تبلیغات
چوب و هنر E E رومانته F فارست
چیدانه

نمونه کار از شرکت : چیدانه

امتیاز: 0.6 0 نظر | ثبت نظر

1 فروردین 1399

عمو نوروز و ننه سرما، داستان قدیمی که حاجی فیروز با پای‌کوبی می‌خواند

داستان عمو نوروز و ننه سرما و علت پای‌کوبی حاجی فیروز را اگر نشنیده‌ای، حتما با تصوری از این 3 شخصیت افسانه‌ای ایرانی، بزرگ شده‌ای. امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا و قرنطینه اسفند ماه، خبری از حاجی فیروز نبود که برای‌مان برقصد و بخواند اما یاد پیرمردی که برای ما آجیل و هدیه‌‌هایی از توبره‌اش در می‌آورد، ننه سرمایی که لحافش را جمع می‌کند و دیگر او را تا سال بعد نمی‌بینیم، در ساعات مانده به تحویل سال، هنگام چیدن سفره هفت‌سین، برق انداختن سیب‌های قرمز و نم‌زدن به سبزه و گل‌های سنبل، ذهنمان را، مثلشب عید هر سال، نوازش داد.

نوروز 99، سر هفت‌سین آنهایی که به  سلامت خودشان و مردم جامعه، اهمیت می‌دادند، تنگ ماهی نیست؛ شاید سین‌های سبزه و سنبل را غایب باشند یا اصلا در  یخچال و کابینت‌های آشپزخانه از 7 سین، فقط یکی را داشتیم اما می‌شود آن 6 تا سین‌ را با عکس اینترنتی یا نقاشی کودکانه‌ای جور کرد، پای هفت‌ سین 99 نشست و بعد از مرور زیبایی‌ها و نعمات خداوند، داستان افسانه‌ای عمو نوروز و ننه سرما و غلام چابک، حاجی فیروز را خواند.

داستان عمو نوروز و ننه سرما و پای کوبی حاجی فیروز

داستان عمو نوروز و ننه سرما را خلاصه بگم؟

عمو نوروز، مردی سال‌خورده با ریش بلند، با ردایی بلند، از پارچه‌های ایرانی دست‌باف و گیوه‌هایی تخت و نمدی و کوله‌باری سنگین، هر سال با آمدن به خانه ننه سرما، بهار را به باغ و بوستان می‌آورد؛ ننه سرمایی که از خستگی رفت و روب و تدارک برای آمدن مهمانش، به خواب عمیقی فرو رفته است. عمو نوروز، دلش نمی‌آید او را بیدار کند، چای و خوراکی‌هایی که ننه سرما در سفره برای او چیده را میل می‌کند و کوله‌بارش را به دوش می‌کشد و سفر هر ساله دور و درازش را از اول فروردین آغاز می‌کند. عمو نوروز و ننه سرما هیچ وقت ملاقات نمی‌کنند.

قصه عمو نوروز و ننه سرما با تصویر

ننه سرما کیست؟

ننه سرما، بانویی که سال‌ها انتظار عمو نوروز را کشیده است، هر سال از اسفند ماه به امید دیدار عمو نوروز، تدارک‌ها می‌بیند. شب سال نو رفت و روب نهایی منزلش را انجام می‌دهد.  حیاط را آب و جارو می‌کند، خاک قالی را می‌گیرد؛ از این سر ایوان تا آن سرش را فرش می‌اندازد. پشتی‌ها را با سلیقه می‌چیند، سفره ترمه مادرش را پهن می‌کند. در بهترین ظرف‌های خانه‌اش، سیر، سماق، سرکه، سنجد، سمنو و سکه می‌گذارد؛پیاز سنبل را از باغچه می‌آورد و در گلدان می‌کارد. سبزه‌ای که کاشته را کنار بقیه سین‌ها می‌گذارد. زغال را می‌چرخاند تا گداخته شود و در سماور و قلیان بگذارد تا وقتی عمو نوروز می‌رسد، چای تازه دم داغ باشد و پکی به قلیان بزند.

ننه سرما خوشگل بود؟ دم‌دم‌های وقت رسیدن عمو نوروز، ننه سرما گیس‌هایش را شانه ‌می‌کند، آنها را می‌بافد؛ چارقد تازه و دامن چین‌دارش را می‌پوشد؛ سرمه و وسمه می‌کشد؛ مشک و گلاب می‌زند و ترگل  و زیبا به متکای کنار سفره هفت‌سین تکیه می‌دهد تا عمو نوروز کلون در را بزند.

تندیس ننه سرما در یکی از خیابان ها

بررسی تکنیکی افسانه عمو نوروز و ننه سرما

داستان عمو نوروز و ننه سرما، قصه‌ای کاملا عاشقانه!

شاید در مهد کودک‌های دهه 60 یا اوایل 70، وقتی درباره عمو نوروز و ننه سرما برای ما می‌گفتند، فقط ذهن ما را به سمت زمستان و بهار می‌بردند اما در افسانه عمو نوروز و ننه سرما، تراژدی عاشقانه‌ای موج می‌زند که شاید اشک را به چشمان احساس، خواننده این داستان بیاورد.

عمو نوروز و ننه سرما نامزد بودند!

شاخ صنوبری تو، دل می‌بری‌ تو! پیرزنی با گیس‌های برفی ریز باف را تصور کنید که برای عمو نوروز، نامزد سال‌های دورش می‌خواند. جد بزرگ هشتم جد بزرگ قصه‌گوی تاریخ، بر این باور بود که ننه سرما، هر سال از ابتدای اسفند ماه، به دارکوب‌ها، چرخ‌ریسک‌ها و بلبل‌ها می‌گفته که از جوانه درختان تازه از خواب بیدار شده، برای عمو نوروز، قبایی زیبا ببافند تا در سفرهای دور و درازش که هر کدام، ‌12 ماه طول می‌کشیده، بپوشد و آراسته باشد.

عمو نوروز و پژمان بازغی

ننه سرما، پیر دختری عاشق.

در افسانه‌های ایرانی، عمو نوروز و ننه سرما، هیچ‌گاه بهم نمی‌رسند اما ننه سرما، از سال‌های جوانی‌اش منتظر عمو نوروز مانده، مردی که هیچ‌گاه ندید اما هر سال برایش تدارک‌ها می‌دید و هنوز روی او را ندیده، به خواب عمیقی فرو می‌رفت و تا از خواب می‌پرید، می‌دید عمو نوروز آمده و حالا رفته است.

چرا ننه سرما این‌قدر خوابش سنگین است؟ 

اشاره به رسم خانه‌ تکانی ابرانی‌ها: قصه گویی که هویتش معلوم نیست، ترجیح داده که در انتهای سال وقتی عمو نوروز به خانه یارش می‌رسد، شخصیت ننه سرما خواب باشد اما چرا؟ حتما می‌بینید که بانوان هر خانه‌ای تا همین  آخرین سال قرن 14 خورشیدی و قرن 21 میلادی، اسفند با چه مشقت و وسواسی، کل خانه را می‌شویند و می‌سابند؟ ننه سرما هم آن قدر خانه چشم به راه‌ یارش را رفته و روبیده که وقتی منتظر نامزدش پای سفره می‌نشیند، پلک‌هایش گرم می‌شود و خوابش می‌برد.

مطلب پیشنهادی: نگاهی ب اصول چیدمان سفره هفت سین

داستان عمو نوروز و ننه سرما چیه؟

عمو نوروز قدر دان است؟

بله، آقایان امروزی یاد بگیرند که این دو عاشق عمری رو در رو با هم مکالمات عاشقانه نداشتند اما عمو نوروز همیشه با گلی زیبا که به گیش ننه سرما می‌زند، عشق و قدردانی‌اش را به او نشان می‌دهد.

عشق هیچ‌وقت ندیده، چه عجیب!

بله، در ادبیات، افسانه‌ها ماهیتی خارق‌‌العاده و ماورایی دارند، درست مانند ماجراهایی که در شاهنامه می‌خوانیم. نویسنده یا شاعر روی ابعادی از اعمال یا خلق‌و‌خوهای انسان، شخصیت‌پردازی می‌کنند و با بزرگ‌نمایی آن را پرورش می‌دهند که خواننده به آن صفت با دقت بیشتری بنگرد و در ذهن او جا بیافتد. به این ترتیب تصویر و ذهنیتی در ناخودآگاه او شکل بگیرد. این هدف پند آموزی افسانه‌های کهن است.

داستان عمو نوروز و ننه سرما و بازی حاجی فیروز

‌عمو نوروز و ننه سرما نماد چی هستند؟

  • ننه سرما: ننه سرما نماد زمستان، انجماد و سکون است.
  • عمو نوروز: عمو نوروز نماد آمدن بهار، گرما، رویش و تازگی ‌است.

نام دیگر عمو نوروز چیست؟ در برخی داستان‌ها و حکایت‌ها از عمو نوروز و ننه سرما با عنوان میر نوروزی که پیرزن آرمیده را بیدار نمی‌کند، یاد می‌شود.

داستان حاجی فیروز را می‌دانی؟

در زمان‌های دور تاجری مردم‌دار، ، غلامش را با جامه‌ای قرمز و داریه به کوچه پس‌کوچه‌های شهر می‌فرستاد تا آمدن بهار را با صدای بند و اشعار خنده‌‌دار، نوید دهد. بعد ها این عمل خیر، به صورت رسم شد و مردم بیشتری که هر کدام در ایام طول سال به پیشه خود مشغول بودند، لباس شاد قرمز می‌پوشدند و در سطح شهر با پای‌کوبی و آواز، آمدن بهار را مژده می‌دادند و با کودکان شوخی می‌‌کردند؛ به این ترتیب، حال و هوای نوروز ، روزهای پایانی زمستان را زیباتر می‌ساخت.

مطالب پیشنهادی:

تبلیغات

نویسنده: یاسمین ثریا

نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

نشان کردن
  • 1717 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 1 فروردین 1399

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق مبلمان ویلایی و خانگی آلاچیق
13 نمونه کار

تلفن: 021۲۲۹۳۶۷۸۰
مبل ویلگا مبل ویلگا
9 نمونه کار

تلفن: 02166245252
گالری تحسین گالری تحسین
19 نمونه کار

تلفن: 02176216810
سرای فرش گلستان سرای فرش گلستان
10 نمونه کار

تلفن: 021۴۴۷۶۶۰۳۹
مجسمه مادی آرت مجسمه مادی آرت
11 نمونه کار

تلفن: ۰۹۱۲۰۱۳۴۰۰۵
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173