Chidaneh.com placeholder image

معماری مدرن، در ستایش سادگی!

به قلم: تحریریه چیدانه

سادگی با گذشت زمان نقش هرچه پررنگ‌تری را در زندگی ما ایفا می‌کند. معمولا هر مُدی در زمان خود محبوب است اما پس از دوران اوجش از زیبایی و محبوبیت آن کاسته می‌شود؛ در مقابل، جذابیت و جلوه‌ی سادگی در طول زمان همواره ثابت است و از بین نمی‌رود. ساختمان‌های بزرگ، تزئینات زیاد، کنده‌کاری‌ها و توجه بسیار به جزئیات در ساختمان‌های ویکتوریایی با انتقادهایی همراه بود. انتقادهایی که منجر به شکل‌گیری سبک تازه‌ای از معماری ساختمان با عنوان معماری مدرن شدند. سبکی که امروزه در مهم‌ترین شهرهای دنیا یادگارهای ارزشمند و شناخته شده‌ای دارد. در این مطلب با معماری مدرن بیشتر آشنا خواهید شد.

chidaneh ad banner

معماری مدرن چیست؟

شرکت معماری نوین
معماري داخي و ديزاين داخلي
شرکت معماری نوین

این سبک از معماری پس از دوران انقلاب صنعتی و در تقابل با افراطی‌گری‌ها در معماری‌ ویکتوریایی ظهور کرد. کمی که به عقب‌تر برگردیم می‌توان گفت بستر ظهور معماری مدرن از همان زمانی که انسان‌ها کم کم از عالم فرازمینی و روحانی فاصله گرفتند و به مسائل انسانی و زمینی توجه بیشتری نشان دادند شکل گرفت. اگر بخواهیم جایگاه معماری مدرن را دقیق‌تر توصیف کنیم می‌توان گفت معماری مدرن جایی میان معماری ویکتوریایی و معماری پست مدرن قرار گرفته است.

شرکت معماری نوین
معماري داخي و ديزاين داخلي
شرکت معماری نوین

 اغلب ساختمان‌های ساخته شده از اواخر قرن 19 تا اواسط قرن 20 میلادی به سبک معماری مدرن هستند. در این سبک از معماری سعی بر این است طراحی ساختمان‌ها تا حد امکان از گذشته فاصله گرفته و پیرو قوانین قدیمی نباشند. سادگی در این سبک از معماری حرف اول را می‌زند. در پروفایل شرکت معماری نوین جاهد می‌توانید نمونه‌هایی از سبک معماری مدرن را مشاهده کنید.

ویژگی‌های معماری مدرن

معماری مدرن درست مانند هر سبک دیگری قواعد و ویژگی‌های خاص خودش را دارد که موجب تفکیک آن از سایر سبک‌ها می‌شود. ویژگی‌های اصلی یک ساختمان طراحی شده به سبک مدرن شامل این موارد می‌شود:

• استفاده غالب از رنگ سفید 
• سادگی و عدم وجود تزئینات اضافی
• استفاده وسیع از شیشه
• استفاده از سازه‌های استیلی و بتنی
• الهام گرفتن از زیبایی‌های ماشینی

شرکت معماری نوین
معماري داخي و ديزاين داخلي
شرکت معماری نوین

مینیمال‌گرایی در معماری مدرن اهمیت زیادی دارد. عناصر اضافی و پیچیدگی‌ها تا حد امکان در این سبک از معماری حذف شده و سادگی نقش مهمی را در طراحی ساختمان مدرن ایفا می‌کند. در پروفایل شرکت معماری نوین جاهد می‌توانید نمونه‌هایی از طراحی داخلی این سبک از معماری را مشاهده کنید.

چرا معماری مدرن؟

شرکت معماری نوین
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی
شرکت معماری نوین

سادگی و مینیمال‌گرایی معماری مدرن باعث شده تا افراد و جوامع بسیاری از این سبک استقبال کنند. بسیاری از ساختمان‌های مهم شهرهای مختلف دنیا از جمله وین، بروکسل، پاریس، بارسلونا، نیویورک و شیکاگو به سبک مدرن ساخته شده‌اند. با وجود استقبالی که از این سبک معماری در دهه‌های گذشته شده است، معماری مدرن هم مانند هر پدیده‌ی دیگری موافقان و مخالفان خاص خودش را دارد.

شرکت معماری نوین
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی
شرکت معماری نوین

این سبک از معماری برای افرادی که سادگی، راحتی، کاربرد و عدم توجه به جزئیات اولویت‌شان در طراحی و انتخاب ساختمان محسوب می‌شود، می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد. شناخت درست هر سبکی منجر به انتخاب درست‌تری برای محل زندگی‌مان می‌شود. از آنجایی که خانه‌ها و ساختمان‌هایی که غالب وقت خود را در آن می‌گذرانیم می‌توانند بر سلامت روانی ما اثر گذار باشند باید تا امکان با شناخت و آگاهی در جهت انتخاب درست این مکان‌ها قدم برداشت. برای آشنایی بیشتر با معماری مدرن می‌توانید نمونه‌هایی از این سبک را در پروفایل شرکت معماری نوین جاهد ببینید. در نهایت آشنایی هر چه بیشتر با هر سبکی منجر به انتخاب درست‌تری خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:

چگونه سبک معماری مدرن را به خانه خود بیاورید؟

تاریخچه طراحی مبلمان مدرن و پیشگامان آن

خانه های مدرن تهران، 7 دکوراسیون منتخب چیدانه!

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه