آیا تهران در نوروز یک شهر ایده‌آل است؟

آیا تهران در نوروز یک شهر ایده‌آل است؟

به قلم: مهشید بختیاری

تعطیلات عید امسال دوست دارید به کدام شهر سفر کنید؟ اگر پایتخت‌نشین هستید چقدر جاذبه‌های گردشگری شهرتان را می‌شناسید؟ حال و هوای تهران در ایام عید نوروز چگونه است؟ با ما باشید تا با هم در خیابان‌های شهر قدم بزنیم و حس و حال نوروزی تهران را ببینیم.

chidaneh ad banner

تهران در عید نوروز

زیباترین تصویر تهران

در یک روز عادی اگر به خیابان‌های تهران قدم بگذارید فارغ از آن که از صدای بوق ماشین‌ها و همهمه و شلوغی کلافه می‌شوید و سردرد می‌گیرید احتمالا رشته کوه‌های افراشته و حیرت‌انگیز و طبیعت مدفون شده زیر لایه‌های دود و آلودگی را نخواهید دید. مکان‌های دیدنی؟ حرفش را هم نزنید! از هرکجای تهران که بخواهید به هر طرف آن بروید، حتی یک مسافت کوتاه را ناچارید پشت چراغ قرمزها و حجم سنگین ماشین‌ها بمانید تا بالاخره به مقصد برسید. تازه احتمالا آنقدر در آن مکان می‌مانید تا قدری ترافیک سبک شود و مجبور نشوید مجددا وقتتان را هدر بدهید تا به مبدا برگردید. راستش را بخواهید در یک روز معمولی فقط خیابان‌های بالای شهر خلوت هستند و آب و هوایشان هم دلپذیرتر از مرکز شهر و پایین‌تر است، اما در یک روز تعطیل چطور؟

در تعطیلات نوروز تهران به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای جهان تبدیل می‌شود. می‌توانید از میدان تجریش تا میدان انقلاب را در عرض 10-15 دقیقه طی کنید، با خیال راحت در ولیعصر سرسبز و باصفا قدم بزنید و از تماشای چنارهای کهنه با آن قامت‌های خمیده و شکوهمند لذت ببرید. هر بوستان و پارکی را که انتخاب کنید دربست در اختیار شماست، از پاک پرواز در بلندی‌های غرب تهران گرفته تا پارک شهر در حوالی سنگلج.

تهران در روزهای اول بهار رنگ تازه‌ای به خودش می‌گیرد. هوایش تازه‌تر و آبی آسمانش خوشرنگ‌تر و درخشان‌تر است. تمام این زیبایی‌ها به این دلیل است که ساکنان تهران پس از مدت‌های طولانی شهر را ترک می‌کنند و می‌روند و تهران 13 روز فرصت دارد نفس بکشد و هوایی تازه کند. بهار، فصل پادشاهی پایتخت است.

تهران در نوروز

در نوروز کجای تهران را بگردیم؟

ساده است! هرکجا را که به دلیل ترافیک و آلودگی نتوانسته‌اید در روزهای معمولی تهران بگردید! کافی است اراده کنید تا در یک زمان کوتاه به مقصد برسید. اما اجازه بدهید برای عزیزانی که در نوروز مهمان تهران هستند و حتی پایتخت‌نشینانی که آشنایی چندانی با دیدنی‌های تهران ندارند چند مورد از تفریحات عیدانه را معرفی کنیم.

خیابان‌گردی

بله! خیابان‌گردی! باورتان نمی‌شود؟ برای خیلی از ساکنان تهران گشت و گذار در خیابان‌های تهران به چیزی شبیه یک آرزو تبدیل شده است! در روزهای معمولی سال تهران معمولا با ساکنانش نامهربان است و برایشان چیزی جز دود و آلودگی و راهبندان در چنته ندارد. اما در نوروز که همه چیز می‌شکفد و زیباتر می‌شود تهران هم دلرباتر از همیشه است. توصیه می‌کنم قدم زدن در خیابان‌های زیبای شهر را از دست ندهید. یک سر به خیابان ولیعصر بزنید، جلوی پارک ساعی قدری بایستید و طبیعت زیبایش را تماشا کنید. اگر اهل کتاب و کتابخوانی هستید انقلاب را بگردید و از بوی کتاب‌های نو سرمست شوید. روی سنگفرش‌های بهارستان قدم بگذارید و وارد خیابان سی تیر شوید، مطمئن باشید خوشمزه‌ترین غذاهای خیابانی تهران را آنجا پیدا می‌کنید. در محدوده جمهوری و لاله‌زار مکان‌های ناشناخته زیادی هستند که می‌توانید سر حوصله بگردید و کشفشان کنید.

خیابان ولیعصر تهران

جاذبه‌های طبیعی

در بهار که طبیعت خمیازه‌ای می‌کشد و از خواب بیدار می‌شود پایتخت هم رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. دربند و درکه مقصد همیشگی مسافران نوروزی هستند. اما نباید از پارک گلابدره، کلکچال، فرحزاد، فشم و لواسان هم غافل شوید.

دربند

مکان‌های تاریخی

اصالت تهران در همین مکان‌هایی است که تاریخ و گذشته پرماجرای این شهر را به یادگار دارند. کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، برج طغرل، کاخ گلستان و شمس‌العماره زیبایش، عمارت کلاه‌فرنگی، عمارت قزاقخانه و باغ ملی، کاخ سعدآباد، شهرک سینمایی غزالی و برج معروف آزادی مهم‌ترین موارد در این دسته هستند.

شمس العماره تهران

موزه‌های تهران

در تهران موزه‌های بسیار جذاب و منحصربفردی وجود دارد که اگر تا به حال به آن‌ها سر نزده‌اید در اولین فرصت چندتایی از این موزه‌ها را در لیست تهرانگردی‌تان قرار بدهید. موزه آبگینه، هنرهای معاصر، موزه عبرت، موزه جواهرات ملی، خانه موزه مقدم، باغ موزه قصر، خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد از این دست هستند.

موزه آبگینه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه