visibility 3494 today 1396/4/20

نگهداری گیاهان آپارتمانی در نوروز، آسوده سفر کنید!

روزهای عید برای بسیاری از افراد با سفر و ترک خانه همراه است. داشتن لحظاتی خوش و شاد در طبیعت و مسافرت روح همه را تازه می کند ولی همین سفر می تواند برای گیاهان آپارتمانی که در خانه می مانند مرگ آور باشد. بهتر است از قبل از رفتن به سفر اقداماتی را که در این مطلب برای نگهداری و آبیاری گیاهان خانگی در عید نوروز ذکر می شود، انجام دهید تا موقع بازگشت به خانه با صحنه دلخراش گیاهان پژمرده خود مواجه نشوید:

نگهداری گیاهان آپارتمانی با فرد معتمد

ساده ترین روش آبیاری گیاهان خانه این است که آنها را به فرد مطمئنی بسپارید. کلید خانه خود را به همسایه یا یکی از اعضای خانواده بدهید تا در روزهای مشخصی برای نگهداری گلدان ها به خانه شما بیایند.

فیتیله نخی برای آبیاری گیاهان

نوارهای پارچه ای برای آبرسانی به گلدان ها

گیاهان آپارتمانی خود را در فضای مشخصی مانند آشپزخانه، حمام یا بالکن جمع کنید. ظرف بزرگی را پر از آب کنید و آن را روی سطح بلندی قرار دهید. از پارچه هایی که در خانه دارید نوارهای باریکی برش دهید و به شکل فیتیله ای در بیاورید و یا از کناف و طناب استفاده کنید؛ یک سمت آن را درون ظرف پر آب و سمت دیگرش را روی خاک گلدان قرار دهید. با این روش آب از طریق ظرف و فیتیله های پارچه ای به گلدان منتقل می شود و رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی تامین می شود. فراموش نکنید که در این روش چراغ را روشن بگذارید تا فتوسنتز انجام شود.

نوار پارچه ای برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

اگر نمی توانید گیاهانتان را به فضای دیگری منتقل کنید، ظرف آبی کنار گلدان قرار دهید و نوارهای پارچه ای را بصورت تک تک درون هر گلدان قرار دهید.

پوشش پلاستیکی گلدان

پوشش پلاستیکی برای گیاهان در خانه

روش دیگر قرار دادن کیسه پلاستیکی روی گلدان است. دقایق آخر که منزل را ترک می کنید گیاهان خود را خوب سیراب کنید و یک کیسه پلاستیکی روی هر کدام قرار دهید. با این روش تعریق و تعرق صورت می گیرد و تبخیر به حداقل می رسد. توجه داشته باشید که نور خورشید به طور مستقیم به گلدان و پلاستیک نتابد زیرا مانند گلخانه عمل می کنند و گرمای ایجاد شده آسیب می زند. با این روش گیاهان آپارتمانی حداقل 15 روز می توانند با سلامت زندگی کنند. سعی کنید در این روش کیسه پلاستیکی تا اندازه ای به گیاه نچسبد که راه تنفس را بگیرد.

سوپر جاذب

مواد جاذب آب را از فروشگاه ها بخرید

یکی از لوازم باغبانی که در فروشگاه ها به فروش می رسد، سوپر جاذب ها و ژل های نگهدارنده آب هستند. می توانید این ژل های مخصوص را روی سطح خاک بریزید و کم کم آنها را آبیاری کنید تا اشباع شوند و ژل ها دیگر آبی جذب نکنند. حال می توانید مقدار کمی خاک روی آنها بریزید. با وجود ژل های نگهدارنده گیاهان تا چند روز آب مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

نگهداری گیاهان در حمام

وان حمام را پر از آب کنید

اگر در حمام خانه خود وان دارید راه آب آن را ببندید و تعدادی آجر درون وان قرار دهید. آب را درون وان بریزید تا حدی که کمی روی آجرها را بگیرد. گیاهان آپارتمانی را روی آجرها قرار دهید. در این روش به دلیل خاصیت تراوایی آجرها رطوبت می تواند از طریق آنها به گیاهان منتقل شده و آنها را از تشنگی نجات دهد. گیاهان را مستقیما درون آب قرار ندهید چرا که ریشه های دچار پوسیدگی می شوند.

blog post

گیاهان آپارتمانی خانه

نگهداری گیاهان در فضای خنک خانه

گیاهان را در معرض گرما رها نکنید و آنها را در قسمتی از فضای خانه قرار دهید که خنک باشد. در این حالت است که هم از آسیب گرما در امان می مانند و هم آب خود را دیرتر از دست می دهند. فضای خنک خانه حتما باید نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را هم تامین کند.

مالچ گلدان

مالچ برای حفظ رطوبت گیاهان خانگی

با استفاده از مالچ می توانید رطوبت گیاهان را تا چند روز تامین کنید. مالچ متشکل از برگ، خاشاک، سنگریزه، پوکه معدنی و حتی براده چوب و خاک اره است که روی سطح گلدان را می پوشاند و از تبخیر و از دست رفتن رطوبت جلوگیری می کند. این مواد را آماده کنید. قبل از ترک خانه آبیاری را بطور کامل انجام داده و سطح خاک را با مالچ به فطر حدود 5 سانتی متر بپوشانید.

بطری آب برای آبیاری گلدان

بطری آب درون سطح خاک گلدان

روش دیگری که برای نگهداری از گیاهان در زمان سفر می توانید انجام دهید این است که از یک بطری آب پلاستیکی استفاده کنید. بطری را از آب پر و تعدادی سوراخ کوچک درون بطری یا درب آن ایجاد کنید تا حکم آبیاری قطره ای رادر طول دوران سفر انجام دهد. دقت داشته باشید که اگر سوراخ ها بزرگ با تعداد آن زیاد باشد ورودی آب به گلدان زیاد می شود و نتیجه معکوس در شادابی و سلامت گیاه می گذارد.

برای مشاهده گیاهان و محصولات باغبانی می توانید به ویترین کالا سری بزنید. در این روزهای نزدیک عید کمپین بوی عیدی چیدانه را فراموش نکنید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
در طول سفرهای نوروزی چطور از گیاهان در خانه مراقبت کنیم؟

در طول سفرهای نوروزی چطور از گیاهان در خانه مراقبت کنیم؟

تخم مرغ رنگی عید، 16 ایده خوش بر و رو برای هفت سین 1400

تخم مرغ رنگی عید، 16 ایده خوش بر و رو برای هفت سین 1400

1399/12/20 ادامه مطلب
نگهداری گیاهان آپارتمانی در نوروز، آسوده سفر کنید!

نگهداری گیاهان آپارتمانی در نوروز، آسوده سفر کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
عایق ساختمانی تهران نانو certificate
عایق ساختمانی تهران نانو

عایق ساختمانی تهران نانو

معماری داخلی و فنگ شویی لناطرح لوتوس certificate
معماری داخلی و فنگ شویی لناطرح لوتوس

معماری داخلی و فنگ شویی لناطرح لوتوس

شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان certificate
شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان

شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent