Chidaneh.com placeholder image

ترکیب عناصر سنتی و مدرن در طراحی اروپایی

به قلم: تحریریه چیدانه

طراحی دکوراسیون: این خانه خانوادگی در زمینی در حومه شهر مسکو ساخته شده است و طراحی آن ترکیبی از بهترین ایده‌های موجود در طراحی سنتی اروپایی و ویژگی‌های طراحی مدرن است. سقف شیب‌دار این خانه به ساختار آن نیمرخ کوچکی می‌دهد که ممکن است این سازه را شبیه خانه‌های سه طبقه کند. در قسمت زیرین بام قوس‌دار این خانه دیوارهای شیشه‌ای پنل‌دار قرار دارند که در اکثر قسمت‌ها از کف تا سقف گسترش می‌یابند و سطح زاویه‌دار پشت بام در خدمت طراحی خانه است و هم‌چنین ظاهر سیاه و سفید نمای بیرونی به این خانه جلوه‌ای زیبا و چشم‌گیر می‌دهد. 
 

اکستریم والز

در هر قسمت مدرن این خانه می‌توان زیبایی را مشاهده کرد و در عین حال در هر لحظه می‌توان به نشانه‌های شخصی و صمیمی موجود در این سازه پی برد.
 

 

در درون خانه، کم‌ارتفاع‌ترین طبقه خانه به فضای عمومی اصلی آن شکل می‌دهد و در میان دو فضای اصلی قرار می‌گیرد. اتاق نشیمن در مرتفع‌ترین و بازترین سطح این خانه قرار دارد، که پنجره‌های سقفی آن در دو طرف فضا و یک لوستر چشم‌گیر و منحصربه‌فرد در سقف قرار گرفته‌اند. در تمام بخش‌های طبقه اول، از دیرک‌های پشتیبان فلزی سازه، علاوه بر نقش کارکردی، به عنوان عناصر طراحی استفاده شده است و از آن‌ها به عنوان عناصری برای ایجاد زیبایی بصری در فضا بهره برده شده است. طبقه‌های فوقانی فضای محدود و بسته‌تری نسبت به طبقه اول که فضاهای عمومی در آن هستند دارند، اما بسیاری از اتاق‌های موجود در این طبقه به دلیل محل قرارگیری آن در زیر قوس پشت بام کاملا مرتفع هستند. اتاق‌خواب اصلی، حمام، و فضاهای نگهدارنده در طبقه دوم به شیوه‌ای زیبا و اثرگذار با هم ترکیب شده‌اند. طبقه دوم فضایی کاملا لوکس را در اختیار مالک این خانه قرار می‌دهد.
 

اگرچه معماری پشت بام این خانه به نظر معمولی و شبیه سنت معماری خانه‌های مسکونی اروپایی به نظر می‌رسد، اما فضای زیر پشت بام دارای طراحی فوق‌العاده مدرن و زیبایی است که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند و دارای نمای بیرونی است که کاملا از پنجره تشکیل شده است.
 

در مرتفع‌ترین اتاق طبقه اول، سقف خانه به سمت فضای عمودی حرکت می‌کند و در نهایت شکلی مسطح به خود می‌گیرد. در واقع این فضا ارتفاعی برابر با ارتفاع خود خانه دارد. چارچوب‌های ضخیم سیاه رنگ فلزی هر پنل پنجره را قاب گرفته‌اند و به نمای بیرونی این خانه شکل داده‌اند.
 

طبقه اول این خانه 90 سانتی‌متر با سطح زمین فاصله دارد. در فضای جلویی خانه یک ایوان کوچک سرپوشیده قرار دارد که از طریق یک فضای عبور که تمام قسمت افقی خانه را در بر می‌گیرد می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. یک طرف این فضای عبور پله‌دار است و طرف دیگر دارای سطحی شیب‌دار و مسطح است.
 

مهارهای فلزی از زیر طبقه اول بیرون زده‌اند تا فضای عبور را سرپا نگه دارند و به صورت متقارن در دو طرف دو در ورودی ساختمان قرار گرفته‌اند. طراح این ساختمان به جای استفاده از یک در پرتزئین معمولی از یک پنل سیاه رنگ براق که از کف تا سقف امتداد یافته است استفاده کرده تا در طراحی ورودی این خانه ابتکار به خرج داده باشد.

 

در کنار حاشیه سمت چپ این خانه یک پاسیوی بزرگ برای تفریح اعضای خانواده در فضای بیرون طراحی شده است. این فضا دارای کف‌پوش چوبی با رنگی بسیار روشن است. این نوع کف‌پوش‌ها در فضای داخلی خانه نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در طول این قسمت از خانه، آشپزخانه و فضای عمومی کناری آن قرار دارند که از طریق پنجره‌ها به پاسیو دید دارند. پنجره‌های این قسمت از پنجره‌های دیگر این خانه کوچک‌تر هستند. ارتفاع پنجره‌ها برابر با ارتفاع قفسه‌های دیواری آشپزخانه است.
 

فضای نشیمن اصلی این خانه، با یک بالکن که در طبقه فوقانی آن قرار دارد کامل می‌شود. این فضا مرتفع‌ترین گوشه از طبقه اول را به خود اختصاص می‌دهد که در بالای گاراژ قرار گرفته است. چهار ستون فلزی که دارای سطح مقطعی یکسان هستند به شیوه‌ای خاص در فضا قرار گرفته‌اند و هم‌چون یک مجسمه زیبا در فضای نشیمن این خانه می‌درخشند.
 

دو فضای بزرگ موجود در طبقه اول، یعنی اتاق نشیمن و آشپزخانه، فضای بسیار بازی دارند و رو به طبیعت هستند. با این حال، هویت هر فضا با تغییر در پالت رنگی آن و ارتفاع سقف‌ها شکلی منحصربه‌فرد و خاص به خود می‌گیرد.
 

یکی از چشم‌گیرترین و زیباترین ویژگی‌های این خانه راه‌پله مارپیچ خاص آن است که به طبقه دوم و طبقه سوم منتهی می‌شود. نرده‌های این راه‌پله و بالکن موجود در طبقه دوم از بندکشی سیم‌های فلزی بسیار بلند ساخته شده‌اند و از طریق حفره‌های کوچک موجود در چارچوب فلزی آن شکل گرفته‌اند.
 

در ساخت فضاهای نگهدارنده و پیش‌خان‌های آشپزخانه از چوب استفاده شده است، ولی این چوب‌ها رنگ تیره‌تری نسبت به کف‌پوش‌های چوبی دارند، اما همچنان رنگ آن‌ها خیلی تیره نیست و در چرخه رنگ آن‌ها جز رنگ‌های مدیوم قرار می‌گیرند. در حقیقت، تنها چوب تیره‌ای که در این خانه وجود دارد مبلمان ساده این خانه است که البته جز عناصر پیش‌ساخته محسوب نمی‌شود.
 

در کنار فضای آشپزی، یک اتاق غذاخوری زیبا و باز با نشیمن‌های شیشه‌ای قرار دارد که در واقع مکملی برای طراحی آشپزخانه است. این فضا دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد اندکی مانند روشنایی‌های مجسمه‌گون و صندلی‌های غذاخوری شیشه‌ای و ساده است.
 

مانند فضاهای دیگر این خانه، معماران و مالک از دیرک‌های پشتیبان فلزی به جای پنهان کردن آن‌ها در درون دیوارها به عنوان عناصر طراحی استفاده کرده‌اند و به فضا جلوه‌ای مدرن و به‌روز داده‌اند.
 

اتاق نشیمن موجود در طبقه دوم، که نسبت به قبلی غیررسمی‌تر است، دارای مبلمانی ساده و یک میز پذیرایی فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌فرد است. اگرچه پالت رنگی اصلی این فضا از رنگ‌های سیاه و سفید تشکیل شده است، اما وسایل معدودی مانند فوتبال‌دستی قرمز رنگ و میز کناری زرد رنگ به جذابیت و سیال بودن فضا کمک می‌کنند.
 

اتاق‌خواب‌های این خانه در طبقه دوم و طبقه سوم قرار دارند و هر کدام به دلیل قوس موجود در فضای فوقانی خود دارای شکلی خاص و منحصربه‌فرد هستند. اتاق‌خوابی که در عکس بالا می‌بینید مرتفع‌ترین اتاق‌خواب این قسمت از خانه است که دارای فضایی کاملا سفید با عناصر رنگی اندکی است.

اتاق‌خواب اصلی و حمام این خانه در یک فضای باز و در کنار هم قرار گرفته‌اند که از طریق یک دست پنل کشویی به رنگ آبی- سبز از هم جدا شده‌اند. این فضا هم‌چنین دارای فضاهای نگهدارنده وسیعی برای نگهداری از لباس‌ها و دیگر وسایل است که هر کدام برای خود دارای جای مخصوصی هستند.
 

توالت و سینک حمام در یک کریدور در نزدیکی فضاهای نگهدارنده قرار دارند. در این فضا، کف‌پوش‌ها متفاوت هستند و به جای کف‌پوش‌های چوبی گرم که در دیگر قسمت‌های این خانه از آن‌ها استفاده شده است، سطوح سنگی رگه‌دار و تیره به کار گرفته شده است.
 

اتاق‌خواب اصلی و وان زیبای آن در یک فضا قرار دارند، اما وان ارتباط خود را با دیگر عناصر مربوط به یک حمام نرمال از طریق قرار گرفتن در یک مقطع از شیب سقف حفظ می‌کند.

منبع: trendir | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه