نمونه پتینه کاری روی دیوار ، جادوی کهنه ‌کاری و ورق طلا

اگر در میان انواع نمونه پتینه کاری روی دیوار به دنبال یک طرح خاص هستید؛ به شما پتینه‌های وینتیج یا پتینه با ورق طلا را توصیه می‌کنیم. اگرچه نقاشی‌های زیبا و پر جزئیات دیوار و سقف فضای منزل یا لابی را کلاسیک و رویایی می‌سازد اما طرح‌های ملیح کهنه‌کاری بر دیوار یا سقف به کمک نورپردازی زیبا، فضای خانه را بسیار شیک می‌کند. علاوه بر اینها دوست دارید، بدانید که ویژگی‌های یک اثر پتینه خوب چیست؟ چطور برخی از نقاشی‌های و جزئیات پتینه‌های دیواری، با ظرافت و خیره‌کننده می‌شوند اما برخی دیگر زشت و مصنوعی. یک استاد پتینه کاری را چطور پیدا کنیم تا بهترین نتیجه را به ما تحویل دهد؟ یادتان باشد، همان‌قدر که این هنر به مد روز دکوراسیون و طراحی داخلی تبدیل شده، همان‌ اندازه هم دانش مردم درباره‌اش کم است. به همین بهانه در ادامه می‌خواهیم از زبان اساتید باتجربه و چیره‌دست هنر پتینه  نقشینه ، بشنویم که پتینه کاری روی دیوار چه اصولی دارد؟

blog post

اجرای پتینه کاری با ورق طلا

نمونه پتینه کاری روی دیوارهای مختلف ساختمان 

شاید فکر کنید که پتینه کاری فقط در یک دیوار کانونی خانه یا لابی استفاده می‌شود اما هنر پتینه را با کمک استاد فن‌اش، می‌توانید در هر کجای خانه به کار برید. این روش تزئین دیوار در صورتی که درست اجرا و پرداخته شود؛ به مرور زمان با آب یا نور از بین نمی‌رود و تا چندین سال یادگاری زیبایی روی دیوار منزل یا محل پروژه شما خواهد بود. شاید بپرسید پتینه کاری برای کدام دیوارها کاربرد بیشتری دارد؟ برای سهولت درک محل پتینه کاری در ادامه  یک فهرست در اختیارتان قرار داده‌ایم.

blog post

انواع مدلهای پتینه کاری روی دیوار

محل‌های کاربرد پتینه ساختمان و دکوراسیون 

 1. پتینه روی دیوار
 2. پتینه کاری بر سقف
 3. گستردگی پتینه در لابی‌ها
 4. پتینه کاری بر پاراوان‌ها
 5. پتینه سازی روی سطوح فلزی
 6. هنر پتینه بر پارتیشن‌ها
 7. تقسیم بندی دیوار با پتینه

اگر بخواهید یک دیوار سرتاسری را در سالن یا هال بزرگیف بخش‌بندی کنید؛ می‌توانید با طرح‌های پتینه قسمت‌های مختلفی را روی دیوار ایجاد کنید؛ سپس جلوی هر قسمت مبلمان یا اکسسوری‌های زیبای کاربردی آن ناحیه را بچینید.

blog post

پتینه کهنه کاری سقف و دیوار

انواع پتینه کاری روی دیوار

شاید با خودتان تصور کنید که در خانه‌های امروزی، آپارتمان‌ها و حتی پنت هاوس‌ها داشتن یک دیوار ساده خیلی زیباتر است. با این حال می‌توانید به همان زیبایی که یک فرش ایرانی کف خانه‌تان را مزین می‌کند از جادوی دست پتینه کارهای باتجربه بهره‌مند شوید. دیوار و حتی سقف منزل یا لابی‌تان را رویایی سازید. در نمونه پتینه کاری روی دیوار از گروه نقشینه می‌بینید که طرح‌ها محدودیتی ندارند. سری به آلبوم‌های استادکارهای نقشینه بزنید؛ نقاشی‌های عمیق، طلاکاری، کهنه‌کاری و هزاران مدل همگی فضای منزل را شبیه گالری‌های شیک می‌سازند.

blog post

انواع مدلهای پتینه کاری روی دیوار

مدل پتینه کاری روی دیوار چی مده؟

در ادامه بررسی نمونه پتینه کاری روی دیوار از گروه نقشینه، بیایید ببینیم انواع مدل‌های پتینه کاری دیوار چه هستند و کدام یک به کدام فضا می‌خورند؟ در دنیای پتینه کاری، واقعا محدودیت وجود ندارد. بنابراین اگر از میان نمونه کارها نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم مطابق مد روز پیش بروید. این روزها بیشتر پتینه کهنه کاری و ورق طلا مورد توجه است. آوردن چنین طرح‌هایی روی دیوار خانه یا محل کار، فضا را بسیار دنج و شیک می‌سازد.

blog post

اجرای پتینه کاری با ورق طلا

1. نمونه پتینه کاری روی دیوار: ورق طلا

در نمونه پتینه کاری روی دیوار، می‌توان از متریال ورق طلا به کار برد. ورق طلا روی جزئیات سقف و دیوار حالتی کلاسیک ایجاد می‌کند. رنگ طلایی می‌تواند طیف‌های مختلفی داشته باشد که در بازار با اسم‌های طلایی اشرفی، طلایی خاکی، طلایی آنتیک و ... معروف‌اند. استادکار پتینه با استفاده از ورق طلا زیبایی‌های خارق‌العاده‌ای به دکوراسیون داخلی شما می‌بخشد.

کاربردهای ورق طلا در پتینه:

 • ورق طلا بسیار نازک است و طرح‌های ظریف ایجاد می‌کند.
 • می‌توان آن را با رنگ اخرایی ترکیب کرد و حالت زنگ‌زدگی به وجود آورد
 • ترکیب رنگ‌های وینتیج را هم می‌توان با ورق طلا آمیخت
 • طرح‌های پر جزئیات سقف با ورق طلا را پتینه دیوار هماهنگ ساخت

 

 

 

 

blog post

پتینه کهنه کاری سقف و دیوار

2. پتینه کاری به روش کهنه کاری

 اگر در نمونه پتینه کاری روی دیوار به سبک کهنه کاری دقت نمایید؛ متوجه می‌شوید که عنصر اصلی این طراحی یادآوری دوران گذشته است. در این سبک که به وینتج (vintage)  هم معروف است؛ می‌‌توانید لوازم دکوری نوستالژی را هم بچینید یا از مبلمان ظریف و نورپردازی‌های اصولی؛ برای زیباساختن دیوار کمک بگیرید. در نمونه پتینه کاری روی دیوار به سبک کهنه کاری، چارچوب خانه این سبک را به خود می‌گیرد و روج خانه کلاسیک و گرم می‌شود.

blog post

پتینه کهنه کاری سقف و دیوار

پتینه کهنه کاری مربوط به چه دورانی است؟

 • سبک وینتیج به دهه‌های 30 تا 60 میلادی بر می‌گردد. ترکیب عناصر مدرن و کلاسیک، کهنه کاری در پتینه را به را به ترند این روزها تبدیل کرده است.
 •  البته آغاز سبک وینتیج به بعد از جنگ جهانی دوم بر می‌رسد. در آن زمان رکود اقتصادی ناشی از جنگ جهانی باعث شده بود، مردم به استفاده از لوازم قدیمی و حتی آسیب دیده روی بیاورند.
 • سپس هنرمندان دست به کار شدند و در دهه ی 90 میلادی جنبش‌های هنری جدید، به وجود آوردند. به همین دلیل دیزاینرها و  طراحان داخلی کم کم به این سبک روی آوردند.
 • به تدریج استفاده از مبلمان ظریف اروپایی در کنار دیوارهای پتینه مد شد.
 • اشیای عتیقه نیز به دکوراسیون داخلی وارد شدند

اگر از سال‌ها طلایی هالی وود در سال ‌های 1960تا 1990 فیلم  به خصوصی نظر شما را جلب کرده، می‌توانید حال و هوای آن را به منزل خود بیاورید. 

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان


چرا دیوار خانه را پتینه کنیم؟

اگر نگاهی به  آلبوم‌های گروه پتینه نقشینه بیاندازید؛ مشاهده می‌کنید که انواع رنگ‌های مرغوب و نقاشی‌های ظریف برای پروژه‌ها استفاده شده‌اند. این طرح‌ها پوشش‌دهی عالی دارند و با شستشو سا آفتاب خوردن رنگ‌شان تغییر نمی‌کند. از طرفی پتینه کاری چندین حسن دارد:

 1. پتینه را در هر دیواری می‌توان به کار برد.
 2. پتینه نسبت به رنگ‌های ساده دیوار، دلنشین تر و خاص‌تر است.
 3. طرح‌های ملایم پتینه کهنه کاری یا ورق طلا سبب آرامش روح می‌شود.
 4. اجرای پتینه کاری بر تمام سطوح ممکن است
 5. نسبت به رنگ‌های ساده که بناها بر دیوار به کار می‌برند، دیرتر کثیفی، غبار و لک را نشان می‌دهد.
 6. پتینه کاری را می‌توان شست
 7. اگر دیوار زخمی شود، قابل ترمیم است

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان

مزایای پتینه کاری روی دیواردر در طراحی داخلی

 • پوشش دهی عالی  و جان بخشیدن به خانه 
 • گرفتن موج های دیوار
 • دوام بالای رنگ‌ها
 • استتار گرد و خاک
 • دارای قابلیت ترمیم و لکه‌گیری پتینه اگر بچه کوچک دارید!
 • قابلیت شستشو بدون محدودیت نسبت به بلکا
 • قابلیت جایگزینی در تغییر دکوراسیون

blog post

پتینه کهنه کاری سقف و دیوار

انواع نمونه پتینه کاری روی دیوار برای کجا کاربرد دارد؟

انواع این پتینه‌ها را می‌توانید در خانه و محل کار روی دیوارهای مختلف‌ فضای‌تان به کار ببرید. مثلا:

 •  دیوار و سقف پذیرایی
 • دیوار پشت تلویزیون
 • دیوار کانونی
 • دیوار کتابخانه
 • دیوار کلازت روم
 • مستر روم
 • دیوار سرویس بهداشتی
 • ستون‌ها
 • شومینه
 • بین پنجره‌ها بعدی 

blog post

اجرای پتینه کاری با ورق طلا

متریال برای پتینه کاری روی دیوار

در انواع نمونه پتینه کاری روی دیوار از خمیر تکسچر و رنگ‌های مخصوص استفاده می‌‌شود. پتینه‌ کارهای باتجره می‌توانند با هنرمندی و خلاقیت از این خمیر استفاده‌های جذابی کنند.

 • خمیر تکسچر دیرتر از موارد مشابه خشک می‌شود
 • زمان هنرمند برای پردازش با خمیر بیشتر می‌شود
 • ایجاد نقوش استادانه و خیره‌کننده ممکن می‌شود
 • شکل‌پذیری بالا
 • ایجاد بافت دلخواه

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان

بتونه روغنی در پتینه کاری روی دیوار

 • رزین بتونه روغنی کیفیت را بالا می‌برد
 • ایجاد سطح  و نقاشی دلخواه با هزینه کم
 • نیاز به زیرسازی و حفره‌‌گیری ندارد
 • نیاز به  پاک‌سازی محیط  از گرد و خاک، برای چسبیدن بهتر به سطح

blog post

اجرای پتینه کاری با ورق طلا

کار با متریال پتینه روی دیوار

در بررسی نمونه پتینه کاری روی دیوار توسط گروه نقشینه می‌بینیم که این متریال با مهارت تمام در پروژه‌ها به کار رفته‌اند. استاد این فن می‌داند که چطور با استفاده صحیح از تکسچر و رنگ، سلیقه هر کارفرمایی را جلب کند.

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان

پتینه کاری روی سقف هم داریم!

تمامی مدل‌های نمونه پتینه کاری روی دیوار که در این صفحه مشاهده کردید؛ می‌توانند به کمک نظر طراح بر سقف هم ایجاد شوند. به این ترتیب در سرتاسر خانه سبک زیبای انتخابی شما پوشیده می‌شود. در اجرای پتینه روی سقف نیز مانند دیوار، باید از متریال مرغوب استفاده شود. همچنین بدر تمام جزئیات طرح در مساحت سقف دقت کافی به عمل بیاید. به ین ترتیب مانند تصاویر زیر که از پروژه‌های قبلی گروه هنری نقشینه گرفته شده است؛ نمایی آرامش‌بخش بر سقف خانه یا محل کار و حتی لابی ساختمان می‌بینید.

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان

انتخاب لوازم مناسب با پتینه دیوار

مبلمان : حالا که  با انواع نمونه پتینه کاری روی دیوار آشنا شدید، این را هم در نظر داشته باشید که ریشه هن رپتینه به ایتالیا باز می‌گردد. بنابراین استفاده از مبلمان ایتالیایی در دکوراسیون خانه‌ای که پتینه شده، انتخاب درستی است. از طرفی تکنیک‌های 

اکسسوری: استفاده از تکنیک کهنه کاری در رنگ، نقاشی ساختمان، گچبری سقف یا دیوارها، شما را به سمت استفاده از لوازم دکوری آنتیک و نوستالژیک سوق می‌دهد. می‌توانید به نمونه‌های پتنیه اروپایی در قصرها یا خانه‌های لوکس نگاهی بیاندازید و از آنها ایده بگیرید.

پتینه سایر قسمت‌ها: می‌توانید علاوه بر دیوار، هنر پتینه را در مبلمان ، سقف یا لوازم هم به کار برید.

نقش‌های پتینه: در نمونه پتینه کاری روی دیوار می‌توانید انواع  طرح ابر و باد، آسمان، فرشته یا طرح‌های طبیعت را مشاهده کنید.

با این حال همان‌طور کع گفتیم انواع وینتیج و ورق طلا هم خیلی مد هستند؛ هم ظرافت دارند و هم منزل شما را شیک می‌کنند. 

blog post

پتینه کهنه کاری سقف و دیوار

blog post

انواع مدل پتینه و کهنه کاری ساختمان

blog post

طرح های پتینه سقفی

در پایان

اگر برای طراحی سقف لابی یا دیزاین منزل به دنبال نمونه پتینه کاری روی دیوار هستید؛ به جز نمونه‌های این مقاله می‌توانید سری به صفحه اینستاگرام پتینه نقشینه بزنید. درباره قیمت پتینه، شرایط پیش‌برد پروژه و همچنین جزئیات طرح‌های مد نظرتان حتما با مشاوران و حتی مدیریت این گروه گفتگو کنید. مزیت کار این هنرمندان داشتن 2 دهه تجربه و دانش هنرهای نقاشی و طراحی دیوار است؛ شما می‌توانید هر طرح کوچک یا دلخواهی را به این متخصصان پتینه سفارش دهید و آن را در ابعاد بزرگ روی سقف یا دیوار فضای موردنظرتان تحویل بگیرید.

مطالب پیشنهادی:

پتینه کاری چیست با جزئیات بدانید.

پتینه کاری روی مبلمان هم داریم!

یک فیلم کوتاه از پتینه کاری در چیدانه!

 

یاسمین ثریا
نویسنده: یاسمین ثریا

نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

more_horiz
مطالب پیشنهادی
پتینه گل برجسته: 25 طرح جذاب و دیدنی

پتینه گل برجسته: 25 طرح جذاب و دیدنی

نمونه پتینه کاری روی دیوار ، جادوی کهنه ‌کاری و ورق طلا

نمونه پتینه کاری روی دیوار ، جادوی کهنه ‌کاری و ورق طلا

با فرش دستباف پتینه از حال به گذشته سفر کنیم!

با فرش دستباف پتینه از حال به گذشته سفر کنیم!

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع چوبی فاطمی certificate
صنایع چوبی فاطمی

صنایع چوبی فاطمی

محوطه سازی و فضای سبز گرین باکس certificate
محوطه سازی و فضای سبز گرین باکس

محوطه سازی و فضای سبز گرین باکس

چسب سرامیک وپو certificate
چسب سرامیک وپو

چسب سرامیک وپو

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent