جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به مسجدی در استرالیا تعلق گرفت!

جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به مسجدی در استرالیا تعلق گرفت!

نوژا دیزاین

مسجد پانچبول در جنوب غرب سیدنی، در سال 2024 جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیا را دریافت کرد. در مورد این مسجد مدرن، در این مطلب بخوانید.

گروه معماری اشکان اذانی

جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیا

موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی (RIBA) که به اختصار ریبا خوانده می‌شود یک نهاد تخصصی برای معماران در بریتانیا و در سطح بین‌المللی است. جایزه‌ی این موسسه در سال 2024 به معماری مسجدی به نام پانچبول در استرالیا رسید. RIBA  این ساختمان را به عنوان فضای مقدس و عمیقاً پرنشاط که به طرز جادویی در محیط روزمره یک منطقه مسکونی در حومه سیدنی ساخته شده است ستایش کرد.

مطلب پیشنهادی: جایزه معماری سلطنتی بریتانیا به این خانه رسید

ساخت مسجد پانچبول

در سال 1996 سازمان تبلیغ اسلامی استرالیا تصمیم به ساخت این مسجد گرفت، ولی گرفتن مجوز برای ساخت آن، به دلیل مخالفت برخی از مقامات محلی، 17 سال طول کشید. این مسجد که در حومه مسکونی سیدنی قرار دارد در یک طرف محوطه‌ای که با مدرسه و سالن اجتماعات محصور شده است ساخته شده است. این مسجد از دو صحن جداگانه تشکیل شده است که یکی از آنها مستقیما از خیابان راه دارد و دیگری قسمتی است که بخش اداری و کلاس‌های آموزشی در آن قرار دارند و در اعیاد و مراسم‌ها از این بخش استفاده می‌شود.

 

معماری مسجد استرالیایی پانچبول

معماری این مسجد به شکلی مدرن طراحی شده است ولی با این حال نشانه‌هایی از معماری سنتی مساجد اسلامی را در خود دارد. گنبدهای کوچک نیم دایره‌ای سیمانی که در سقف آن دیده می‌شوند از ویژگی‌های خاص معماری این مسجد هستند. همچنین این مسجد یک گنبد مرکزی دارد. داخل هریک از گنبدهای کوچک، نام  اسما الحسنی با خطی طلایی رنگ نوشته شده است. مسجد پانچبول 550 مترمربع مساحت دارد و ظرفیت 300 نمازگزار را دارد.

مطلب پیشنهادی: نگاهی به پنج رویداد معماری و طراحی 2023


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه