تبلیغات
E باروگر E سیب E رومانته
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

13 مرداد 1397

آجر آنتیک، جلوه 10 دیوار در 10 خانه ایرانی!

من کوچه‌ های قدیمی و محله‌ های قدیمی‌ تر را خوب به یاد دارم. آن موقع کوچک بودم و وقتی دست در دست مادرم در کوچه‌ های محل راه می‌ رفتم، هر آنچه می‌ دیدیم، فقط دیوار خانه‌ ها بود. آن هم چه دیواری! آن زمان‌‌ ها مد بود که خانه‌ های اصیل را با آجر نما کنند. همین بود که با خاطرات کودکی‌، آجر برایم به یک نوستالژی تبدیل شده باشد. حس لمس آن را هم خوب می‌ شناسم. عادت داشتم کنار دیوار آجری که راه می‌ رفتم و قدم برمی‌ داشتم، دستم را دراز کنم و روی آن ها بکشم، ولی حالا همه‌ چیز تغییر کرده است. هم من بزرگ شدم و هم خبری از آن حس و حال صمیمی و لمس آجر را در خیابان محل زندگی‌ ام نمی‌ بینم، ولی می‌ خواهم آن زمان و خاطرات کوچه‌ گردی با مادر را برای خودم زنده کنم. تصمیمم را گرفته‌ ام. این بار آجر را مهمان خانه‌ ام می‌ کنم.

آجر دکوراتیو 

استفاده از آجر در فضای داخلی دیگر چیز عجیبی به نظر نمی‌ رسد؛ چه فضای موردنظر خانه باشد، چه مغازه و کافه. حتما شما هم حس خوب استفاده از آجر در طراحی داخلی را درک کرده‌‌ اید. آجر یکی از مصالح بومی و قدیمی در معماری سنتی ایرانی است و به همین خاطر است که حضور آن در خانه، اصالت را به دکوراسیون منزل وارد می‌ کند. برای استفاده از آجر دکوراتیو در فضای داخلی خانه خود، نکات مختلفی وجود دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها می‌ خوانید.

مطلب پیشنهادی : طراحی دیوار در دکوراسیون داخلی، ۱۲ خانه آجرپوش ایرانی !

در بازسازی خانه، آجر آنتیک را فراموش نکنید

در بسیاری از خانه‌های قدیمی که برای ساخت دیوار از آجرهای دست‌ساز و مقاوم استفاده می‌شد، در زمان بازسازی فضا می‌توان با جدا کردن لایه گچ از روی دیوار، آجر را زنده کرده و به طراحی داخلی وارد کرد، البته پیش از انجام این کار باید از متخصص آن کمک بخواهید و مطمئن شوید که آسیبی به ساختمان و بنای شما وارد نمی‌شود. بندکشی مجدد آجر در این حالت، باعث نو شدن و جذابیت بیشتر نمای دیوار آجری می‌شود.
برای دکوراسیون منزل جدید هم می‌توان دیواری را به‌عنوان دیوار آجری در نظر گرفت. در این روش است که باید از متخصصین اجرای دیوار آجری بخواهید تا با توجه به خواسته شما، دیوار را برای شما اجرا نماید. نصب آجرهای دکوراتیو در ابعادی متفاوت از آجرهای معمول در ساخت، تنها نمایی از آجر را به منزل شما وارد می‌ کند.

مطلب پیشنهادی : سنگ های تزئینی:۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

کدام دیوار برای آجر دکوراتیو بهتر است؟

انتخاب اینکه کدام دیوار باید آجر را نمایان کند به سلیقه شما بستگی دارد. نکته‌ای که در این قضیه باید موردتوجه قرار گیرد این است که دیوار آجری به‌عنوان یک نقطه عطف در دکوراسیون داخلی بروز می‌کند. اگر رنگ سفید را برای دیوار آجری انتخاب می‌کنید و البته دیوار خانه‌تان هم سفید است، انتخاب، ساده‌تر می‌شود، ولی بهتر است دیواری را انتخاب کنید که در معرض دید قرار داشته باشد؛ برای مثال دیوار پشت تلویزیون یا مبلمان منزل شما انتخاب ایده‌آلی خواهد بود. هم‌چنین می‌توانید دیوار آجری را در ضلعی انتخاب نمایید که قصد نصب تابلوهای مختلف روی آن را دارید و به این شکل پس‌زمینه‌ ویژه‌ای برای آثار دیواری و هنری خود انتخاب کرده‌اید. 

مطلب پیشنهادی : دیوار آجری سفید در دکوراسیون خانه سارا، به زیبایی مازندران!

نصب تابلو روی دیوار آجری آنتیک

برای نصب تابلو یا هرگونه اثر دیواری دیگر، حتما در مورد میخ کوبیدن از فردی که دیوار را اجرا کرده است، سؤال کنید؛ چون به‌احتمال‌زیاد مجبور می‌شوید تنها در قسمت‌های بندکشی شده، میخ را به دیوار بکوبید و یا از ملات دیگری روی آجر استفاده کرده و سپس تابلو را در قسمت موردنظرتان نصب کنید.

مطلب پیشنهادی : چگونه آجر را به دکوراسیون داخلی خانه مهمان کنیم؟

پنل دیواری از نوع آجر آنتیک

این روزها که پنل‎های دکوراتیو در هر طرح و نقشی ساخته و روانه بازار می‌شوند، دیوار آجری را هم پوشش داده‌اند. پنل‌های دکوراتیو به شکل آجر، نصب و اجرا را راحت‌تر کرده‌اند. در زمان اجرا تنها کافی است ابعاد دیوار موردنظر را به فروشنده و نصاب بدهید. رنگ آجر در این نوع پنل‌ها تنوع بیشتری دارند.

مطلب پیشنهادی : آجر و کاربرد آن در معماری و طراحی داخلی ساختمان

همیشه باید حقیقت را گفت!

حال که قصد دارید از آجر دکوراتیو در خانه خود استفاده کنید، باید حقایق بیشتری در مورد آن بدانید. آجر به دلیل اینکه سطحی کاملاً صاف نداشته و دارای برجستگی و خلل و فرج است، محل مناسبی برای نشستن گردوخاک و آلودگی به شمار می‌ رود؛ بنابراین توجه کنید که دیوار انتخابی شما در معرض آلودگی قرار نگرفته باشد؛ برای مثال دیوار آشپزخانه، خصوصا دیوارهای مجاور اجاق‌ گاز برای این منظور مناسب نیستند، چراکه روغن و چربی غذا به دیوار آجر چسبیده و به‌سادگی هم پاک نمی‌شوند، البته پنل‌ های دیواری در این مورد بهتر پاک می‌شوند چون خلل و فرجی ندارند که چربی به درون آنها نفوذ کند. 

نمونه آجرهای دکوراتیو اهالی فن در چیدانه نیز می توانید دنباله کرده و ایده آل خود را پیدا کنید :

منبع : مجله منزل | نویسنده: صدف حقیقت

تبلیغات

نویسنده: گلنار صفدریان

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

نشان کردن
  • 3528 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 13 مرداد 1397

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
صنایع شیشه و آینه آگاهی صنایع شیشه و آینه آگاهی
19 نمونه کار

تلفن: 02177895326
مبل سلامی مبل سلامی
7 نمونه کار

تلفن: 02166675271
خانه دیدار خانه دیدار
6 نمونه کار

تلفن: 02122290601
 گروه معماری دیزنیو  گروه معماری دیزنیو
12 نمونه کار

تلفن: 02122060932
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173