بهترین روش برش و نصب پالاز موکت

 بهترین روش برش و نصب پالاز موکت

به قلم: زینب سرحدی

امروزه با وجود تنوع بسیار زیاد انواع کف‌پوش‌ها، همچنان موکت‌ها جزو محبوب‌ترین و پرکاربردترین کف‌پوش‌ها هستند. در این راستا، مجموعۀ پالاز بزرگترین تولیدکنندۀ انواع موکت تافتینگ کات و لوپ و و تنها تولید کننده سیستم کف های هیبریدی، دنیایی متفاوت از انواع کف‌پوش‌های مدرن و کلاسیک متناسب با فضاهای مختلف را ارائه می‌دهد. از میان این محصولات نیز موکت‌های پالاز با اختلاف، از پرطرفدارترین کف‌پوش‌ها به شمار می‌آید.

پالاز موکت شعبه مولوی
diamondپالاز موکت شعبه مولوی
نوژا دیزاین

بسیاری از افراد تمایل دارند برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، پس از خرید پالازموکت خودشان اقدام به نصب آن کنند. در این مقاله با همراهی مجموعه پالاز، با روش برش و نصب پالاز موکت آشنا می‌شویم.

سرویس خواب بالسا

مزایای پالاز موکت

موکت‌های پالاز در برابر حرارت و صدا عایق هستند و اغلب افراد ترجیح می‌دهند کف منزل خود را با موکت بپوشانند. با این کار دیگر نگران شکستن ظروف چینی و افتادن کودکشان نیستند و فضای امن و راحتی برای فرزندشان مهیا می‌کنند. از طرفی نیز شستشوی آن‌ها نیز راحت است. از مزایای دیگر پالاز موکت تنوع زیاد طرح و رنگ آن است که به همین دلیل مورد توجه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است؛ چرا که تنوع و مزیت‌های آن برای هر دکوراسیون و فضایی مناسب و کاربردی است.

پالاز موکت شعبه مولوی
diamondپالاز موکت شعبه مولوی

برش انواع موکت‌های پالاز

در ابتدا باید بدانیم که به موکت‌های پالاز به سه دستۀ تافتینگ ( یا موکت پرز بلند یا فرشی)، نمدی و کبریتی تقسیم می‌شوند. موکت‌های نمدی و کبریتی را به دلیل ضخامت کمتر و نداشتن پرز کار می‌توان به راحتی برش زد. اما برش موکت‌های تافتینگ به دلیل داشتن پرز نیاز به دقت بیشتری دارد.

موکت‌های تافتینگ نیز به دو صورت کات پایل یا پرزدار و لوپ تولید می شود که برای برش طرح لوپ بهتر است از نصاب ماهر کمک گرفته شود؛ چرا که طرح لوپ به صورت گردبافت تولید می‌شود و در صورت برش نادرست، ممکن است موکت نخ‌کش شود و ظاهر نامناسبی پیدا کند.

مراحل برش پالاز موکت

این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از برش موکت، باید نوع آن را بشناسید و در صورتی که برش موکت نیاز به دقت بالایی دارد، حتما از نصاب در این زمینه کمک بخواهید. برای برش پالاز موکت از ابزارهای مخصوصی استفاده می‌شود. این ابزارها شامل قیچی‌های مخصوص برش موکت و قالب‌های برش موکت با الگوهای مختلف هستند.

برای برش پالاز موکت به نکات زیر توجه کنید:

  • موکت را در طول مطلوب برش قرار دهید و دو طرف آن را صاف کنید.
  • قالب برش را روی موکت قرار داده و برش مورد نظر را به‌صورت دقیق، روی موکت مشخص کنید.
  • به کمک قیچی مخصوص برش موکت، از روی خطوط مشخص‌شده، برش را انجام دهید.
  • پس از برش موکت، قسمت‌های اضافی را از آن جدا کنید.

نصب پالاز موکت

نصب  پالاز موکت‌ به راحتی امکان‌پذیر است. البته در نصب آن‌ها باید دقت کافی را داشت؛ چرا که  اگر موکت به درستی نصب نشود، ممکن است به هنگام راه‌رفتن جمع شود و ظاهر نامرتبی به فضا بدهد. به همین دلیل، برش و نصب موکت با دقت تمام نیز در ظاهر آن و جلوه‌گری در فضا بسیار اهمیت دارد.

پس از برش موکت، زمان نصب درست و دقیق موکت است. برای این کار بهتر است موکت را با استفاده از چسب موکت یا چسب دو طرفه به سطح زمین بچسبانید. چسباندن موکت به سطح زمین باعث ثابت، صاف و منظم شدن آن خواهد شد.

توجه داشته باشید که چسب‌های دو طرفه دو و پنج سانتی برای افراد غیرحرفه‌ای مناسب‌تر است. چسب صنعتی موکت به دلیل خطر آتش‌سوزی در زمان ترکیب با رقیق کننده‌ها و نیز استشمام بوی چسب، سفت شدن سریع محل نصب نیز برای اشخاص مبتدی توصیه نمی‌شود.

مراحل نصب پالاز موکت

  • سطح زمین از هرگونه گرد و خاکی تمیز کنید
  • سطوح ناهموار را زیرسازی کنید و زمین برای نصب موکت کاملاً مسطح کنید
  • با قلمو یا کاردک چسب صنعتی یا چسب فوری را روی سطح زمین پخش کنید. صبر کنید تا چسب کمی خشک شود.
  • در مرحله آخر به دقت تمام تکه‌های موکت را در حالی که خواب آن‌ها به یک سمت است، روی زمین بچسبانید.
  • اگر میخواهید کاری بی‌عیب و نقص را انجام دهید، موکت را از آن نقطه‌ی برش روی چسب نگذارید؛ کمی پایین‌تر از آن را در نظر بگیرید و سپس قسمت‌های اضافۀ آن را ببرید.

کلام آخر

نکته‌ای که باید در هنگام استفاده از چسب فوری در نظر داشته باشید این است که این چسب از خانواده تینر و بنزین است و برای امنیت بیشتر و  جلوگیری از آتش‌سوزی، موارد ایمنی را به هنگام نصب موکت به طور کامل رعایت کنید. هنگام چسباندن موکت با چسب صنعتی نیز حتما پنجره‌ و درها را باز بگذارید یا تهویه را روشن کنید.کار با چسب‌های دو طرفه نیز بسیار ساده و بی دردسر است. طرف چسبدار آن را روی زمین چسبانده و با برداشتن روکش آن، موکت را روی چسب بگذارید. چند لحظه با دست روی چسب فشار بدهید تا کامل بچسبد.

در نهایت اگر تجربه کافی در برش و نصب پالاز موکت ندارید، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بخواهید. برای راهنمایی بیشتر و اطلاع از قیمت موکت‌ پالاز می‌توانید به سایت نمایندگی رسمی پالاز موکت مراجعه کنید و از متخصصان در زمینه خرید موکت و نصب آن مشورت بگیرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه