سکوت بصری در طراحی داخلی، چگونه از شلوغی اجتناب کنیم؟

سکوت بصری در طراحی داخلی، چگونه از شلوغی اجتناب کنیم؟

به قلم: تحریریه چیدانه

محیط زندگی همه‌ی انسان‌ها، نیاز به تنفس دارد. زمانی که تمام فضای خانه و یا محیطی که در طول شبانه‌روز از آن استفاده می‌کنید، پر از وسیله و مبلمان باشد، راهی برای تنفس آن قسمت باقی نمی‌گذارید. درنتیجه باید قسمت‌هایی از فضا خالی باشند تا بتوانید ذهن را برای لذت بردن از فضاهای دیگر، آماده کنید. علاوه بر آن، اینکار تا حد بالایی از خستگی روح و چشم جلوگیری می‌کند. این فضاهای خالی در معماری و دکوراسیون، به نام سکوت بصری شناخته می‌شوند که با تاکید بر فضاهای خالی، سبب خودنمایی عناصر موجود در قسمت‌های دیگر فضا، می‌شود.

نوژا دیزاین

استودیو پر
مبلمان سفید پذیرایی
استودیو پر

سرویس خواب بالسا

سکوت بصری را می‌توان نقطه عطف یک موسیقی دانست که در فضا نمایان می‌شود. به این صورت که با ایجاد یک سکوت کوتاه، بیننده را به سمت تماشای یک نقش و ریتم جدید آماده می‌کند. در ادامه مطلب، راهکارهایی برای ایجاد سکوت بصری در طراحی داخلی خانه را پیشنهاد می‌دهیم.

نقاط کلیدی در طراحی داخلی- سکوت بصری

نقاط کلیدی و مهم در فضا کدامند؟

اینکه بتوانید نقاط کلیدی و مهم را در فضا پیدا کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. درنهایت این نقاط تاکید باید بتوانند هارمونی و توازن را در محیط منزل‌تان برقرار کنند. توجه داشته باشید عناصری که دوست دارید دیده شوند مانند شومینه، میز تلویزیون، میز خاطره‌ها و یا هر عنصر دیگر، یک نقطه تاکید به حساب می‌آیند.

مطلب پیشنهادی: راه رسیدن به زیبایی در فضا

آتنا طالقانی
منزل مسکونی
آتنا طالقانی

مسیرهای ارتباطی را خالی کنید

یکی از قسمت‌هایی که می‌توان از سکوت بصری در آنجا استفاده کرد، راهرو است. راهروها یا فضاهای ارتباطی، زمانی که خالی از وسایل باشند، شرایط را برای تماشای بهتر فضاهای دیگر آماده می‌کنند. مثلا فرض کنید شما برای دسترسی از فضای نشیمن به اتاق خواب‌ها، باید از یک راهرو عبور کنید. حال اگر راهرو را از لوازمی مانند کنسول یا گلدان‌ها، خالی کنید، زمانی که از نشیمن به فضای اتاق خواب‌ها می روید، دکوراسیون اتاق‌ها مطلوب و دلنوازتر به نظر می‌رسند. دلیل آن هم چیزی نیست جز استراحت کوتاهی که به ذهن‌تان داده‌اید و در یک زمان کوتاه، دیگر هیچ مبلمانی را مشاهده نکرده‌اید!

مطلب بیشتر: دکوراسیون مقرون به صرفه، سادگی خانه ایرانی حتی در آمریکا!

سکوت بصری- تمام گوشه های را پر نکنید

سکوت بصری، گوشه های خالی

برای ایجاد سکوت بصری؛ تمام گوشه‌ها را پر نکنید!

کنج‌ها و گوشه‌ها در هر اتاق، از مهم‌ترین فضاهایی هستند که می‌توانند کاندیدی مناسب برای ایجاد یک سکوت بصری باشند. زمانی که تمام گوشه‌ها را پر کنید، فضایی شلوغ و پر هرج و مرج ایجاد می‌شود. اگر یکی از چهار کنج اتاق را دکور کنید، گوشه‌های خالی کمک می‌کنند کنج دکور شده به اندازه کافی بدرخشد و چشم را مجذوب خود کند.

امیر صادقی
عکاسی خانه ی تارخ و ساغر در یوسف آباد
امیر صادقی

یکی از دیوارها را مزین کنید

دیوارهای بدون تابلو و کاغذ دیواری، یک سکوت بصری به حساب می‌آیند. چنانچه وارد فضایی شوید که تمام دیوارها مملو از تابلو و وسایل تزئینی دیگر باشند، به‌ندرت به خاطر می‌آورید بر روی دیوارها چه چیزی دیده‌اید. ولی باید گفت هیچکس یک مبل تک با دکوری عالی در کنار شومینه را به راحتی فراموش نمی‌کند!

مطلب خواندنی: طراحی دکوراسیون داخلی، خانه‌ای رویایی!

سهیل زندآذر
عکسهایی از خانه آقای پورمژده در رشت
سهیل زندآذر

سکوت بصری در دکوراسیون سبک مینیمال

سکوت بصری، دلیل ماندگاری سبک مینیمال!

اگر دوستدار مباحث دکوراسیون داخلی باشید، حتما نام سبک مینیمال را شنیده‌اید. در این سبک، همه چیز به اندازه نیاز و کم وجود دارد. به زبان دیگر از وسایل اضافی و تزئینی در پایین‌ترین حد خودشان استفاده می‌شود و در فضا به اندازه کافی سکوت بصری حاکم است. شاید یکی از دلایل ماندگاری این سبک تا به حال، همین موضوع بوده است. معمولا حضور در چنین فضایی، آرامش را به همراه دارد.

معین صالحی
خانه دل نشین خانم یارندپور
معین صالحی

سکوت بصری را در منزل‌تان ایجاد کنید!

بهتر است همین حالا دست به کار شوید و با دقت به تمام قسمت‌های منزل‌تان بنگرید و وسایل اضافی را حذف کنید. برای اولین قدم به سراغ کنج‌ها بروید و آنها را از لوازم اضافی خالی کنید. سپس به سراغ مسیرهای ارتباطی مانند راهروها و هال عمومی خانه بروید و آنها را از اشیا اضافی خالی کنید. اجازه بدهید به هر فضایی که می‌روید، همان فضا؛ حرفی برای گفتن داشته باشد و فاصله بین دو فضا را برای آرامش ذهن، خالی بگذارید.

سکوت بصری در طراحی خانه

سخن پایانی

ایجاد سکوت بصری در طراحی داخلی خانه، راهکارهایی دارد که در این مطلب به آنها پرداختیم. شما هم برای داشتن سکوت بصری و آرامش در دکوراسیون خانه؛ شاید بهتر باشد از یک مشاوره دکوراسیون کمک بگیرید. در این مسیر، چیدانه همراه شماست.

مطلب پیشنهادی: طراحی داخلی ساختمان ایرانی، بررسی خانه سکوت + تصاویر

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
الی در تاریخ 18 فروردین 1397
چ عکسهای زیبایی ، بسیار لذت بردم ...ممنون از سایت خوبتون
سمیرا در تاریخ 17 مرداد 1402
چه موضوع بسیار مهم و دوست داشتنی ای. سپاس از توضیحات بسیار عالی و رسا. اما عکسها متاسفانه به جز یک مورد چندان با "سکوت بصری" همخوانی نداشتن.

ثبت دیدگاه