پناهگاه جنگ جهانی دوم که تبدیل به ویلا شد!

پناهگاه جنگ جهانی دوم که تبدیل به ویلا شد!

به قلم: سمانه زارعی

ساقدوش بار

از بیرون که نگاه می‌کنید، ورودی خود نمایی می‌کند که انگار جلوی آن مین منفجر شده است. در مورد پناهگاه جنگ جهانی دوم در دورست بریتانیا صحبت می‌کنیم. تصاویری از این پناهگاه بازسازی شده را در این مطلب ببینید.

سرویس خواب بالسا

 

گذراندن تعطیلات در پناهگاه جنگی!

پناهگاه جنگ جهانی دوم در دورست بریتانیا، نزدیک روستای رینگستد، تبدیل به ویلایی برای تعطیلات شد. این بازسازی جالب را استودیوی بریتانیایی Corstorphine & Wright انجام داده‌اند. این خانه که دوخواب دارد مشرف به کانال مانش است، قبلاً پناهگاهی بوده که به عنوان بخشی از سیستم تشخیص رادار زنجیره‌ای در سال ۱۹۳۹ ساخته شده است. این استودیوی معماری با همکاری شرکت مشاوره مهندسی سازه Symmetrys سعی کردند تمام ساختار موجود پناهگاه را تا حد امکان حفظ کنند تا حسی تاریخی در آن وجود داشته باشد.

 

روند بازسازی پناهگاه

جانی پلانت، مدیر گروه معماری کروستورفین و رایت در مورد ایده بازسازی این بنا می‌گوید؛ ما قصد داشتیم این سازه متروکه را به یک ویلای تعطیلات تبدیل کنیم به طوری که تاریخ و اهمیت تاریخی ساختمان از بین نرود. با وجود چالش‌های زیادی که داشتیم مهم‌ترین موضوع در این بازسازی بازگو کردن داستان این پناهگاه بود. اگر دیوارها را گچ‌کاری و رنگ می‌کردیم، اتصالات استاندارد نصب می‌کردیم و کف را چوبی می‌کردیم، تمام حس تاریخی ساختمان از بین میرفت. برای ما مهم بود که وقتی کسی در پناهگاه اقامت دارد، واقعا احساس کند که در پناهگاه است نه یک خانه‌ی تعطیلاتی مانند ویلاهای دیگر! قرار است افراد اینجا اقامت دارند در عین حال که تفریح می‌کنند، تاریخ را هم تجربه کنند.

 

رد پای جنگ در ویلای تفریحی

این پناهگاه 76 متر مربع مساحت دارد. همه ساختارهای اصلی آن حفظ شده است. یک سوراخ بزرگ در ورودی آن ایجاد شده است تا مانند یک پنجره، نور را وارد خانه کند. برای اینکه نشانه‌ای از جنگ در این ویلا وجود داشته باشد، ورودی آن طوری طراحی شده است که شبیه به یک انفجار بمب به نظر برسد. معمار می‌گوید: ساخت این ورودی به این شکل از نظر فنی چالش‌برانگیز بود و درباره‌اش زیاد بحث شد. سهامداران از پیشنهادات ما به شدت حمایت کردند چون آن‌ها هم مثل ما معتقد بودند چنین ساختار منحصر به فردی از زمان جنگ به رویکردی جسورانه نیاز دارد.

 

جانمایی فضاها در پناهگاه

یک اتاق نشیمن در مرکز قرار دارد که اتاق‌ها در اطراف آن قرار گرفته‌اند. فضای نشیمن دارای یک اجاق گاز چوبی، صندلی و یک میز ناهارخوری است. اتاق خواب اصلی با یک در شیشه‌ای از اتاق نشیمن جدا شده، در حالی که آشپزخانه، اتاق خواب دوم و حمام در طرفین اتاق‌ها هستند. ورودی کوچکتر دیگر باز به سبک انفجار بمب ساخته شد تا نور وارد اتاق خواب دوم شود.

طراحان سعی کردند که  در عین حفظ ویژگی‌های اصلی پناهگاه، فضایی راحت برای مهمانان ایجاد کنند. دیوارهای بتنی گذشته حفظ شدند و کف ساختار با یک لایه بتن صیقلی پوشیده شد تا پناهگاه بودن آن در فضا احساس شود. بتن دارای رنگ طبیعی گرم است که همراه با روشنایی جدید و مشعل چوبی، گرمای دلپذیری به فضاها داده است.

 

منبع: dezeen

اگر به این سبک از مطالب علاقه دارید به مطلب بازسازی بنای باستانی به شکل شبحی شفاف سر بزنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه