طراحی عجیب ساختمانی به شکل یک پیانوی غول پیکر!

طراحی عجیب ساختمانی به شکل یک پیانوی غول پیکر!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

 ساختمان عجیب و غریب و به شکل پیانو در تایلند مکانی دلپذیر برای کودکان و بزرگسالان دارای معلولیت است تا در کاردرمانی و آموزش هنرهای نمایشی شرکت کنند و مهارت‌های زندگی و بیان را به آنها آموزش دهد. این ساختمان نتیجه تلاش‌های گسترده مایکل و آن لمینگ، استاد بازنشسته جامعه شناسی دانشکده سنت اولاف است.

سرویس خواب بالسا

کاربری ساختمان پیانو تایلند

اگر کمی در دنیای اینترنت جستجو کنید، ساختمان‌های مختلفی به شکل آلات موسیقی مختلف در کشورهای مختلف می‌بینید. یکی از این ساختمان‌های جالب که به شکل پیانو طراحی و اجرا شده است، در شهر پیانگ مای تایلند قرار دارد. این ساختمان متعلق به موسسه توسعه کودک راجاناگاریندرا (RICD) در شهر چیانگ مای است که محل اجرای برنامه هنرهای نمایشی Interact تایلند برای افراد دارای معلولیت است.

مطلب پیشنهادی: معماری عجیب ساختمان تخم مرغی شکل در هند + عکس

 

تاریخچه ساخت ساختمان پیانو

این ساختمان پنج طبقه در سال 2015 افتتاح شد. انواع مختلفی از درمان‌ها از جمله موسیقی، رقص و گفتار درمانی را برای مردم شمال تایلند فراهم می‌کند. مشتریان RICD در دو سالن نمایش استعدادهای خود را به نمایش می‌گذارند و در عین حال به معرفی افراد دارای معلولیت‌های مختلف نیز کمک می‌کنند. برای قدردانی از تلاش هشت ساله مایکل و آن لمینگ برای جمع آوری پول و پیگیری در اطلاع رسانی و ساخت این مجموعه، ولیعهد تایلند، ماها چاکری سیریندهورن، مدال‌های طلا به آنها اهدا کرد، که افتخاری بزرگ بود.

 

ایده ساخت ساختمان پیانو

ایده ساخت چنین ساختمانی با پیگیری‌های لمینگ‌ها انجام شد. زمانی که این استادان دانشگاه در یک برنامه آموزشی و فراگیر برای افراد دارای معلولیت در سنت پل مینه سوتا شرکت کردند، از آنها ایده گرفتند و به تلاش برای راه اندازی مرکز هنر درمانی را شروع کردند. ساختمان پیانو رویای Samai Sirithongthaworn مدیر RICD بود که اکنون معاون مدیرکل بخش سلامت روان و وزارت بهداشت عمومی تایلند است. لمینگ می‌گوید، با این حال، رهبران تایلندی تمایلی به ساخت این سازه خیالی نداشتند، زیرا آنها مزایای آموزش هنر برای افراد دارای معلولیت را نمی‌دیدند. ولی در طی زمان و با دیدن تاثیر هنر درمانی بر روی افراد معلول دیری نگذشت که دولت بودجه ساخت پیانو را متعهد شد.

 

معماری ساختمان پیانو

در ابتدا ممکن است شکل این ساختمان سفید رنگ عجیب به نظر برسد. ولی با کمی دقت فرم پیانو آن مشخص می‌شود. کل ساختمان مانند بدنه پیانو است و دکمه‌های پیانو بخش سایه‌بانی را در ورودی آن ایجاد کرده است که صفحه آن شیشه‌ای است و دکمه‌های مشکی رنگی روی آن قرار گرفته است.

اگر به این سبک از مطالب علاقه دارید مطلب معماری عجیب‌ترین ساختمان‌های زمان شوروی را بخوانید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه