Chidaneh.com placeholder image

دکور خانه ایرانی، طراحی منزل خانواده چهار نفره در همدان!

به قلم: تحریریه چیدانه

زمانی که فردی بخواهد از دانش علمی و تجربی خود برای دکوراسیون منزل استفاده کند، قطعا موارد و نکات بیشتری را برای طراحی در نظر می گیرد. خصوصا اگر یک تیم به همفکری با هم بپردازند، نتیجه نهایی می تواند برای همه افراد راضی کننده باشد و مطمئن شوند که فضای ایده آلشان خلق شده است. در این مطلب از تور خانه گردی چیدانه به شهر همدان رفته ایم. دکور خانه ایرانی و خانوادگی مهندس مسعود سیفی و مهندس مریم طایفه چمنی را مشاهده کنید و ببینید که این خانواده 4 نفره چه دکوراسیونی را برای خود انتخاب کرده اند.

chidaneh ad banner

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

خانه خانواده سیفی در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: 4 نفر
 • شغل خانم خانه: مهندس معمار و استاد دانشگاه/ شغل آقای خانه: مهندس مکانیک سنگ و مدیر عامل/ دو فرزند دانشجوی لیسانس و ارشد معماری
 • موقعیت شهر: همدان/ محله: خیابان استادان
 • متراژ فضا: ۱۶۵ متر مربع+ 40 متر مربع تراس
 • سال ساخت: ۱۳۹۴
 • طبقه پنجم تک واحدی
 • تعداد اتاق خواب: سه خوابه
 • تعداد سرویس بهداشتی: دو عدد
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: رنگ قهوه ای چوب و رنگ های گرم
 • طراح: طایفه چمنی و مریم روحی نیا
 • مدت زمان طراحی داخلی: ۲ ماه
 • هزینه تکمیل دکوراسیون منزل: حدود 30 میلیون تومان  

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

دکوراسیون خانه خود را در چند کلمه توصیف کنید.

دکوراسیون خانه گرم، صمیمی، ساده، مدرن، بدون تزیینات اضافه و تجمل، معمارانه

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

قبل از طراحی منزل، دو دیوار اصلی بادبند وجود داشت که کاملا نمایان بود و هدف اصلی دکوراسیون خانه را پنهان کردن بادبندها در نظر گرفتیم. ورودی راهرو اتاق خواب ها بسیار بزرگ بود و تصمیم گرفتیم این فضای ورودی راهرو را کاهش دهیم. در نهایت پوشاندن بادبندها، کاهش ورودی راهرو و طراحی فضایی معمارانه در برنامه دکوراسیون داخلی قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی: ایده های خلاقانه با نگاهی دوباره به راهرو خانه

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

چرا این سبک را برای چیدمان انتخاب کرده اید؟

با همفکری و هم نظری افراد خانه و به دلیل وجود سه فرد معمار در خانواده و همچنین برای روح دادن به فضای داخلی خانه این سبک دکوراسیون انتخاب شد.
رنگ غالب خانه در درجه اول رنگ قهوه ای به نظر می رسد که به دلیل کاربرد چوب در خانه نمود پیدا کرده است. البته استفاده از آجر و نصب نوارهای چوبی در دیوار پشت تلویزیون در بخش نشیمن و کفپوش چوبی هم به دلیل رنگ قهوه ای توانسته این رنگ را بیشتر از هر رنگ دیگری به چشم بیاورد.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

آیا برای دکوراسیون خانه روند خاصی را پیش گرفته اید؟

روند طراحی برای اتاق نشیمن قرار دادن اکواریوم بود و در نظر داشتیم یک اتاق خواب را فضاسازی کنیم. روند چیدمان به طراحی ورودی و بازسازی آشپزخانه و تراس ختم می شود.
استفاده از آکواریوم در فضای داخلی خانه از آنجایی که باعث ورود موجودات زنده می شود، می تواند انرژی و حس بهتری را به فضا وارد کند. برای انتخاب آکواریوم باید به نوع آب شور یا شیرین بودن و همچنین محل قرارگیری آن نیز توجه داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: آکواریوم، کجا بذارم خدا رو خوش بیاد؟!

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

گرم بودن محیط نشیمن راحت، استفاده از نور و چوب حس تعلق و راحتی به فضای داخلی خانه می دهد. همچنین استفاده از مبلمان با رنگ های گرم و هماهنگ با دکوراسیون نیز حس خانه را بهبود بخشیده است.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

داشتن فضای نشیمن مناسب برای ما اولویت بود. همچنین سعی داشتیم با رفع ایرادات خانه دکوراسیون را تکمیل کنیم.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

بزرگترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟

قسمت های جدید با توجه به محدودیت وجود بادبند که روند طراحی و ساخت را سخت می کرد، چالش بزرگی بود. همچنین نصب اکواریوم آب شور که احتیاج به فضای زیادی داشت، به دشواری انجام شد.
در دکوراسیون پذیرایی خانه ست دیگری از مبلمان به چشم می خورد که با پارچه رومبلی طوسی و اکر طراحی شده است. البته دیوارپوش به کار رفته برای این فضا نیز با فضای مجاور یعنی نشیمن تفاوت دارد و در واقع از نوع کاغذ دیواری است.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

فضای ورودی اتاق خواب ها که به گفته افراد خانه یک فضای پهن و بی استفاده بود، اکنون به صورت یک دیوار حائل پوشانده شده تا با کم کردن فضای راهرو، هم بتواند حریم خصوصی اتاق ها را حفظ کند و هم فضای مناسبی برای نصب آکواریوم در اختیار افراد خانواده قرار دهد. در این خانه آکواریوم به صورت توکار استفاده شده پ تا به نوعی در طراحی داخلی حل شود و مکان مشخص و مختص به خود را داشته باشد. تزیینات آکواریومی و نورهای به کار رفته در آن هم جلوه این عنصر را بیشتر می کند.

مطلب پیشنهادی: فوت و فن های داشتن آکواریوم در خانه!

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده کرده اید؟

مشکل کمبود فضا با طراحی تعداد زیاد قفسه، کشو و کمد حل شد.
در این تصویر دکوراسیون اتاق خوابی را مشاهده می کنید که با نصب قفسه و شلف های دیواری فضای بسیاری برای قرارگیری و نگهداری از وسایل مختلف در اختیار افراد خانواده قرار داده است. استفاده از برخی وسایل دیگر مانند تخت خواب جک دار و کشودار هم می توان از فضای پرت زیر تخت استفاده بهینه کرد.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

معمولا برای خرید وسایل چه فروشگاه، بازار یا محلی را انتخاب می کنید؟

وسایل جدید در دکوراسیون منزل از تهران خریداری شده است. البته لوسترها هم طراحی شده اند که هنوز آنها را نصب نکرده ایم.
در دکوراسیون خانوادگی همدان استفاده از منابع نورپردازی متفاوت است. هالوژن و نورهای مخفی به کار رفته در قاب های دیواری دیوار آجری هم روشنایی ملایمی را به فضا وارد کرده است و هم جلوه طراحی داخلی را بیشتر می کند.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟

دکوراسیون نشیمن و تراس دلباز خانه را دوست داریم.
اتاق نشیمن هم به دلیل استفاده از عنصر چوب که خودش به تنهایی می تواند باعث گرمی و دنج بودن فضا شود و هم به دلیل استفاده از عناصر ایرانی مانند آجرنمای دکوراتیو با رنگ قهوه ای و نیز فرش های ایرانی خاصیت مورد نظر برای استراحت و یک محیط صمیمانه را تامین می کند.

مطلب پیشنهادی: نگاهی دوباره به رنگ قهوه ای

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست و آن را از کجا تهیه کردید؟

گلیم را از شهر کرمان تهیه کرده ایم.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

آیا وسیله ای در خانه وجود دارد که خودتان آن را ساخته باشید؟ از چه متریالی برای ساختش استفاده کرده اید؟

بله، همه طراحی داخلی توسط خودمان انجام شده است. ما همه چوب ها و ام دی اف ها را بریده و نصب کرده ایم.
قاب فرورفته در دیوار پشتی تلویزیون از نوارهای ام دی اف پوشانده شده که به دلیل استفاده افقی شان دیوار را عریضتر نشان می دهد. در دو قسمت کنار این دیوار چوبی هم آجرنمای دکوراتیو کار شده که در دل آنها قاب های فرورفته چوبی با نورپردازی به چشم می خورد. این فضا به دلیل نورهای نقطه ای برای قرار دادن وسایل دکوری و اثار هنری ایده آل هستند.

اگر قرار باشد، وسیله یا چیدمانی را در خانه تغییر دهید، چه چیزی را انتخاب می کنید؟

هنوز روند بازسازی کامل نشده و طراحی ورودی و تراس در اولویت قرار دارد.

زهرا مهدیان
منزل سیفی
زهرا مهدیان

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

من به مخاطبان توصیه می کنم سعی کنند با حفظ سادگی و صرف کمترین هزینه، یک فضای دلنشین برای خود ایجاد کنند تا خانه برایشان یک مکان برای آرامش و لذت باشد.

برای مشاهده تصاویر کلی این خانه به پروفایل عکاس مراجعه کنید. دکوراسیون خانه شما چه حرف های گفتنی و چه توصیه هایی برای چیدانه و مخاطبانش دارد؟ شبکه های اجتماعی چیدانه را دنبال کنید و در قسمت دیدگاه ما را از پیشنهادات خود باخبر کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه