دکوراسیون داخلی منزل به سبک گوتیک، شکوه کلیساهای اروپا در خانه!

دکوراسیون داخلی منزل به سبک گوتیک، شکوه کلیساهای اروپا در خانه!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

خانه‌های مجلل با وسایل و اکسسوری‌های پرزرق و برق، هرچقدر هم مورد علاقه شما نباشد، توجه‌تان را به خود جلب می‌کند. می‌شود تا مدتها به تماشای آنها خیره شد. اگر شما هم طرفدار خانه‌های مجلل و باوقار هستید، با دکوراسیون خانه به سبک گوتیک آشنا شوید. شاید بخواهید تغییر دکوراسیون دهید.

سرویس خواب بالسا

 

سبک گوتیک در معماری

یکی از سبک‌های معماری در طول تاریخ، معماری گوتیک است که همواره در خدمت کلیسا بوده و استفاده از آن، زمانی شروع شد که سبک‌های معماری تحت تاثیر معماری کلیساها قرار داشتند. هنر معماری گوتیک در میان سال‌های ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سن-دنی فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود. در واقع گوتیک سبکی هنری است که در قرون وسطی در معماری رواج پیدا کرد و به واسطه آن در آثار مجسمه سازی، نقاشی و طراحی مبلمان هم به کار گرفته شد. امروزه حتی سبک گوتیک در طراحی لباس هم کاربرد پیدا کرده است.

مطلب پیشنهادی: کلیسای وانک اصفهان، تماشاگر تاریخ 350 ساله!

 

دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک

همانطور که گفتیم منشا سبک گوتیک، طراحی کلیساهای پر شکوه دوران رنسانس است در نتیجه طراحی داخلی به سبک گوتیک هم از کلیساهای مجلل آن زمان الگو می‌گیرد. شاید در خانه‌های معمولی به این سبک از دکوراسیون کمتر توجه شود، ولی برای طراحی فضایی بزرگ و مجلل، انتخاب خوبی است. طراحی دکوراسیون داخلی به سبک گوتیگ با استفاده از ویژگی‌هایی شناخته می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی: این مسجد ایرانی با معماری کلیسایی خبرساز شد.

 

1. فضاهای داخلی ساختمان در سبک گوتیک

بخشی از طراحی فضاهای داخلی ساختمان به سبک‌های خاص مربوط به اجزای داخلی مانند پنجره، ستون، دیوار، پله و.. است و قسمتی از آن هم با استفاده از وسایل منزل نمایان می‌شود. از جمله ویژگی‌های شاخص این سبک از دکوراسیون؛ طاق نوک تیز، شومینه، شیشه های رنگی، پنجره‌های بلند و کشیده، تیرهای سقفی چوبی و… است.

 

2. مبلمان در دکوراسیون سبک گوتیک

برای داشتن یک دکوراسیون گوتیک مبلمان چوبی به رنگ تیره، نمایانگر حس وقار و شکوه در کلیساهای قرون وسطی است. مبلمانی که با متریال چوبی و حکاکی‌های روی آن، حس دوام و استحکام را نمایش می‌دهد. مبلمانی را در دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک به کار ببرید که انگار در یک کلیسای قدیمی اروپایی به کار رفته است.

 

3. رنگ در دکوراسیون داخلی منزل به سبک گوتیک

برای سبک دکوراسیون گوتیک از رنگ‌های غنی و تیره استفاده کنید. رنگ‌هایی که شکوه و جلال فضا را افزایش می‌دهند و نشان می‌دهد که طراحی جسور آن را طراحی کرده است. رنگ‌های مشکی، یاقوتی، طلایی و بنفش انتخاب خوبی برای دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک هستند. ولی اگر نمی‌خواهید منزلتان خیلی تاریک باشد، می‌توانید از رنگ‌های غنی ولی روشن‌تر هم استفاده کنید. این رنگ‌ها را می‌توانید در وسایلی مانند پرده، کاغذ دیواری و یا فرش و.. به کار ببرید.

4. نور در طراحی دکوراسیون منزل به سبک گوتیک

در دکوراسیون گوتیک، نور نقش کمرنگی دارد. فضاهای دکور شده به سبک گوتیک نور زیادی ندارند. نور کم در کنار مبلمان پر زرق و برق وقار و شکوه فضا را افزایش می‌دهد. برای طراحی داخلی به سبک گوتیک، می‌توانید از لوسترهای مجلل و بزرگ استفاده کنید. لوسترهایی که به شکلی باشکوه و مجلل طراحی شده‌اند.

5. پرده و پارچه در دکوراسیون داخلی گوتیک

یکی دیگر از مواردی که در طراحی دکوراسیون منزل به سبک گوتیک باید به آن توجه کرد؛ جنس و بافت پارچه‌های به کار رفته در منزل است. باید از پارچه‌هایی برای مبلمان و یا پرده و رومیزی استفاده کنید که حسی از عظمت و سنت گذشته را نشان دهد. پارچه‌های مخمل، ساتن، ابریشم برای به کار رفتن در مبلمان و پرده انتخاب‌های مناسبی هستند.

سبک گوتیک در دکوراسیون مدرن اتاق

دکوراسیون داخلی گوتیک برای فضاهای بزرگ مناسب است. در این نوع از دکوراسیون، نشانه‌هایی از عظمت و شکوه کلیساهای اروپایی دیده می‌شود. اگر به این سبک از دکوراسیون علاقه‌مند هستید، مواردی که در این مطلب بیان شدند، به شما در طراحی دکوراسیون منزل به سبک گوتیک کمک می‌کنند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه