visibility 239 today 1400/5/23

برکه مصنوعی آماده، طراحی فضای بیرونی به همین سرعت

اگر به دنبال اضافه کردن یک نقطه کانونی به محوطه حیاط خود هستید، ممکن است یک آبشار یا یک برکه کوچک راه حل خوبی باشند. انواع برکه های مصنوعی پیش ساخته این امکان را به شما می‌دهند که بدون نیاز به حفاری یا برآیند نصب پیچیده، یک برکه زیبا در حیاط منزل‌تان داشته باشید. اگر این ایده فوق‌العاده شما را نیز ترغیب کرده تا در محوطه بیرونی خانه یا ویلای خود برکه مصنوعی آماده تعبیه کنید، این مقاله را از دست ندهید.

برکه مصنوعی آماده
مراحل ساخت برکه مصنوعی آماده

برکه مصنوعی آماده؛ یک راه حل سریع

به طور کلی برای ساخت و ایجاد یک برکه سه روش وجود دارد:

1. حفاری زمین و استفاده از لاینرهای پوششی برای برکه هایی که از نظر متراژ بالا هستند

2. روش‌های قدیمی دیواره های سیمانی و عایق کاری شده که بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است

3. استفاده از قالب های آماده و برکه های مصنوعی پیش ساخته که گاهی جایگاه‌هایی برای تزیینات لازم با سنگ یا تخته چوب دارد تا برکه را طبیعی تر نشان دهد. این برکه ها در واقع از جنس فایبر گلاس سفت و سخت هستند. اگرچه برای استفاده از برکه مصنوعی آماده تا حدودی به اشکال استاندارد محدود می‌شوید اما نصب فراموش نکنید که نصب آنها راحت تر و سریع تر انجام میگیرد.

 

برکه مصنوعی آماده صخره ای
برکه مصنوعی آماده فایبرگلاس
برکه مصنوعی آماده حوضچه ای
برکه مصنوعی آماده ساده
برکه مصنوعی آماده آبشاری

همانطور که میبینید برکه های مصنوعی آماده انواع مختلفی دارند برای مثال:

 • برکه مصنوعی آماده فایبرگلاس
 • برکه مصنوعی پیش ساخته سنگی
 • برکه مصنوعی آماده آبشاری
 • برکه مصنوعی پیش ساخته حوضچه ای

به نظر می رسد که برای پروژه های خانگی و کوچک، استفاده از برکه های پیش ساخته بهترین گزینه است. استفاده از برکه مصنوعی آماده، مراحل ساخت را آسان‌تر می‌کند و نیاز شما به عایق‌کاری و انجام مراحل اضافی را کاهش می‌دهد. در ادامه مراحل نصب و جاگذاری برکه مصنوعی پیش ساخته را قدم به قدم به اتفاق هم پیش می‌بریم.

نصب برکه پیش ساخته
برکه پیش ساخته آماده
برکه مصنوعی پیش ساخته
نصب برکه آماده مصنوعی

نصب برکه مصنوعی آماده: مرحله اول

بعد از تهیه قالب برکه مصنوعی آماده، قسمتی را که برای تعبیه برکه در نظر دارید به اندازه قالب خریداری شده حفاری کنید. دقت داشته باشید که حفاری باید به صورت پله پله باشد و در هر مرحله از حفاری بهتر است به کمک یک تخته چوب تراز بودن هر سطح را اندازه‌گیری کنید. 

برکه آماده مصنوعی

نصب برکه مصنوعی آماده: مرحله دوم

بعد از اتمام حفاری، یک لایه ماسه را کاملا روی قسمت حفاری شده پخش کنید به طوری که کاملا تمام سوراخ‌ها پر شوند و سطحی یکدست کف برکه ایجاد شود.

نصب برکه مصنوعی آماده
برکه مصنوعی باغ

نصب برکه مصنوعی آماده: مرحله سوم

در صورت تمایل می توانید از یک آستر پلاستیکی که به عایق شدن کامل سطح برکه کمک می‌کند استفاده کنید. البته قالب‌های آماده برکه‌های مصنوعی خود به عنوان آستر عمل می‌کنند و می‌توانید مستقیما قالب را روی شن‌ها قرار دهید. اما استفاده از یک آستر قبل از نصب قالب، خیالتان را از هرگونه ایجاد نشتی و مشکل راحت خواهد کرد.

طراحی برکه مصنوعی آماده

نصب برکه مصنوعی آماده: مرحله چهارم

بهتر است اطراف قالب را با سیمان و ماسه عایق بندی کنید تا در جای خود محکم شود. در این مرحله می‌توانید برکه مصنوعی آماده خود را با آب پر کنید. سنگینی آب باعث می‌شود تا قالب کاملا در جای خود قرار گیرد و حرکت نکند. 

 

برکه های مصنوعی پیش ساخته

مرحله آخر نصب برکه مصنوعی پیش ساخته

بعد از اینکه برکه را کاملا با آب پر کردید و از عایق بودن آن اطمینان حاصل کردید، می‌توانید کارهایی که به زیباسازی آن کمک می‌کند را شروع کنید. می‌توانید از چیدن سنگ‌ اطراف برکه شروع کنید یا گیاهانی را که در نظر گرفتید، اطراف برکه خود بکارید.

همچنین بعد از گذشت یک تا دوهفته از نصب برکه زمانی که از شرایط آن مطمئن شدید، می‌توانید ماهی‌هایی که مناسب برکه‌های مصنوعی هستند را در آن پرورش دهید و از فضایی که برای خود ساختید، لذت ببرید.

برکه های مصنوعی آماده
نصب برکه مصنوعی

شرایطی که برای ایجاد یک برکه مصنوعی آماده نیاز است

نصب یک برکه مصنوعی آماده در هر جا و هر شرایطی که فکر می‌کنید، امکان پذیر نیست. اگر قصد نصب یه حوضچه مصنوعی آماده در فضای داخلی خانه خود را دارید، باید کامل شرایط را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید. 

از جمله شرایطی که برای نصب یک برکه مصنوعی پیش ساخته نیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهتر است مکانی که برای نصب برکه در نظر گرفتید زیر تابش نور خورشید باشد. این موقعیت باعث می‌شود تا آب برکه دیرتر کثیف شود و گیاهان اطراف برکه موقعیت بهتری برای رشد داشته باشند.
 • بهتر است برکه را زیر درخت نصب نکنید، زیرا مجبور خواهید بود تا هرروز زمانی را برای تمیز کردن برکه و تخلیه برگ‌های درخت از آن، سپری کنید.
 • بهتر است برکه‌ای که می‌سازید خیلی از فضای خانه دور نباشد و بتوانید علاوه بر لذت بردن از زیبایی آن، از داخل خانه شرایط برکه را مورد بررسی قرار دهید.
 • عمق برکه‌ای که می‌سازید بهتر است بین 60 تا 80 سانتی متر باشد تا در زمستان دچار یخ‌زدگی نشود و اگر قصد دارید تا در آن ماهی پرورش دهید، ماهی‌ها از فضای رشد کافی برخوردار شوند.
 • بهتر است هنگام بارندگی سایه‌بانی برای برکه خود تعبیه کنید تا در فصول بارندگی، برکه سرریز نشود.
برکه مصنوعی پیشساخته

برکه مصنوعی پیش ساخته و مزایای آن

انواع برکه مصنوعی آماده در طرح های مختلف و در اندازه های مختلف وجود دارند. این برکه های مصنوعی پیش ساخته به دلیل طراحی خاص‌شان ضد آب و بادوام هستند. برکه های مصنوعی آماده از جنس فایبر گلاس هستند و سازندگان آن ها معمولا طیف گسترده ای از اشکال و اندازه‌ها را متناسب با بیشتر نیازها ارائه می‌دهند. از دیگر مزایای استفاده از برکه های مصنوعی پیش ساخته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به راحتی نصب می شوند (با نصب برکه پیش ساخته در واقع پروسه نصب را به شدت کاهش می‌دهید)
 • طول عمر آنها ثابت شده است
 • معمولا گارانتی دارند
 • دچار چین و چروک های نامطلوب نمی‌شوند
نصب برکه مصنوعی پیش ساخته
نصب برکه مصنوعی آماده
برکه مصنوعی چوبی
برکه مصنوعی آبشاری
برکه مصنوعی پیش ساخته
انواع برکه
انواع برکه مصنوعی آماده
برکه مصنوعی
برکه مصنوعی آماده

در پایان:

در این مطلب سعی داشتیم تا با ارائه مراحل نصب یک برکه مصنوعی آماده، شما را در مسیر نصب آن یاری دهیم و نکاتی را در اختیارتان بگذاریم تا روندی سنجیده‌تر را پیش بگیرید. دقت داشته باشید که نصب یک برکه مصنوعی پیش ساخته، نیازمند شرایطی است که قبل از هر اقدامی باید مورد بررسی قرار گیرد تا در دراز مدت شما را دچار مشکلات جدی نکند.

مطالب پیشنهادی: 

نویسنده: پریچهر

 

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
برکه مصنوعی آماده، طراحی فضای بیرونی به همین سرعت

برکه مصنوعی آماده، طراحی فضای بیرونی به همین سرعت

انواع کفپوش های بتنی، جدید ترین مدل ها در حیاط های ایرانی

انواع کفپوش های بتنی، جدید ترین مدل ها در حیاط های ایرانی

مدرن ترین انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن ها

مدرن ترین انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن ها

کسب و کارها پیشنهادی
 ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی certificate
 ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی

ابزار دکوراتیو فرهاد طیبی

گروه معماری رنیک certificate
گروه معماری رنیک

گروه معماری رنیک

تعمیرات مبل الیران certificate
تعمیرات مبل الیران

تعمیرات مبل الیران

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent