Chidaneh.com placeholder image

خرید ایده آل برای دکوراسیون اتاق کودک

به قلم: لاله داورپناه

اتاق کودک: برعکس اتاق‌خواب بزرگ‌سالان که در آن آسایس مسئله اصلی است، اتاق‌خواب کودکان نیازمند انرژی است. اتاق کودک باید به‌گونه‌ای مجهز شود که همه این فعالیت‌ها، شامل خوابیدن، رنگ‌آمیزی، انجام تکالیف روزانه، بازی‌های پرسروصدا با دوستان، و بازی با اسباب‌بازی‌ها به راحتی در آن انجام گیرد. جادادن همه این امکانات مسئله‌ای چالش‌برانگیز است، به‌ویژه این‌که اکثر اتاق‌ها فضای زیادی ندارند. برای پیداکردن جای مناسب برای صندلی‌ها و میزهای کوچک، کمدهای لباس، قفسه‌های اسباب‌بازی‌ها، و تخت‌خواب کودک، سازمان‌دهی‌های جدی‌ای باید انجام داد؛ حتی چیدمان اتاق‌های نوزاد با میزهای متغیر، گهواره، تخت‌خواب کودک، و صندلی گهواره‌ای امری دشوار است. همراه با چیدانه با چیدن درست هر متر از فضا، فضای اتاق را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید. وسایل کاربردی بخرید و با کمترین هزینه اتاق کودک خود را بازسازی کنید!

برای هر متر از اتاق کودک برنامه‌ریزی کنید

چوب و هنر

در اتاق کودک، کف اتاق فضای بسیار خوبی برای بازی کودکان است، بنابراین از اشغال‌کردن زیاد این فضا با بپرهیزید. یکی از کارهایی که باعث اشغال فضا می‌شود قراردادن مبلمان در مقابل دیوراهاست. چیدمان کمدها، قفسه‌های اسباب‌بازی‌ها، و تخت‌خواب یا گهواره کار ساده‌ای است، اما فضای کوچکی را برای صندلی گهواره‌ای کنار بگذارید. هم‌چنین از دیوارها غافل نشوید؛ قفسه‌های دیواری برای نگهداری از وسایل گزینه‌های خوبی هستند و مکعب‌های مرتفع در فضاهای عمودی بسیار پرکاربردند. برای کودکانی که عاشق ورجه‌وورجه در اتاق هستند، یک فرش یا موکت مناسب کودک که رنگی است، و از همه مهم‌تر قابل شستشو است، پیدا کنید. چیدانه در مطالب گذشته راهنمای خرید بهترین فرش برای اتاق کودک را به شما ارائه داده است.

مطلب پیشنهادی: ایده های درخشان برای اتاق بازی کودکان

از سبدها، سطل‌ها، و جعبه‌ها برای نگهداری از اسباب‌بازی‌ها استفاده کنید

اسباب‌بازی‌ها به‌راحتی از دسترس خارج می‌شوند، بنابراین با استفاده از سبدها و جعبه‌ها فضای اتاق را شلوغ نکنید. استفاده از قفسه‌های از پیش‌ساخته پلاستیکی یا چوبی برای نظم‌دادن به فضای اتاق بسیار گزینه‌های خوبی هستند و قفسه‌های مخصوص اسباب‌بازی فضا را تمیز و پاکیزه نگه می‌دارند. برای این‌که کارتان راحت‌تر شود به کودکان‌تان جای وسایل را یاد بدهید و به هنگام نیاز به آن‌ها کمک کنید که وسایل اضافی را از اتاق‌شان خارج کنند.

مطلب پیشنهادی: ۷روز برای رهایی کودکان از دردسر بی نظمی

یک فضای مناسب برای کودک ایجاد کنید

خواه کودکان مشغول انجام تکالیف باشند، یا رنگ‌آمیزی و ساختن یک وسیله جدید، به فضای کافی برای بازی و کار نیاز دارند. یک میز و صندلی‌ مناسب کودک بخرید، و با قراردادن وسایل نظم‌دهنده در نزدیکی کودک فضا را همیشه تمیز نگه دارید. باید راه حلی بیابید تا بتوانید اتاقی برای کودکان با وسایل کوچک و زیاد شان یابید.

از رنگ‌های جذاب و مناسب برای اتاق کودک استفاده کنید

طبیعتا اتاق کودک باید پر از رنگ‌های روشن و متنوع باشد، بنابراین از تخت‌خواب، پرده‌ها، و فرش‌های جذاب و رنگی استفاده کنید. حیوانات پارچه‌ای و بالش‌های بزرگ اتاق را راحت و دنج می‌کنند، و عکس‌برگردان‌ها و لوازم دیواری، وسایل بسیار خوبی برای اتاق کودک و یا اتاق نوزاد هستند. اگر کودک‌تان به سن کافی رسیده است در انتخاب رنگ‌ها از او کمک بگیرید (و نگران قاطی‌‌شدن رنگ‌ها نباشید)چیدانه قبلا به شما گفته بود که چگونه اتاقی باب سلیقه کودکتان طراحی کنید؟… اتاق کودک رویایی با ایده های رنگارنگ می تواند در روحیه و شخصیتش تاثیرگذار باشد.

مطلب پیشنهادی :رنگ‌هایی که کودکان دلبندتان را خلاق می‌کند

برای اتاق کودک مبلمان‌بادوام بخرید

کودکان به‌سرعت بزرگ می‌شوند. پس مراقب باشید به همان سرعت که لباس‌هایشان برایشان کوچک می‌شوند مبلمان اتاق‌شان کارایی خود را از دست ندهد. اگرچه باید از خرید مبلمان خیلی بزرگ پرهیز کنید، اما قطعاتی مانند قفسه‌ها باید در سراسر دوران کودکی کارایی خود را حفظ کنند. یک کمد کوچک، علی‌رغم اندازه‌اش، باید فضای کافی را، از دوران طفولیت گرفته تا سال‌های مدرسه، در اختیار کودک قرار دهد، و قفسه‌های نگهداری از اسباب‌بازی‌ها نباید مسئله‌ساز شوند.

مطلب پیشنهادی : دکوراسیون اتاق کودک برای فصل مدرسه

اگر از همان ابتدا مبلمان بادوام و باکیفیت بخرید در درازمدت به نفع‌تان خواهد بود و اگر کودک دیگری در خانه به دنیا آمد می‌توان از این وسایل دوباره استفاده کرد. چگونه کودک با دکوراسیون، رشد کند؟ تا به حال این سوال را از خودتان پرسده اید؟! و فکر کرده اید که اهمیت مبلمان در این باره چقدر است؟!

سوالات خود را در مورد طراحی دکوراسیون اتاق کودک، خانه و محل کارتان در مشاوره دکوراسیون چیدانه مطرح کنید تا کارشناسان و اهالی فن به شما پاسخ گویند.

اگر مشغول ساخت خانه، طراحی دفتر کار و یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطالب بیشتر:تاثیرات رنگ اتاق کودک بر شخصیت او 
شش راز طراحی یک اتاق کودک استثنایی!
طراحی اتاق کودک با تم کارتونی
فنگ شویی اتاق کودک ، چیدمان آرامش بخش
ایده های هوشمندانه در طراحی فضای بازی کودکان

منبع: گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه