تبلیغات
ساقدوش F نیلپر F
امتیاز: 0.5 0 نظر | ثبت نظر

3 فروردین 1398

فرهنگ عید دیدنی را زنده نگه داریم!

 

همه ما از کودکی به خاطر داریم که با فرا رسیدن سال نو و عید نوروز دید و بازدیدهای خانوادگی و دوستانه یا به قول خودمان عید دیدنی ها شروع می شوند. باید اعتراف کنیم که شاید پیشترها علاقه به این نوع از مراسم بیشتر بود و متاسفانه امروزه به دلایل مختلف افراد زیادی تمایل و یا حال و حوصله ای برای دید و بازدیدها ندارند. اما شاید بهتر باشد به نوعی دیگر به این مسئله نگاه کنیم و این فرهنگ سنتی، قدیمی و شیرین ایرانی را حفظ نماییم. در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم در همین رابطه صحبت کنیم و تلاش کنیم تا فرهنگ عید دیدنی را زنده نگه داریم!

چه چیزی از این بهتر که به بهانه نو شدن سال کنار عزیزانمان جمع شویم و ساعاتی را با آنها به گفت و گو بپردازیم. با رعایت برخی نکات و یا در نظر داشتن برنامه هایی جالب می توانیم این ساعات را به شیرینی تمام بگذرانیم و باعث راحت تر و لذت بخش تر شدن عید دیدنی ها شویم.

فرهنگ عید دیدنی

استقبال از مهمان

استقبال از مهمان ها با روی خوش

از قدیم گفته اند مهمان حبیب خداست. پس زمانی که مهمان هایتان می آیند به خوبی از آنها پذیرایی کنید. این مسئله حتی شامل مهمان های ناخوانده هم می شود! با روی خوش به آنها خوش آمد بگویید و آنها را به سمت پذیرایی هدایت کنید. به مهمان هایتان نشان دهید که از اینکه قرار است ساعاتی را با آنها بگذرانید خوشحال هستید. یادتان باشد که فرزندان شما تمامی رفتارهایتان را زیر نظر دارند و بعدها آنها را عینا انجام می دهند، پس بهتر است برای آنها الگوی خوب و معقولی باشید.

پذیرایی از مهمان ها

پذیرایی درست از مهمان ها

یکی از مسائل مهم در دید و بازدیدهای عید نوروزی این است که بدون سوال از مهمان هایتان پذیرایی کنید. این یعنی چای و شیرینی هایی که برای مهمان هایتان آماده کرده اید را به آنها تعارف نموده و سایر خوراکی هایی که برایشان تدارک دیده اید را بدون سوال پیش رویشان قرار دهید.

یادتان باشد که لزوما تنوع خیلی بالای پذیرایی شما امتیاز به حساب نمی آید. روی خوش شما و هم چنین کنار گذاشتن تعارف ها در زمان پذیرایی نقش مهمی در به جریان افتادن حس خوب بین شما و مهمان هایتان دارد، شما می توانید با ساده ترین چیزها به پذیرایی بپردازید و آنها را معذب نکنید.

عید دیدنی عید نوروز

سرگرمی در عید دیدنی

حالا وقت آن می رسد که برای عید دیدنی خود دنبال سرگرمی باشید. شما می توانید برای این کار دنبال بازی های مختلف باشید که به صورت گروهی هستند. با این کار باعث می شوید که این ساعت های مهمانی برای همه لذت بخش باشد و خوش بگذرد.

شما می توانید به سراغ خاطرات شیرین مشترک خود با مهمان ها بروید و آنها را مجددا مرور کنید و از آنها لذت ببرید. برای این کار بهتر است از قبل آلبوم های قدیمی تان را آماده کنید و با مهمان هایتان به اشتراک بگذارید. در صورتی که مهمان هایتان از شهری دیگر می آیند و مدت زمان بیشتری را مهمان شما هستند می توانید با انتخاب یک فیلم خوب و تماشای آن با یکدیگر از آنها استقبال کنید.

آداب مهمان داری

یادتان باشد که در طول مهمانی تلفن های همراه خود را کنار بگذارید و ساعات دورهمی را به گفت و گو با هم بپردازید نه سپری کردن در فضای مجازی!

پذیرایی از مهمان های نوروزی

سخت نگیرید

اگر خانه تان ابعاد کوچکی دارد و یا دارای هر محدودیت دیگری برای پذیرایی از مهمان هایتان هستید بهتر است خیلی سخت نگیرید. چرا که با این کار حس نگرانی و استرس خود را به مهمان هایتان نیز منتقل می کنید و باعث می شوید که تمام لحظات مهمانی به تلخی و یا معذب بودن بگذرد. بگذارید هر کسی هر جور که راحت تر است باشد. این موضوعی کلیدی برای شیرین شدن و موفق بودن مهمان های عید دیدنی است.

پذیرایی از مهمان ها با چای

 این سختگیری های بیش از حد می تواند شامل پذیرایی ها نیز بشود. تدارک دیدن چندین دسر و غذاهای مختلف لزومی ندارد و همان طور که پیش از این نیز گفته شد شما می توانید با ساده ترین مواد نیز به بهترین پذیرایی از مهمان ها دست یابید.

فرهنگ عیدی دادن در نوروز

عیدی دادن در نوروز

عیدی دادن بخش بسیار مهم و اصلی در عید دیدنی های نوروزی است. لازم نیست با هدیه ها و مبالغ خیلی بالایی به این کار بپردازید. شما می توانید با مقدار کمی پول و یا هدیه ای نه چندان گران قیمت به مهمان ها فرزندان اقوام خود عیدی دهید. این کار ارزش بالایی دارد و فرهنگ درست و زیبایی است که بهتر است از آن دست نکشیم و به عزیزانمان نشان دهیم که به یادشان بوده ایم.

آداب مهمانی رفتن

مراقبت از فرزندان در عید دیدنی

این خیلی مهم است که در طول عید دیدنی ها چه در جایگاه مهمان و چه به عنوان میزبان مراقب فرزندان خود باشید. بهتر است در زمان دعوای فرزندان خود با فرزندان مهمان ها مراقب باشید و مشکلشان را با آرامش حل کنید. هیچ گاه از فرزند خود نخواهید که برای اعتراض به سوی شما بیاید. در عوض بهتر است که خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

بدرقه مهمان

راه انداختن مهمان ها

همان قدر که استقبال از مهمان ها در زمان ورود مهم است، راه انداختن آنان نیز اهمیت بالایی دارد. شما با برخورد گرم و خوب خود به مهمان هایتان می فهمانید که از اینکه ساعاتی را با آنها گذرانده اید خوشحال هستید و به اندازه کافی به شما خوش گذشته است.

با رعایت همین نکات ساده می توانیم فرهنگ عید دیدنی را زنده نگه داریم!

نویسنده: طلوع حقیقت

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

نشان کردن
  • 850 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 3 فروردین 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
پارچه کالار پارچه کالار
5 نمونه کار

تلفن: 02166210530
گروه طراحی فرحی گروه طراحی فرحی
16 نمونه کار

تلفن: 09122023302
میشا چوب میشا چوب
کمتر از 2 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۵۵۲۷۱۵۷۰
معمار علی صفویان معمار علی صفویان
7 نمونه کار

تلفن: ٠٧١٣۶٢۵۶۴٨٩
گالری خونه باغ گالری خونه باغ
18 نمونه کار

تلفن: ۰۹۳۵۹۳۵۷۹۷۹
گالری مبلمان ایلا گالری مبلمان ایلا
9 نمونه کار

تلفن: 02122055111
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173