درباره فروش و اجرای فایبرسمنت چه می‌دانید؟

درباره فروش و اجرای فایبرسمنت چه می‌دانید؟

به قلم: مهشید بختیاری

اجرای فایبرسمنت

صنعت ساخت و ساز روز به روز درحال پیشرفت است. اگر به این حوزه علاقمند باشید و اخبار روز را دنبال کنید می‌بینید که همواره مصالح و متریال‌های نوینی به صنعت ساختمان وارد می‌شوند که کیفیت ساخت و ساز را به شدت بالا می‌برند. مصالحی که تولید آن‌ها در سایه توسعه دانش معماری صورت می‌گیرد و در راستای ارتقاء سطح ایمنی و زیبایی ساختمان‌ها خدمت بزرگی به شمار می‌روند. یکی از این مصالح که این روزها شدیدا موردعلاقه معماران واقع شده، فایبرسمنت برد یا سمنت برد است. این متریال که کاربردهای فراوان آن در نما، دیوار داخلی، پوشش دکوراتیو و … است موضوع بحث این مطلب از چیدانه خواهد بود. با ما باشید تا با همراهی کارشناسان مجموعه انبوه‌سازان مدرن یمن پارت با فروش و اجرای فایبرسمنت بیشتر آشنا شوید.

کارانا دکور

فایبرسمنت چیست؟

پیش از آن که به نحوه اجرای این متریال کاربردی بپردازیم بهتر است در ابتدا به این سوال پاسخ بدهیم که اصلا فایبرسمنت چیست؟ در مقالات پیشین چیدانه به طور مفصل درمورد فایبرسمنت و کاربردهای آن صحبت کرده‌ایم اما اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه فایبرسمنت را تعریف کنیم می‌توانیم اینطور بگوییم:

فایبرسمنت‌ها صفحات سیمانی پیش‌ساخته‌ای هستند که در ساختار و استراکچر آن‌ها از الیاف استفاده شده است. درواقع این متریال ترکیبی از سیمان پرتلند، سیلیس و الیاف است. جالب است بدانید که در گذشته از آزبست بعنوان الیاف مسلح‌کننده استفاده می‌شد اما با گذشت زمان خاصیت سرطان‌زا بودن آزبست ثابت گردید و به همین دلیل این متریال از بازار جمع‌آوری شد. سپس موادی مانند الیاف سلولئزی، الیاف پلیمری، فلز و الیاف شیشه جایگزین آزبست شدند و در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گرفتند.

فایبرسمنت چگونه اجرا می‌شود؟

فروش و اجرای فایبرسمنت می‌تواند در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. بعنوان مثال از این پنل‌های سیمانی الیاف‌دار می‌توانید در نما، دیوارهای داخلی، سقف و کف بهره بگیرید. همه این کاربری‌ها به دلیل مزایای فوق‌العاده فایبرسمنت است. مقاومت بی‌نظیر سمنت برد در برابر آتش، مقاومت خمشی بالا، پایداری در برابر ناملایمات جوی و اقلیمی، دوام و ماندگاری عالی فایبرسمنت باعث شده است تا این محصول در صنعت ساختمان مورد علاقه بسیاری از معماران واقع شود.

این که فایبرسمنت در کدام بخش از ساختمان مورد کاربری قرار می‌گیرد بر روی نحوه اجرای آن موثر است. مثلا شیوه نصب فایبرسمنت در نما با زمانی که آن را بعنوان پوشش زیرین کاشی‌کاری استفاده می‌کنیم متفاوت است. اما به طور کلی فارغ از محل نصب، برای اجرای فایبرسمنت بایستی مراحل زیر را طی کنیم:

تعیین ابعاد

فروش و اجرای فایبرسمنت مراحل مختلفی دارد که تعیین ابعاد یکی از مهم‌ترین مراحل آن است. اگر این گام به درستی انجام نشود ممکن است در انتهای کار دچار مشکلات عدیده‌ای شوید. در اینجا ابتدا باید مساحت سطحی را که مدنظر دارید تا فایبرسمنت را بر روی آن نصب کنید اندازه بگیرید. ان کار به شما کمک می‌کند تا یک برآورد اولیه از میزان فایبرسمنتی که قرار است به کار ببرید داشته باشید. برای این منظور ابتدا ابعاد و سپس مساحت دیوار و سقف را اندازه بگیرید. سپس مساحت کل سطوح را به مساحت یکی از پنل‌های فایبرسمنت تقسیم کنید تا تعداد پنل‌های مورداستفاده را به دست بیاورید. در نظر داشته باشید که همیشه حدود 5 درصد از مساحت کلی که به دست آورده‌اید را بعنوان فضای پرتی محاسبه کنید.

برش صفحات

در این مرحله باید پنل‌ها را برای نصب آماده کنید. برای این منظور محل‌های برش را بر روی صفحات نشانه‌گذاری کنید. سپس صفحه را به دیوار تکیه بدهید و با دستگاه فرز بر روی آن خط بکشید. با یک فشار پنل شما از محل مورد نظر شکسته می‌شود و می‌توانید آن را به طور کامل و در ابعاد دلخواه برش بزنید.

نصب پنل‌ها

در این مرحله باید زیرسازی و بستری مناسب برای اجرای فایبرسمنت ایجاد شود. مثلا در اجرای فایبرسمنت نما باید در ابتدا مرحله شاسی کشی انجام شود تا صفحات یک تکیه‌گاه بادوام برای نصب داشته باشند. سپس انواع پروفیل‌های گالوانیزه با توجه به مدل و نوع آن بر روی تکیه‌گاه اجرا می‌شود و فایبرسمنت‌ها بر روی پروفیل‌ها پیچ یا پرچ می‌شوند.

مساله‌ای که در این مرحله مهم است در نظر گرفتن فاصله‌ای بعنوان درز انبساط است. عوامل مختلفی مانند تنش‌های حرارتی باعث تغییر سایز صفحات فایبرسمنت می‌شود. در این صورت اگر در فواصل منظم و مشخص درزهایی بین پنل‌ها تعبیه نشود این صفحات با تغییر اندازه ذاتی خود در طول زمان به یکدیگر فشار می‌آورند و ممکن است باعث ترک‌خوردگی، شکستگی و از دست رفتن کیفیت فایبرسمنت در ساختمان شود.

درزگیری و رنگ‌آمیزی

در این مرحله درزهای بین پنل‌ها باید با چسب پلی اورتان پوشانده شود تا ضمانتی باشد بر دوام و ماندگاری صفحات فایبرسمنت. همچنین بر روی پیچ‌ها و پرچ‌ها پس از پوشش‌دهی با ملات مناسب، سنباده‌کاری و رنگ‌آمیزی صورت بگیرد. تا به اینجای کار نصب فایبرسمنت به پایان رسیده است. در این مرحله می‌توانید صفحات را رنگ‌آمیزی کنید تا با پوشش دادن سطح آن احتمال نفوذ رطوبت از طریق فایبرسمنت به داخل ساختمان کاهش بیابد. همچنین رنگ باعث جلوگیری از آسیب دیدن مستقیم پنل‌ها می‌شود و به این ترتیب طول عمر مفید فایبرسمنت در ساختمان شما افزایش چشمگیری خواهد داشت. فقط باید حواستان باشد که رنگ مورداستفاده در برابر شرایط جوی و محیط‌های قلیایی دوام مناسبی داشته باشد.

فایبرسمنت

قیمت فایبرسمنت چقدر است؟

اگر به نصب فایبرسمنت ترغیب شده باشید باید درمورد هزینه‌های آن نیز اطلاعات دقیقی به دست بیاورید. واقعیت این است که قیمت نهایی فروش و نصب فایبرسمنت را تنها یک مهندس و محاسب مجرب می‌تواند به شما اعلام کند، زیرا فروش و اجرای فایبرسمنت دارای مراحل متفاوتی است و هزینه پایانی آن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

مثلا قیمت طرح و مدل فایبرسمنتی که انتخاب می‌کنید با یکدیگر متفاوت است. بعنوان مثال فایبرسمنت طرحدار از نوع ساده آن گرانتر است و انواع طرح‌های آن مانند طرح آجر، سنگی، چرمی، چوبی و … نیز با یکدیگر تفاوت قیمت دارند.

ابعاد و سایز پنل‌ها و مساحت سطحی که قرار است به فایبرسمنت مزین شود نیز در قیمت آخر موثرند. این که کجای ساختمان از فایبرسمنت استفاده کنید مهم است. مثلا اگر از این پنل‌ها در پوشش کاشی‌کاری استفاده کنید بایستی در سطح زیرین آن عملیات اجرای عایق رطوبتی نیز انجام شود که بالطبع هزینه نهایی را افزایش خواهد داد.

طراحی فایبرسمنت

سخن آخر

در این مقاله درباره فروش و اجرای فایبرسمنت و مراحل نصب آن صحبت کردیم. به طور کلی فایبرسمنت یکی از مصالح نوین در صنعت ساختمان است که کیفیت ساخت و ساز را به طرز چشمگیری بالا می‌برد و به همین دلیل است که از مصالح پرطرفدار در میان معماران و پیمانکاران به شمار می‌آید. اما سوال اصلی اینجایست: فایبرسمنت باکیفیت از کجا بخریم؟

مجموعه ایمن پارت یکی از برندهای معتبر در زمینه نصب و اجرای فایبرسمنت ساختمان است. این شرکت در حال حاضر با داشتن نیروهای تحصیلکرده، مجرب و متخصص در زمینه فروش فایبرسمنت با برند تجاری DP، پروفیل زیرسازی، پروفیل گالوانیزه مخصوص فایبرسمنت، پیچ، رنگ، چسب پلی اورتان و ترموود فعالیت می‌کند. برای اطلاع از قیمت‌ها و بهره‌مندی از تیم مشاوره این مجموعه می‌توانید به صفحه پروفایل انبوه سازان مدرن ایمن پارت مراجعه کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه