌های مختلف بیشترین تلاش را کنید. نکات دکوراسیون اشپزخانه 12 متری را به دقت انجام دهید تا بهترین چیدمان را داشته باشید. این نکات شامل انتخاب رنگ کابینت، رنگ دیوار، نوع سرامیک و کاشی و سایر المان‌هایی است که در یک آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد است.

انتخاب رنگ برای آشپزخانه 12 متری

انتخاب رنگ مناسب با توجه به میزان نور طبیعی ورودی به فضای آشپزخانه شما می‌تواند متغیر باشد. اگر نور طبیعی زیادی فضای آشپزخانه را روشن می‌کند، می‌توانید از کابینتی با رنگ تیره یا دیوارهایی با رنگ تیره‌تر استفاده کنید تا این ترکیب رنگی را به تعادل برسانید.

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری

استفاده از سایه‌های پاستلی نیز می‌تواند به جذابیت فضای آشپزخانه 12 متری شما اضافه کند. می‌توانید از رنگ صورتی پاستلی یا سبز پاستلی برای رنگ کابینت‌ها، دیوار یا وسایل درون آشپزخانه استفاده کنید.

دیزاین اشپزخانه 12 متری

انتخاب دیگر می‌تواند طیف رنگی آبی به ویژه آبی-سبز باشد. رنگ آبی رنگی است که با طبیعت درهم آمیخته است و حس رهایی به فضا می‌دهد و در عین حال، به بزرگنمایی فضای کوچک آشپزخانه کمک زیادی می‌کند. طیف رنگ کرم و زرد نیز می‌تواند حسی از آرامش را به ویژه در آشپزخانه‌هایی که نور طبیعی کمی دارند استفاده شود.

انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه 12 متری

برای انتخاب بهتر و تبدیل فضایی کوچک به فضایی بزرگتر، باید از ترفندهای نورپردازی، انتخاب رنگ و طرح آگاه باشید. می‌توانید از کاشی و سرامیک براق برای تزیین فضای آشپزخانه استفاده کنید. کابینت‌های براق توانایی انعکاس نور را دارند و فضا را بزرگتر از آنچه هست نشان می‌دهند. حواستان باشد که در انتخاب رنگ‌ها و ترکیب آن با رنگ کابینت دقت کنید. استفاده از کاشی و سرامیک طرح دار با بافت شیک و کاملا جدید می‌تواند فضای آشپزخانه را زیباتر کند.

انتخاب دکوراسیونی با رنگ خنثی برای بزرگنمایی فضای کوچک آشپزخانه 12 متری

تزیین اشپزخانه 12 متری

رنگ خنثی رنگی است که فضای کوچک را می‌تواند بزرگتر از آنچه هست نشان دهد و در عین حال از شلوغی فضا بکاهد. به ویژه که آشپزخانه تقریبا محل شلوغی است و برای خلوت‌تر نشان دادن آن باید از تناژ رنگی خنثی استفاده کرد. سعی کنید فضای روی کابینت را کاملا خالی نگه دارید و از قرار دادن هرگونه دکور روی آن بپرهیزید.

استفاده از نورپردازی درست در آشپزخانه 12 متری

دکوراسیون اشپزخانه 12 متری

انتخاب و نحوه نورپردازی یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در دکوراسیون آشپزخانه 12 متری است. چرا که این فضا به لحاظ ابعاد و اندازه کوچک رو به متوسط است و نورپردازی درست می‌تواند فضا را روشن‌تر کرده و به بزرگنمایی آن کمک کند. اگر سقف بلندی دارید، از نورپردازی آویز مانند استفاده کنید. اگر سقف آشپزخانه شما کوتاه و پایین است می‌توانید نور یکپارچه و توکار به کار ببرید. به علاوه از دکوراتیوهای منعکس کننده نور نیز استفاده کنید تا فضای آشپزخانه روشن‌تر شود.

کلام آخر

دکوراسیون آشپزخانه 12 متری با توجه به میزان نور طبیعی، سبک انتخابی، نوع چیدمان کابینت‌ها می‌تواند از یک فضای کوچک به فضایی دلباز و زیبا تبدیل شود و روخ خانه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین جهت، بهر است برای چیدمان بهتر حساب شده فکر کنید و المان‌هایی را در آشپزخانه به کار ببرید که کاربردی بوده و ابعاد بزرگی نداشته باشد که منجر به شلوغی فضا شود.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه