معماری منحصربه‌فرد ویلای مایان با چشم‌انداز بکر و پیوند با زمینه

معماری منحصربه‌فرد ویلای مایان با چشم‌انداز بکر و پیوند با زمینه

معماری منحصربه‌فرد ویلای مایان با چشم‌انداز بکر

نوژا دیزاین

ویلای مایان در کناره بیرونی سومین روستای توریستی ییلاقی مشهد با قدمت ۱۸۰۰ سال قرار دارد. در زمینی صخره‌ای با شیب تند . عرصه ۲۶۵ مترمربعی به عرض  ۹ متر که ویژگی منحصربه‌فردش چشم‌انداز بکر و پیوند با زمینه است. برقراری رابطه بین حجم و زمینه طوری که کمترین تغییر در شکل تاریخی، طبیعی زمین صورت گیرد، مهمترین مساله برای تیم طراحی بوده است. به همین منظور مطالعه و شناسایی کاملی از الگوهای بومی و ریخت‌شناسی بافت روستای تاریخی تا اکولوژی محیط طبیعی صورت گرفت که کمک زیادی به شکل‌گیری طرح کرده است.

کاغذدیواری آیدی

در این مطلب از چیدانه با مشخصات اصلی، طراحی و معماری و ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه ویلای مایان آشنا خواهید شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پروژه ویلای مایان

ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه ویلای مایان

ویلای مایان کجاست؟

پروژه ویلای مایان در خراسان رضوی، مشهد، روستای ییلاقی مایان، مایان سوفلا، خیابان گلستان، نبش گلستان یکم قرار دارد. این پروژه بین سال‌های 1397 تا 1398 طراحی و اجرا شده است.

ویلای مایان کجاست؟

 ویلای مایان در خراسان

مشخصات اصلی طراحی ویلا مایان در خراسان

طراحی و اجرای پروژه مایان با كاربرى مسکونی ویلایی و به دستور کارفرما، خانواده معمار توسط طراح شرکت مهندسین مشاور فرا طرح شرق انجام شده است. معمار مسئول افشین خسرویان، همکاران طراحی علی جاوید و فاطمه کریمی، طراحی و معماری داخلی مهسا صداقت، فاطمه کریمی و سمیه اسعدی هستند. این پروژه در زمینی به مساحت ۲۶۵ مترمربع و زیربنای ۲۴۲ مترمربع با سازه فلزی و تیرچه کرومیت، سیستم سرمایش کولر آبی و گرمایش از کف اجرا شده است.

مطلب پیشنهادی: طراحی خانه دیواری، تلفیق نقاشی‌های کوبیست و معماری

طراحی ویلای مایان در خراسان

مشخصات اصلی طراحی ویلای مایان در خراسان

طراحی و معماری منحصربه‌فرد ویلای مایان

با توجه به محدودیت سطح زمین، شیب شدید و آب و هوای ییلاقی منطقه، طراحی در برش به‌عنوان فرآیندی برای شکل‌گیری‌ رابطه‌ زمینه و حجم و ارتباط بین آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت. قرار دادن تنها دو حجم شامل حجم ورودی و پارکینگ و حجم اقامتی در دو سطح و برقراری رابطه بین آن‌ها توسط فضای سبز و روف گاردن، پاسخ مناسبی به منظر و فضای‌ باز پروژه داده است. ایوان‌ها نقش مهمی در کاهش جرم حجم برای تقویت رابطه با زمینه از طریق تامین دید و نور مناسب ایفا می‌کنند.

معماری منحصربه‌فرد وبلای مایان

طراحی و معماری منحصربه‌فرد وبلای مایان

امتداد حیاط سبز، ایوان عمیقی ساخته که فضای نشیمن مسقف و محرمیت نسبی برای استخر تعریف می‌کند. همچنین در حیاط یا ایوان طبقه اول برای تامین محرمیت، از ساختاری باز و بسته شونده از پوشش گیاه بومی منطقه به‌نام ارغوان استفاده شده است. که جزو صنایع دستی منطقه طرقبه مشهد به‌شمار می‌رود. سایه ناشی از فضای نشمین مسقف و آب استخر که در مسیر نسیم منطقه، از طرف دره، قرار گرفته، پدیده دودکشی ایجاد می‌کند. که با باز کردن پنجره طبقه بالایی تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی در ایام ییلاق دارد. تا جایی‌که از این طریق که مصرف انرژی در طبقه همکف به نزدیک صفر می‌رسد.

معماری داخلی منحصربه‌فرد ویلای مایان

طراحی معماری منحصربه‌فرد ویلای مایان

به‌کار بردن متریال طبیعی، تاریخی منطقه در ویلا مایان

براساس الگوی ساخت و متریال طبیعی، تاریخی زمینه، اندود پروژه از کاهگل طبیعی منطقه همراه با اندکی خاک آهن‌دار و آجر ساخته شده است. هماهنگی با زمینه و القای حس منطقه، صمیمیت خاصش را با جزییات ساده چوبی و بومی به نما اضافه می‌کند. همچنین جزئیات دیوارکوب‌ها و تزیینات نورپردازی همه با جزئیات بومی و هنر‌های دستی منطقه اجرا شده است.

مطلب پیشنهادی: آثار متفاوت فرانک گری، معمار کانادایی-امریکایی

متریال طبیعی، تاریخی منطقه در ویلای مایان

به‌کار بردن متریال طبیعی، تاریخی منطقه در ویلای مایان

و در آخر

ویلای مایان در روستایی توریستی، ییلاقی در اطراف مشهد با معماری منحصربه‌فرد و متفاوتش با چشم‌اندازی بکر در جهت پیوند با زمینه شکل گرفته است. این اثر درخشان موفق به دریافت رتبه سوم در شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران، ۱۴۰۲ در بخش معماری مسکونی ویلایی و فینالیست بیست و یکمین دوره جایزه معمار ۱۴۰۰ شده است.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های خاص و جذاب در جهان مطلب معماری ساختمان‌های مدرن در بین خرابه‌های روستا! را از دست ندهید.

ویلای مایان در روستایی توریستی، ییلاقی در اطراف مشهد


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه