دکوراسیون آشپزخانه؛ جدیدترین و خاص‌ترین مدل‌های آشپزخانه مدرن

امروزه دکوراسیون آشپزخانه نقش بسیار مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل دارد و در سبک و مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شود. سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه به طور کلی به سه دسته مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک تقسیم می‌شوند. هر یک از این سبک‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و طبق سبک کلی طراحی دکوراسیون منزل و سلیقه شخصی افراد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در این مقاله با همراهی استودیو معماریARE انواع دکوراسیون آشپزخانه و به طور خاص دکوراسیون مدرن آشپزخانه که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد و ویژگی‌های هر یک، بررسی می‌شود. با چیدانه همراه باشید…

دکوراسیون آشپزخانه مدرن
دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

انواع سبک‌های طراحی در دکوراسیون آشپزخانه

از نکات مهم در طراحی و چیدمان آشپزخانه سبک به کار رفته در دکوراسیون است. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سبک‌های مختلفی چون سبک مینیمال، روستیک یا روستایی، سبک صنعتی، ایرانی و تلفیقی وجود دارد اما سه سبک مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و ایرانی جزو سبک‌های پرطرفدار و پرکاربرد در ایران هستند؛

دکوراسیون آشپزخانه مدرن جدید

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن شامل مدل‌های هایگلاس، فوق برجسته، کابینت اتریش، نیمن و ام‌دی‌اف است که هر یک مشخصات و قیمت‌های مختلفی دارند. کابینت‌های مدرن امروزه تنوع زیادی پیدا کرده و در بسیاری موارد به صورت دو رنگ طراحی و ساخته می‌شوند، بیشتر از دستگیره مخفی در این سبک استفاده می‌شود یا بر خلاف گذشته در سبک مدرن از تاج و زیر چراغ استفاده نمی‌شود تا آشپزخانه جلوه ساده‌تر و مدرن‌تری پیدا کند. جزیره آشپزخانه یا کانتر در عین کاربردی بودن کمک زیادی به زیبایی دکوراسیون آشپزخانه و کل خانه کرده و ظاهری مدرن به فضا می‌دهد.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

رنگ مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن؛

به گفته طراحان داخلی، امروزه استفاده از رنگ‌های غیر منتظره، شارپ و غلیظ در دکوراسیون آشپزخانه مدرن نیز رایج شده است. اما استفاده از رنگ‌هایی چون خاکستری و سفید برای کابینت‌ها همچنان پیشتاز بوده و در بازسازی‌ها رایج‌تر از رنگ‌های دیگر هستند.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

دکوراسیون آشپزخانه مدرن به رنگ سفید؛

دکوراسیون آشپزخانه مدرن سفید امروزه خیلی مد شده است. تعداد بسیار زیادی از افراد رنگ سفید را برای کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه خود ترجیح می‌‌دهند.

البته طراحان پیشنهاد می‌‌کنند که با استفاده از کاشی‌های بین کابینتی، با طرح، بافت و یا رنگ متفاوت، فضا را در عین سفید بودن از یکنواختی خارج کنید.

رنگ سفید از رنگ‌هایی است که هم برای سبک کلاسیک و هم برای سبک‌های مدرن و مینیمال مناسب است و شما به راحتی می‌‌توانید به زیبایی وسایل و اکسسوری‌های سفید رنگ را در کنار کابینت‌ها و دیوارها به کار ببرید.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

سنگ مرمر در دکوراسیون آشپزخانه مدرن؛

معمولا افراد خانه به دنبال جلوه جذاب و بی‌نظیری برای صفحات کابینت آشپزخانه مدرن خود هستند. برای این منظور امروزه سنگ مرمر طبیعی بیش‌تر از دیگر متریال‌ها در دکوراسیون آشپزخانه مورد استفاده قرار گرفته و جذابیت بیش‌تری را در فضا به وجود می‌‌آورد. به خصوص اگر این امکان وجود داشته باشد که صفحه سنگی به صورت کاملا یک دست و بدون هیچ درزی روی کابینت‌ها نصب شود. البته ممکن است تا حدودی نسبت به سایر متریال‌ها گران‌تر تمام شود اما دوام بالا و مقاومت در برابر آب و لکه‌ها ارزش این هزینه زیاد را خواهد داشت. این سنگ هیچ گاه از مد نمی‌افتد و برای یک آشپزخانه مدرن و امروزی کاملا مناسب است.

شلف در دکوراسیون آشپزخانه
شلف باز در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

نصب شلف‌های باز در آشپزخانه مدرن؛

در طراحی‌های امروزی برای یک آشپزخانه مدرن، دکوراتورها بر این عقیده هستند که استفاده از شلف‌های باز می‌‌تواند فضای آشپزخانه را دلبازتر و با کیفیت‌تر نشان بدهند. چیدمان صحیح در این قفسه‌ها، نه تنها باعث شلوغی و بهم ریختگی دکوراسیون آشپزخانه نمی‌شود بلکه در صورت چیدمان صحیح می‌‌تواند نظم و ترتیب خوبی را به افراد القا کند.

شلف در آشپزخانه

به طور مثال در دکوراسیون آشپزخانه مدرن با تنالیته‌های رنگی خنثی، وجود شیشه های رنگی حبوبات و آجیل، طراحی مینیمال بسیار جذابی را خلق خواهد کرد. همچنین ادامه یافتن شلف‌ها تا نزدیکی سقف به بزرگ‌تر نشان داده شدن آشپزخانه کمک زیادی می‌‌کند.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

دکوراسیون مدرن آشپزخانه با وسایل استیل؛

در دکوراسیون آشپزخانه به سبک مدرن استفاده از وسایل استیل طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده ‌است. زیرا این وسایل خطوط صاف و یکدستی دارند که باعث می‌‌شود به راحتی در کنار سایر وسایل قرار گرفته و هم خوانی خوبی با کل فضای آشپزخانه داشته باشند.

برای به کار بردن این وسایل می‌‌توان فضای کلی را به صورت ساده و خنثی نگه داشته و فقط ماشین لباسشویی، یخچال و گاز را استیل انتخاب نمود. این متریال تقریبا هم برای سبک های سنتی و هم برای سبک های مدرن قابل استفاده خواهد بود.

تکنولوژی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن
دکوراسیون آشپزخانه با تکنولوژی

بروزترین دکوراسیون آشپزخانه مدرن همراه با تکنولوژی؛

حضور تکنولوژی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن فقط به داشتن وسایل مدرن محدود نمی‌شود، بلکه مهم است ما بتوانیم از وسایل‌ موجود راحت‌تر استفاده کنیم.

یکی از موارد بسیار مهم، جانمایی صحیح پریزها و کابل‌ها برای استفاده روزانه افراد در آشپزخانه است. در تصویر بالا می‌‌توانید نمونه‌ای از آن را مشاهده کنید.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

از طرفی آشپزخانه همیشه با آب، رطوبت و مواد غذایی سروکار دارد و این موضوع یک تهدید جدی برای وسایل الکتریکی است. پس باید حواسمان باشد که حتما قبل از اجرا و در هنگام طراحی به این موضوعات فکر کنیم. طراحی آشپزخانه باید طوری باشد که در کنار حفظ ایمنی، بتوان از وسایل‌ آن به راحتی استفاده کرد.

blog post

طراحی، اجرا و تجهیز آشپزخانه منزل مسکونی

نور در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن؛

از نظر طراحان و کاربران، نور از مهم‌ترین عناصر در آشپزخانه مدرن است. هرچند که لوستر و چراغ‌ها و به طور کلی نورپردازی تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت فضای آشپزخانه خواهد داشت، اما در نهایت نور طبیعی می‌‌تواند همه چیز را تغییر دهد. بنابراین بهتر است تا جای ممکن از پنجره و نور طبیعی در فضای آشپزخانه مدرن بهره ببرید.

blog post

بازسازی خانه یوسف آباد-مسکونی

دکوراسیون آشپزخانه مدرن با به کار بردن فلزات؛

استفاده از انواع مختلف فلزات در دکوراسیون آشپزخانه مدرن بسیار جذاب و پرطرفدار است. معمولا طراحان برای این کار متریال‌های برنز، برنج و مس به کار می‌برند و در قسمت‌های مختلف آن‌ها را به کار می‌‌گیرند. از مزیت‌های این فلزات این است که با انواع سبک‌ها و رنگ‌ها هم‌خوانی پیدا ‌‌کرده و در فضاهای مرطوب نیز دوام و مقاومت بالایی از خود نشان می‌‌دهند. در نمونه بالا برای چراغ آویزها، این متریال به کار رفته است.

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک زیبا

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک الهام گرفته از کابینت‌های چوبی قدیمی خصوصا در اروپا بوده که به مرور تغییر کرده تا به شکل امروزی درآمده است. در دکوراسیون کلاسیک، تزیینات زیادی به‌کار رفته و ابزار و حکاکی‌ روی درب کابینت‌ها، نمایی شلوغ، دیدنی و زیبا به آشپزخانه می‌دهد. دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک شامل مدل‌های طرح چوب با روکش چوب، تمام چوب و ممبران با روکش وکیوم است که از نظر ظاهر شباهت‌های زیادی داشته اما در تولید، متریال و طول عمر تفاوت‌های زیادی دارند. 

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک جدید

کابینت طرح چوب و تمام چوب رنگ می‌شود اما کابینت ممبران، روکش وکیوم روی آن پرس می‌شود. مغز کابینت ممبران و طرح چوب از ام دی اف است اما در تمام چوب از چوب طبیعی درختان استفاده می‌شود که کیفیت، طول عمر و قیمت بالایی دارد. در کابینت طرح چوب که شبیه‌ترین مدل به کابیت تمام چوب است اما قیمت پایین‌تری دارد روی ام‌دی‌اف یک لایه روکش طبیعی چوب پرس می‌شود و بعد از حکاکی رنگ می‌شود. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • استفاده از تاج، زیر چراغ، ستون‌ و سرستون‌های منبت کاری شده.
 • درب کابینت‌ها به صورت جکدار ساخته نمی‌شود.
 • دستکیره‌های معمولا چوبی و حکاکی شده هستند.
 • لوازمی مانند هود داخل کابینت‌ها پنهان می‌شود.
 • پیشخوان و کانتر کابینت یه جنس سنگ مرمر و گرانیت.
 • جزیره در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک بسیار به کار می‌رود.
 • نورپردازی در سبک کلاسیک با نورهای نقطه‌ای بوده و از نورهای مخفی و کوچک استفاده نمی‌شود.
 • در آشپزخانه کلاسیک نورپردازی با لوسترهای لوکس و گرانقیمت انجام می‌شود.
دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک شیک
دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک، جدیدترین سبک طراحی آشپزخانه بوده که در آن ترکیب و تلفیق دو سبک کلاسیک و مدرن با طرح‌هایی جدید و جذاب‌تر به کار رفته و امروزه نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. سبک نئوکلاسیک شامل سه مدل کابینت پوششی، پولیشی و انزو بوده که در تمام آن‌ها از ام‌دی‌اف و رنگ پوششی و پولیشی استفاده می‌شود. در دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک تزیینات کمتری نسبت به سبک کلاسیک به کار رفته و ظاهری کاملا متفاوت با سبک کلاسیک دارد، دوام و مقاومت این سبک کابینت نیز بسیار بالاست.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

از گذشته در معماری ایرانی آشپزخانه اهمیت بالایی داشت و معمولا فضای بزرگی خارج از ساختمان به این فضا اختصاص داده می‌شد. اما امروز که با تغییر سبک زندگی این امکان وجود ندارد با کمی تغییر و انعطاف می‌توان طراحی زیبایی نزدیک به سبک ایرانی ایجاد کرد. البته توجه داشته باشید که استفاده از این سبک در آشپزخانه در صورتی به جذابیت فضا اضافه می‌کند که سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه نیز به این سبک باشد. برای ایجاد دکوراسیون آشپزخانه ایرانی می‌توانید؛

 • در فضای خالی بین کابینت‌ها از کاشیکاری سنتی استفاده کنید.
 • فرش ایرانی در آشپزخانه به کار برید.
 • از کابینت‌های معرق‌کاری با رنگ‌های تیره و طرح چوب استفاده کنید.
 • لوازمی مانند توستر، ماکرویو و لوازم برقی را بهتر است خارج از دید عموم قرار دهید.
 • الوازم دکوری و اکسسوری‌های سنتی مانند کوزه، ظروف سفالی، ظروف مسی و قابلمه‌های سنگی به کار ببرید.
طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه ابتدا بر عهده مهندس معمار و بعد طراح دکوراسیون داخلی است. از کابینت‌ها به عنوان اصلی‌ترین عنصر دکوراسیون آشپزخانه برای زیبایی و نظم دهی این فضا استفاده می‌شود. به خصوص در آشپزخانه‌های امروزی اپن‌ یا پلان باز که از نشیمن یا پذیرایی دید دارد، اهمیت زیادی دارد که دکوراسیونی زیبا با چیدمان جذاب برای آن انتخاب کنیم.

کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

کابینت در دکوراسیون آشپزخانه

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه اولین و مهم‌ترین جز انتخاب کابینت مناسب و هماهنگ با دکوراسیون است. با انتخاب طرح و رنگ متناسب با دکور داخلی برای کابینت می‌توان زیبایی دکوراسیون آشپزخانه و منزل خود را تکمیل کرد. پس از انتخاب طرح و رنگ، جنس کابینت‌ها اهمیت زیادی دارد چراکه طول عمر کابینت‌ها را تضمین می‌کند. وسایل و اجزای دیگر آشپزخانه چون یخچال، گاز و میز و صندلی نیز نقش زیادی در چیدمان ای فضا دارد. توجه داشته باشید که این وسایل را با توجه به کاربردی بودن و هزینه مورد نظرتان انتخاب کنید.

جزیره آشپزخانه مدرن
جزیره آشپزخانه نئوکلاسیک

جزیره در دکوراسیون آشپزخانه

امروزه استفاده از جزیره در دکوراسیون آشپزخانه بسیار پرطرفدار شده و در اکثر طراحی‌ها با توجه به فضای آشپزخانه به کار می‌رود. جزیره بخشی مستقل از کابینت‌هاست که معمولا وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد. جزیره آشپزخانه علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی دارد بسیار کاربردی هم خواهد بود. چراکه هم می‌تواند کشو و کابینت داشته باشد و هم به عنوان میز نهارخوری به کار رود. جزیره‌ها می‌توانند طراحی‌های متفاوتی به صورت L  و T شکل و یا منحنی به کار برده شوند.

اکسسوری در دکوراسیون آشپزخانه
اکسسوری های آشپزخانه

اکسسوری‌ها در دکوراسیون آشپزخانه

اکسسوری‌ها به نظم و آرایش آشپزخانه و کابینت‌ها کمک زیادی می‌کنند. حتی اگر فضای کوچکی داشته باشید هم با نصب اکسسوری‌ها می‌توان از محیط استفاده بهینه کنید. با توجه به این که آشپزخانه‌های امروزی معمولا فضای کمتری دارند، اکسسوری‌ها باعث چندین برابر شدن فضای موجود می‌شوند. اکسسوری‌ها علاوه بر این که نظم بیشتری ایجاد می‌کنند به زیبایی دکوراسیون آشپزخانه هم کمک کرده و باعث می‌شود که آشپزخانه جلوه مدرن‌تری به خود بگیرد. اکسسوری‌های آشپزخانه شامل وسایلی چون کورنر، انواع سبد نگهدارنده، سوپر مارکت، تخته تاشو و جا ادویه‌ای می‌شود.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه بزرگ
آشپزخانه بزرگ با دکوراسیون مدرن

طراحی دکوراسیون آشپزخانه بزرگ

اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ است و به دنبال دکوراسیون مناسب برای آن هستید، می‌توانید رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای در دکوراسیون به‌کار ببرید. برای زیبایی بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه بزرگ باید از تضاد رنگی استفاده کرد. رنگ‌های تیره در آشپزخانه بزرگ جلوه بیشتری دارد که بهتر است در کنار کاشی بین کابینتی و کف به رنگ‌های روشن و مخالف رنگ کابینت‌ها به کار برود. کابینت‌های کلاسیک و نئوکلاسیک برای دکوراسیون آشپزخانه بزرگ بسیار مناسب هستند. کانتر، جزیره، ویترین شیشه‌ای و دکوری‌ها نیز به زیبایی هر چه بیشتر فضای آشپزخانه بزرگ کمک می‌کند.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک
آشپزخانه کوچک طراحی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

امروزه با کوچکتر شدن خانه‌ها، آشپزخانه‌ها هم فضای کمتری در دکوراسیون داخلی منازل کوچک دارند. طراحی و اجرای دکوراسیون آشپزخانه کوچک مشکل‌تر از آشپزخانه‌های بزرگ است. محدودیت فضا موانع زیادی ایجاد می‌کند و نیاز به مهارت بالای طراح است تا با ترفندهایی از کمترین فضاها بیشترین استفاده را ببرد. استفاده از سبک مدرن و رنگ‌های روشن مانند کرم و سفید نیز فضای کوچک آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به طور کلی ترفندهای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک شامل موارد زیر است؛

 • استفاده از سبک مدرن
 • به کار بردن رنگ‌های روشن
 • طراح‌های ساده، دوری از شلوغی
 • بلندتر گرفتن سقف آشپزخانه
دکور آشپزخانه چوبی
دکور آشپزخانه زیبا
دکور آشپزخانه مدرن جذاب

کلام پایانی

امروزه دکوراسیون آشپزخانه بخش بزرگی از دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای به‌حساب می‌آید، چراکه تمام افراد خانواده روزانه در آن رفت و آمد می‌کنند. سبک‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد که به طور کلی شامل مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک و ایرانی است. در بین این سبک‌ها آشپزخانه مدرن طرفداران زیادی دارد و در خانه‌های امروزی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استودیو معماریARE  با 15 سال سابقه در زمینه ساختمان شامل: طراحی و مدیریت پروژه و ساخت با کادری مجرب به طراحی، اجرا و تجهیز فضاهای مختلف مسکونی، اداری، خدماتی، ورزشی و درمانی با استفاده از متدها و متریال‌های روز و با در نظر گرفتن نقطه نظرات کارفرمایان محترم به ایجاد فضاهای خاص و تاثیر گذار می‌پردازد. شما هم می‌توانید از متخصصین این مجموعه برای اجرای دکوراسیون آشپزخانه مدرن و لوکس امروزی مشورت بگیرید.

نمونه‌های بیشتر طراحی و دکوراسیون آشپزخانه مدرن را در اینستاگرام گروه معماری ARE ببینید.

نرگس مهردادیان
نویسنده: نرگس مهردادیان

کارشناسی معماری و کارشناسی ارشد مرمت و احیای بناهای تاریخی از دانشگاه معماری و هنر پارس فعالیت در زمینه طراحی معماری، کارهای پژوهشی، تولید محتوا و نویسنده در تیم تحریریه چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
رنگ آشپزخانه مدرن، کاشی و کابینت مدادرنگی آشپزخانه!

رنگ آشپزخانه مدرن، کاشی و کابینت مدادرنگی آشپزخانه!

کابینت ممبران، سبکی کلاسیک و اشرافی در خانه شما!

کابینت ممبران، سبکی کلاسیک و اشرافی در خانه شما!

جدیدترین شیر ظرفشویی، مدل‌های لوکس و مدرن برای آشپزخانه شیک!

جدیدترین شیر ظرفشویی، مدل‌های لوکس و مدرن برای آشپزخانه شیک!

1399/10/19 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
صنایع چوبی فاطمی certificate
صنایع چوبی فاطمی

صنایع چوبی فاطمی

گروه معماری بهنام حضرتی certificate
گروه معماری بهنام حضرتی

گروه معماری بهنام حضرتی

مبلمان لطفی certificate
مبلمان لطفی

مبلمان لطفی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent