سقف بازارهای سنتی در این شهرها آوار شد!

سقف بازارهای سنتی در این شهرها آوار شد!

در پی خبر ریزش سقف بازار سنتی قزوین که دیروز منتشر شد، مروری داشتیم بر تکرار این حادثه تلخ در سال های گذشته که در شهرهای مختلف ایران رخ داده است. نظر شما درباره دلایل تکرار این حوادث ناگوار چیست؟

ریزش سقف بازار قیصریه قزوین

فرش ذوالانواری

به نثل از ایسنا؛ در تیر 1402 سقف بخشی از بازار «قیصریه» قزوین فروریخت. در حالی که یکی از دوستداران میراث فرهنگی قزوین علت ریزش سقف را بی‌توجهی میراث‌ فرهنگی این استان به بازار قیصریه می‌داند، اما معاون میراث فرهنگی قزوین می‌گوید علت ریزش سقف این بازار هنوز مشخص نشده و درحال بررسی است.

در چند روز گذشته انتشار تصاویری از ریزش بخشی از سقف بازار «قیصریه» قزوین با آن معماری خاص و تاق‌های آجری، در فضای مجازی، واکنش دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخته است. برخی این تخریب را در نتیجه بی‌توجهی به وضعیت بازار قیصریه می‌دانند؛ سعید زارع‌پورـ کنشگر میراث‌فرهنگی ـ در این‌باره به ایسنا گفت: «معتقدم این تخریب بیشتر بر اثر بی‌توجهی بوده و بازار قزوین برخلاف «سعدالسلطنه» مهجور مانده است…»

ریزش سقف بازار آهنگران تهران

در سال های گذشته یکی از اعضای شورای شهر تهران درباره  خطر آفرین شدن سقف‌های بازار ابراز نگرانی کرد و گفت که باید هرچه سریعتر در راستای ایمن سازی سقف‌ها فکری شود. او همچنین اظهار کرد: در قسمت‌هایی از سقف بازار آهنگران شاهد ریزش هستیم که نیازمند مرمت فوری و اساسی است.

ریزش سقف بازار تاریخی اصفهان

به نقل از ایلنا، در دی ماه 1400 شاهد انتشار تصاویری از ریزش سقف بازار تاریخی اصفهان بودیم. این ریزش در بازار میدان نقش جهان، جنب مسجد شیخ لطف‌الله رخ داده و بر اثر آن بخشی از گچ‌های سقف این بخش از بازار ریخته است.

در پی انتشار این تصاویر در فضای مجازی، فریبا خطابخش (مدیر پایگاه جهانی میدان نقش‌جهان) گفت: تمام سقف بازار نقش جهان از آجراست و به نوعی آجرنماست اما این بخش از بازار در دوره‌های گذشته شاید دوره پهلوی، توسط بازاریان و مغازه‌دار روی بدنه آجر گچ گرفته شده است. کاری که نباید می‌شد و نمی‌دانم دقیقا چه زمانی این گچ کشیده شده بود. مصالح عمری دارند و طبیعی است که این گچ بعد از گذشت این سال‌ها بریزد.

مطلب پیشنهادی: معماری شگفت‌انگیز این بنا در اصفهان را از دست ندهید!

ریزش بخش قابل توجهی از سقف بازار شهرضا

به نقل از خبرگزاری فارس در دی ماه 98؛ بخش قابل توجهی از سقف بازار شهرضا با قدمتی بیش از 700 سال در حال ریزش است و خطرات جانی برای عابران و بازاریان دارد و با وجود پیگیری‌های نماینده و حضور و بازدید مسؤولان کشوری و استانی در طول چهار سال اخیر از بازار شهرضا، هیچگونه دغدغه‌ای برای رفع خطر از سقف‌های در حال ریزش از طریق اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان مشاهده نمی‌شود که برای این امر باید قبل از وقوع حادثه چاره‌اندیشی شود.

ریزش سقف بازار سنتی رفسنجان در استان کرمان

به گزارش “خانه خشتی" در اسفند سال 93، سقف بازار اصلی رفسنجان بر اثر بارندگی ریزش کرده است. با توجه به قدیمی بودن این بازار از سوی کسبه برای بازسازی آن به سازمان میراث فرهنگی نامه نگاری شده اما پاسخی دریافت نشده است.

بعلت نزدیک شدن به ایام عید نوروز و خرید همشهریان در روزهای پایانی سال، پیگیر این مسئله شدیم اما پاسخی از سوی مسئول میراث فرهنگی شهرستان رفسنجان دریافت نکردیم.

 

تجربیات خود را از ریزش سقف بازارها یا تخریب ابنیه تاریخی برایمان کامنت کنید

 


دیدگاه کاربران
عباس . در تاریخ 09 تیر 1402
هیچکس نیست بفکر من و تو سقف عزیزم

ثبت دیدگاه