دکوراسیون دلنشین و آرامبخش خانه‌ی تاجر معروف در دوران پهلوی

دکوراسیون دلنشین و آرامبخش خانه‌ی تاجر معروف در دوران پهلوی

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

خانه‌های تاریخی فضایی آرامبخش و زیبا دارند. حسی گمشده که در خانه‌های امروزی دیده نمی‌شود. سرزندگی و زیبایی با هم ترکیب شده و روح زندگی و اصالت را در آنها جریان داده است. خانه ماپار، خانه‌ای برای قدم گذاشتن در گذشته و حس زندگی در خانه‌ی تاجر دوره پهلوی است. در این مطلب تصاویری از دکوراسیون دلنشین خانه‌ی ماپار اهواز را ببینید.

سرویس خواب بالسا

 

تاریخچه خانه ماپار

خانه‌ای مربوط به دوران پهلوی اول است. گفته می‌شود این خانه مربوط به شخصی به نام عبدالمجید ماپار است. ماپار از تجار معروف دوره پهلوی بوده است. زمانی که ماپار فوت می‌کند خانه‌اش به دست حکومت پهلوی می‌افتد و پس از انقلاب در اختیار میراث فرهنگی قرار می‌گیرد.

 

خانه ماپار کجاست؟

خانه ماپار از جاذبه‌های دیدنی استان خوزستان، در اهواز است. این خانه زیبا در نزدیکی رودخانه کارون قرار گرفته است که در سال  1380 جزو آثار تاریخی ملی ثبت شده است. اهواز، خیابان نادری، خیابان خوانساری، پ ۵۵۱ آدرس دقیق این خانه تاریخی است. هم اکنون این خانه محل برگزاری نمایشگاه و فروشگاه آثار هنری، جلسه‌های فرهنگی، رونمایی کتاب و رویدادهای گردشگری است. کافه‌ی این مجموعه می‌تواند گوشه دنجی برار دیدار با دوستانتان باشد.

 

معماری خانه ماپار

این خانه با معماری زیبایی که دارد نمادی از فرهنگ زندگی و زیست بوم شهر اهواز در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی اول می باشد. زیرزمین بزرگ از جاذبه های این عمارت است . حیاط این خانه از دو بخش حیاط کوچک ورودی و حیاط اندرونی تشکیل شده که با درختان نخل و کنار و نیز حوض وسط حیاط زیبایی دوچندانی به آن داده است . هم اکنون از یک حیاط آن استفاده می‌شود سقف اتاق ها از جنس چوب است و ورودی خانه هم بسیار شیک با آجر تزئین شده است دیوارهای خانه هم از سنگ می‌باشد. این خانه در دو طبقه ساخته شده است که یک طبقه در همکف و اتاقی در بالا قرار دارد.

 

نخل خمیده خانه ماپار

یکی از جاذبه‌های دیدنی و جالب این خانه، نخل خمیده حیاط آن است. این نخل، سوژه‌ی یک فیلم مستند کوتاه با موضوع محیط‌زیست به نام «قهر نخل» نیز شد. در ادامه تصاویر بیشتری از این خانه ببینید، شاید در سفر به اهواز به این خانه سر بزنید.

 

اگر به این سبک از مطالب علاقه‌مند هستید؛ ممکن است مطالب زیر برایتان جذاب باشد:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه