visibility 18600 today 1400/1/6

عمو نوروز و ننه سرما، داستان قدیمی که حاجی فیروز با پای‌کوبی می‌خواند

داستان عمو نوروز و ننه سرما و علت پای‌کوبی حاجی فیروز را اگر نشنیده‌ای، حتما با تصوری از این 3 شخصیت افسانه‌ای ایرانی، بزرگ شده‌ای. امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا و قرنطینه اسفند ماه، خبری از حاجی فیروز نبود که برای‌مان برقصد و بخواند اما یاد پیرمردی که برای ما آجیل و هدیه‌‌هایی از توبره‌اش در می‌آورد، ننه سرمایی که لحافش را جمع می‌کند و دیگر او را تا سال بعد نمی‌بینیم، در ساعات مانده به تحویل سال، هنگام چیدن سفره هفت‌سین، برق انداختن سیب‌های قرمز و نم‌زدن به سبزه و گل‌های سنبل، ذهنمان را، مثلشب عید هر سال، نوازش داد.

داستان عمو نوروز و ننه سرما و پای کوبی حاجی فیروز

داستان عمو نوروز و ننه سرما را خلاصه بگم؟

عمو نوروز، مردی سال‌خورده با ریش بلند، با ردایی بلند، از پارچه‌های ایرانی دست‌باف و گیوه‌هایی تخت و نمدی و کوله‌باری سنگین، هر سال با آمدن به خانه ننه سرما، بهار را به باغ و بوستان می‌آورد؛ ننه سرمایی که از خستگی رفت و روب و تدارک برای آمدن مهمانش، به خواب عمیقی فرو رفته است. عمو نوروز، دلش نمی‌آید او را بیدار کند، چای و خوراکی‌هایی که ننه سرما در سفره برای او چیده را میل می‌کند و کوله‌بارش را به دوش می‌کشد و سفر هر ساله دور و درازش را از اول فروردین آغاز می‌کند. عمو نوروز و ننه سرما هیچ وقت ملاقات نمی‌کنند.

قصه عمو نوروز و ننه سرما با تصویر

ننه سرما کیست؟

ننه سرما، بانویی که سال‌ها انتظار عمو نوروز را کشیده است، هر سال از اسفند ماه به امید دیدار عمو نوروز، تدارک‌ها می‌بیند. شب سال نو رفت و روب نهایی منزلش را انجام می‌دهد.  حیاط را آب و جارو می‌کند، خاک قالی را می‌گیرد؛ از این سر ایوان تا آن سرش را فرش می‌اندازد. پشتی‌ها را با سلیقه می‌چیند، سفره ترمه مادرش را پهن می‌کند. در بهترین ظرف‌های خانه‌اش، سیر، سماق، سرکه، سنجد، سمنو و سکه می‌گذارد؛پیاز سنبل را از باغچه می‌آورد و در گلدان می‌کارد. سبزه‌ای که کاشته را کنار بقیه سین‌ها می‌گذارد. زغال را می‌چرخاند تا گداخته شود و در سماور و قلیان بگذارد تا وقتی عمو نوروز می‌رسد، چای تازه دم داغ باشد و پکی به قلیان بزند.

ننه سرما خوشگل بود؟ دم‌دم‌های وقت رسیدن عمو نوروز، ننه سرما گیس‌هایش را شانه ‌می‌کند، آنها را می‌بافد؛ چارقد تازه و دامن چین‌دارش را می‌پوشد؛ سرمه و وسمه می‌کشد؛ مشک و گلاب می‌زند و ترگل  و زیبا به متکای کنار سفره هفت‌سین تکیه می‌دهد تا عمو نوروز کلون در را بزند.

تندیس ننه سرما در یکی از خیابان ها

بررسی تکنیکی افسانه عمو نوروز و ننه سرما

داستان عمو نوروز و ننه سرما، قصه‌ای کاملا عاشقانه!

شاید در مهد کودک‌های دهه 60 یا اوایل 70، وقتی درباره عمو نوروز و ننه سرما برای ما می‌گفتند، فقط ذهن ما را به سمت زمستان و بهار می‌بردند اما در افسانه عمو نوروز و ننه سرما، تراژدی عاشقانه‌ای موج می‌زند که شاید اشک را به چشمان احساس، خواننده این داستان بیاورد.

عمو نوروز و ننه سرما نامزد بودند!

شاخ صنوبری تو، دل می‌بری‌ تو! پیرزنی با گیس‌های برفی ریز باف را تصور کنید که برای عمو نوروز، نامزد سال‌های دورش می‌خواند. جد بزرگ هشتم جد بزرگ قصه‌گوی تاریخ، بر این باور بود که ننه سرما، هر سال از ابتدای اسفند ماه، به دارکوب‌ها، چرخ‌ریسک‌ها و بلبل‌ها می‌گفته که از جوانه درختان تازه از خواب بیدار شده، برای عمو نوروز، قبایی زیبا ببافند تا در سفرهای دور و درازش که هر کدام، ‌12 ماه طول می‌کشیده، بپوشد و آراسته باشد.

عمو نوروز و پژمان بازغی

ننه سرما، پیر دختری عاشق.

در افسانه‌های ایرانی، عمو نوروز و ننه سرما، هیچ‌گاه بهم نمی‌رسند اما ننه سرما، از سال‌های جوانی‌اش منتظر عمو نوروز مانده، مردی که هیچ‌گاه ندید اما هر سال برایش تدارک‌ها می‌دید و هنوز روی او را ندیده، به خواب عمیقی فرو می‌رفت و تا از خواب می‌پرید، می‌دید عمو نوروز آمده و حالا رفته است.

چرا ننه سرما این‌قدر خوابش سنگین است؟ 

اشاره به رسم خانه‌ تکانی ابرانی‌ها: قصه گویی که هویتش معلوم نیست، ترجیح داده که در انتهای سال وقتی عمو نوروز به خانه یارش می‌رسد، شخصیت ننه سرما خواب باشد اما چرا؟ حتما می‌بینید که بانوان هر خانه‌ای تا همین  آخرین سال قرن 14 خورشیدی و قرن 21 میلادی، اسفند با چه مشقت و وسواسی، کل خانه را می‌شویند و می‌سابند؟ ننه سرما هم آن قدر خانه چشم به راه‌ یارش را رفته و روبیده که وقتی منتظر نامزدش پای سفره می‌نشیند، پلک‌هایش گرم می‌شود و خوابش می‌برد.

مطلب پیشنهادی: نگاهی ب اصول چیدمان سفره هفت سین

داستان عمو نوروز و ننه سرما چیه؟

عمو نوروز قدر دان است؟

بله، آقایان امروزی یاد بگیرند که این دو عاشق عمری رو در رو با هم مکالمات عاشقانه نداشتند اما عمو نوروز همیشه با گلی زیبا که به گیش ننه سرما می‌زند، عشق و قدردانی‌اش را به او نشان می‌دهد.

عشق هیچ‌وقت ندیده، چه عجیب!

بله، در ادبیات، افسانه‌ها ماهیتی خارق‌‌العاده و ماورایی دارند، درست مانند ماجراهایی که در شاهنامه می‌خوانیم. نویسنده یا شاعر روی ابعادی از اعمال یا خلق‌و‌خوهای انسان، شخصیت‌پردازی می‌کنند و با بزرگ‌نمایی آن را پرورش می‌دهند که خواننده به آن صفت با دقت بیشتری بنگرد و در ذهن او جا بیافتد. به این ترتیب تصویر و ذهنیتی در ناخودآگاه او شکل بگیرد. این هدف پند آموزی افسانه‌های کهن است.

داستان عمو نوروز و ننه سرما و بازی حاجی فیروز

‌عمو نوروز و ننه سرما نماد چی هستند؟

  • ننه سرما: ننه سرما نماد زمستان، انجماد و سکون است.
  • عمو نوروز: عمو نوروز نماد آمدن بهار، گرما، رویش و تازگی ‌است.

نام دیگر عمو نوروز چیست؟ در برخی داستان‌ها و حکایت‌ها از عمو نوروز و ننه سرما با عنوان میر نوروزی که پیرزن آرمیده را بیدار نمی‌کند، یاد می‌شود.

داستان حاجی فیروز را می‌دانی؟

در زمان‌های دور تاجری مردم‌دار، ، غلامش را با جامه‌ای قرمز و داریه به کوچه پس‌کوچه‌های شهر می‌فرستاد تا آمدن بهار را با صدای بند و اشعار خنده‌‌دار، نوید دهد. بعد ها این عمل خیر، به صورت رسم شد و مردم بیشتری که هر کدام در ایام طول سال به پیشه خود مشغول بودند، لباس شاد قرمز می‌پوشدند و در سطح شهر با پای‌کوبی و آواز، آمدن بهار را مژده می‌دادند و با کودکان شوخی می‌‌کردند؛ به این ترتیب، حال و هوای نوروز ، روزهای پایانی زمستان را زیباتر می‌ساخت.

مطالب پیشنهادی:

یاسمین ثریا
نویسنده: یاسمین ثریا

نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

more_horiz
مطالب پیشنهادی
عمو  نوروز و ننه سرما، داستان قدیمی که حاجی فیروز با پای‌کوبی می‌خواند

عمو نوروز و ننه سرما، داستان قدیمی که حاجی فیروز با پای‌کوبی می‌خواند

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز، در 8 شهر ایران!

آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز، در 8 شهر ایران!

فیلم ها و تئاترهای نوروز97، عید چی ببینیم؟

فیلم ها و تئاترهای نوروز97، عید چی ببینیم؟

کسب و کارها پیشنهادی
کابینت هیمان certificate
کابینت هیمان

کابینت هیمان

مبلمان هلگر certificate
مبلمان هلگر

مبلمان هلگر

دکوراسیون داخلی سی پُرت (CeePort design ) certificate
دکوراسیون داخلی سی پُرت (CeePort design )

دکوراسیون داخلی سی پُرت (CeePort design )

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent