Chidaneh.com placeholder image

گل شمعدانی، رازهای نگهداری از این گیاه گلدار بهشتی!

به قلم: تحریریه چیدانه

گیاهان خانگی: از اول هم تو می‌گفتی/ همان دو تا شمعدانی بس بود/ بقیه را نبایست می‌آوردیم/ راستی شمعدانی من گل‌های سرخ و کوچک عطری دارد/ سلام گل‌هایت را برسان/ من و تو لحظه‌های خوب زیاد داشتیم/ که شمعدانی‌مان این‌همه گل می‌کند.

حوض کوچک خانه مادربزرگ را در خواب دیدم. مثل همیشه پر آب بود و درون آن ماهی‌های قرمز کوچک شنا می‌کردند. گلدان‌های زیبای شمعدانی دورتادور حوض آبی را پوشانده بودند و از ماهی‌های درون حوض مراقبت می‌کردند. نمی‌دانم راز شادابی برگ‌های مخملی و گل‌های زیبای شمعدانی‌ها چه بود، اما فکر می‌کنم عشقی که از دستان مادربزرگ به آنها تزریق می‌شد، سلامت آنها را تضمین می‌کرد.

قالیشویی ادیب

نگهداری از شمعدانی در خانه

شناسنامه‌ای از گل شمعدانی

  • نام: شمعدانی
  • نام علمی: Pelargonium hortom
  • نام انگلیسی:Geranium   
  • خانواده:  Geraniaceae

در روزهای سبز سال، باغ، گل و زیبایی همه‌جا را پرکرده است. چه خوب است که از این هوای دلپذیر استفاده کنیم و گل و زیبایی را به خانه خود بیاوریم. ما برای شما انتخابی ایده‌آل داریم: شمعدانی! ویژگی خاصی که این گیاه در این فصل از سال دارد این است که هم می‌توانید آن را در فضای داخلی خانه استفاده کنید و هم در فضای بیرونی. در ادامه می‌بینید که با نگهداری مناسب چگونه گل‌های زیبای شمعدانی، خانه شما را پر از روح و انرژی می‌کنند.

مطلب پیشنهادی : گل های آپارتمانی خوشبو، همین 8 تا بسه!

گلدان شمعدانی

گل شمعدانی را چگونه بشناسیم؟

خانواده شمعدانی دارای انواع گل شمعدانی است؛ برای مثال شمعدانی‌های بذری عمر یک‌ساله دارند و در فضای باز کاشته می‌شوند، ولی انواعی که بیشتر در ایران دیده می‌شوند، چندساله هستند. آنها را هم می‌توان درون گلدان پرورش داد و هم در فضای سبز بیرون کشت کرد. در صورت شرایط مناسب ارتفاع گیاه شمعدانی می‌تواند تا 2 متر هم برسد.

مطلب پیشنهادی : پرورش گل و گیاه در خانه، وقتی مردها دست به کار می شوند!

انواع گل شمعدانی

شمعدانی دارای برگ‌های نسبتاً بزرگ، کروی و دارای کرک است که لبه‌های مواج با بریدگی‌های اندک دارد. انواع گل‌ شمعدانی به رنگ سفید، قرمز، صورتی و بنفش دیده شده و به شکل گل‌آذین چتر ساده روی گیاه می‌روید.

برخی از انواع شمعدانی معطر و دارای گل‌های صورتی و کوچک هستند. از برگ‌های معطر شمعدانی عطری این گیاه در صنعت عطرسازی هم استفاده می‌شود. نوع دیگری از شمعدانی وجود دارد که با انواع دیگر متفاوت است و هاله سیاه‌رنگی در بین گلبرگ‌های صورتی آن دیده می‌شود و برگ‌های بزرگ‌تری دارند.

نوعی از شمعدانی که به نام اژدر شناخته می‌شوند همیشه‌سبز و چندساله است. گل شمعدانی اژدر برگ‌های دندانه‌دار و دایره‌ای دارد و انواعی با گل‌های سفید تا بنفش از آن وجود دارد. انواع خزنده و رونده نیز از شمعدانی هست که در سبدهای آویزان زیبایی خاصی دارند.

مطلب مرتبط: گیاهان آپارتمانی گلدار، با این ۲۰ گل به خانه رنگ دهید!

گل شمعدانی

نور، خاک، آب، و مواد غذایی موردنیاز

شمعدانی‌ نیازمند نور مستقیم آفتاب است، ولی شدت زیاد آفتاب نیز برای آن مناسب نیست. اگر گل شمعدانی را در قسمت سایه و نیز در پنجره شمالی خانه قرار دهید، گل نمی‌دهد. در این حالت برگ و شاخه آن زیاد خواهد شد و علت گل ندادن شمعدانی نور کم است.

خاک مناسب برای شمعدانی مخلوطی از سه قسمت خاک لومی یا همان خاک باغچه، یک قسمت کود دامی پوسیده و یک قسمت ماسه است. توجه داشته باشید که ترکیب خاک باید فاقد مواد آهکی باشد.

مطلب مرتبط: گیاهان آفتاب دوست، شادابی گلدان ها در خانه پر نور!

آبیاری شمعدانی

در مورد آبیاری شمعدانی آنچه اهمیت زیادی دارد این است که در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود، ولی در مورد شمعدانی عطری و رونده میزان آب بیشتری موردنیاز است و خاکشان باید مدام مرطوب باشد. شمعدانی بعد از آبیاری آب را به خود جذب می‌کند؛ به همین دلیل حتی اگر میزان آبیاری بیش از نیازش باشد هم جذب گیاه می‌شود که می‌تواند آسیب‌های جدی هم به گیاه وارد کند. فراموش نکنید که در زمان حضور گل روی گیاه نیاز آبیاری بیشتر می‌شود. در زمستان آبیاری را تا یک‌بار در هفته کاهش دهید. اگر گلدان شمعدانی را در فضای بیرونی خانه نگه می‌دارید توجه کنید که در روزهای گرم و با وزش باد، روزی یک‌بار به آبیاری نیاز خواهد داشت.

درجه حرارت مناسب برای نگهداری شمعدانی ۱2 تا ۱6 درجه سانتی‌گراد و برای نوع عطری دمای کمتر لازم است. اگر شمعدانی را درون آپارتمان نگهداری می‌کنید باید به تهویه و گردش هوای فضا نیز توجه داشته باشید.

برای تغذیه و کوددهی این گیاه، کود کامل مایع را هر ماه و با غلظت کم ۵ گرم در لیتر به گیاه شمعدانی اضافه کنید. در فصل سرد نیازی به تغذیه گیاه نیست. اگر میزان کود دهی بیش از اندازه باشد باعث کاهش رویش گل و افزایش شاخه و برگ می‌شود.

قلمه زدن گل شمعدانی

نحوه تکثیر شمعدانی چگونه است؟

تکثیر و ازدیاد گیاه شمعدانی به‌سادگی از راه قلمه ساقه و در طول تابستان‌ انجام می‌شود. برای قلمه زدن گل شمعدانی بعد از جدا کردن ساقه موردنظر که باید از زیر گره برگی جدا شود، آن را درون آب قرار دهید تا ریشه‌دار شود و سپس به گلدان منتقل کنید.

مطلب مرتبط:

برای گرفتن مشاوره در مورد نگهداری گیاهان آپارتمانی و طراحی محوطه منزل خود می توانید از باغ گل فدک کمک بگیرید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: صدف حقیقت 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه