دکوراسیون لوکس و سلطنتی خانه محمدرضا پهلوی

دکوراسیون لوکس و سلطنتی خانه محمدرضا پهلوی

به قلم: سمانه زارعی

ساقدوش بار

محل سکونت شاهان هر حکومت تفاوت زیادی با زندگی طبقه متوسط جامعه داشته است. این موضوع در زمان حکومت پهلوی هم وجود داشته. کاخ‌های حکومت پهلوی با دکوراسیونی لوکس و پر زرق و برق طراحی شده‌اند. در این مطلب تصاویری از دکوراسیون لوکس خانه محمدرضا پهلوی را ببینید.

سرویس خواب بالسا

 

معماری کاخ محمدرضا پهلوی

کاخ نیاوران، آخرین خانه شاهان پهلوی است. این بنا که در ابتدا قرار بود برای میزبانی از مهمانان شاه و جلسات و مهمانی‌ها باشد، بعدا تبدیل به محل زندگی خانواده پهلوی شد. ستون‌های بلند با سقفی که قابل باز و بسته شدن است، از ویژگی‌های شاخص این کاخ است که هنگام ورود آن را می‌بینید. کاخ نیاوران یک طبقه و یک نیم طبقه دارد. معمار آن محسن فروغی از معماران ایرانی است.

 

تالار آبی در کاخ نیاوران

کاخ نیاوران قسمت‌های مختلفی دارد از جمله آن تالار آبی است که در سمت چپ تالار اصلی کاخ قرار گرفته است. یک سال قبل از انقلاب جشن شروع سال میلادی در آن برگزار شد که کارتر رئیس جمهور آمریکا، مهمان ویژه شاه پهلوی است.

 

اتاق نشیمن در خانه محمدرضا پهلوی

این اتاق مبلمانی مشکی رنگ و چرمی دارد، ویترین‌هایی که داخل آن پر از ظرف‌های سفالی تمدن آمریکای جنوبی است پر شده است. پشت اتاق نشیمن سالن سینمای اختصاصی قرار گرفته است که دو طرف ورودی آن را ظروفی مربوط به قرن 18 چیده شده است.

 

اتاق غذاخوری در خانه لوکس شاه پهلوی

یکی از بخش‌های خانه محمدرضا پهلوی، فضای غذاخوری آن است. در این سالن میز غذاخوری بزرگی وجود دارد. همه ظروف اتاق غذاخوری از جنس نقره و با روکش طلا هستند. شمعدان‌های فرانسوی از جمله اکسسوری‌های دکوراسیون فضای غذاخوری هستند. در گوشه‌ای از این سالن، یک در کوچک وجود دارد که به زیرزمین و مطبخ راه دارد . خدمه از آن رفت و آمد و پذیرایی می‌کردند.

 

اتاق‌های خانه لوکس محمدرضا پهلوی

تعداد زیادی اتاق در کاخ نیاوران وجود دارد که متعلق به فرزندان و همسر و خود محمدرضا پهلوی بود. این اتاق‌ها اغلب به شکلی تو در تو طراحی شده‌اند که به همدیگر را دارند. اتاق‌های درس و مطالعه پسر محمدرضا شاه و اتاق ورزش، اتاق آرایش، اتاق لباس و.. از جمله فضاهایی هستند که در کاخ نیاوران دیده می‌شود.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
عزیز در تاریخ 30 فروردین 1403
روحش شاد.
ناشناس در تاریخ 30 فروردین 1403
سلام امروزه افراد عادی در خانه های کاخ مانند زندگی می‌کنند که معلومه غصبی هستند.وی کی به کیه ومبلمانهای شیک اون خدابیامرز شاه مملکت بود ولی اینها کی هستند؟ بهشون نیاد آدم درست حسابی باشن ولی همه چیرو غصب کردن وهیچ عین خیالشون نیست .متاسفم برا ملت.
حقانی در تاریخ 31 فروردین 1403
خدایش بیامرزد هر چه بود و هر چه کرد اسلام را بد نام نکرد و مردم را بدبخت......
جلیل نراقیان در تاریخ 31 فروردین 1403
نوش جانشان، گوارای وجودشان! لیاقتشان بالاتر از اینها بود... روحش شاد و نامش جاویدان *
مریم در تاریخ 31 فروردین 1403
خدا رحمتش کنه
احمد در تاریخ 31 فروردین 1403
در‌زمان‌شاه‌ایران‌مشکل‌اقتصادی‌نداشت‌وروحانیت‌احترام‌داشت‌ولی‌الان...‌.
خار در تاریخ 31 فروردین 1403
خانواده‌پهلوی‌خوب‌بود‌
ایران در تاریخ 31 فروردین 1403
روحش شاد باشه، حیف که ۵۰ سال دیر فهمیدیم چه برکتی از سرزمینش رفت.بعد از رفتن این بزرگواران بسیاری از هدایای نفیس این کاخ ها که جزء سرمایه های ملی بود توسط عوامل دولت جدید به تاراج رفت. حالا از حال املاک تاراجزادگان بپرسید...
منیر در تاریخ 31 فروردین 1403
خدا رحمتش کنه.الان این بنده خدا در مقابل بعضی از سران واقا زاده ها واقعا انگار یه زندگی معمولی داشته .واقعا در مقابل اختلاس گرا به عنوان یه شاه هیچی نداشت
همراه در تاریخ 01 اردیبهشت 1403
دقیقن هرچه بود و هرچه کرد اینها به اسم اسلام عقیده ملت رو به سخره گرفتن هررزو بر تعداد کسانی که روزانه دو وعده غذا نمیتونن بخورن افزوده میشه خدا لعنت کند باعث و بانی
ملت در تاریخ 01 اردیبهشت 1403
والا این دکراسیون در مقابل اقایان صفر است
کیومرث در تاریخ 03 اردیبهشت 1403
روحش شاد،با توجه ساخت ساز و آبادانی ای ایران پر از سفلیس تراخم زمان قاجار برازنده ش بود با توجه به اینکه وسیله خاص وانچنانی هم نیست
محمدی در تاریخ 04 اردیبهشت 1403
باطل بود و عصبی و غیرقانونی و دیکتاتوری
دوست عقاب سیاه در تاریخ 08 اردیبهشت 1403
کاملا درست

ثبت دیدگاه