ایده‌های جذاب برای دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش

ایده‌های جذاب برای دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش

به قلم: شقایق امیرحسینی

بنفش رنگی سلطنتی، اعیانی و نمادی از خلاقیت است که حسی غنی به ساختار پذیرایی می‌دهد. به همین جهت، استفاده از آن در چیدمان پذیرایی توصیه می‌شود. این رنگ که از ترکیب قرمز و آبی تشکیل شده است، حسی عجیب و زیبا به بیننده منتقل می‌کند که انرژی تازه و جدیدی به فضا منتقل می‌کند. رنگ بنفش طیف گسترده‌ای دارد که استفاده از آن با توجه به تناژ مورد نظر می‌تواند حسی از آرامش، سکوت و سکون را به خانه شما بدهد یا شما را مملو از احساسی عاشقانه و دراماتیک کند. دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش راز و رمزهایی در خود نهفته دارد که سعی می‌کنیم موشکافانه آن‌ها را بررسی کنیم.

نوژا دیزاین

شناخت رنگ بنفش، روانشناسی و نقش طیف‌های رنگ بنفش

همانطور که در بالا اشاره شد، رنگ بنفش در زیبایی،  جاه و جلال، لاکچری بودن و خلاقیت در هم تنیده است. این رنگ نماد قدرت، پیچیدگی بوده و درست مانند آبی درباری رنگی سلطنتی محسوب می‌شود. به علاوه این رنگ حسی توامان با آرامش و سکوت را به همراه می‌آورد و انتخاب بسیار برگزیده‌ای برای فضای اتاق خواب و مبلمان پذیرایی است.

کاغذدیواری آیدی

مبل بنفش و ترکیب آن در دکوراسیون خانه

طیف بنفش شامل رنگ‌های زیادی است که در مجموع هر کدام ویژگی خاصی دارد و اثر آن بر دکوراسیون پذیرایی متفاوت است. به‌طور مثال، رنگ قرمز کلارت که ترکیبی از تمشکی با رنگ مشکی است، به فضای پذیرایی اغنا می‌بخشد. در حالی‌که، رنگ بنفش تیره و پر رنگ طیفی است که بسیار ملموس و دوست داشتنی است و می‌تواند در کنار اجناس کریستالی و ظروف عتیقه نقره جلوه دوچندانی پیدا می‌کند. بنابراین، خود را از تزیین فضای پذیرایی با ظروف کریستالی در کنار مبلی به رنگ بنفش تیره محروم نکنید!

چیدمان پذیرایی با استفاده از مبل بنفش

 اگر پس زمینه پذیرایی شما از رنگ‌های خنثی پر شده است، بهتر است محیط پذیرایی را با مبلی به رنگ ارغوانی پر کنید تا حس و حال پر انرژی و عمیقی را به محیط اضافه کنید و روشنایی خوبی به فضای خانه بدهید. برای اینکه محیط شاداب‌تر به نظر برسد، پیشنهاد می‌شود از مبلمانی به رنگ بنفش روشن مایل به یاسی استفاده کنید. برای ایجاد فضایی آرامش بخش و ملایم نیز می‌توانید رنگ‌ بنفش گرم مثل رنگ بنفشه آفریقایی را در پذیرایی به کار ببرید. البته، به این نکته توجه کنید که استفاده از رنگ بنفشه آفریقایی در فضایی که غذا سرو می‌شود اشتها آور بوده و مهمانان را حین غذا خوردن به وجد می‌آورد.

چرا باید از مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی استفاده کرد؟

دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش تلفیقی از حس زیبایی، لاکچری بودن و پیچیدگی را به فضای پذیرایی می‌بخشد. اگر در دسته افرادی هستید که به سبک‌های سلطنتی بیش از مدرن و مینیمال علاقه دارید، استفاده از رنگ بنفش برای مبل دقیقا سبک و رنگ شما است.

 مبل بنفش و چیدمان پذیرایی

 

مبل جایی برای نشستن در اختیار شما قرار می‌دهد و به لحاظ ابعاد نسبت به سایر المان‌های دکوراتیو بسیار برجسته و چشمگیرتر است. پس استفاده از مبل بنفش به عنوان یک شاخص در فضای پذیرایی بسیار شیک بوده و حسی از قدرت، ثروت، سکون و آرامش را به مهمانان و به خودتان القا می‌کند. چیدمان پذیرایی با استفاده از مبل بنفش عمق و شخصیت پیدا می‌کند و هرچه فضا بزرگتر باشد، دست شما برای انتخاب مبلمان بازتر خواهد بود.

 مبل بنفش و چیدمان پذیرایی

اما، برای اتاق‌ها یا پذیرایی کوچک می‌توانید بافت خانه را به جای استفاده از مبلمان بنفش، تغییر دهید. می‌توانید با انتخاب پرده، قالی یا کوسن بنفش تغییرات خوبی را در کل خانه یا تنها پذیرایی یا اتاق خواب ایجاد کنید.  اما، نکته مهم در دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش در انتخاب سایر المان‌ها و ترکیب رنگی های مناسب برای مبل بنفش و چیدمان پذیرایی است.

مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی را با چه رنگی می‌توانیم ست کنیم؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید تا رنگ بنفش را به عنوان رنگ غالب در دکوراسیون داخلی پذیرایی انتخاب کنید، باید به روانشناسی رنگ بنفش و تاثیر آن بر حالات روحی توجه کافی داشته باشید تا از این طریق بتوانید هارمونی و تعادل را در فضای خانه حفظ کنید.

چیدمان پذیرایی با استفاده از مبل بنفش

بنابراین، در کنار روانشناسی رنگ بنفش، باید با دایره رنگ‌ها و مکمل رنگ بنفش نیز آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید بهترین ست رنگی را در خانه ایجاد کنید. چند نمونه دکوراسیون پذیرایی با مبل بنفش را در ادامه بررس می‌کنیم تا تنوع طرح‌ها و نوع چیدمان بتواند ایده خوبی به شما بدهد.

ایجاد فضایی رنگارنگ با کمک مبل بنفش

برای داشتن اتاق پذیرایی روشن و پر انرژی می‌توانید طیف رنگی بنفش را در کنار سفید و رنگ سبز پاستلی یا آبی-سبز ست کنید. این رنگ‌ها همگی به لحاظ تناژ رنگی به شدت نزدیک به رنگ بنفش هستند و فضای خانه را دل‌انگیز می‌کنند. می‌توانید دیوارها را همانطور که در تصویر دیده می‌شود به رنگ آبی-سبز نقاشی کنید. مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی که متمایل به یاسی بوده به همراه میز شیشه‌ای در وسط خانه ترکیب بسیار زیبایی خواهد شد.

مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی

می‌توانید فرشی را در نظر بگیرید که ترکیبی از تمامی رنگ‌های استفاده شده در محیط را در خود گنجانده باشد. همانطور که می‌دانید، رنگ و طرح فرش جلوه کل خانه را در یک نگاه به مخاطب القا می‌کند و در واقع، چکیده‌ای از سلیقه و حالات روحی شما را نشان می‌دهد.

 چیدمان پذیرایی با مبل بنفش

برای اینکه فضای خانه سرد نشود، می‌توانید از المان‌های قرمز، نارنجی، زرد یا بنفش پر رنگ برای تزیین بهتر استفاده کنید تا با کمک این رنگ کنتراست رنگی خوبی در محیط ایجاد کنید. المانی چون گلدانی پرگل، کوسن‌ زرد و مانند آن سرمای محیط را در خود حل می‌کنند. البته، در نظر بگیرید که این سبک به نام بوهو شناخته می‌شود. سبک بوهو یکی از سبک‌های پیشنهادی برای سال 1403 است که می‌توانید مطابق با آن خانه خود را رنگ و لعاب بیشتری بدهید.

ترکیب رنگی بنفش، نسکافه‌ای، طیف سبز در دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش

 

ترکیب جذاب دیگری که دوستدار طبیعت است و به استایل دکوراسیون امسال بسیار نزدیک است، مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی با همراهی گلدان‌های بزرگ سبز تیره است. می‌توانید برای ایجاد هارمونی تک مبلی به رنگ سبز کله غازی به چیدمان پذیرایی اضافه کنید.

چند نمونه دکوراسیون پذیرایی با مبل بنفش

برای اینکه گرمای محیط حفظ شود تا زمستان‌ها هم فضا دلچسب باقی بماند، بهتر است کف خانه پارکت شده باشد و از میز و صندلی طرح چوب که حسی از طبیعت را به همراه دارد استفاده کنید. برای زیباتر شدن فضا می‌توانید رنگ دیوارها را با آبی پررنگ سورمه‌ای مخلوط با نیلی جوهری رنگ بزنید و برای تلطیف بیشتر فضا از پرده‌هایی به رنگ سفید استفاده کنید.

چیدمان پذیرایی با استفاده از مبل بنفش، رنگی اما جذاب

ترکیب رنگ‌ها و استفاده از اجناس با کیفیت تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر خانه دارد. درست همانطور که استایل کردن لباس‌ها با هم بسیار حساس است و استفاده از یک المان اشتباه می‌تواند بی‌نظمی شدیدی در سبک پوشش شما ایجاد کند، دکوراسیون پذیرایی یا هر نقطه دیگر نیز به همین شک است.

مبل بنفش در دکوراسیون پذیرایی

بنابراین، انتخاب مبل ارغوانی به همراه یک تک مبل زرد و میز چای قهوه‌ای تیره می‌تواند فضای خانه را بسیار شیک کند. در این حالت انتخاب فرش کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اگر علاقه دارید فضا را پر انرژی کنید، می‌توانید از یک فرش رنگارنگ استفاده کنید. اگر هم تمایل دارید، فضا آرام و ملایم باشد، بهتر است از فرشی با طیف رنگی خنثی در دکوراسیون خانه به کار ببرید.

استفاده از طیف رنگی ملایم برای چیدمان پذیرایی با مبل بنفش

چیدمان دکوراسیون

در مقابل رنگبندی‌های تیز و برجسته، می‌توان از تناژ رنگی ملایم در کل فضا استفاده کرد. اگر طرفدار فضاهای رنگارنگ نیستید، می‌تواید از این روش استفاده کنید. استفاده از مبل بنفش بسیار روشن به همراه مبل فیلی در پذیرایی و یک فرش کرم خاکی می‌تواند فضا را تا حدود زیادی تلطیف کند.

کلام آخر

چیدمان دکوراسیون یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی است که می‌تواند خستگی روزانه را از بین ببرد و انرژی دوباره‌ای به فضای خانه ببخشد. می‌توانید با تغییر رنگ مبل‌های همیشگی به بنفش، این بار فضایی بسیار شیک و جذاب برای اهالی خانه درست کنید. دکوراسیون پذیرایی با استفاده از مبل بنفش یکی از گزینه‌هایی است که برای ست کردن آن با سایر المان‌ها باید دقت زیادی به خرج دهید تا بتوانید فضای پذیرایی را به بهترین نحو برای اعضای خانواده و مهمانان آماده کنید و از آن لذت ببرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه