Chidaneh.com placeholder image

طراحی مدرن ویلای قدیمی

به قلم: تحریریه چیدانه

پروژه های برجستهاین پروژه در واقع پروژه بازسازی و نوسازی کامل ساختمانی قدیمی متعلق به دهه 1960 است که نیاز به یک ترمیم و احیای مجدد کامل و کلی داشت. گسترش دوباره آن به منظور رفع نیازهای یک خانواده مدرن ضروری به نظر می‌رسید و به این صورت رابطه بین ساختمان و بافت و بستری که در آن ساخته شده بود دوباره تعریف شد. با چیدانه همراه باشید تا با هم نگاهی به این پروژه بیاندازیم.

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

قالیشویی ادیب

مشخصات پروژه:

  • معماران: شرکت معماری ISV
  • مکان: کیفیسیا، یونان
  • مدیر طراحی: آلکساندر ون گیلدر
  • معمار پروژه: دانیلا استانکوویچ
  • سال ساخت: 2012
  • ساخت و ساز: شرکت ساخت و ساز ISV
  • مدیر ساخت و ساز: ایسوناس کاوالینیس
     

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

بازسازی و نوسازی این ساختمان در طول دو فاز انجام شد، یکی در سال 2007 و دیگری در سال 2012 که یک طبقه دیگر به آن اضافه شد. بسیاری از قسمت‌های ساختمانی اولیه تخریب شد. سازه‌ای که وزن ساختمان را تحمل می‌کرد تنها چیزی بود که حفظ شد و هر گاه در طول کار نیاز بود این بخش یا ترمیم و یا قسمت جدیدی به آن اضافه می‌شد. پس از انجام این کارها، به کل پروژه به چشم یک پروژه جدید نگاه شد.
 

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

در طول فرایند طراحی، نیازهای جدیدی به وجود می‌آمد که باید به آن‌ها توجه می‌شد. در ابتدا، گسترش و توسعه ساختمان با اضافه کردن دو اتاق خواب اضافی در هر طبقه اتفاق افتاد. برخی از اتاق‌های کوچک باید با هم یکی می‌شدند تا فضا بازتر و بزرگ‌تر به نظر برسد و در فاز دوم بازسازی این ساختمان یک طبقه دیگر به بخش سازه‌ای آن اضافه شد و در نتیجه چیدمان و کابردهای فضا بار دیگر تغییر کرد.

مطلب پیشنهادی : فضاهای کوچک 

تاکید بسیار زیادی نیز روی فضای ورودی این ساختمان شد، چراکه باید فرد به‌تدریج و کم‌کم از فضای خیابان وارد فضای درونی ساختمان می‌شد. به همین دلیل، یک راهروی عریض و داراز طراحی شد که دارای قسمت‌های سرپوشیده و سرباز و با ارتفاع‌های مختلف بود و با داشتن شکاف‌های عمودی مشخص در درون دیوارها به فضای مرکزی این ساختمان منتهی می‌شد. نورپردازی این راهرو بسیار چشمگیر و زیبا و طراحی آن بسیار ساده و جذاب است و مواد و مصالح به کار رفته در آن به‌تدریج از سنگ به چوب تغییر می‌کند.

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

در نهایت، دهانه‌های درونی ساختمان ارتباط بین آن و محیط پیرامونش را شکل می‌دهند و یک دهلیز بزرگ در وسط ساختمان قرار گرفته و فضای آن را باز می‌کند. هم‌چنین یک استخر، چند فضای سرپوشیده، و چندین گونه گیاهی به این دهلیز اضافه شده است تا کیفیت زندگی و کارکردهای ساختمان افزایش یابد.
 

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

طبقه اول دارای یک حیاط خصوصی است که دید کاملی به دهلیز میانی ساختمان و بخش زیادی از باغ دارد. مانند راهروی ورودی، بخش‌های داخلی حیاط از چوب ساخته شده‌اند و نمای بیرونی آن از سنگ تشکیل شده است.
 

ویلایی قدیمی با طراحی مدرن

سطوح بیرونی ساختمان دارای صفحه‌های پنجره‌مانند چوبی بسیار خاصی است که این صفحه‌ها در نمای بیرونی ساختمان ادامه می‌یابد و همان الگو بصری در موتیف‌های فلزی نرده‌ها و حصارها تکرار می‌شود. دیگر مواد و مصالح به کار رفته در این پروژه گچ، شیشه، سنگ مرمر، و استیل ضدزنگ هستند. نورهای رنگی شامل نورهای سفید، بژ، و طوسی بر حال و هوای آرامش‌بخش و مینی‌مالیستی هم فضای درونی و هم فضای بیرونی ساختمان و نیز کارکرد مواد و مصالح درون بافت طبیعی‌شان تاکید می‌کنند.

مطالب مرتبط: افتتاح موزه گرافیک ایران ، عمارت ارباب هرمز

خانه ای برای آخر هفته

 ایل خانه همنشینی مدرن خانواده ایرانی

طراحی داخلی شرکت گوگل و گردشی در طبیعت

منبع: archdaily | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه