Chidaneh.com placeholder image

کاشت سبزی خوردن در خانه، خودت هم از پسش برمیای!

به قلم: تحریریه چیدانه

 

آرویج

به همراه داشتن سبزی خوردن در وعده های غذایی همیشه جذابیت خودش را داشته و علاوه بر دلنشین تر و خوشمزه تر کردن غذاها، برای سلامتی نیز فواید بسیاری را به دنبال دارد. بسیاری از ما برای داشتن سبزی خوردن به سوپر مارکت و یا میوه فروشی های اطراف منزل می رویم و آنها را خریداری می کنیم، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شما خودتان هم می توانید سبزی خوردن مخصوص به خود را داشته باشید و آنها را در خانه بکارید؟

کاشت سبزی خوردن

در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم به موضوع کاشت سبزی خوردن در خانه بپردازیم و پرورش 3 مدل از خوشمزه ترین ها را آموزش دهیم تا بتوانید با داشتن اطلاعاتی کافی در زمینه رشد آنها به محصولات مورد قبول و البته خوشمزه ای دست یابید. پس این مطلب را از دست ندهید.

تربچه

کاشت تربچه در خانه

تربچه به عنوان یکی از اصلی ترین سبزی خوردن ها تقریبا بر سفره هر ایرانی ای دیده می شود. شما می توانید تربچه خود را در گلدان بکارید و از آن استفاده نمایید. به طور کلی می توان گفت که دوره رشد تربچه کوتاه است و چیزی در حدود 20 تا 30 روز زمان می برد تا گیاه کوچک و خوش رنگ شما آماده برداشت شود.

برای شروع می توانید گلدان خود را پر از خاک کنید. توصیه ما این است که برای کاشت تربچه به سراغ مخلوط خاکبرگ و ماسه بروید. بهتر است که چیزی حدود 15 سانتی متر درون گلدان را خام بریزید و سطح آن را مرطوب کنید. بهتر است که قبل از کاشت بذر تربچه، آن را یک شب بخیسانید و آن را درون یک دستمال مرطوب قرار دهید. بعد از این مدت آنها را درون خاک بکارید و سعی کنید که خیلی به عمق نروید. بهتر است که فاصله بین هر کدام از بذرها را چیزی در حدود 2 تا 4 سانتی متر در نظر بگیرید. بهتر است که گلدان شما در فضایی گرم و دور از وزش مستقیم باد قرار بگیرد و حداقل روزی 6 ساعت نور خورشید به آن بتابد.

شرایط محیطی سبزی تربچه:

 • خاک: ترکیب خاکبرگ، خاک باغچه، کوکوپیت، پیت ماس
 • آبیاری: بستر مرطوب باشد. قبل از سبز شدن گیاه، روزانه و بعد از سبز شدن هفته ای دو بار آبیاری شود.
 • نور: نیازمند نور کامل خورشید است.
 • دما: تربچه سبزی فصل سرد است. بهترین دما برای رشد این گیاه 13 تا 18 درجه سانتی گراد است.

مطلب مرتبط: کاشت سبزیجات در آپارتمان، گلدان های آویز را امتحان کنید!

کاشت تره

کاشت تره در خانه

شما می توانید سبزی تره خوشمزه و خوش عطر را نیز در خانه خود کاشته و پرورش دهید. برای این کار باید گلدان خود را با ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و کود دامی آماده کنید و بذرها را بر روی آن قرار دهید. بعد کود دامی یا حتی ورمی کمپوست را روی آن بریزید و خوب آب دهید. گلدان شما به نور زیادی احتیاج خواهد داشت، به همین دلیل هم بهتر است که آن را در بالکن و یا کنار پنجره قرار دهید. قطعا اوایل برداشت این سبزی با برگ های ظریف و تردی رو به رو می شوید، ولی خیالتان راحت باشد که با گذشت مدتی برگ ها ضخیم تر و طبیعی تر خواهند شد.

شرایط محیطی سبزی تره"

 • خاک: خاک رسی شنی گزینه مناسبی است و باید آن را با کودهای ازت و فسفر غنی کرد. علاوه بر این خاک های ترکیبی نیز مناسب خواهند بود.
 • آبیاری: تره به خشکی خام حساس است و برای رشد خود به آب فراوانی نیازمند خواهد بود.
 • نور: باید نور کامل برای رشد آن فراهم باشد، در غیر این صورت در مکان های نیم سایه رشد نخواهد کرد.
 • دما: بهتر است که دمای هوای اطراف گیاه را خنک نگه دارید، تره در هوای گرم رشد نخواهد کرد.

مطلب مرتبط: گیاهان خوراکی، از سبزی کاری در آشپزخانه لذت ببرید!

کاشت گشنیز

کاشت گشنیز در منزل

گشنیز نیز از آن دسته سبزی هایی است که عطر و طعم آن حس و حال متفاوتی را در وعده های غذایی تان ایجاد خواهد کرد. شما می توانید این نوع از سبزی خوردن را نیز در گلدانی در منزل خود بکارید و آن را پرورش دهید. گشنیز نیز از آن دسته گیاهان است که از دانه رشد می کند. شما می توانید با قطع کردن گل این گیاه، دانه ها را به دست آورید.

 تا زمانی که دانه ها را بکارید حتما آنها را در جایی سرد و خنک نگهداری کنید، بعد آنها را به مدت دو روز بخیسانید و بعد به کاشت آنها فکر کنید. خاک گلدانی که تصمیم دارید گشنیزتان را در آن بکارید باید غنی و زهکشی شده باشد. شما می توانید برای افزایش زهکشی خاک، مقداری شن و ماسه را با آن مخلوط نمایید. بهتر است که دانه های گشنیز خود را در عمق نیم سانتی متری بکارید و برای جوانه زدن آن هم چیزی حدود یک تا سه روز صبر کنید. یادتان باشد که شما باید گشنیز خود را قبل از آن که به گل برود برداشت نمایید. برای این کار معمولا می توانید صبر کنید تا گشنیز به طول 15 سانتی متر برسد و بعد آن را برداشت کنید.

شرایط محیطی سبزی گشنیز:

 • خاک: بهتر است که خاکبرگ و ورمی کمپوست را با خاک مخلوط کنید و آن را با مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و خاک باغچه ترکیب نمایید.
 • آبیاری: خاک گیاه باید مرطوب باشد ولی از خیس شدن مستقیم خاک خودداری کنید. بهتر است برای حفظ رطوبت از مالچ استفاده نمایید.
 • نور: گشنیز به نور کامل خورشید نیاز دارد و در محیط نیم سایه به خوبی رشد نخواهد کرد.
 • دما: بهتر است این گیاه را در آب و هوای خنک نگهداری کنید، چرا که اگر دما بیشتر از 23 درجه سانتی گراد شود گشنیز شما به گیاه خواهد رفت.

در صورت تمایل می توانید این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه