نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

به قلم: تحریریه چیدانه

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

نوژا دیزاین

چیدمان صحیح منزل و داشتن فضای داخلی شیک برای هر شخصی یک اولویت است. مطمئنا شما هم به دنبال شناخت اصول و رعایت نکات در زمان انتخاب اثاثیه و اکسسوری‌‌ها در منزلتان هستید. دست‌یابی به یک فضای جذاب و مدرن، مستلزم شناخت نکات و رعایت تناسب عناصر در کنار یکدیگر است. مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی؛ رنگبندی، نورپردازی، هماهنگی چیدمان متناسب با فضا است که در نهایت سبک منزل شما را رقم می‌زند. در ادامه با ما در ارتباط باشید تا شما را با چند اصل اساسی از نگاه دکوراتورهای حرفه‌ای در طراحی داخلی آشنا کنیم.

کاغذدیواری آیدی

عناصر اصلی دکوراسیون داخلی

مهم‌ترین عنصر در دکوراسیون داخلی،  انتخاب رنگبندی مناسب است. به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه، می‌توانید با انتخاب سه الی چهار رنگ  در هر  بخش،  سبب تعادل در طراحی شوید.

افراط در انتخاب رنگ، سبب شلوغ دیده شدن فضای داخلی می‌شود. همچنین بهتر است خود را تنها محدود به استفاده از پالت رنگی سرد یا گرم نکنید. بنابراین دکوراسیون داخلی تنها با یک تناژ رنگی همچون تن سرد یا تن گرم؛ شاید در ابتدا جذاب به نظر برسد ولی به مرور زمان کسل کننده خواهد شد.

عنصر دیگر در این حوزه، تهیه‌ی اثاثیه با ابعاد مناسب برای چیدمان در یک فضای داخلی است. طراحی یک اتاق کوچک با وسایل بزرگ، فضای شما را کوچک‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهد. اما اگر فضای داخلی شما دارای متراژ  وسیعی است، دیزاین آن با اکسسوری‌ها و اثاثیه بزرگ بلامانع است.

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

همچنین بهتر است به صورت هدفمند و بدون پراکندگی دکوراسیون کنید. با چیدمان مبلمان در یک بخش از خانه به جای دورتا دور  چیدن آن در کنار دیوار‌ها فضای گرم‌تری را می‌توانید ایجاد کنید. همچنین برای بزرگ‌تر دیده شدن یک فضای داخلی بهتر است مبل‌ها را به دیوار‌ها نچسبانید و مقداری از دیوار‌ها فاصله دهید. اگر به جای نصب تابلو‌ها بر روی چند دیوار ،همه ی آن‌ها بر روی یک دیوار نصب شوند، یک گالری هنری خلق خواهید کرد که تمام مخاطبان را مجذوب خود می‌کند.

یکی دیگر از مهم‌ترین عناصر کلیدی در دکوراسیون، نورپردازی و تنظیم نور در بخش‌های مختلف فضای داخلی است. نورپردازی صحیح، علاوه بر افزایش تاثیرات بصری، سبب زیباتر دیده شدن چیدمان نیز  می‌شود.

ست مبلمان با کاغذ دیواری و پرده

نحوه انتخاب و ست مبلمان با کاغذدیواری و پرده، نقش مهمی را در خلق یک دکوراسیونی بی نقص  و شکیل ایفا می‌کند که با رعایت چند نکته‌ی ساده، انتخاب را برای شما آسان‌تر  می‌کند.

هماهنگی مبلمان با کاغذدیواری

یکی از عوامل تاثیرگذار در طراحی داخلی، هماهنگی مبلمان با کاغذ دیواری براساس سبک فضا است. در نتیجه بهتر است بر حسب رنگ و طرح مبلمان، کاغذدیواری مناسب فضای خود را انتخاب کنید.

برای چیدمان با مبلمان مدرن، استفاده از کاغذدیواری قابل شستشو با تنالیته رنگی روشن و شاد گزینه مناسبی است. در مقابل برای به نمایش گذاشتن زرق و برق خانه‌های کلاسیک در کنار مبلمان سلطنتی، استفاده از رنگ‌هایی نظیر طلایی، زرشکی، آبی فیروزه‌ای از مناسب‌ترین رنگ‌های کاغذدیواری برای این گونه  فضا‌ها است.

مبلمان دارای پارچه‌های طرح‌دار با کاغذدیواری ساده مانع شلوغ و بی‌نظم به نظر رسیدن دکوراسیون می‌شود. همچنین مبلمان ساده و تک رنگ در کنار کاغذدیواری طرح‌دار به فضای داخلی روح تازه می‌بخشد.

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

ست مبلمان با پرده

بهتر است در زمان انتخاب مبلمان از طرح و رنگ یکسان با پرده استفاده نشود. مثلا بر ای مبلمان ساده، نصب پرده طرح‌دار و شلوغ با رنگ‌های مکمل و متضاد از بهترین انتخاب‌ها است و فضا را از یکنواختی در می‌آورد. همچنین در کنار مبلمان طرح‌دار، انتخاب یک  رنگ که کمتر در نقش‌های پارچه مبل استفاده شده؛ برای پرده انتخاب مناسبی است. در چیدمان سبک مدرن، گاها رنگ کوسن متفاوت از  رنگ پارچه مبل است که می‌توانید پرده خود را به این رنگ انتخاب نمایید.

انواع سبک در طراحی داخلی : 2 سبک پرطرفدار

طراحی داخلی از سبک‌هایی همچون کلاسیک، مدرن، contemporary (معاصر و امروزی)، نئوکلاسیک، مینیمال، اسکاندیناوی، بوهمیان، مونوکروم، روستیک و موارد متعدد دیگری برخوردار است. هر یک از این سبک‌ها قوانین و تجهیزات خاص خود را می‌طلبد و بر حسب سلیقه و روحیات افراد در فضا‌های داخلی اجرا می‌شود.

در میان گوناگونی سبک‌ها، از دو سبک کلاسیک و مدرن به عنوان پرطرفدار‌ترین سبک‌ها می‌توان نام برد. با رعایت چند نکته ساده در سبک‌های مدرن و کلاسیک می‌توان این دو سبک را به راحتی در فضای داخلی اجرا نمود.

سبک کلاسیک

این سبک برگرفته از دو سبک رومی و یونانی است. آغاز پیدایش این سبک در قرن هفدهم رقم خورد. در سبک کلاسیک خاتم کاری و منبت کاری به وفور دیده می‌شوند. جنس مبلمان اصولا چوبی است که با پارچه‌هایی با طرح‌های کلاسیک روکش شده‌اند. از اکسسوری‌های قیمتی، لوکس و فرش‌های دست‌بافت در این سبک بسیار استفاده می‌شود. کاربردی‌ترین رنگ در این نوع سبک، رنگ طلایی است و سایر رنگ‌ها نظیر زرشکی، فیروزه‌ای نیز در فضای‌های لاکچری و کلاسیک بسیار استفاده می‌شوند.

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

سبک مدرن

سبک مدرن در طراحی داخلی در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد. در این سبک جنس و متریال وسایل اصولا فلزی و شیشه‌ای است. سبک مدرن، تاکید بر استفاده از وسایل ضروری و کاربردی دارد؛ از این رو از اکسسوری‌ها کمتر در این فضا استفاده می‌شود. کاربردی‌ترین رنگ در فضای مدرن رنگ طوسی است. در کنار آن رنگ‌های سیاه و سفید نیز بسیار در دکوراسیون مدرن قابل مشاهده هستند.

انتخاب کاغذ دیواری براساس سبک

هر روزه یک طرح جدید به دنیای طرح‌های متنوع کاغذدیواری در سبک‌های مختلف اضافه می‌شود. از جمله محبوب‌ترین طرح‌های کاغذدیواری در سبک‌های مختلف می‌توان به طرح پتینه، ساده، درخت‌و‌درختچه و داماسک اشاره کرد. هر یک از این طرح‌ها بر روی دیوار جلوه‌ی خاص خود را دارند.

  • طرح پتینه با تلفیق برجستگی و رنگ، زیبایی بخش دیوار‌هایتان خواهد بود. این طرح کاغذ دیواری هم در سبک کلاسیک و هم در سبک مدرن از طرح های متنوعی برخوردار است .
  • کاغذدیواری با طرح ساده از نظر بصری فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. این طرح نیز یک طرح کاربردی در فضاهای کلاسیک و مخصوصا مدرن است.
  • طرح درخت و درختچه هم جلوه‌ی طبیعت را در فضا منعکس می‌کند. این طرح یکی از جدیدترین طرح‌ها در سبک مدرن کاغذدیواری محسوب می‌شود. و در نهایت طرح داماسک فضایی کلاسیک و لاکچری را در یک فضای داخلی کلاسیک به ارمغان می‌آورد.

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

تزیین خانه با آیینه به سبک مدرن

آیینه یک وسیله‌ی کاربردی در دکوراسیون خانه است که با بازتاب‌هایی که در فضای داخلی دارد، محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. این وسیله‌ی کاربردی با قاب‌های مختلف در بازار موجود است. استفاده از آیینه با قاب‌های هندسی یکی از کاربردی‌ترین انواع در فضای داخلی مدرن است. حتی آیینه کاری در بخش‌هایی از خانه‌های مدرن با استفاده از آیینه‌های برش خورده در ابعاد گوناگون دیده می‌شود.

نکات کلیدی برای خلق شیک‌ترین دکوراسیون داخلی 2023

انتخاب اکسسوری و دکوریجات

اصولا از اکسسوری‌ها برای پر کردن جاهای خالی در فضای داخلی استفاده می‌شود. از این‌رو می‌توان از انواع مختلف ساعت، آباژور، آیینه، کوسن، گلدان، ظروف و مجسمه‌ها و… استفاده کرد. در فضاهای مدرن، گلدان در ابعاد مختلف کوچک و بزرگ انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. در دکوراسیون کلاسیک، نیز می‌توان از انواع مختلف اکسسوری‌ها بر حسب سلیقه استفاده کرد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه