visibility 510 today 1399/11/5

هر آنچه باید درباره مهندسی عمران بدانید

آیا می‌خواهید بدانید که پشت تمام سازه‌های بزرگ جهان چه کسانی قرار دارند؟ مهندسان عمران کسانی هستند که شما باید بشناسید و با کار آنها آشنا شوید. شرح شغلی این افراد به هوش، پشتکار و حرفه‌ای بودن اشاره دارد.

مهندسی عمران

آیا دوست دارید تا خود را در موقعیتی که مهندس عمران دارد، قرار دهید و با هیجان و چالش‌های این کار درگیر شوید؟ برای کمک به تصمیم گیری در مورد مسیر شغلی برای یک مهندس عمران، این مقاله را آماده کردیم و در اختیار شما قرار می‌دهیم. مهندسی عمران موقعیت شغلی مهیج، اما چالش برانگیزی است. آیا این حرفه برای شما مناسب است و با روحیه شما سازگاری دارد؟

تعریف مهندسی عمران 

مهندسین عمران برنامه ریزان و طراحان در حوزه ساخت و ساز هستند. آنها می‌توانند هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی مشغول به کار شوند و در این شرکت‌ها به طراحی و نگهداری سازه‌هایی مانند ساختمان‌ها یا حتی منابع آب تمرکز داشته باشند. به قدری حیطه عمران گسترده است که افراد در آن می‌توانند یکی از زیرشاخه‌ها را انتخاب کنند و فعالیت خود را آغاز کنند. به عنوان مثال افراد می‌توانند تنها به مدیریت پروژه‌ها بپردازند، می‌توانند در زمینه محیط زیست فعالیت کنند، در شهرسازی بسیار فعال باشند و حتی در پروژه‌های مدیریت منابع آبی شهری مشغول به کار شوند.

لیست کارهای مهندس عمران

مهندس عمران در کار خود وظایف و مسئولیت‌های مختلفی دارد و در ادامه به لیستی از مسئولیت‌های مشترک مهندسان عمران اشاره خواهیم کرد.

تحلیل و بررسی

آموزش مهندس عمران، وی را برای تحلیل و پیش بینی تأثیرات احتمالی بلند مدت ساخت و ساز آماده می‌کند. در طول مرحله برنامه ریزی، ارائه گزارش‌ها، آزمایشات خاک، آزمایشات محصول و موارد دیگر باید تجزیه و تحلیل صورت بپذیرد. این کارها از وظایف اصلی مهندسان عمران به شمار می‌آید چرا به استحکام سازه‌ها برای داشتن پروژه‌های ساختمانی ایمن و موفق ارتباط دارند و امری حیاتی به شمار می‌آیند.

ارائه طرح و نقشه

تمام داده‌‌های مهندس عمران برای ارائه طرح و نقشه در بلند مدت ارائه می‌شود، که در واقع با موفقیت تمام پروژه‌ها همسو هستند. خوشبختانه ما در قرن بیست و یکم هستیم، که نرم افزار طراحی به مهندسان عمران کمک می‌کند تا طرح‌ها و نقشه‌های حرفه‌ای ارائه دهند. حتی چیزی مانند سیستم‌های پیچیده‌ی هیدرولیکِ آب نیز قابل طراحی هستند و نرم افزارهای مدرن و نوین به مهندسان عمران کمک می‌کنند تا استانداردها و مقررات صنعت را رعایت کنند.

تخمین زدن

جنبه حسابداری نیز در کار مهندسان عمران وجود دارد. تخمین هزینه‌های ساخت و ساز، هزینه‌های نیروی کار، هزینه‌های منابع و سایر موارد - به تعیین بودجه کمک می‌کند؛ اما در عین حال این تخمین زدن بودجه می‌تواند امکان اجرای پروژه‌ها را نیز مشخص کند.

گزارش دهی

کار یک مهندس عمران بر بسیاری از مردم و محیط زیست تأثیر می‌گذارد. بنابراین گزارش دادن به مردم در این شغل امری حیاتی است.

اجرا

پس از انجام تمام تحقیقات، مهندس عمران باید مجوز ادامه کار را بگیرند. برای دریافت مجوزها قبل از شروع کار، مهندس عمران مدارک را امضا می‌کند و به مقامات تحویل می‌دهد.

مشارکت

تا به حال، به ندرت پیش آمده است که مهندسان عمران به تنهایی کار کنند. کار آنها یک کار پیچیده است. آنها برای اینکه از گرفتن نتیجه درست مطمئن شوند، سراغ همکاران موفق خود می‌روند و با آنها مشارکت می‌کنند.

مدیریت 

برای این شغل نیز مانند دیگر مشاغل اجرایی، به مهارت‌های سازمانی نیاز است. از مهندس عمران انتظار می‌رود که بر پروژه‌ها نظارت داشته باشد یا فرایند ساخت سازه و ساختمان‌ها را مدیریت کند. با استفاده از این مهارت، مهندسان عمران حتی می‌توانند نقش مدیریت شهر را در دست بگیرند.

زیرشاخه های عمران

برخی از زیرشاخه‌های عمران

برای اینکه در عمران به بالاترین سطح رضایت شغلی برسید، می‌توانید زیرشاخه کاری خود را انتخاب کنید و حتی قبل از ورود به بازار کار درباره آن مهارت کسب کنید. از شرایط ورود به رشته مهندسی عمران این است که حیطه کاری خود را در عمران مشخص کنید.

مهندسی ساختمان

در طی هر پروژه ساختمانی، کسی باید مسئولیت برنامه ریزی، ایمنی سایت، کیفیت سازه‌های موقت، برقراری ارتباط با تیم و مدیریت زمان و بودجه را بر عهده بگیرد. تمام این کارها و وظایف توسط مهندسان عمران اداره و انجام می‌شود.

مهندسی ژئوتکنیک

افرادی که به حیطه ساخت و ساز جاده‌ای، چه تونل و چه یک ساختمان علاقه‌مند هستند، مهندسی ژئوتکنیک می‌تواند انتخاب خوبی برای آنها باشد. آنها فونداسیون و شرایط را بررسی می‌کنند، مواردی مانند دیوارهای نگه دارنده را آزمایش می‌کنند و خاک و سنگ سازه‌ها را آزمایش می‌کنند.

مهندسی سازه

مقاومت هر سازه برای موفقیت تمام پروژه‌های ساختمانی، حیاتی است. یک مهندس سازه برای اطمینان از دوام طولانی مدت سازه، تمام برنامه ریزی‌ها و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد.

مهندسی حمل و نقل

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه کسی تصمیم می‌گیرد یک خیابان کجا باشد، یا یک فرودگاه یا بندر چگونه باید کار کند؟ مهندسین عمران در ساخت و ساز و همچنین حفظ آنها نقش زیادی دارند.

با توجه به حیطه‌های مختلفی که مهندسان عمران در آن فعالیت می‌کنند، مسئولیت‌های آنها ممکن است با سایر متخصصان هم‌پوشانی داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین وظیفه تمام آنها، حفظ محیط زیست و عدم تخریب آن است.

اکنون که دانستید مهندسان عمران چه کاری انجام می‌دهند، بیایید محیطی را که این افراد در آن کار می‌کنند را بررسی کنیم.

محیط کار مهندس عمران

استخدام مهندس عمران آموزش دیده بسیار زیاد است و تقاضا برای در اختیار داشتن این افراد روز به روز افزایش دارد. آنها در هر جامعه‌ای نقش مهمی دارند. شما می‌توانید برای یکی از هزاران موقعیت شغلی این حرفه اقدام کنید. مهندسان عمران فرصت کار در شرکت‌های دولتی و خصوصی را دارند و می‌توانید با کمی جستجو آگهی‌های شغلی این شرکت‌ها را پیدا کنند.گهی‌

آینده شغلی مهندسی عمران

آینده شغلی مهندسی عمران

اگر به دنبال یک شغل آینده دار و همچنین همیشگی هستید، عمران را می‌توانید در نظر داشته باشید. از آنجایی که ساخت و ساز و شهرسازی هیچ پایانی ندارد، پیش بینی شده است که این شغل تا سال 2026 به میزان 11٪ رشد داشته باشد.

جمعیت در حال رشد در کشور و دنیا و نیاز به مسکن بیشتر برای اسکان آنها، گسترش سیستم‌های حمل و نقل، زیرساخت‌های تأسیساتی و نگهداری از همه این سیستم‌ها به مهندسان عمران ماهر نیاز دارد. شهرها بدون این مهندسان نمی‌توانند به پیشرفت خود ادامه دهند، زیرا آنها هستند که باید پروژه‌ها را مدیریت کنند و اطمینان حاصل کنند که مردم و محیط زیست همیشه در مرکز توجه هستند.

منبع: ایران تلنت

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
هر آنچه باید درباره مهندسی عمران بدانید

هر آنچه باید درباره مهندسی عمران بدانید

برند مبل تخت خواب شو: ایرانی با کیفیت بخرید

برند مبل تخت خواب شو: ایرانی با کیفیت بخرید

1399/12/23 ادامه مطلب
طراحی سرای گنج پنهان، در قلب تاریخی تهران قدیم

طراحی سرای گنج پنهان، در قلب تاریخی تهران قدیم

کسب و کارها پیشنهادی
گروه معماری ژین certificate
گروه معماری ژین

گروه معماری ژین

کابینت گارنی certificate
کابینت گارنی

کابینت گارنی

شرکت معماری نوین certificate
شرکت معماری نوین

شرکت معماری نوین

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent