بازسازی خانه ویلایی قدیمی، چی بود چی شد؟

بازسازی بناهای قدیمی و و یا تخریب یکی از گرایش هایی است که معماران و طراحان حرفه ای به سراغش می روند و نیاز به دانش و تسلط بسیاری در این زمینه دارد. در این مطلب با شما همراه شده ایم تا مراحل بازسازی یک ویلای مسکونی توسط گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا را بررسی نماییم. شناخت موقعیت فعلی پروژه و قابلیت های آن، بررسی نقاط قوت و ضعف سایت و در نهایت درخواست های کارفرما برای بنای جدید از جمله نکات مهم و ضروری هستند که باید در مسیر مورد توجه و کارشناسی قرار بگیرند.

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

وضعیت موجود پروژه


گروه هیرادانا در این پروژه طراحی و بازسازی یک ویلای مدرن واقع در محمد شهر کرج را برعهده داشتند. به گفته طراحان گروه، این پروژه قبل از بازسازی متشکل از احجام و توده ها بود، با این تفاوت که سقف ها شکل زاویه دار (شیروانی) داشت و عناصر کلی بنا، سنتی بودند. طبق درخواست کارفرما سقف ها به شکل مسطح تغییر یافت و بنا رنگ و بوی مدرن به خود گرفت. یعنی احجام کوچک و بزرگ موجود با بدنه سفید و بازشوهای یکپارچه و بزرگ گشتند.

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

ایده های بازسازی پروژه

فضای نشیمن واقع در پشت بام از فاکتورهای اصلی مدنظر در طراحی قرار گرفت. در این راستا ما باید دسترسی های عمودی بی واسطه ای از حیاط به پشت بام ایجاد می کردیم تا از این طریق، کاربر را از اتفاقاتی که در پشت بام می افتد، آگاه کنیم. درنتیجه ایده پروژه توسط مرتضی موسوی ، معمار شرکت، در این قالب مطرح شد:

"فضای جمعی پویا"

منظور از "فضای جمعی"، فضای نشیمن واقع در پشت بام بوده و واژه "پویا" بر اساس شکل کلی بنا نام گرفته است. به دنبال ایده مطرح شده، پله ها و دسترسی ها عناصر اصلی طرح الحاقی می باشند. همچنین ایجاد حرکت های حجمی در راستا با فرمت اصلی بنا، حفظ ریتم و تعادل و از دید بالا، دسترسی های شرقی و غربی در یک سمت و سو و در یک غالب هستند.

از ایده های بعدی بازسازی می توان به شاخص کردن بدنه اصلی ساختمان (ضلع جنوبی) و تلفیق آن با نرده های کاربری پشت بام اشاره داشت. البته بازی نور و سایه که توسط مکعب های (آجرهای) پر و خالی و هم سو با پر و خالی بودن حجم کلی ساختمان به وجود آمده نیز از ایده های شاخص بوده است.

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

ماهیت پروژه

مسیر و محدوده فضایی را می توان به عنوان ماهیت پروژه در نظر گرفت. ساختمان ویلا به دور از تنش و شلوغی شهر، به طور کامل در نزدیکی طبیعت منطقه ادغام شده است. توده های پر و خالی، در اندازه های متفاوت، در امتداد زمین در طرازهای متفاوت بنا شده اند و یک چارچوب کلی ایجاد کرده اند. در طرح بازسازی مجموعه ای از احجام سفید یک چشم انداز بیرونی و داخلی ایجاد کرده اند که هر کدام عملکرد منحصر به فردی دارند. در نهایت مجموعه ای تشکیل شده که احساس امنیت را به همراه دارد. ترکیب این احجام با سطح افقی استخر، آسمان آبی خفیف، بازتاب نور خورسید، مکعب ها و خطوط هندسی مجموعه کاملی را پدید آورده است. نا گفته نماند که حیاط عضوی جدایی ناپذیر در خانه ایرانی است و ما در این جا سعی کردیم، خاطرات یک حیاط را به واسطه استخری که در ضلع اصلی مجموعه قرار گرفته، بازتاب دهیم.

blog post

طراحی و اجرای ویلای مسکونی

ویژگی های شاخص بنا پس از بازسازی

  • ارتباط قوی بین زمینه، شکل خارجی و ترکیب فضاهای داخلی
  • اتصال فیزیکی و بصری هر یک از اجزا
  • طرح پله ای شکل مکعب ها و ایجاد ریتم توسط آن ها
  • حفظ حریم خصوصی و ارتباط با طبیعت به عنوان یک مجموعه هارمونیک
  • اتصال عناصر مختلف، هم پوشانی فضاها و ایجاد یک نظم کلی 
  • درون و بیرون خانه از اتحاد احجام تشکیل شده که یک ایجاد تداوم با نور طبیعی توسط اتحاد درون و بیرون
  • ایجاد فضای خالص معماری با حذف عناصر غیر ضروری
  • ایجاد یک نشان مشترک در ورودی غربی مجموعه و ورودی پشت بام با نرده های L شکل

کلام آخر : گروه هیرادانا با فعالیت در زمینه هایی همچون بازسازی منزل ، دکوراسیون مغازه و همچنین  به عنوان شرکت طراحی نما هدف خود را تحقق زندگی ایرانی بوسیله معماری مطلوب و جلب رضایتمندی مشتریان است. این گروه با گرد آوری نیروهای جوان و با سابقه و استفاده درست و حداکثری از توان همکاران خود می تواند مشاوری حرفه ای برای شما باشد.

نویسنده : گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی ویلا دوبلکس، بنایی شیک در دماوند

طراحی ویلا دوبلکس، بنایی شیک در دماوند

طراحی خانه سه خوابه ویلایی، منزل سبزوار + تصاویر

طراحی خانه سه خوابه ویلایی، منزل سبزوار + تصاویر

فرهنگسرای برزک، میان بافت تاریخی کاشان

فرهنگسرای برزک، میان بافت تاریخی کاشان

1398/11/25 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
سقف و سوله متحرک کیااسکای certificate
سقف و سوله متحرک کیااسکای

سقف و سوله متحرک کیااسکای

قالیشویی ادیب certificate
قالیشویی ادیب

قالیشویی ادیب

گره و مبلمان آل یاسین certificate
گره و مبلمان آل یاسین

گره و مبلمان آل یاسین

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent