Chidaneh.com placeholder image

طراحی داخلی آپارتمان23 متری برای زندگی 4 نفر!

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای مسکونی: این خانه کوچک 23 متری برای یک خانواده 4 نفره است، به این معنی که آن‌ها فقط یک اتاق کوچک در اختیار دارند تا در آن پیانو بنوازند، با هم گفتگو کنند، بچه ها لگوبسازند، مطالعه کنند، و در کنار دوستان خود به تفریح بپردازند. اما بزرگ ترین حسن کوچک بودن این است که آن‌ها وقت بیش‌تری را دارند تا در کنار یکدیگر بگذرانند و از با هم بودن لذت ببرند. 

نوژا دیزاین

طراح داخلی این خانه می‌گوید: «این خانواده برای یک زندگی طولانی مدت در این خانه برنامه‌ریزی کرده بودند  و تصمیم داشتند فرزندان خود را نیز در این خانه بزرگ کنند. آن‌ها به دنبال طراحی داخلی بودند که برای سال‌ها عمر کند و برای انجام این کار بودجه کافی و مناسبی نیز کنار گذاشته بودند.»

سرویس خواب بالسا

او در خانه‌ای که طراحی کرد که اولویت‌های هر کدام از اعضای خانواده را در نظر داشت به طوری که آن‌ها می‌توانستند فعالیت‌های مورد علاقه خود را در آن انجام دهند. با چیدانه همراه باشید تا گشتی در این آپارتمان کوچک بزنیم.

طراحی داخلی آپارتمان 23 متری در یک نگاه:

ساکنان: یک خانواده چهار نفره که دور هم جمع می‌شوند.

مکان: سیاتل.

طراح داخلی: شرکت Design Harmony

اندازه: 23 متر مربع. فضای اصلی 5/4 در 5/3 متر مربع است، و فضای ساخته شده 2/2 در 2/3 متر مربع است.

یکی از چالش‌های موجود در طراحی داخلی این خانه استفاده حداکثری از نور طبیعی و در عین حال ایجاد مانع در برابر مناظر ناخوشایند و زشت بود. طراح به یکی از فروشگاه‌های دسته‌دوم فروشی رفت تا بتواند در آن‌جا پنجره‌های آنتیکی پیدا کند که اجازه ورود نور طبیعی به داخل را می‌دادند، مانعی در برابر مناظر زشت ایجاد می‌کردند، و هم‌چنین مانند یک اثر هنری زیبا در فضا می‌درخشیدند. 

از آن‌جایی که فضای خانه بسیار کوچک بود، آنها مبل‌هایی با اندازه‌های کوچک انتخاب کردند تا فضا توسط مبلمان خانه خورده نشود و هم‌چنین فضاهای دیگری نیز برای قرار دادن وسایل دیگر باقی بماند. آن‌ها مبل‌ها و کاناپه‌ای را انتخاب کردند که فرمی عمودی داشتند و در عین حال برای راحتی بیش‌تر عمق زیادی داشتند تا هم از فضای عمودی استفاده شود و هم مبلمان کارایی لازم را داشته باشند. هم‌چنین آنها مبلمانی با روکش‌های پارچه‌ای انتخاب کردند و چون پرده‌های مورد استفاده دارای رنگ بسیار روشنی بودند از رنگ‌های تیره‌تر مانند رنگ خاکستری موجود در کاناپه استفاده کردند. هم‌چنین پارچه‌هایی بسیار بادوام برای مبل‌ها انتخاب کردند تا خیال این خانواده چهار نفره از ماندگاری مبلمان خانه‌یشان راحت شود. طرح‌ها و نقش‌های موجود روی پارچه مبل‌های تک‌نفره بسیار مدرن است و خوبی آن‌ها این است که چرک‌تاب هستند و زود کثیف نمی‌شوند.

طراح می‌گوید: «ما پارچه‌هایی را برای مبلمان انتخاب کردیم که ساده باشند و در عین حال با طرح‌ها و نقش‌های قالیچه از نظر بصری رقابت نکنند. رنگ مبل‌ها به گونه‌ای انتخاب شد تا کل فضا از نظر بصری یکدست و یکپارچه شود.»  

از آن‌جایی که هزینه زیادی بابت تعویض پنجره‌ها و هم‌چنین کفپوش‌ها که از جنس چوب درخت گردو هستند شد، آنها تصمیم گرفتند از کوسن‌هایی ارزان قیمت استفاده کنند.

سه پیشنهاد برای کسانی که به دنبال کوسن با کیفیت هستند:‌ مطمئن شوید که پشت و روی کوسن‌ها با یک پارچه یکسان روکش شده است، مطمئن شوید که روکش‌های کوسن‌ها قابل درآوردن هستند تا بتوان به راحتی آن‌ها را شست، و در نهایت کوسنی بخرید که درون آن با پَر پر شده باشد نه مواد مصنوعی.   

پیش از بازسازی: این فضا دارای یک شومینه الکتریکی بود که فضای زیادی را به خود اختصاص داده بود و در عین حال نه کاربردی بود و نه زیبا.

مطالب پیشنهادی: امکاناتی بی نظیر فقط در یک خانه ۷۰ متری!

گشتی در خانه نیم وجبی یک دختر ایرانی

پس از بازسازی: از آن‌جایی که مشتریان می‌خواستند که پیانو در جای خوب و مناسبی قرار بگیرد، به همین دلیل شومینه را خراب کردند تا فضای کافی برای قرار دادن پیانو در این خانه کوچک ایجاد شود.

ضمنا ممکن است که فکر کنید تلویزیون این خانه در این زاویه که عکس گرفته شده مشخص نیست، اما واقعیت این است که اعضای این خانواده آن‌قدر درگیر فعالیت‌های دیگر بودند که اصلا نیازی به یک تلویزیون نداشتند.

قالیچه که در فضای اتاق قرار گرفت دارای طرح‌ها و نقش‌های بسیار بزرگی بود (عکس بالا). از یک آینه دراز استفاده شد تا نور طبیعی وارد شده در فضا منعکس شود. طراح می‌گوید:‌ «من دوست داشتم از وسایلی با اندازه‌ها و ارتفاع‌های مختلف استفاده کنم تا بتوانم از سقف بلند این خانه بیشترین بهره را ببرم. هم‌چنین برای نورپردازی خانه از چراغ‌های سقفی و هم‌چنین چراغ‌های دیواری استفاده کردم. فضای ما بسیار کوچک بود، به همین دلیل روشن کردن آن اصلا کار دشواری نبود.»

مطالب پیشنهادی : طراحی مقرون به صرفه

صندلی‌هایی که در سمت چپ عکس بالا قرار گرفته‌اند نشیمن‌های اضافه‌ای هستند که اعضای خانواده هنگام نیاز از آن‌ها استفاده می‌کنند. وقتی آن‌ها مهمانی شام در این خانه برگزار می‌کنند، این صندلی‌ها به شدت به کار می‌آیند و از آن‌ها به عنوان صندلی میزبان استفاده می‌شود. هم‌چنین وقتی یکی از اعضای خانواده نیاز به فضای خالی بیشتری برای کارهایشان دارند به راحتی می‌تواند این صندلی‌ها را از فضا خارج کند.

پیش از بازسازی:‌ برای این‌که در ورودی منظره بیرون را بپوشاند و در عین حال مانعی در برابر ورود نور طبیعی به درون خانه ایجاد نکند، از یک چسب شیشه‌ای مات استفاده کرد. این چسب‌ها جایگزین‌های ارزان‌قیمتی برای شیشه‌های مات واقعی هستند و کسی نگران شکسته شدن آن‌ها نیست.

پس از بازسازی:‌«وسایل و اسباب‌بازی‌های زیادی در این خانه وجود دارد اما هیچ کدام از آن‌ها در فضا پخش نیستند.» فضاهای نگهدارنده زیادی در این خانه کوچک طراحی شد تا اعضای این خانواده فضای کافی برای نگهداری از لگوها، اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها، و دیگر وسایل بازی خود در اختیار داشته باشند. از آن‌جایی که هزینه زیادی بابت فضاهای نگهدارنده شده بود، برای همین آنها تصمیم گرفتند برای کاهش هزینه‌ها از دستگیره‌های برنزی براق که قیمت چندانی ندارند استفاده کند. آنها هم‌چنین برای زیباتر کردن فرورفتگی داخل فضاهای نگهدارنده از یک کاغذ دیواری قابل تعویض ارزان قیمت اما زیبا استفاده کردند.

مطلب پیشنهادی25 پلان باز برای بزرگ شدن آپارتمان های کوچک!

ساکنان این خانه می‌توانند از میزهای کناری به عنوان چهارپایه‌ استفاده کنند. درهای فضاهای نگهدارنده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که وقتی باز می‌شوند فضای پشت آن‌ها کاملا مشخص می‌شود. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید یکی از درها باز شده است و لگوهای بچه های این خانواده ظاهر شده‌اند. هم‌چنین وقتی در فضاهای نگهدارنده باز می‌شوند از سطح آن‌ها می‌توان به عنوان میز استفاده کرد. اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌ها در کشوهای پایینی قرار داده شده‌اند.

مطالب پیشنهادی: طبقه بندی و نظم دهی

طراح می‌گوید:‌ »خیلی مهم است که همه اعضای خانواده بتوانند به راحتی فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهند. کوچک‌ترها و بزرگ‌تر‌های این خانه بدون این‌که مزاحم یکدیگر باشند می‌توانند به فعالیت‌های مورد نظر خود بپردازند.»

مطالب بیشتر: زندگی در آپارتمان های کمتر از 24 متر!

راحتی و آسایش در خانه ای 32 متری!

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
peyvand در تاریخ 09 خرداد 1394
واقعا رنگ و نور چقدر به مکان انرژی میده!لذت بردم.

ثبت دیدگاه