تبلیغات
E رومانته چوب و هنر E F فارست
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

15 اسفند 1395

طراحی فضای سبز حیاط، به میزبانی بهار بروید!

بالکن، پاسیو و حیاط خلوت: تصورش را بکنید که از شلوغی شهر و خیابان ها به خانه سبز و آرام خود آمده، از صداش خش خش برگ های باغ خود و صدای چکه کردن آب از آبنما لذت برده و به تماشای پرنده هایی که در این فضای سبز پرواز می کنند بنشینید. فراهم کردن فضای سبزی هرچند کوچک به شما این مجال را می دهد که حتی در زمانی کوتاه از شلوغی و سر و صدای بی وقفه زندگی شهری در امان باشید.

چیزی که در این تصاویر می بینید نمونه ای از همین فضای بیرونی است که هرچند خیلی کوچک و یا محدود به یک تراس کوچک و پشت بامی نه چندان بزرگ است اما باز هم می تواند برای آرامشی که می خواهید به دست آورید الهام بخش باشد.

1- گیاهان خود را لایه بندی کنید

گروه معماری محوطه، روف گاردن و فضای سبز گاردنیا تاکید می کنند برای اینکه بتوانید فضایی با شکوه و شاداب داشته باشید اجازه دهید که گیاهان کوچک تر در پس زمینه، گیاهان پر پشت در میان و گیاهان قدبلند نیز در کناره ها قرار بگیرند.

استفاده از بامبو در دیوارهای پشتی و گلدان هایی از گیاهان چتری منظره زیبایی خواهد ساخت. سعی کنید لایه های عقبی و پشتی را با گیاهان قد بلند پر کنید تا پس زمینه ای مناسب تشکیل دهید. گل های مرجانی، نیلوفر و همراه با برگ های پهن نیز می توانند گزینه های مناسبی برای فضای میانی به حساب آیند. برای قسمت های جلویی فضای سبز خود نیز می توانید از گلدان و گل های قرمز استفاده کنید.

2- دیزاین و طراحی خود را از بالا در نظر بگیرید

به این فکر کنید که نمای باغ شما از داخل خانه چگونه خواهد بود. اگر تراس شما گود است می توانید از المان های طراحی شده ای استفاده کنید که منظره را از بالا زیباتر جلوه دهد.

3- از مزایای استفاده از گلدان بی بهره نمانید

اجازه ندهید که فضای سبز پشت بام یا تراس شما بدون خاک باشد. می توانید از گلدان هایی بر روی لبه های دیوار استفاده کنید که با گل های رنگارنگ، شاداب و همیشگی پر شده است.

4- جنگلی از گلدان ها بر روی تراس و بالکن بسازید

برای اینکه جنگلی شهری برای خودتان بسازید سعی کنید گلدان هایی با سایز بزرگ انتخاب کنید که بتوانید در آن گیاهان و درختانی در تنوع و گوناگونی دلپذیری داشته باشید. وجود چنین گلدان هایی می تواند خاک و فضای مناسبی را حتی برای داشتن درختچه و بوته، گل هایی جاودانی، چمن مصنوعی و یا حتی بوته گوجه فرنگی نیز مهیا کند. داشتن چنین فضایی در ارتفاع می تواند آلودگی و دود ناشی از شلوغی های شهر را برای شما پوشش داده و منظره ای زیبا ایجاد کند.

5- فضای لطیف و امنی برای خودتان ایجاد کنید

وسعت فضایی که به چمن سبز خود اختصاص می دهید می تواند بسیار جذاب به نظر برسد اما شاید خیلی کارآیی نداشته باشد؛ بنابراین سعی کنید چمن خود را به تکه ای کوچک محدود کنید. این کار میزان محافظت و نگهداری شما را کمتر خواهد کرد اما شرایط دلپذیری را برایتان فراهم می کند که پتویی پهن کرده و یا به بازی کردن بپردازید. در باغچه های شهری که خاک کافی وجود ندارد نیز می توانید برای این کار از چمن مصنوعی بهره بگیرید.

6- برای حریم خصوصی خود طرحی داشته باشید

در زمانی که توسط ساختمان هایی محاصره شده اید داشتن یک فضای سبزی که از ساختمان شما آویخته شده است بیشتر از آن که برای شما آرامش و فرصت استراحتی فراهم کند، نما و منظره ای زیبا برای همسایگانتان ایجاد خواهد کرد. طبق گفته کارشناسان معماری محوطه، روف گاردن و فضای سبز گاردنیا سعی کنید حریم خصوصی خود را با کمک نرده، گیاهان بلندقد و یا مخفیگاه مشخص کنید. برای انجام این کار می توانید از آلاچیق، درخت تاک، نرده های باریک و یا گل ارکیده استفاده کنید.

7- فضای گیاه کاری شده بیشتری مهیا کنید

باغ های شهری معمولا از روش های غیرسنتی برای قرار گرفتن گلدان ها و گیاهان برخوردار خواهد بود. می توانید با کمک جعبه های خالی میوه و با نی های توخالی طاقچه هایی ساخته و گیاهان زیبا و سبزی درون آنها قرار دهید. گیاهانی شامل خزه، بونسای و یا گزیده ای از گیاهان مجعد می توانند گزینه های مناسبی برای قرارگیری در این طاقچه ها باشند.

8- مرزهای بین فضای داخلی و بیرونی را مشخص کنید

با توجه به تراکم جمعیت در شهرها فضاهایی که در هر خانه وجود دارد محدود و کوچک خواهد بود؛ بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید مشخص کردن حدود و مرز بین فضای داخلی و خارجی خانه خود است. برای مثال دری پوشیده شده از چمن می تواند از داخل منظره زیبایی برای نشیمن ایجاد کرده و از بیرون هم فضای آرامش و استراحت شما را برقرار سازد. در آب و هوای سرد نیز دوبرابر کردن این نوع چمن ها می تواند مانند عایق عمل کرده و کمترین میزان سرما را وارد خانه شما کند.

9- فضایی به عنوان انباری و ذخیره وسایل خود مدنظر داشته باشید

یک قدم به عقب برگشته و ببینید که چه فضایی در باغچه یا حیاط در زیر گیاهان انبوه، نیمکت و یا بوته های شما هدر رفته است و می توانید از آنها به عنوان فضایی برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید. قطعا فضاهایی هدر رفته در زیر پله ها نیز می تواند وجود داشته باشد که بتواند چنین کارآیی داشته باشد.

10- به فضای خود نور و چراغ اضافه کنید

فضای بیرونی خانه خود را در زمان تاریکی به کمک چراغ ها و منابع نوری مختلف روشن نگه دارید. در این حالت شما می توانید با کمک این منبع های نوری دیوارها و سبزه های خود را درخشان تر و زیباتر کنید. در قسمت هایی که مسیر رفت و آمد شما هستند نیز وجود نور می تواند به شما کمک کند که راحت تر راه رفته و از افتادن در پستی ها و بلندی ها در امان باشید.

با مراجعه به وبسایت گاردنیا می توانید نمونه کارها و خدمات این گروه طراحی محوطه را ببینید و طراحی فضای سبز حیاط و خانه خود را به آن ها بسپارید.

11- به جزییات اجازه خود نمایی دهید

قطعا استفاده از جزییاتی که می توانند فضای شما را زیباتر کنند تاثیر بسیار زیادی در فراموش کردن فضای شهری خواهد داشت. مثلا استفاده از وسایل و گیاهان جزیی و کوچک بر روی دیواری فلزی و استیلی که زنگار گرفته است می تواند جذابیت خیره کننده ای ایجاد کند.

12- اجزای صنعتی را پوشانده و یا سعی کنید سطحشان را نرم تر جلوه دهید

قطعا در خانه های شهری عناصری مثل وسایل تهویه بسیار بزرگ و یا لوازم بتنی وجود خواهد داشت. یقینا وجود چنین عناصری باعث نمی شود که از داشتن باغی برای خودتان صرف نظر کنید.

بتن عظیمی که در دیوارهای بعضی خانه ها مشاهده می کنید می تواند فضای شما را مانند زندان جلوه دهد. طراحان فضای سبز بر این نظر هستند که بر روی داربست و دیوارهای بتنی بوته و شاخ و برگ هایی قرار داده و نصب شود. گیاهان زینتی و ماندگاری که طول عمر بالایی دارند نیز می توانند گزینه مناسبی برای زیباتر و نرم تر کردن این فضاها به حساب آیند.

برای دیدن نمونه کارهای شرکت معماری محوطه و بام سبز گاردنیا می توانید به پروفایل آن ها در اهالی فن چیدانه سر بزنید و به شماره تماس این شرکت دسترسی پیدا کنید.


منبع: Houzz | مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: فاطمه افشاریان

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

نشان کردن
  • 2795 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 15 اسفند 1395

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173