پاریس چینی و برج ایفل آن در شهر تیاندوچنگ چین!

پاریس چینی و برج ایفل آن در شهر تیاندوچنگ چین!

به قلم: نرگس مهردادیان

برج ایفل پاریس چینی در شهر تیاندوچنگ چین!

شهر پاریس فرانسه به عنوان یکی از مراکز فرهنگی بزرگ جهان شناخته می‌شود. پاریس که به نام “شهر نور" نیز مشهور است، یکی از مقاصد اصلی گردشگری، قاره اروپا و جهان است. بنا‌های دیدنی و معماری مشهور پاریس هر ساله افراد بسیاری را جذب می‌کند. اما در فاصله حدود ۹۶۵۶ کیلومتری از پاریس، در تیاندوچنگ چین، یک نسخه کپی از برخی جاذبه‌های دیدنی شهر فرانسوی شاخته شده است. برج ایفل یکی از دیدنی‌های پاریس چینی است.

قالیشویی ادیب

در تصاویر برج‌های ایفل شبیه به هم به نظر می‌رسند، اما در واقع یکی از برج‌ها، ورژن اصلی آن در پاریس و دیگری کپی دقیقی از آن در تیاندوچنگ است. برای آشنایی با داستان طراحی پاریس شرق و برج ایفل آن در شهر تیاندوچنگ چین با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

داستان طراحی پاریس شرق یا چینی و برج ایفل آن

داستان طراحی پاریس چینی و برج ایفل آن

ساختن مدل‌های کپی برابر اصل در دنیا پدیده‌ای رایج است، اما تیاندوچنگ “Tianducheng" در حومه هانگزو، استان ژجیانگ چین ویژگی‌های متمایزی دارد. این ایالت مسکونی لوکس در مساحت 31 کیلومترمربعی گسترش یافته و در سال 2007 افتتاح شده است. این شهر برای تداعی جذابیت کلاسیک اروپایی شکل گرفته و ساختمان‌هایی به سبک نئوکلاسیک فرانسوی در آن دیده می‌شوند.

پاریس چینی یا شرق

تیاندوچنگ که به نام “پاریس شرق" نیز شناخته می‌شود را از روی شهر مشهور فرانسه با ساختمان‌هایی به سبک پاریسی، فواره‌ها، مناظر و حتی برج ایفل ساخته‌اند. برج ایفل این شهر با از 108 متر ارتفاع، یک سوم اندازه واقعی آن است. این دومین نمونه از بزرگ برج ایفل در جهان، پس از هتل پاریس لاس وگاس، نوادا آمریکاست.

به تازگی جمعیت شهر پاریس شرق یا پاریس چینی در حال افزایش است!

به تازگی جمعیت پاریس شرق در حال افزایش است!

تا چند سال پیش، به نظر می‌رسید که پروژه پاریس شرق با شکست مواجه شده باشد. چراکه تیاندوچنگ خالی از جمعیت بود و به عنوان شهر ارواح شناخته می‌شد. اما جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۷ به ۳۰ هزار نفر رسید و این روند افزایشی همچنان ادامه دارد.

تصاویر پاریس چینی برگرفته از مجموعه

تصاویر پاریس چینی برگرفته از مجموعه “سندروم پاریس"

این عکس‌ها برگرفته از مجموعه سندروم پاریس عکاس پاریسی فرانسوا پروست هستند. در این تصاویر پروست عکس‌هایی از پایتخت فرانسه را در کنار نمونه مشابه خود در تیاندوچنگ قرار داده است. که بلوارهای فرانسوی پهن را در کنار ساختمان‌های دوره اوسمان و مجسمه‌های کلاسیک پاریسی و چراغ‌های خیابان نشان می‌دهند که تشخیص اصل از فرع را مشکل می‌کند!

تیاندونچنگ، پاریس چینی تنها ظاهر پاریسی دارد!

پاریس چینی تنها ظاهر پاریسی دارد!

به گفته پروست: “مردمی که در تیاندوچنگ زندگی می‌کنند سبک زندگی مشابه شهرهای دیگر چین دارند. حتی خورد و خوراک نیز مانند سایر نقاط کشور چین است. در شهر غذاخوری‌های خیابانی و رستوران‌هایی مشاهده می‌شود که غذاهای متداول چینی به مشتریان عرضه می‌کنند. برخلاف انتظار رستوران‌های فرانسوی در شهر دیده نمی‌شوند!"

پاریس چینی یا پاریس شرق

علی‌رغم علاقه چینی‌ها به سبک‌های معماری اروپایی، این شهر که با نام شهر آسمان نیز شناخته می‌شود، آنقدر که باید مورد توجه نیست. مکان‌های مختلف در پاریس هر روز هزارن گردشگر را به خود جذب می‌کنند اما تیاندوچنگ، آنقدر که باید شلوغ نیست! مردم این شهر اهمیتی به بناهای اروپایی نمی‌دهند. تنها برج ایفل، آن هم در شب و آخر هفته‌ها که مانند برج ایفل اصلی نورانی می‌شود مردم را جذب می‌کند.

تیاندوچنگ که به نام

و در آخر

در این مطلب با شهر تیاندوچنگ، پاریس چینی و داستان طراحی و رونق آن آشنا شدید. توجه داشته باشید که تمام تصاویری که در چپ کادرها قرار گرفته‌اند عکس‌های پاریس چینی هستند! برای آشنایی با دیگر شهرهای عجیب دنیا مطلب ساخت بزرگ‌ترین شهر چوبی جهان در استکهلم سوئد! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه