خانه 16 متری در ژاپن، تصاویری باورنکردنی از خانه نقلی در توکیو!

خانه 16 متری در ژاپن، تصاویری باورنکردنی از خانه نقلی در توکیو!

به قلم: سمانه زارعی

ساقدوش بار

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که زندگی در یک خانه 4 در 4 متری چه حسی دارد. احتمالا برای آنهایی که در خانه‌های بالای 100 مترمربع زندگی می‌کنند، خیلی آسان نباشد. جالب است بدانید که در کشوری مانند ژاپن که شهرها جمعیت و تراکم بالایی دارند، وجود خانه‌های بسیار کوچک متداول‌تر است. تصاویری از یکی از این خانه‌ها را در این مطلب ببینید.

سرویس خواب بالسا

 

خانه 4 در 4 متر در توکیو

تصاویری از خانه‌ای کوچک در منطقه پرجمعیت توکیو، که ابعادی 4 در 4 متر دارد، منتشر شده است. این خانه مانند یک مکعب مستطیل است که 3 طبقه دارد. این خانه متعلق به یک زوج است که با فرزندشان در آن زندگی می‌کنند.

 

معماری خانه نقلی ژاپنی

معمار این خانه کوچک می‌گوید: با اینکه فضای کمی برای ساخت خانه داشتم، ولی تلاش کردم که خانه‌ای با نور و جریان هوای کافی طراحی کنم. خانه‌ای که طراحی آن تحت تاثیر فشردگی بافت شهری این منطقه نباشد. با ایجاد این فضا قوانین عقب‌نشینی را دور زدم و خانه‌ای ساختم که مانند یک برج دارای ۹ متر حجم است. داخل خانه ساختار ساده‌ای دارد که با ۴ تخته‌ی کف از هم جدا شده و با راه‌پله‌ی مارپیچی به هم متصل شده است. با انتخاب تخته‌های کف بسیار نازک (به ضخامت ۷۰ میلی‌متر)، تخته‌های طبقه بالا و پایین به هم نزدیک شدند و بدون شکاف، کل فضای خانه را به هم متصل کردند.

 

جریان نور و باد در خانه 4 در 4 متری

فضای اطراف خانه طوریست که نور و باد را وارد خانه می‌کند. دیوار اتاق‌ها با بیرون هم‌مرز است، بنابراین پنجره‌ها را در بهترین موقعیت قرار دادم تا با محیط اطراف هماهنگ باشند. پنجره در برابر اتاق کوچک به قدری بزرگ است که هر بار باز یا بسته شود، نمای داخل به طرز چشمگیری تغییر می‌کند.

 

معماری طبقات ساختمان

با اینکه این ساختمان مساحت کمی دارد ولی معمار فکر همه چیز را کرده است. اینکه به هر طبقه نور و هوای کافی برسد. برای همین مسئله، طراح در هر طبقه درهای بزرگی به سمت بیرون قرار داده است که با باز شدن آنها، فرد حس می‌کند بیرون از خانه است. معمار این خانه کوچک، تمام تلاشش را برای استفاده حداکثری از فضا کرده است.

در طراحی داخلی فضاها از متریال چوب و فلز استفاده زیادی شده است. نمای بیرونی این ساختمان هم فرمی مدرن و سفید رنگ دارد و با نگاه کردن به این ساختمان حس کوچک بودن به فرد دست نمی‌دهد.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه