visibility 5383 today 1396/11/22

کاربرد مس در دکوراسیون داخلی، بگذارید در خانه تان بدرخشد!

یک واقعیت غیرقابل‌ انکار این است که ما انسان‌ ها با دیدن اشیای درخشان، چشمانمان برق می زند و زیبایی آن را تحسین می‌ کنیم. مس با درخشش گرمابخشی که دارد به‌ راحتی می‌ تواند در هر مکانی زیبایی خود را به نمایش بگذارد؛ به‌ خصوص اگر با دیگر فلزاتی مانند نقره و برنج ترکیب شود، زیبایی‌ ها به نهایت خود خواهند رسید، البته بازهم تأکید می‌ کنیم که خود مس می‌ تواند به‌ تنهایی در دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد؛ زیرا به ‌اندازه کافی زیبا و برجسته است. حال وقت آن رسیده تا مس؛ این فلز گران‌ بهای محبوب را در فضای خانه‌ های خود در کانون توجه قرار دهیم.

مطلب مس در دکوراسیون داخلی، از نوستالژی ایرانی تا مد ایتالیا هم می تواند برای شما جالب توجه باشد.

مس در دکوراسیون داخلی

مس در دکوراسیون، از دیروز تا امروز

مس، فلزی است که از دیرباز موردتوجه همگان بوده است. در روزگاران قدیم از مس برای تولید گرما و برق استفاده می‌ کردند و به دلیل خاصیت شکل‌ پذیری و با توجه به نرم و چکش‌ خوار بودن آن به‌ وفور در ساخت مجسمه، اشیای تزئینی، وسایل موسیقی و به‌ خصوص وسایل و ظروف آشپزخانه با طرح‌ های متنوع دیده می‌ شد. تا به امروز که ما شاهد حضور این نوع از مصالح در صنعت طراحی جواهرات، عناصر و تزئینات طراحی داخلی، مبلمان و به‌ خصوص ابزارهای روشنایی هستیم. جای تعجب نیست که تضاد بافت سرد فلز و طیف رنگی گرم در بین طراحان از محبوبیت قابل‌ توجهی برخوردار باشد.

مس با ظاهری پرزرق‌ و برق و متالیک که سایه‌ هایی قوی از رنگ‌ های نارنجی و قرمز و صورتی بژ به‌ اصطلاح (rose gold) را در خود دارد، به زیبایی هر چه تمام در فضای شما جلوه می‌ کند. از سبک‌ های سنتی قرون‌ وسطایی مانند سبک روستایی گرفته تا طراحی‌ های مدرن و معاصر مانند سبک‌ های صنعتی و مینیمال، مس با ظاهری دل‌ فریب و براق خود، پا به عرصه گذاشته و همگان را شیفته خود می‌ کند.

مس در دکوراسیون داخلی

مس، تعادل زیبایی و عملکرد

 از دیرباز آشپزخانه و حمام، مکان‌ هایی بوده‌ اند که مس هم در غالب عناصر تزئینی و هم کاربردی آن ها بسیار دیده می‌ شد، چراکه با توجه به طبیعت ضد میکروبی و هم‌چنین خاصیت قارچ کشی و ویروس کشی آن بهترین انتخاب در مکان‌ هایی است که با رطوبت سروکار دارند. در حقیقت میکروب‌ های مضر پس از چند ساعت مأنوس شدن با مس، بدون نیاز به هیچ‌ گونه پاک‌ کننده و یا حلال شیمیایی خشنی، نابود می‌ شوند.

یک شستشوی سریع با صابون ملایم و آب، تنها عوامل موردنیاز برای پاکیزگی کامل آشپزخانه و حمامی است که در آن ها از فلز مس به‌ خصوص در سینک استفاده شده است. به همین سادگی...! عامل دیگری که بسیار حائز اهمیت است، این است که مس فلزی زیست دوست و قابل بازیافت بوده و قابلیت پرداخت دوباره آن همیشه وجود دارد؛ به همین دلیل، طراحان، روزبه‌روز تمایل بیش تری برای استفاده از این فلز در طراحی‌ های خود و توسعه آن در فضاهای داخلی دارند.

آویزهای مسی در دکوراسیون داخلی

لوستر مسی در دکوراسیون داخلی

خانه را با مس روشن کنید...

طراحان داخلی همیشه برای ایجاد درخشش و انعکاس نور در فضا علاوه بر نورپردازی اصولی، استفاده از آینه و هم‌چنین استفاده از عناصری با سطوح براق مثل طلایی و نقره‌ ای را پیشنهاد می‌ دهند؛ حال‌ آن که مس علاوه بر ایجاد درخشش، گرمابخش فضا نیز به شمار می‌ آید. 

طراحان معتقدند که این فلز با قرار گرفتن در قالب اشکال هندسی متنوع که از زوایای مختلفی از ورقه‌ های مسی در آن ها استفاده شده، درخشش خود را بهتر نمایان می‌ سازد. ابزارهای روشنایی که در آن ها از فلز مس استفاده شده از انواع آویزان گرفته تا لوسترهای پرتلالو، جذابیت بی‌ بدیلی به فضا می‌ بخشند. با توجه به تنوع در سطوح مسی که شامل سطوح صاف، سطوح پتینه‌ کاری‌شده و سطوح زنگاری است، می‌ توان مس را در طیف وسیعی از سبک‌ ها مانند روستایی و خودمانی، غربی، صنعتی، شهری و مدرن مشاهده کرد.

کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

کاربرد مس در آشپزخانه

مس در آشپزخانه

 • با توجه به این که مس خاصیت ضد باکتریایی دارد و از گسترش قارچ‌ ها جلوگیری می‌ کند، انتخاب مناسب و صدالبته متفاوتی برای سطوح کانتر، سینک ظرفشویی، شیرآلات، قابلمه‌  ها، تابه‌ها و وسایل لازم برای پخت‌ و پز به شمار می‌ آید.
 • علاوه بر این با آوردن مس درخشان با رنگ زیبا و زنانه‌ رزگلد (roze gold) در ظروف دکوری و پذیرایی، بشقاب‌‌ ها و قاشق و چنگال، فضایی فاخر و متفاوت را به وجود آورید.
 • می‌ توان تنها با به نمایش گذاشتن یک عنصر از جنس مس مثل ظروف عتیقه، قوری‌ های مسی و یا حتی یک گلدان مسی کوچک در دکور آشپزخانه خود، چشم هر بیننده‌ ای را خیره کنید.
 • با آویزان کردن یک منبع روشنایی از جنس مس در بالای سطح جزیره آشپزخانه، زیبایی آشپزخانه مدرن خود را دوچندان نمایید.
 • به‌ تازگی با افزایش محبوبیت این فلز، شرکت‌ های تولیدکننده لوازم برقی آشپزخانه، اقدام به استفاده از ورقه‌ های مس در تولیداتی مانند چایی ساز، تستر و قهوه‌ ساز کرده‌اند.
 • راه دیگر برای ارائه مس در فضای آشپزخانه به کار بردن آن در دستگیره‌ های درب‌ های کابینت به شیو‌ه‌ ای شیک و ظریف است.

کاربرد مس در حمام و سرویس بهداشتی

کاربرد مس در حمام و سرویس بهداشتی

کاربرد مس در حمام و سرویس بهداشتی

کاربرد مس در حمام و سرویس بهداشتی

مس در حمام و سرویس بهداشتی

 • مس به دلیل ایجاد حس گرما و عمق بخشیدن به فضا، انتخابی وسوسه‌ انگیز برای حمام است.
 • پیچیدگی سبک مدرن با مصالح مسی در غالب کاشی‌ ها و سرامیک‌ هایی که از شیشه و ورق‌ های نازک مس ساخته شده‌ اند در تلفیق با رگه‌ های سنگ مرمر و در کنار نورپردازی متناسب، ترکیب لوکس و البته هنرمندانه‌ ای ایجاد می‌ کند.
 • آینه‌ ای با قاب مسی و با فرمی ساده و مدرن، همراه ظرافتی دل‌ انگیز در کنار دوش و شیرآلات مسی و هم‌چنین سینک مسی، هماهنگی بی‌ نظیری را خلق می‌ کند.

کاربرد مس در نشیمن

کاربرد مس در نشیمن

کاربرد مس در نشیمن

کاربرد مس در نشیمن

کاربرد مس در نشیمن

مس در اتاق نشیمن

 • در ابتدا بهتر است بدانید که برای نشان دادن مس به بهترین شکل ممکن از پس‌ زمینه‌ ای خنثی بهره بگیرید. رنگ‌ های خنثی، بیش تر شامل سیاه، خاکستری، قهوه‌ ای و کرم هستند که در مورد مس، پس‌ زمینه سفید خالص بهتر جواب می‌ دهد. درنهایت هم برای افزودن جذابیت بصری در فضای خود از موادی طبیعی چون چوب و سنگ‌ های مرمر استفاده کنید.
 • در فضای نشیمن می‌ توان با داشتن آینه‌ ای با قاب مسی، شمعدان‌ ها، ساعت، مجسمه‌ های مسی، اقلام دکوری و ابزارهای روشنایی مشتمل بر انواع لامپ‌ های دیواری، چلچراغ‌ ها و انواع چراغ‌ های آویز مسی، میزان و اندازه قابل‌ توجهی از مس را وارد فضا  کرد.
 • اخیرا طراحان از هم‌ نشینی این فلز با مواد طبیعی دیگر مانند چوب، سنگ‌ های شفافی چون مرمر و بتن در طراحی مبلمان و عناصر دکوراسیونی استفاده کرده و درنهایت اثر هنری زیبایی را خلق می‌ نمایند. ترکیب بتن سخت و مات در کنار سطوح براق و درخشان مسی، عناصری نو و جذاب را می‌آفریند که اخیرا طراحان زیادی را مجذوب خود کرده است.
 • اگر در نشیمن شما شومینه‌ ای گرمابخش فضا است با استفاده از قاب و یا تزئینات مسی، آن را در کانون توجه قرار دهید. مس به‌ خوبی با شعله‌ های نارنجی‌ رنگ آتش همراه می‌ شود و خانه شما را تبدیل به پناهگاهی امن برای رهایی از سرمای زمستان می‌ کند.
 • جالب است بدانید که حتی مس راه خود را به منسوجات هم پیدا کرده است؛ به مخصوص زمانی که در مورد کوسن‌ ها حرف می‌ زنیم. مدل‌ های کوسن با روکش فویل مسی، هر دکوراسیونی را زنده و بسیار شیک نشان می‌ دهد. در کوسن‌ ها می‌ توان یا کاملا از فویل مسی استفاده نمود و یا از رگه‌ های فویل به‌ وسیله ایجاد طرح‌ های هندسی جالب بر روی پارچه‌ های مخملی بهره برد. 
 • یک پیشنهاد فوق‌ العاده لوکس و متفاوت، استفاده از مس در طراحی کف‌ پوش فضای نشیمن است که ایده‌ ای هزینه‌ بر، اما بسیار جالب‌ توجه است که فضایی بی‌ نهایت فاخر ایجاد می‌ کند
 • هم‌چنین با استفاده از مس در دستگیره‌  های درب‌های خانه و یا حتی صفحه‌ کلید و پریز برق با لمس هر لحظه‌ این فلز جذاب، حس متفاوت بودن در شما متبلور می‌شود.

کاربرد مس در اتاق خواب

مس در اتاق‌ خواب

 • کاربرد مس در اتاق، کمی مشکل است، چراکه باید همواره به این موضوع، توجه داشت که مس یا هر فلز دیگری حس آرامش را در این فضا مختل نکند.
 • می‌ توان با به کار بردن مس در تاج تخت به میزان اندک در کنار کف‌ پوش‌ های چوبی که طیف قابل‌ توجهی از رنگ‌ های گرم مثل قرمز و آجری در آن وجود دارد، حسی روستایی در اتاق‌ خواب خود ایجاد کنید.
 • هم‌چنین استفاده از مس در طبقه‌ های کتابخانه و قرار دادن چندین دکوری مسی، در کنار کتاب‌ ها پیشنهادی جالب‌ توجه است.
 • استفاده از منابع روشنایی مسی با فرم هندسی مشبک، به‌ وفور در اتاق‌خواب‌ هایی به سبک مراکشی مشاهده می‌ شود که با استفاده از منسوجاتی مانند پتو و ملحفه‌ هایی با رنگ‌ های گرمی مثل قرمز آتشین و پرتقالی، جذابیت و حس صمیمیت در فضا دوچندان می‌ شود.
 • ترکیب رنگ‌ های مات و مس متالیک در کاغذ دیواری از دیگر ایده‌ های الهام‌ بخش برای آوردن این رنگ گرم و لوکس در دکوراسیون داخلی است.

کاربرد مس در فضای سبز

کاربرد مس در فضای سبز

مس در فضای سبز 

درنهایت با قابلیت‌ هایی که برای مس برشمردیم، پیشنهاد استفاده از آن در فضای سبز خارج خانه، خالی از لطف نیست؛ برای مثال می‌ توان با مبلمانی که پایه‌ های آن مسی است و یک میز قهوه‌ خوری مسی مدرن و ساده، فضای دل‌ انگیزی را رقم زد.

blog post

شمعدان مس مدل CC2001

blog post

گلدان آویز مسی برگین

blog post

ظروف مسی نقش دار

blog post

دکوری سیب مسی نقشبندان مینا

blog post

ماهیتابه درب دار مسی نقشبندان مینا

نویسنده: رادنوش کریمی | منبع : مجله منزل 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
با درب های فلزی، ورودی ساختمان خود را متفاوت و زیبا طراحی کنید !

با درب های فلزی، ورودی ساختمان خود را متفاوت و زیبا طراحی کنید !

مس در طراحی داخلی، از نوستالژی ایرانی تا مد ایتالیا

مس در طراحی داخلی، از نوستالژی ایرانی تا مد ایتالیا

ظروف لوکس پذیرایی، هم در بوفه هم جلوی مهمان!

ظروف لوکس پذیرایی، هم در بوفه هم جلوی مهمان!

کسب و کارها پیشنهادی
گروه ساختمانی نکسا certificate
گروه ساختمانی نکسا

گروه ساختمانی نکسا

پارسیان چوب منجی certificate
پارسیان چوب منجی

پارسیان چوب منجی

پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی certificate
پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی

پتینه و نقاشی دکوراتیو سبزی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent