بیش از ۹۷ % ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه دارند!

بیش از ۹۷ % ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه دارند!

۹۷ % ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه دارند!

حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت ۹۷% از ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه دارند! در تهران سالانه ۲۰ میلیون مترمربع ساخت ‌و ساز صورت می‌گیرد. او بر طراحی مناسب نمای ساختمان‌ها به‌ویژه ساختمان‌های بلند مرتبه تاکید کرد. و گفت باید توجه به ایمنی ساختمان‌ها از زمان ساخت، باید در نظر گرفته شود.

فرش ذوالانواری

برای اطلاع از جزییات ۹۷ % ساختمان‌های تهران که کمتر ۶ طبقه، متوسط سن بنا در ایران و جهان و دلایل توجه به ایمنی ساختمان‌ها دارند با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

جزییات ۹۷ % ساختمان‌های تهران که کمتر ۶ طبقه

متوسط سن بنا در ایران، ۳۰ سال و در جهان ۱۰۰ سال

معاون شهرسازی و معماری شهرداری شهر تهران افزود: در تهران سالانه ۲۰ میلیون مترمربع ساخت ‌و ساز صورت می‌گیرد. به گفته مرکز تحقیق ساختمان، متوسط سن بنا در ایران، ۳۰ سال و در جهان ۱۰۰ سال است. اگر هزینه ساخت هر مترمربع ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود، سالانه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی خواهیم داشت.

مطلب پیشنهادی: باز طراحی معماری ایستگاه متروی امام حسین تهران کلید خورد

متوسط سن بنا در ایران، ۳۰ سال و در جهان ۱۰۰ سال

توجه به ایمنی ساختمان‌های تهران از زمان ساخت

حمید رضا صارمی تصریح کرد: باید ایمنی ساختمان، از زمان احداث در نظر گرفته شود. چرا که ساخت و ساز در این شرایط ایمن جلو می‌رود و صرفه‌جویی بسیار زیادی برای بهره‌برداران خواهد داشت. در گذشته حدود ۵۰% سازه‌ها بتنی و ۵۰% فلزی بود. اما در حال حاضر به‌دلیل گرانی فلز، حدود ۸۰% سازه‌ها بتنی ساخته می‌شوند. اما باید توجه داشت کیفیت بتن مورد استفاده چقدر است؟ البته که این موضوع نیاز به نظارت بیشتری دارد.

به گفته وی، جمعیت شهری ایران در سال ۱۳۳۵ حدود ۵ میلیون نفر و در حال حاضر ۶۵ میلیون نفر است. وقوع بسیاری از سوانح، اجتناب ناپذیر است و قدرت پیشگیری ما باید افزایش پیدا کند. با وجود لوازم گاز سوز، نفت‌ سوز و الکتریکی و لوازم قابل اشتعال، آتش‌سوزی به یکی از تهدیدات بالقوه در ساختمان‌های امروزی تبدیل شده است.

توجه به ایمنی ساختمان‌های تهران از زمان ساخت

بیش از 97% ساختمان‌های تهران زیر 6 طبقه هستند!

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، ادامه داد: در تهران ساختمان‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند. ۶ طبقه و بالاتر از 6 طبقه، کمتر از 6 طبقه! بیش از ۹۷% ساختمان‌های تهران زیر ۶ طبقه هستند. در این ساختمان‌ها، راه‌های خروج، دوربند، عدم استفاده از در شیشه‌ای و عدم استفاده از نمای قابل اشتعال از اولویت‌هاست. البته در نمای ساختمان‌های بالای ۶ طبقه، استفاده از مصالح مقاوم در برابر حریق هم باید در نظر گرفته شود. ایمنی در نما در ساختمان‌ها بسیار مهم است. طراحی نامناسب نما، باعث سرایت حریق از نما به داخل ساختمان خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: خانه‌ای در تهران که به سادگی آب خوردن، تبدیل به یک عروسک شد!

بیش از 97% ساختمان‌های تهران زیر 6 طبقه هستند!

و در آخر

به گفته حمید رضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، ۹۷% از ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه دارند. او بر طراحی مناسب نمای ساختمان‌ها به‌ویژه ساختمان‌های بلند مرتبه تاکید کرد و گفت توجه به ایمنی ساختمان‌ها از زمان ساخت، لازم است که صورت گیرد.

برای آشنایی با دیگر اخبار معماری روز ایران مطلب خطر بناهای تاریخی زمان ساسانی را تهدید می‌کند! را از دست ندهید.

منبع خبر: خبرگزاری مهر


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه