Chidaneh.com placeholder image

استانداردها در سرویس بهداشتی کوچک!

به قلم: لاله داورپناه

سرویس بهداشتی: سرویس‌های بهداشتی کوچک عنصری مهم در دکوراسیون منزل نقلی هستند. در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم به چه مقدار فضا برای ساخت یک سرویس بهداشتی کوچک در خانه خود احتیاج دارید. قبلا با ۱۰ ترفند در طراحی داخلی سرویس بهداشتی کوچک آشنا شده اید. پس با چیدانه همراه شوید تا ابعاد قسمت‌های مختلف این فضا را به خوبی متوجه شوید و اگر قصد بازسازی سرویس بهداشتی کوچک خانه خود را داشتید از دستورالعمل‌های این مطلب کمک بگیرید.

اسکای اسکرپر

درهای سرویس بهداشتی های کوچک

قبلا در مطلبی انواع درب های چوبی در دکوراسیون منزل  را به شما معرفی کردیم. شما برای انتخاب درب سرویس بهداشتی می‌توانید از بین انواع و ابعاد مختلفی انتخاب کنید. این درها می‌توانند سبکی شبیه دیگر درهای موجود در خانه شما داشته باشند. عرض متداول این درها 71، 76، یا 81 سانتی‌متر است. درهایی که صندلی چرخ‌دار را بتوان از آن‌ها عبور داد باید حداقل 91 سانتی‌متر عرض داشته باشند. البته اگر فضای خانه شما خیلی اجازه استفاده از درهایی با عرض‌های زیاد را نمی‌داد می‌توانید از دری با پهنای 61 سانتی‌متر هم استفاده کنید، اما عرضی کم‌تر از این عدد موجب ناراحتی در عبور و مرور می‌شود و هم‌چنین باید حتما آن را سفارش دهید، چون چنین عرضی در بازار وجود نخواهد داشت. ارتفاع استاندارد درها 203 تا 204 سانتی‌متر است و بهتر است ارتفاع این درها را با ارتفاع دیگر درهای موجود در خانه خود هماهنگ کنید. درهای دو‌لته اگر به خوبی کار گذاشته شوند بسیار کارآمد خواهند بود به ویژه این‌که وقتی باز می‌شوند فضای کم‌تری از دیوار را اشغال می‌کنند. درهای خزینه‌رو (دری که به صورت کشویی وارد دیوار توخالی کنار درگاه می‌شود) و درهای کشویی نیز همان‌طور که در عکس سوم مشاهده می‌کنید گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند.

برای دیدن نمونه های بیشتر، به بخش سرویس بهداشتی در گالری عکس چیدانه سری بزنید و ایده های جدید را متناسب با خانه خود بیابید.

توالت‌ فرنگی در سرویس بهداشتی های کوچک

توالت‌های نیز در انواع و اقسام گوناگونی مانند یک‌تکه و دو‌تکه تولید می‌شوند. همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید توالت‌هایی نیز وجود دارند که به دیوار نصب می‌شوند و فلاش تانک آنها مخفی است.
اگر به دنبال خرید یک توالت هستید، پیش از هر گونه تصمیمی در مورد نوع مناسب آن و یا توالتی که در خانه شما به خوبی کار می‌کند بگیرید، در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه در مورد ویژگی‌ها و ملاحظات توالت ها سوال بپرسید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین نوع را انتخاب کنید. گزینه‌های دیگر در این زمینه می‌تواند توالت‌هایی با ارتفاع‌ نشیمن مختلف، کنترل‌های الکترونیکی گوناگون، و یا سطوح مختلفی از مصرف آب باشند. پیش از خرید توالت برای سرویس بهداشتی کوچک خانه خود حتما در مورد این ویژگی‌ها تحقیق کنید.

اگر خانه کوچکی دارید و برای بخش های دیگر آن نیز به دنبال ایده می گردید، می توانید ایده های طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک را در آرشیو مطالب چیدانه ببینید.

استاندارد سرویس بهداشتی زیر پله

همان‌طور که در عکس قبلی، ممکن است فضایی که قرار است سرویس بهداشتی کوچک در آن قرار بگیرید باریک یا زیر راه‌پله باشد و یا هر دو. در این مورد توالت را از پشت در جایی نصب کنید که سقف کم‌ترین ارتفاع را دارد. شما به طور نرمال برای استفاده از توالت خم می‌شوید، پس اگر فضای شما کوچک است از این امکان برای استفاده بهتر از فضاها بهره ببرید. با این حال، توالت را در فضایی که کم‌تر از 152 سانتی‌متر ارتفاع دارد قرار ندهید. ممکن است براساس شرایطی که دارید در ارتفاعی اندکی کم‌تر از 152 سانتی‌متر هم توالت را نصب کنید، اما اگر ارتفاع شما در قسمتی کم‌تر از 122 سانتی‌متر است، بهتر است از این قسمت برای قرار دادن فضاهای نگهدارنده و کابینت‌ها استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: ایده های خلاقانه برای نظم بخشیدن به کمد و قفسه ها

مسئله دیگری که هنگام انتخاب و نصب توالت‌ها باید در نظر گرفته شود مسئله فضای پیرامونی و فاصله حداقلی آن‌هاست. این مسئله خیلی به مکان قرارگیری توالت، دستورالعمل‌های محلی در مورد نصب، و ویژگی‌های آن بستگی دارد. هم‌چنین نوع توالتی که برای نصب انتخاب می‌کنید نیز در این مورد اثرگذار است. برای نصب توالت فرنگی در خانه، خودتان دست به کار شوید، این کار را قبلا به کمک چیدانه آموخته اید.

در بهترین حالت باید در هر سمت فضای مرکزی توالت حدود 38 سانتی‌متر فضای خالی وجود داشته باشد که در مجموع توالت باید در فضایی با عرض 76 سانتی‌متر نصب شود. هم‌چنین جلوی توالت شما باید حداقل 61 سانتی‌متر با دیوار یا شی مقابل‌اش فاصله داشته باشد. این اندازه‌ها براساس کدها و دستورالعمل‌های ساختمانی عنوان شده‌اند.
هم‌چنین به یاد داشته باشید که توالت‌ها دارای کاسه‌هایی گرد یا دراز با ابعاد استانداردی هستند. کاسه‌های دراز حدود 7 سانتی‌متر به عمق کلی توالت اضافه می‌کنند، در نتیجه یک توالت با کاسه گرد حدود 69 سانتی‌متر و با کاسه دراز 76 سانتی‌متر (69+7) عمق دارد.

مطلب پیشنهادی :راه حل های طراحی دکوراسیون خانه های خیلی کوچک

روشویی ها در سرویس بهداشتی های کوچک

روشویی های سرویس‌‌های بهداشتی کوچک برای شستشوی سریع دست‌ها طراحی می‌شوند، بنابراین می‌توانند خیلی کوچک باشند، همان‌طور که در این فضا مشاهده می‌کنید، و یا کمی سخاوتمندانه‌‌تر باشند، مانند عکس‌هایی که در ادامه می‌آیند. شما می‌توانید روشویی هایی پیدا کنید که مخرن آن‌ها طول و عرضی حدود 30 سانتی‌متر دارند و به سادگی به دیوار نصب می‌شوند. تا زمانی که حداقل 61 سانتی‌متر فضای خالی در مقابل روشویی وجود دارد شما می‌توانید از چنین چیدمانی در سرویس بهداشتی استفاده کنید. انتخاب مناسب روشویی واقعا ضروری است، پس در انتخاب آن دقت کنید.

سرویس بهداشتی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید در فضایی ساخته شده که از قبل در خانه وجود داشته است (پلان آن در عکس زیر مشخص است). فضای قبلی این سرویس بهداشتی یک گنجه قدیمی و زشت بوده که به ندرت از آن استفاده می‌شده است. هم‌چنین در این فضا یک کمد قدیمی وجود داشته که دیگر به آن نیازی نبوده است.

مطلب پیشنهادی: طبقه بندی و نظم دهی در دکوراسیون داخلی منزل

این سینک پایه‌دار در فضایی قرار گرفته که ابعاد آن 91 در 213 سانتی‌متر است. توالت درست در مقابل سینک و در دیواری انتهایی فضا قرار گرفته و در ورودی هم در طول این فضای بسیار کوچک واقع شده است.

اگر شما فضای کافی در سرویس بهداشتی برای قرار دادن روشویی ها و کابینت‌های استاندارد در اختیار داشته باشید، این امکان را خواهید داشت که از میان محصولات متنوع و گوناگون مناسبت‌ترین و بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. البته لازم به ذکر نیست که کاملا در چنین فضایی این امکان را دارید که روشویی و کابینت‌ها را به صورت سفارشی و مخصوص فضای خود تهیه کنید. به طور معمول عمق اکثر روشویی های پایه‌دار، البته از هر نوعی، حداقل 41 سانتی‌متر است اما عمق‌های دیگر مانند 51 تا 56 سانتی‌متر نیز در بازار موجود است. روشوییهایی که درون کابینت‌ ساخته می‌شوند حدود 53 تا 61 سانتی‌متر عمق دارند. هم‌چنین ارتفاع معمول این سینک‌ها بین 86 تا 91 سانتی‌متر است. برای مثال روشویی که در عکس قبل مشاهده کردید به صورت سفارشی ساخته شده بود و 81 سانتی‌متر ارتفاع داشت.

چیدانه ایده های هوشمندانه در دکوراسیون یک آپارتمان نقلی را در مطالب گذشته به شما ارائه داده است.

ابعاد کف سرویس بهداشتی کوچک

وقتی فضاهایی مخصوص این نوع سرویس‌های بهداشتی ساخته می‌شود و یا در فرایند بازسازی فضای کافی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، سرویس‌های بهداشتی کوچک را می‌توان در فضایی که هر ضلعش حدود 152 سانتی‌متر است به راحتی طراحی کرد و ساخت. چنین فضایی این امکان را فراهم می‌کند که یک روشویی پایه‌دار و یک توالت را در یک دیوار نصب کرد، در ورودی را در دیوار کناری قرار داد، و اگر امکانش بود یک پنجره را در دیوار دیگری تعبیه کرد.

مطلب پیشنهادی: ۸ چیزی که هر آپارتمان نقلی به آن نیاز دارد

البته ذکر این نکته هم مهم است که دیوار پشت توالت‌ها، و گاهی سینک‌ها، باید قطری بیشتر از دیوارهای معمولی داشته باشند تا بتوان به راحتی لوله‌کشی مربوط به توالت و روشویی را در درون آن‌ها انجام داد. این مسئله در مورد فاضلاب از اهمیت زیادی برخوردار است.
نوع ساخت ‌و ساز بسته به منطقه و نوع ساختمان بسیار متفاوت است، به همین دلیل در هنگام ساخت چنین سرویس‌های بهداشتی‌ به این نکته توجه کنید که بدنه کلی ساختمان از چه جنسی است و ابعاد آن براساس چه سیستمی طرح‌ریزی شده است. برای مثال بازسازی در ساختمانی که دیوارهای آن نازک‌تر از استاندارد دیوارها هستند پیروی از ملاحظات دیگری از آن‌چه تاکنون به آن اشاره کردیم می‌طلبد.

در چیدانه کاشی کاری هایی که شما را شگفت زده خواهند کرد را ببینید.

خروجی‌های الکتریکی یا پریزها در سرویس بهداشتی کوچک

یک خروجی الکتریکی یا پریز (در سیستم سیم‌کشی برق، نقطه‌ای که از آن برق گرفته می‌شود تا به لوازم و تجهیزات برقی داده شود) باید براساس دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های ساختمانی در درون سرویس بهداشتی نصب شود. طبق اکثر آیین‌نامه‌های ساختمانی پریزها باید در فاصله 91 سانتی‌متری از لبه خارجی روشویی و در ارتفاع مناسبی که خطر چندانی ندارد نصب شود.

طراحی پنجره‌ها در سرویس بهداشتی کوچک

اگر در سرویس بهداشتی از پنجره به عنوان سیستم تهویه استفاده می‌شود، فضای آن باید 15 درصد مساحت کلی اتاق و یا حداقل 450 سانتی‌متر مربع باشد. از تهویه مکانیکی نیز می‌توان به جای پنجره استفاده کرد که امر بسیار متداولی است. نکته مهم در این زمینه این است که دستگاه تهویه باید 5 بار در ساعت هوای داخلی سرویس بهداشتی را به فضای بیرون از ساختمان انتقال دهد که این عدد براساس آیین‌نامه‌های ساختمانی تعیین شده است. تمامی فن‌ها که برای این منظور به کار گرفته می‌شوند دارای دفترچه‌های راهنمایی هستند که در آن میزان هوایی را که در فضا به گردش درمی‌آورند ذکر شده است.

وقتی فضای کافی و بودجه زیاد در اختیار دارید، سرویس‌های بهداشتی می‌تواند تبدیل به فضاهایی بسیار لوکس شود، مانند سرویس بهداشتی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید. پلانی که در عکس زیر مشاهده می‌کنید نشان‌دهنده برخی از ابعادی است که برای طراحی فضاهای بزرگ بسیار مناسب است. در چنین فضاهایی بهتر است یک کابینت و یک پیش‌خان برای انجام راحت‌تر امور پیش‌بینی کنید و توالت را به گونه‌ای قرار دهید که وقتی وارد فضا می‌شوید خیلی به چشم نیاید؛ امری که در فضاهای کوچک اتفاق می‌افتد. سرویس بهداشتی لوکس و نکات مهم در طراحی داخلی را در مطالب گذشته چیدانه ببینید.

وسایل جانبی و اکسسوری ها در سرویس بهداشتی کوچک

برای محل قرارگیری جادستمالی‌ها هیچ آیین‌نامه ساختمانی وجود ندارد. با این حال، استانداردی که در این مورد وجود دارد این است که این وسایل باید حدود 61 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین نصب شوند. بهتر است جادستمالی را در دیوار کناری توالت‌ها به گونه‌ای نصب کنید که هم دسترسی به آن‌ها راحت باشد و هم هنگام رفت و آمد و حرکات دیگر مانعی در برابر شما ایجاد نشود.

مطلب پیشنهادی: سرویس بهداشتی متفاوت با کاغذ دیواری

عناصر دیگری که در سرویس‌های بهداشتی کوچک نصب می‌شوند- مانند روشنایی‌ها، جاصابونی‌ها، و آینه‌ها- همگی باید براساس سبک طراحی و چیدمان کلی سرویس بهداشتی انتخاب و نصب شوند. آینه‌ها هم می‌توانند خیلی کوچک باشد و هم کل فضای یک دیوار را پوشش دهند. چراغ‌های دیواری که کمی بالاتر از آینه نصب می‌شوند منبع نوری بسیار خوبی برای این فضا هستند. هم‌چنین منابع نوری که از پشت به فضا می‌تابند و روشنایی‌های سقفی نیز منابع نوری بسیار خوبی برای سرویس‌های بهداشتی کوچک هستند. سرویس بهداشتی با نورپردازی خیره کننده می تواند در روحیه شما تاثیر گذار باشد.

اگر مشغول ساخت خانه، طراحی دفتر کار و یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطالب بیشتر:

تمیز کردن سرویس بهداشتی
نیمکت های مناسب برای حمام
ترمیم درزهای کاشی در کمتر از نیم ساعت!
کاشی‌ها را جور دیگر باید دید

منبع: houzz | ترجمه شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه