visibility 1170 today 1398/11/9

انواع آسانسور، با خیال راحت برو طبقه بعدی!

مطمئنا شما هم وقتی می‌خواهید آپارتمانی بخرید یکی از مهم‌ترین امکاناتی که به آن توجه می‌کنید وجود آسانسور در ساختمان است، به خصوص اگر آپارتمان شما در طبقه‌ای بالاتر از طبقه دوم باشد. تا حدود ده یا پانزده سال قبل همه‌ی ساختمان‌های سه یا چهار طبقه آسانسور نداشتند، ولی امروزه با توجه به اینکه درصد بالایی از ساختمان‌های شهری به شکل آپارتمان‌های چندین طبقه هستند وجود آسانسور ضروری است. در این مطلب با شرکت مهندسی تدبیر آسانبر آریا ( متا ) همراه شدیم تا در مورد انواع آسانسور و کاربرد آن در ساختمان‌ها صحبت کنیم. با این مطلب از چیدانه همراه باشید.

blog post

تجهیزلت آسانسور

آسانسور

آسانسور چیست؟

آسانسور اتاقک متحرکی است که حرکت و جابه‌جایی افراد و اجسام را به صورت عمودی و از طبقه‌ای به طبقه‌ی دیگر امکان پذیر کرده است. کلمه آسانسور ریشه‌ای فرانسوی دارد (ascenseur) که معادل فارسی آن، آسان بر (حمل و نقل انسان) و بالابر (حمل و نقل وسایل) است. آسانسور از ماشین‌های ساده‌ی ساخت بشر است که بعد از اختراع چرخ به کمک بشر آمده است اولین آسانسور در سال ۱۸۸۰ نصب گردید و به مرور زمان پیشرفته‌تر و کاربردی‌تر شده است. ساخت ساختمان‌های با طبقات زیاد و برج‌ها بدون وجود آسانسور امکان‌پذیر نمی‌شد.

سرعت آسانسورها بر اساس تعداد طبقات ساختمان متغیر می‌باشد، برای آسانسور ساختمان‌های با تعداد طبقات کم سرعت پایین‌تری مجاز است و تعداد طبقات بالاتر باشد می‌توان سرعت آسانسور را افزایش داد.

مطلب پیشنهادی: تجهیزات آسانسور، امنیت و آسایش در حرکت میان طبقات

blog post

تجهیزات آسانسور

آسانسور

انواع مختلف آسانسور:

آسانسورها بر اساس سیستم حرکتی و یا کاربردشان انواع مختلفی دارند و با توجه به کاربرد ساختمان (مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و..) انتخاب می‌شوند.

انواع آسانسور بر اساس سیستم حرکتی:

آسانسورها بر اساس سیستم حرکتی به سه دسته عمده‌ تقسیم می‌شوند:

  • سامانه‌ی کششی: در این نوع سیستم از آسانسور، یک موتور الکتریکی در پایین‌ترین قسمت آسانسور (معمولا موتورخانه ساختمان) و یا در بالاترین بخش آسانسور قرار دارد و بالا و پایین رفتن آسانسور با استفاده از کابل‌های فولادی انجام می‌شود.
  • سامانه‌ی هیدرولیکی: در این نوع آسانسور به جای کابل‌های فولادی از جک هیدرولیکی، موتور برقی و پمپ تنظیم فشار روغن استفاده می‌شود. این سیستم آسانسور برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات کم کاربرد دارند. مزایای آسانسور هیدورلیکی؛ تعمیر آسان، استهلاک پایین و نرم بودن حرکت آسانسور است.
  • سامانه‌ی مغناطیسی: سیستمی مشابه با قطارهای مغناطیسی است که به عنوان جدیدترین سیستم آسانسور معرفی می‌شود، ولی به دلیل قیمت بالایی که دارد کمتر به کار می‌رود. از مزایای آسانسور با سیستم مغناطیسی ایمنی بالا و سرعت بالای آن است.

 

آسانسور

از مهم‌ترین انواع آسانسور بر اساس کاربرد آن:

آسانسورها بر اساس کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

آسانسور نفربر: آسانسورهایی که در ساختمان‌های مسکونی و اداری و تجاری برای جابه‌جایی افراد به کار می‌رود. انواعی از اسانسورهای نفربر هم وجود دارند که برای استفاده در داخل منزل چند طبقه استفاده می‌شود.

آسانسور باربری: این نوع آسانسورها برای جابه‌جایی بار و وسایل به کار می‌رود و به دلیل اینکه وزن زیادی با آن جابه‌جا می‌شود موتور قوی‌تری دارد.

 

بالابر خودرو

آسانسور حمل‌خودرو: این نوع آسانسور برای حمل خودرو استفاده می‌شود و بیشتر در تعمیرگاه‌ها استفاده می‌شود. در این نوع آسانسورها از سیستم هیدرولیکی استفاده می‌شود.

آسانسور غذابر: این نوع آسانسور همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال غذا در آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها استفاده می‌شود.

 

آسانسور

نکته‌هایی در انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان:

در انتخاب و طراحی آسانسور مناسب برای ساختمان باید به نکته‌های زیادی توجه شود:

 

ابعاد آسانسور

ابعاد و اندازه آسانسور: با توجه به نوع ساختمان و میزان تردد افراد تعیین می‌شود. ساختمانی که تعداد طبقات بالاتری دارد و یا ساختمانی که در آن افراد ویلچردار از آسانسور استفاده می‌کنند، ابعاد آسانسور بزرگ‌تر انتخاب می‌شود.

 

blog post

تجهیزات آسانسور

آسانسور هتل

شکل و ظاهر: شکل و ظاهر آسانسور همان بخشی است که دیده می‌شود. با توجه به اینکه آسانسور در چه ساختمانی نصب می‌شود می‌تواند مجلل و یا ساده‌تر باشد. به طور مثال آسانسوری که در هتل نصب می‌شود ظاهر مجلل‌تری دارد نسبت به ساختمان مسکونی دارد. شکل و ظاهر آسانسور برای ساختمان در میزان هزینه‌ی آن موثر است.

 

آسانسور

قیمت: یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب و نصب آسانسور در ساختمان هزینه‌ی آن است. قیمت آسانسور نباید تنها عامل موثر در انتخاب و نصب آسانسور باشد. قبل از انتخاب شرکت نصب و اجرای آسانسور حتما راجع به همه‌ی هزینه‌ی نصب آسانسور و همچنین نگهداری و تعمیر آن سوال کنید و به توافق برسید.

 

blog post

تجهیزلت آسانسور

صفحه کلید آسانسور: پنل شاسی داخل آسانسور و یا در کنار در آسانسور جزوی از شکل و ظاهر آسانسور هستند. پنل شاسی در واقع همان پنلی است که در دیوار داخل آسانسور برای مشخص کردن طبقات، فلش‌های جهت نمای بالا و پایین و دکمه‌های زنگ خطر و تهویه است. این قسمت از آسانسور در ظاهر آن تاثیر زیادی دارد و باید در انتخاب آن به تناسب به فضای ساختمان و آسانسور توجه کرد.

 

blog post

تجهیزات آسانسور

حرف آخر: اگر شما هم در حال ساخت ساختمان هستید و یا می‌خواهید ساختمانی را خریداری کنید که آسانسور به کار رفته در آن برایتان اهمیت دارد این مطلب را تا انتها بخوانید. برای مشورت در رابطه با انتخاب و نصب آسانسور با گروه آسانسور متا در ارتباط باشید. شرکت مهندسی تدبیر آسانبر آریا ( متا ) با پایبندی به سه اصل مهم: کیفیت برتر، خدمات بهتر و قیمت مناسب‌تر در کنار شما هستند.

ویدئو

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
انواع آسانسور، با خیال راحت برو طبقه بعدی!

انواع آسانسور، با خیال راحت برو طبقه بعدی!

برق اضطراری آسانسور؛ وجودش این روزها ضروریه!

برق اضطراری آسانسور؛ وجودش این روزها ضروریه!

آسانسور خودروبر (car lift) چیست؟

آسانسور خودروبر (car lift) چیست؟

کسب و کارها پیشنهادی
گالری فرش قلی زاده certificate
گالری فرش قلی زاده

گالری فرش قلی زاده

محصولات دکوراتیو نیکو certificate
محصولات دکوراتیو نیکو

محصولات دکوراتیو نیکو

وودکده certificate
وودکده

وودکده

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent