پارچه های قابل بازیافت، این یک مسئولیت اجتماعی است!

این مطلب از چیدانه به موضوع پارچه های قابل بازیافت اختصاص دارد. تقریبا همه ما می دانیم که در سده ها و حتی دهه های اخیر، آسیب بسیار زیادی را به طبیعت و محیط زیست وارد کرده ایم، چیزهایی که شاید تا سال ها و قرن ها نیز نتوان آنها را جبران کرد و یا حتی اغراق نیست اگر بگوییم که هیچ وقت قابل جبران نخواهند بود. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در دنیای پر پیچ و خم آلودگی های محیط زیست وجود دارد، استفاده از وسایل غیر قابل بازیافت است. به همین دلیل هم هست که به طور سالانه راه های بسیار متفاوتی در سراسر دنیا، آن هم در زمینه های بسیار متنوعی ابداع می شود که با ایجاد و تولید وسایلی قابل بازیافت و بازیافتی، آسیب به مراتب کمتری به محیط زیست وارد شود. در ادامه تصمیم داریم به معرفی پارچه های بازیافتی بپردازیم که نقش بسیار مفیدی نیز در سلامت هر چه بیشتر محیط زیست دارند. پس با ما همراه باشید.

بازیافت پارچه

بازیافت پارچه

به طور کلی باید بگوییم که مفهوم بازیافت به روشی باز می گردد که می تواند زباله های جامد را کاهش داده و سلامت هر چه بیشتر محیط زیست را تامین کند. طبیعی است که استفاده از این مقوله برای تمامی صنایع و کسانی که در هر زمینه ای دستی در تولید دارند، وظیفه ای اجتماعی و محیط زیستی به حساب خواهد آمد. این موضوع در دنیای نساجی و تولید پارچه های قابل بازیافت نیز جایگاه مهمی را از آن خود کرده است. تا جایی که امروزه، بازیافت پارچه به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات در این عرصه شناخته می شود. 

پارچه های بازیافتی

جنس پارچه های قابل بازیافت از چیست؟

منسوجات و پارچه های بازیافتی در واقع ترکیبی از الیاف زیست تجزیه پذیر و پلاستیک های تجزیه ناپذیر، اما قابل بازیافت هستند. به همین دلیل مقوله بازیافت پارچه می تواند در این حوزه، بسیار هوشمندانه و البته مسئولیت پذیرانه باشد.

نکته ای که حتما باید به آن اشاره کرد این است که بازیافت پارچه و استفاده از پارچه های قابل بازیافت می تواند از نظر اقتصادی نیز، گامی رو به جلو باشد، چرا که بسیار مقرون به صرفه است و نیاز به چنین مواردی را نیز به حداقل خواهد رساند:

  • فضای کافی برای دفن زباله ها
  • مصرف منابع طبیعی
  • نیروی کار
  • مصرف انرژی
پارچه های قابل بازیافت

در پایان:

با توجه به تمامی این موارد باید اشاره کنیم از آنجایی که امروزه، استفاده از انواع پوشش های پارچه ای بیشتر از هفتاد درصد از فضای زندگی و کار افراد را در بر گرفته و به خود اختصاص داده، استفاده از پارچه های بازیافتی نیز می تواند به عنوان جریانی بزرگ و حرکتی تاثیرگذار شناخته شود.

حتی اگر نگاهی ساده و اجمالی به اطراف خود بیندازید، مشاهده خواهید کرد که پوشش تمامی وسایل، اعم از مبلمان، رومیزی، پرده، پوشش های دیوار، مبلمان داخل ماشین و حتی لباس هایمان و... همه و همه از جنس پارچه هستند. به همین دلیل هم تولید و استفاده از پارچه های قابل بازیافت را می توان به نوعی لازم و ضروری دانست تا کمترین میزان آسیب از حوزه نساجی به طبیعت و محیط زیست وارد شود. 

 

شما می توانید این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

 

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون کم هزینه، خانه پر ماجرای مونا و چالاک!

دکوراسیون کم هزینه، خانه پر ماجرای مونا و چالاک!

ارسال هزاران پیام عشق مردم به کادر درمانی توسط مهرام

ارسال هزاران پیام عشق مردم به کادر درمانی توسط مهرام

پارچه های قابل بازیافت، این یک مسئولیت اجتماعی است!

پارچه های قابل بازیافت، این یک مسئولیت اجتماعی است!

کسب و کارها پیشنهادی
آریا پنل certificate
آریا پنل

آریا پنل

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت certificate
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

اکسترا certificate
اکسترا

اکسترا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent