تبلیغات
چوب و هنر E F فارست E رومانته
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

10 مرداد 1397

اتاق مطالعه ایرانی، 7 مدل کتابخانه + نشیمن کنار آن!

دسته: کتابخانه

اگر ما کتابخانه های زیبا را برای نگهداری از کتاب هایمان انتخاب می کنیم، پس بهتر است برای تکمیل دکوراسیون اتاق مطالعه یا هر فضایی که به این کار اختصاص می دهیم، نشیمن مناسب برای مطالعه نیز در نظر بگیریم. مسلما داشتن یک فضای دنج برای مطالعه آرزویی است که هر فرد کتاب خوان دارد، اما به راحتی با چند ترفند می توانید یک نیمکت و فضای نشستن را به کتابخانه خود اضافه کرده و به رویایتان تحقق ببخشید. آن چه در این مطلب خواهید خواند، ایده های مختلف برای طراحی و ساخت کتابخانه در کنار یک فضای نشیمن کوچک و جمع و جور است. با من همراه شوید.

دیزاین اتاق مطالعه

1. مبلمان مطالعه : نیمکت در گوشه ای از کتابخانه

در این طراحی، کتابخانه با یک فرم ساده و مدرن و یک رنگ تیره، نقطه کانونی زیبایی را در فضای نشیمن به وجود آورده است. قرار دادن یک نیمکت کوچک در سمت راست آن، علاوه بر این که طرح را از حالت متقارن و سنتی خارج کرده، فضای دنجی را نیز به وجود آورده است. قرار دادن یک لامپ هالوژن برای مطالعه در بالای این فضای نشیمن، دکوراسیون را تکمیل کرده است.

مطلب پیشنهادی : چگونه برای آپارتمان کوچک مان کتابخانه بسازیم؟

دیزاین اتاق مطالعه

2. مبلمان مطالعه در مقابل پنجره

در این خانه، برای ایجاد کتابخانه از فضای بین و بالای پنجره ها استفاده شده است. بالا بودن ارتفاع پنجره ها این امکان را فراهم آورده تا بتوان از فضای زیرشان به عنوان یک نیمکت یا محلی برای نشستن و مطالعه کردن استفاده نمود. در عین حال یک فضای ذخیره سازی بزرگ نیز در زیر این نیمکت قرار داده شده و این خود می تواند یک مزیت بزرگ محسوب شود. کوسن های تزیینی و رنگی دکوراسیون را کامل کرده اند و همانطور که در تصویر می بینید، برای دست یابی به کتاب ها بالا از یک نردبان چوبی استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی : خرید کتابخانه مدرن؛ خانه ی دوست کجاست؟!

دیزاین اتاق مطالعه

دیزاین اتاق مطالعه

دیزاین اتاق مطالعه

3. فضای نشیمن زیر پنجره بین دو کتابخانه 

این طرحی زمانی قابل اجرا خواهد بود که شما یک فضای خالی مانند پنجره بین دو کتابخانه خود داشته باشید. عمق مناسب در نظر گرفته شده برای قفسه ها باعث شده که یک نیمکت راحت در بین آن ها خلق شود. قرار دادن کوسن های رنگی و گیاهان در کنار پنجره، یک دکوراسیون آرامش بخش و یک قاب زیبا برای نشیمن را خلق نموده و که مسلما استفاده از نور طبیعی آن برای مطالعه مناسب خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : ۸ ایده برای کتابخانه در آپارتمان های کوچک

دیزاین اتاق مطالعه

4. اتاق مطالعه ساده : نیمکت چوبی در زیر کتابخانه 

طرح و مدل در این تصویر بسیار متفاوت است، به جایی که کتابخانه در آن طراحی شده است دقت نمایید! یک تو رفتگی دیوار به خوبی و با یک ترفند ساده تبدیل به کتابخانه شده که علاوه بر کاربردی بودن، جنبه تزیینی نیز پیدا کرده است. در این حالت یکی از راه های استفاده بهینه از فضای زیر این کتابخانه، ایجاد فضای نشیمن بوده است . قرار گرفتن این نیمکت با کمدهای ذخیره سازی که در زیر خود جای داده، بیش ترین استفاده از فضا را نیز مهیا کرده است. قرار گرفتن دو بلندگو در دو طرف کتابخانه باعث ایجاد یک قاب زیبا بر روی این دیوار شده است. 

مطلب پیشنهادی : کتابخانه های کوچک و زیبا در دکوراسیون منزل

دیزاین اتاق مطالعه

در تصویر بالا نیز همان ایده یعنی قرار گرفتن فضای نشیمن در جلوی (زیر) کتابخانه تکرار شده است. مهم نیست که فضای مورد نظر شما کوچک باشد یا بزرگ، مهم این است که می توانید به راحتی این ایده را در آن پیاده سازید.

مطلب پیشنهادی : ۱۲ کتابخانه متفاوت در گوشه و کنار دکوراسیون منزل شما

دیزاین اتاق مطالعه

5. اتاق مطالعه شیک : کتابخانه زیر فضای نشیمن

به طور معمول، فضاهای ذخیره سازی مانند کمدها و همینطور کتابخانه ها در برابر یک دیوار و به صورت افقی طراحی و  ساخته می شوند. اما برای یک خانه مدرن و امروزی با تعداد پنجره های زیاد، مانند تصویر بالا، همه چیز تغییر می کند. کتابخانه کاملا به صورت افقی در زیر پنجره قرار گرفته و در تمام طول آن ادامه پیدا کرده است. بنابراین از فضای روی آن می توان به عنوان یک نیمکت برای نشستن و مطالعه و حتی دیدن مناظر بیرون استفاده کرد و همچنین تمیز کردن پنجره ها راحت تر انجام می شوند. شما برای داشتن چنین کتابخانه ای باید آن را متناسب با ابعاد فضای مورد نظرتان سفارش بدهید.

مطلب پیشنهادی : با صندوق های چوبی یک کتابخانه ساده و ارزان بسازید!

دیزاین اتاق مطالعه

تصویر بالا نیز نمونه دیگری از قرار گرفتن کتابخانه به صورت افقی است که فضای نشیمن مانند یک تخت خوای بالای آن قرار گرفته است. این فضا می تواند برای یک اتاق زیر شیروانی و حتی یک زیر پله کوچک طراحی شود.

مطلب پیشنهادی : ۷ قفسه و کتابخانه مدرن، برترین ها در ویترین کالای چیدانه!

دیزاین اتاق مطالعه

دیزاین اتاق مطالعه

6. دیزاین اتاق مطالعه : فضای نشیمن در قلب کتاب ها

یکی از طرح هایی که طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کرده، نمونه کتابخانه در تصویر بالاست. همان طور که مشاهده می کنید فضای در بین قفسه های کتابخانه و کتاب ها قرار گرفته است. برای رسیدن به این طرح کافی است فقط سه یا چهار قفسه از کتابخانه را حذف کرده و از یک تشک و چند کوسن برای تکمیل آن استفاده نمیاید. 

مطلب پیشنهادی : بهترین جای کتابخانه خانگی در دکوراسیون شما کجاست؟

دیزاین اتاق مطالعه

دیزاین اتاق مطالعه

7. نشیمن اتاق مطالعه : استفاده بهینه از فضای زیر پله

در تصویر اول، طراحی یک راه پله مدرن در این خانه دو فضای متفاوت را به وجود آورده است. یک فضا که برای کتاب ها و به عنوان کتابخانه استفاده شده و فضای دیگری که در زیر قرار گرفته و همان محل نشیمن مورد نظر ما را شکل داده است. به کار بردن چوب در بالا و پایین پله یکنواختی و هماهنگی زیبایی را در ترکیب این دو فضا خلق کرده است.

اما در تصویر دوم، به دلیل نوع طراحی پله کتابخانه و فضای نشیمن هر دو در کنار هم و در زیر پله قرار گرفته اند. این ایده نیز می تواند یک روش مناسب برای استفاده از فضاهای پرت خانه باشد. 

برای مطالعه بیش تر در زمینه کتابخانه ها مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنم:

نمونه های کتابخانه در چیدانه : 

منبع : houzz | مترجم : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: گلنار صفدریان

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

نشان کردن
  • 3678 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 10 مرداد 1397

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
دفتر معماری محمد رضا کهزادی دفتر معماری محمد رضا کهزادی
10 نمونه کار

تلفن: ۰۱۱۵۴۲۳۰۵۷۲
دکوراسیون داخلی بالینکو دکوراسیون داخلی بالینکو
12 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۲۲۱۴۱۰۲۰
خانه مبل خانه مبل
12 نمونه کار

تلفن: 021٢٢٢٢١٠١١
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173