تغییر دکوراسیون آشپزخانه؛ شما کدام راهکار را انتخاب می‌کنید؟

تغییر دکوراسیون آشپزخانه؛ شما کدام راهکار را انتخاب می‌کنید؟

به قلم: تحریریه چیدانه

تغییر دکوراسیون خانه همیشه جذابیت‌های مخصوص به خودش را دارد؛ اینکه بتوانید فضای جدیدی خلق کنید حس و حال بهتری را برایتان ایجاد خواهد کرد، اما شاید با توجه به افزایش هزینه‌های وسایل مختلف خیلی از افراد به کلی قید تغییر دکوراسیون را بزنند و دور آن را یک خط قرمز بکشند.

ساقدوش بار

 از آنجایی که محیط آشپزخانه از پر رفت و آمدترین فضاهای خانه است یکنواختی آن می تواند در دراز مدت باعث خستگی و دلزدگی شود، به همین دلیل در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم به قلب خانه، یعنی دکوراسیون آشپزخانه برویم و شما را با تغییر دکوراسیونی با کمترین هزینه ها آشنا کنیم. پس این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

سرویس خواب بالسا

1. تعویض کابینت آشپزخانه

اگر محدودیتی برای تعویض کابینت‌های قدیمی خود ندارید؛ می‌توانید به نو کردن کابینت‌ها فکر کنید. در مورد مراحل تعویض کابینت آشپزخانه و نکته‌های مهم آن را در این بخش بخوانید:

 • سبک کابینت را انتخاب کنید.
 • جزییات کابینت مورد انتظار خود را مشخص کنید.
 • طراح کابینت های خود را انتخاب کنید
 • نکات طراح کابینت را بشنوید
 • وقت خود را به بررسی طراحی کابینت اختصاص دهید
 • برقراری ارتباط مناسب با کابینت ساز و طراح
 • سازش با طراح کابینت
 • از سازنده کابینت توصیه و پیشنهاد بخواهید
 • صبر در طراحی و اجرای کابینت

 

1. سبک کابینت را انتخاب کنید.

اگر سبک و استایل برای شما اهمیت زیادی دارد می توانید از منابع و سایت هایی که مناسب این کار هستند و یا از ایده هایی در خانه های دوستانتان، تلویزیون و یا مجلات استفاده مفیدی داشته باشید. نکته قابل اهمیت این است که بتوانید نمونه ای خاص از کابینت را انتخاب کنید که برایتان جذاب و مناسب باشد. نکته قابل اهمیت دیگری که وجود دارد توجه به عملکرد اولیه است. آیا هدف شما نمایش کابینت هاست یا قرار دادن وسایل در آنها و یا بهبود کارآیی روزانه؟ اگر هم در شرایطی قرار گرفتید که یکی بر دیگری اولویت بیشتری داشت باید به این توجه کنید که نگرانی اولیه شما در سبک و استایل کابینت است و یا عملکرد آن؟ پس پیشنهاد ما برای شما این است که اولویت های خود را در ابتدا تعیین کنید تا با تدارکات و طراحی خوب و مناسب نیازی به ترجیح یکی بر دیگری نباشد.

2. جزییات کابینت مورد انتظار خود را مشخص کنید.

جزئیات تاثیر زیادی در طرح کابینت دارند. اگر می‌خواهید کابینت‌ها کاملا طبق سلیقه شما باشند؛ در مورد جزئیات فکر کنید. شاید نظرتان این باشد که کابینت باید صاف و براق بوده و پوششی کاملا سفید رنگ و یا استایلی اروپایی داشته باشد. درهای آن کاملا صاف بوده و دسته های آن بسیار بزرگ باشند. هر یک از جزئیات و عناصر زیر می‌تواند برای شما بسیار مهم باشد:

 • امکان دارد شما جذب دکوراسیون و فضایی شوید که سومندگرتر باشد، به گونه ای که برای مثال طرحی U شکل و پس زمینه ای با دیوارپوش هایی یکسان داشته باشد.
 • شاید هم جزو افرادی باشید که از سقف های بلند و پنجره های افقی لذت می برند.
 • برای جزیره آشپزخانه خود نیز می توانید از درهای بادبزنی در کنار سینک و یا قسمتی که کابینت ها به اتمام می رسند نیز استفاده کنید.
 • محدوده ای که هود شما قرار می گیرد نیز می تواند رو به روی سقف قرار بگیرد.
 • ممکن است به ترکیب کابینت های سبز رنگ و گرانیت طوسی سفیدی که در بالای آن قرار می گیرد هم علاقمند باشید.
 • برای مستحکم سازی کابینت ها می توانید از چوب و یا تخته سنگ استفاده کنید.
 • به طراحی جزیره آشپزخانه فکر کنید. جزیره ها در آشپزخانه می توانند به کاربردی تر شدن آن کمک کنند. کابینت هایی که به صورت جزیره طراحی می شوند به شما این امکان را می دهند تا وسایلی را که بیشتر با آن ها کار می کنید را در دسترس داشته باشید.علاوه بر این داشتن کابینت جزیره می تواند چهره ای نو به آشپزخانه شما ببخشد.
 • شما می توانید برای یک ردیف از کابینت های آشپزخانه ارتفاع های مختلفی را تعریف کنید. به طور مثال می توانید ارتفاع کابینت های گوشه ی دیوار را بلند تر از دیگر کابینت ها در نظر بگیرید و رنگ آن رانیز تغییر دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که برای هرکدام از تصمیماتی که در زیبا و خاص تر کردن دکوراسیون آشپزخانه خود خواهید داشت باید آزمون و خطا را نیز در نظر بگیرید تا از تناسب آنها با فضا داخلی خود مطمئن شوید.

3. طراح کابینت های خود را انتخاب کنید

وقتی زمان طراحی کابینت ها فرا می رسد همه به سراغ معمارها، طراحان، سازندگان و به خصوص طراحان کابینت و مراکز فروش آن می روند. همه این افراد می توانند در طراحی کابینت به شما کمک کنند اما چگونه می توانید یکی از آنها را به درستی انتخاب کنید؟

در این زمان نباید فقط به عنوانِ کاری این افراد توجه کنید بلکه موضوع قابل اهمیت بررسی سوابق و تجربه های موفق آنهاست. در این شرایط باید مشخص کنید که این نمونه ها با آنچه که می خواهید مطابقت و شباهت دارد یا نه؟ همچنین می توانید با مشتریان قبلی آنان نیز گفتگو کرده و از درصد رضایت آنها چه در طول زمان کار و چه عملکرد نهایی آن آگاه شوید. همچنین می توانید از طراحان بالقوه نیز کمک بگیرید. مطمئن شوید که می توانند انتظارات شما را برآورده کرده و حتی در طول انجام پروژه نیز به نظرات و تغییراتی که توقع دارید توجه کنند.

اگر در زمان بررسی و مرور تجربه های گذشته آنان با ایده های طراحی منحصر به فردشان رو به رو شدید می توانید مطمئن و خاطر جمع شوید که سزاوار هستند. وقتی طرح ایده آلی خود را با یک طراح آینده نگر مطرح می کنید باید این موضوع را در نظر خود داشته باشید که چقدر پذیرای این ایده است؟ باید طراحی را پیدا کنید که بین شنیدن ایده های شما و نصیحت کردن شما تناسبی ایجاد کند.

4. نکات طراح کابینت را بشنوید

بعد از اینکه طراح خود را انتخاب و ایده های مورد نظرتان را برای او بیان کردید وقت آن می رسد که به ایده ها و نظرات او گوش کنید چرا که امکان دارد بعضی تصوراتی که در ذهن شما وجود دارد با روش های صحیح دکوراسیون تناقض داشته باشد. دقیقا در همین قسمت است که به لزوم وجود یک طراح حرفه ای پی می برید. از طراح خود بخواهید که در صحبت هایش از تصویری که مجسم کرده و نیاز دارید بگوید. یک طراح خوب در ابتدا متدی از تناسب آشپزخانه ایده آل شما با آن چیزی که باید تحقق پیدا کند ارائه می دهد و شما نیز باید او را به عنوان راهنما و رهبر برای پیشروی در این پروژه بپذیرید. بعد از مطالعه این مقاله قطعا می توانید اطلاعات اولیه ای درباره نصب و انتخاب کابینت خود به دست آورده و در ادامه این روند نیز می توانید با تمامی مواردی که طراح شما توانایی اجرای آن را دارد آشنا شوید.

5. وقت خود را به بررسی طراحی کابینت اختصاص دهید

معمولا اشتباه رایجی که صورت می گیرد این است که افراد زمان کافی و لازمی را برای مرور طرح خود اختصاص نمی دهند و خیلی سریع تصویب کرده و امضا می کنند. در بیشتر موارد طراحان بعد از اولین ملاقات با شما حدود یک هفته  برای ایجاد اولین طرح وقت صرف می کنند. کاری که شما باید در این زمان انجام دهید این است که بعد از تحویل گرفتن طرح اولیه، زمان مناسب و کافی را برای بررسی بخش های مختلف کابینت اختصاص دهید. حداقل، طرح مورد نظر باید دارای یک پلن کف بوده و همه چیز را از بالا مشخص کند. بعضی از طراحان نیز از روش های 3d برای مشخص کردن طرح خود استفاده می کنند تا فضاها به طور کامل مشخص گردند.

در صورت امکان با نوار اندازه گیری در فضای اتاق راه رفته و سعی کنید که هر بخش را تجسم کنید. باید مطمئن شوید که هیچ چیزی نسبت به صحبت هایی که داشته اید جا نیوفتاده باشد. همچنین سعی کنید فضا را با وجود کابینت ها با طرح مورد نظر احساس کنید و از زیبایی آن خاطرجمع شوید. تصور نکنید که قطعا طراح شما کار درست را انجام می دهد چرا که چیزی که اهمیت دارد رضایت شماست؛ بنابراین باید زمانی کافی و لازم برای اطمینان و رضایتمندی خود از طرحی که ارائه شده است اختصاص دهید.

6. برقراری ارتباط مناسب با کابینت ساز و طراح

قطعا با نگرانی هایی رو به رو خواهید شد که بعضی از آنها به بهتر شدن روند کاری شما منجر شده و بعضی نمی شوند. امکان این وجود دارد که طراح شما از بعضی انتظارات شما منحرف شده و فاصله بگیرد. در این شرایط شما باید بفهمید که چرا این اتفاق افتاد. از او پرس و جو کنید اگر پاسخی مناسب و قانع کننده داد که مشکلی نخواهد بود اما ممکن است عکس آن عمل کرده و باعث نارضایتی شما شود در این شرایط قبل از اینکه کار را شروع کند می توانید یک شانس دوباره به او ببخشید.

بعد از طرح اولیه امکان ایجاد تغییراتی وجود دارد. یک طراح حرفه ای و خوب در عین شنیدن ایده های شما قطعا امکان ایجاد این تغییرات را برای شما توضیح خواهد داد. امکان این وجود دارد که با شرایطی مواجه شوید که کاملا با رویا و ایده آل خود فاصله بگیرید. این در شرایطی است که طراح شما به نظرات شما گوش نداده و کار خود را انجام دهد. در این زمان می توانید با گروهی دیگر درمورد این موضوع بحث و گفتگو کنید. گاهی صحبت و گفتگو با فردی خارج از پروژه مثل سازنده یا معمار می توانند راهکار بسیار مناسبی به حساب آید.

7. سازش با طراح کابینت

منظور از سازش معنای منفی آن نیست. در چنین پروژه هایی ممکن است در عناصر و موارد مختلفی مثل قیمت و عقیده دچار اختلاف شوید. پس لازم است در بعضی مواقع نسبت به برنامه ای که در ذهن خود دارید سازش داشته باشید. اگر هم چند اولویت دارید می توانید بر حسب شرایط نمونه هایی که قطعا اتفاق خواهند افتاد را انتخاب کنید.

8. از سازنده کابینت توصیه و پیشنهاد بخواهید

توصیه من در زمانی که با سازنده کابینت کار می کنید این است که به سازنده و طراح خود اعتماد کنید. سازنده و طراحان خوب و حرفه ای هزاران پروژه و تجربه های موفقی دارند که در نتیجه آنها مشتریان زیادی رضایت کافی داشته اند؛ بنابراین سعی می کنند رضایت شما را نیز جلب کنند. کابینت سازان خوب و موفق را می توانید به راحتی پیدا کرده و بشناسید، چنین افرادی می توانند به آسانی با شما به توافق برسند. توصیه من این است که بعد از تعیین طرح کابینت خود از سازنده کابینت توصیه و پیشنهاد دریافت کنید.

کار شما این است که به سراغ بهترین پیشنهاداتی که مناسب شماست بروید. در نظر گرفتن مقدار هزینه ای که صرف می کنید نیز قطعا می تواند نصیحتی از جانب سازنده و طراح شما باشد. برای اینکه از کیفیت نهایی کار خود به اطمینان برسید می توانید به پیشنهاد طراح و سازنده به سراغ کابینت سازی بروید که شهرت و محبوبیت بیشتری دارد.

9. صبر در طراحی و اجرای کابینت

کابینت های خاص و زیبا معمولا به حدود دو ماه زمان برای ساخته شدن و یک هفته یا بیشتر برای نصب خود احتیاج دارند. بعد از اینکه تمام انتخاب های خود را انجام دادید احتیاج به صبر و حوصله خواهید داشت تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

در این دوره زمانی از هرگونه نگرانی و هراس دوری کنید. قطعا این دوره به نظرتان طولانی آمده و درنتیجه نگرانی ها نیز بیشتر خواهند شد. اما اگر مطالعات و دقت کافی را در انتخاب طراح و کابینت ساز خود داشته باشید قطعا به بهترین نتیجه خواهید رسید.

2. ایجاد تغییرات کوچکتر در کابینت‌ها

اگر کابینت های آشپزخانه شما قدیمی و رنگ و رو رفته هستند و نمی خواهید برای تعویض آنها هزینه های بالایی پرداخت کنید راه پیشنهادی ما آن است که از خلاقیت و هنر خود بهره بگیرید.

رنگ کردن کابینت: قطعا برای شمایی که مستاجر هستید تغییر کابینت ها مقدور نمی باشد اما به سادگی می توانید با توجه به جنس کابینت‌تان با هماهنگی با مالک آن را رنگ بزنید، رنگ کردن کابینت های چوبی یکی از بهترین ایده ها برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه کم هزینه است این رنگ می تواند کمی روشن تر و یا تیره تر از رنگ اصلی کابینت ها باشد مطمئن باشید همین تغییر نامحسوس هم می تواند تغییر زیادی در آشپزخانه شما ایجاد نماید.  تنها نکته ای که در این رابطه باید اشاره کرد، کیفیت بالا و یا مطلوب رنگ هایی است که قصد استفاده از آنها را دارید. شما که نمی خواهید در ازای تازه تر و زیباتر شدن کابینت هایتان آنها را نابود و خراب کنید؟

استفاده از رنگ‌های متضاد در کابینت‌ها: تغییر رنگ کابینت های دیواری و زمینی می تواند تغییری خلاقانه در آشپزخانه شما به وجود بیاورد. شما می توانید برای کابیت های زمینی از رنگ هایی مانند کرم و سفید استفاده کنید و رنگ کابینت های دیواری رابه آبی تیره یا مشکی تغییر دهید و برای این که بین این دو دسته هماهنگی ایجاد کنید می توانید برای کابینت های دیواری تیره خود درب های شیشه ای تعریف کنید تا بتوانید تضاد دلنشینی را تجربه کنید.

استفاده از برچسب: حتی می توانید از استیکرها و برجسب های خاص برای تغییر ظاهر کابینت ها استفاده کنید و ظاهر متفاوتی به فضای آشپزخانه خود ببخشید، اما توجه داشته باشید برای نصب آن ها حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا ظاهر یک دستی داشته باشد.

تغییر دیوار بین کابینتی: اگر امکان تغییر رنگ و ظاهر کابینت ها مقدور نبود به سادگی می توانید با تغییر دیوار بین کابینت خود ظاهر آشپزخانه ی خود را زیر رو کنید! تغییرات کوچک در دکوراسیون هر فضایی می تواند جلوه ی منحصر به فردی به فضای کلی آشپزخانه شما ببخشد کافی است کمی موشکافانه تر به تغییر دکوراسیون آشپزخانه خود فکر کنیم .

قفسه‌های بدون در: استفاده از قفسه های بدون در آشپزخانه می تواند به شما کمک کند تا فضای آشپزخانه تان خلاقانه تر به نظر بیاید. این قفسه ها را می توانید با رنگی متضاد با رنگ غالب آشپزخانه تان رنگ کنید و سرویس چینی های قدیمی که از مادربزرگتان هدیه گرفته اید را درون آن بچینید و از نگاه کردن به آن غرق در لذت شوید.

تغییر صفحه کابینت: عوض کردن صفحه ی روی کابینت ها وهماهنگ کردن آن با رویه میز غذاخوری که در آشپزخانه دارید می تواند به شما کمک کند تا آشپزخانه ای با چهره متفاوت داشته باشید.

تعویض دستگیره های کابینت: همان طور که گفته شد توجه به جزئیات نیز می تواند در آشپزخانه شا تغییرات بزرگی را پدید آورد. شما می توانید برای کابینت های خود دستگیره های جدیدی خریداری کنید و به وسیله آن ها جلوه جدیدی به کابینت های آشپزخانه خود ببخشید.

 

3. ایجاد تغییر در اپن و جزیره

اگر شما در تغییر دکوراسیون آشپزخانه اجاره‌ای خود دچار محدودیت هستید و اجازه ی دخل و تصرف در ظاهر آشپزخانه ی خود را ندارید، صندلی اپن تان راتغییر دهید! ساده ترین گزینه برای تغییر دکوراسیون چشمگیر در فضای آشپزخانه تغییر صندلی اپن است این تغییر می تواند به صورت کلی باشد و یا حتی کاملا جزیی صورت گیرد به طور مثال روکش صندلی اپن خود را تغییر دهید و ظاهر دکوراسیونتان را متمایز کنید.

اضافه کردن یک جزیره کوچک و قابل جا به جایی نیز می تواند تغییر دکوراسیون اساسی در آشپزخانه شما ایجاد کند، این جزیره را می توانید به سادگی بسازید و بعد ها در فضاهای دیگر نیز از آن استفاده کنید، کافی است ابعاد فضایی خود را در نظر بگیرید و در صورت تناسب سفارش ساخت یک جزیره منحصر به فرد را بدهید و از داشتنش لذت ببرید.

4. تعویض پرده آشپزخانه

از راه های جذاب و هیجان انگیز دیگر برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه تعویض پرده هاست. شما می توانید با صرف هزینه ای به مراتب پایین تر از بازسازی آشپزخانه، ظاهر آن را به کلی تغییر دهید. برای این کار سعی کنید مدل پرده آشپزخانه ای کاملا متفاوت با نمونه قبلی تهیه کرده و ظاهر جدیدی به آشپزخانه تان ببخشید.  توصیه نهایی ما در این زمینه آن است که تا جای ممکن به سراغ پرده هایی بروید که از ورود نور به فضا جلوگیری نمی کنند، چرا که قطعا وجود نور کافی در محیط از خسته کننده شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

شما می توانید برای انتخاب پرده آشپزخانه تان به سراغ پرده های رومن و یا کرکره ای بروید که معمولا نمونه های پرطرفدارتری برای دکوراسیون آشپزخانه به شمار می آیند. با این حال سلیقه و علاقه شما معیار اصلی است و این شمایید که می خواهید در این فضا رفت و آمد کرده و به آشپزی و صرف وعده های غذایی بپردازید.

5. تغییر فرش آشپزخانه

از آنجایی که معمولا فرش هایی که در فضای آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند قیمت های مناسب تری نسبت به سایر فضاها دارند شما می توانید برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه خود به تغییر آنها فکر کنید. سعی کنید با توجه به تغییرات دیگری که در آشپزخانه تان ایجاد کرده اید فرش جدیدتری بگیرید و تحولی اساسی به آشپزخانه تان بدهید. توصیه ما این است که حتما ابعاد فرش آشپزخانه تان را نسبت به نمونه قبلی تغییری بدهید تا تنوع فضا بیشتر به چشمتان بیاید.

برای انتخاب فرش جدید آشپزخانه تان سعی کنید معیارهای متناسب با فضا را مد نظر قرار دهید. توصیه ما انتخاب فرشی مناسب با دکوراسیون آشپزخانه، با پرزها و ریشه های کوتاه است تا آلودگی ها در میان بافت آن قرار نگیرد.

6. رومیزی‌های تازه آشپزخانه

امروزه رومیزی های بسیار متنوعی در بازار موجود هستند که می توانند هر سلیقه ای را پشتیبانی کنند. از این فرصت استفاده کنید و برای ایجاد تغییراتی در دکوراسیون آشپزخانه تان آن هم با کمترین هزینه به سراغ خرید رومیزی تازه ای بروید. بهتر است برای انتخاب رنگ رومیزی تان تناسب فضا را در نظر داشته باشید و تعادل بصری محیط را رعایت فرمایید. توصیه ما این است که شباهت و هماهنگی رنگی رومیزی و پرده آشپزخانه را مد نظر قرار دهید.

7. اکسسوری‌های آشپزخانه

یکی از راحت‌ترین و شاید کم خرج ترین کارهایی که می‌توانید برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه تان انجام دهید تهیه اکسسوری ها و لوازم تزیینی جدید است. به سراغ لوازم تزیینی تازه بروید و با کمک آنها دکوراسیون آشپزخانه خود را به فضایی متفاوت تر تبدیل کنید. برای این کار از خلاقیت خود کمک بگیرید و با کمک وسایلی هر چند ساده، آشپزخانه ای متفاوت دست و پا کنید. اکسسوری‌های آشپزخانه می‌توانند صرفا تزئینی نباشند.

8. گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه

وجود گیاهان آپارتمانی در هر فضا و بخشی از خانه می تواند حال و هوای کاملا متفاوتی را ایجاد نماید. به سراغ گل ها و گلدان هایی جدید بروید و این حس و حال متفاوت را به دکوراسیون آشپزخانه تان هدیه دهید. شما می توانید حتی این کار را با کاشت تعدادی سبزی خوردنی در گلدان های کوچک شروع کنید و با این کار با یک تیر دو نشان بزنید. علاوه بر این در صورتی که نمی خواهید گلدانی داشته باشید و وقت خود را صرف نگهداری آن کنید دسته ای گل زیبا تهیه کرده و آنها را در گلدان آب قرار دهید و با کمک آن حس و حال باطراوت و بی نظیری را به آشپزخانه تان ببخشید.

 واقعا به همین سادگی می توانید زیبایی خاصی به فضای آشپزخانه تان ببخشید، توجه داشته باشید که گلدان ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهر آشپزخانه شما خواهد داشت پس با کمک آن ها سرزندگی را به فضای آشپزخانه خود باز گردانید.

9. شلف آشپزخانه

اگر در فضای آشپزخانه خود فضای کافی دارید می توانید به سراغ تهیه شلف های دیواری بروید. وجود شلف دیواری به شما کمک می کند که با توجه خلاقیت خودتان فضایی متفاوت در دکوراسیون آشپزخانه تان ایجاد کنید. شما می توانید از وسایل تزیینی و دکوری گرفته تا ظروف مورد استفاده روزمره تان را در شلف دیواری آشپزخانه تان چیدمان نمایید. شما می توانید هر از چند گاهی وسایل چیده شده در این شلف ها را تغییر دهید و با کمک تنوع حاصل از آن حس و حال دکوراسیون آشپزخانه تان را تغییر دهید. این راه حل می تواند یک تغییر دکوراسیون جزیی برای فضای آشپزخانه شما محسوب شود، با کمک جزییات به سادگی می توانید به یک تغییر دکوراسیون کلی دست پیدا کنید.با اضافه کردن تزیینات دکوری خاص به شلف های خود شروع کنید و به یک تغییر دکوراسیون آشپزخانه کم هزینه دست پیدا کنید.

کلام آخر:

تغییر دکوراسیون همیشه باعث سرازیر شدن انرژی مثبت در گوشه و کنار فضای زندگی ما می شود، تغییرات هرچند جزیی و یا کلی می تواند فضای شما را از حالت رکود خارج کند. در این مطلب با انواع راهکارهای ایجاد تغییر در آشپزخانه آشنا شدیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه