پروژه جلفا؛ چهره‌ای منحصربفرد از یک دکوراسیون نئوکلاسیک

پروژه جلفا؛ چهره‌ای منحصربفرد از یک دکوراسیون نئوکلاسیک

به قلم: مهشید بختیاری

یکی از محبوب‌ترین ترندهای زمان ما، سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک است. این در حالی است که زیبایی چشمگیر آن ریشه در تاریخ و پیشینه معماری دارد. بسیاری از ما هنوز هم عاشق تزئینات و شکوه سبک کلاسیک هستیم و همزمان نمی‌توانیم از سادگی و زیبایی سبک مدرن هم صرفنظر کنیم. در این صورت بهترین انتخاب برای دکوراسیون داخلی سبک نئوکلاسیک است. این سبک از ارزش‌های سبک کلاسیک به شکلی امروزی و با کمترین پیچیدگی حمایت می‌کند. به عبارتی، افرادی که از شلوغی و تجملات سبک کلاسیک و سادگی زیاد سبک مدرن کلافه هستند به سراغ طراحی داخلی نئوکلاسیک می‌روند که تلفیقی از این دو نوع معماری است. در این مطلب به بررسی پروژه‌ای از گروه معماری اشکان اذانی می‌پردازیم که در سبک نئوکلاسیک طراحی شده و ویژگی‌های برجسته این نوع طراحی داخلی در آن را به خوبی رعایت شده است. با ما همراه باشید.

سرویس خواب بالسا

معرفی ویژگی‌های سبک نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک از شکوه و عظمت سبک کلاسیک به شکلی متواضعانه استفاده شده است. در نتیجه، فضاهای داخلی از تزئینات بیش از حد به سمت تقارن و رنگ‌های ملایم و دلنشین حرکت کردند. اگر شیفته سبک نئوکلاسیک هستید اولین قدم برای ایجاد یک چیدمان در این سبک این است که با خصوصیات مهم آن آشنا باشید.

رنگ

سبک مدرن جولانگاه رنگ‌های تند و تیز و جسورانه است و در مقابل، سبک کلاسیک از رنگ‌های فاخر و سنگین استفاده زیادی می‌کند. اما معمولا در سبک نئوکلاسیک، این رنگ‌های خنثی و ملایم هستند که عمده رنگ‌بندی فضا را تشکیل می‌دهند. استفاده از دیوارهایی با رنگ‌های خنثی که در عین حال با یکدیگر کنتراست بصری داشته باشند در سبک نئوکلاسیک مرسوم است. رنگ‌های خاکستری، بژ، سبز لایت، آبی آسمانی و … از رنگ‌های پرطرفدار نئوکلاسیک هستند.

گروه معماری اشکان اذانی
diamond+گروه معماری اشکان اذانی

مبلمان و اکسسوری

اگرچه سبک نئوکلاسیک دارای فضایی مجلل است، اما در اجزاء به کار رفته در دکوراسیون از اقلام شلوغ و پرتزئینات خودداری می‌کند. طراحی داخلی نئوکلاسیک به عنوان سبکی متعادل، تنها با افزودن قطعاتی که ارزش‌هایی را به فضا اضافه می‌کنند ظرافت خاصی به نمای دکوراسیون می‌بخشند و تا حد امکان درگیری‌های غیرضروری چشم و محیط پیرامونی را به حداقل می‌رسانند.

مبلمان نئوکلاسیک معمولا از جنس چوب انتخاب می‌شود اما در ساختار آن دیگر خبری از حکاکی‌های پیچیده و نقش و نگاره‌های فراوان نیست. بلکه همه زیبایی مبلمان در سادگی و شکوه آن نهفته است.

دیتیل‌های معماری

سبک نئوکلاسیک، سبکی متواضع و باوقار است. اگر خانه یا فضای داخلی خود را از ابتدا طراحی می‌کنید بهتر است قدم به قدم ویژگی‌های نئوکلاسیک را به فضا بیفزایید. دیوارهای بلند، پنجره‌های قدی بزرگ، ستون‌های داخلی و … همگی تصویری منحصربفرد از سبک نئوکلاسیک پدید می‌آورند. علاوه بر آن کف‌های چوبی و مرمری در زیباسازی دکوراسیون شما به شدت موثر هستند. اگر به دنبال ایجاد یک چیدمان خاص و متفاوت هستید پیشنهاد می‌کنیم به جلوه و آرایش دیوارها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

گروه معماری اشکان اذانی
diamond+گروه معماری اشکان اذانی

تقارن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک نئوکلاسیک رعایت اصل تقارن است. چنین ساختاری در طراحی بدون شک می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد. برای آن که یک دکوراسیون متقارن داشته باشید بهتر است یکی از اقلام چیدمان را بعنوان کانون و مرکزیت دکوراسیون در نظر بگیرید و مابقی عناصر را به شکلی متعادل و هارمونیک پیرامون آن بچینید. همچینن چیدمان متقارن را می‌توانید با اجزاء دکوراسیون مانند یک جفت صندلی که در اطراف شومینه چیده شده، یا از طریق عناصر ساختاری مانند پنجره‌ها، دیوارها یا شیوه نورپردازی نشان بدهید.

پروژه جلفا در یک نگاه …

با مشاهده ویدئوی فوق به تصویر زیبایی از یک دکوراسیون نئوکلاسیک دست می‌یابید. گروه معماری اشکان اذانی در پروژه جلفا با در نظر گرفتن آیتم‌های مختلف در چیدمان، شکوه سبک کلاسیک و سادگی سبک مدرن را در چهره دکوراسیون پیاده‌سازی کرده‌اند. این موارد به شرح زیر هستند:

گروه معماری اشکان اذانی
diamond+گروه معماری اشکان اذانی
  • استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سبز ملایم، بژ و سفید
  • پوشش‌دهی دیوارها با متریال میکروسمنت
  • روشنایی‌های آویز و لوستر مدرن
  • رعایت اصل تقارن در نمای دکوراسیون
  • بکارگیری سرامیک اسلب بوک مچ در تی‌وی وال
  • چیدن سرویس مبلمان به سبک نئوکلاسیک

حرف آخر

در شوروم این هفته از چیدانه به بررسی جزئیات پروژه جلفا به سبک نئوکلاسیک که توسط تیم حرفه‌ای اشکان اذانی اجرا شده است پرداختیم. در این پروژه جزئیات متمایز سبک نئوکلاسیک به همراه ایجاد تعادل بین شکوه و عظمت سبک کلاسیک و سادگی و زیبایی سبک مدرن به منظره‌ای منحصربفرد از یک چیدمان نئوکلاسیک دست یافته‌ایم. اگر شما هم عاشق سبک پرطرفدار نئوکلاسیک بوده و به دنبال تجربه زندگی در یک فضای خاص هستید می‌توانید به صفحه گروه معماری اشکان اذانی مراجعه کنید و برای رسیدن به یک دکوراسیون ایده‌آل، با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه